Функції держави : поняття і ознаки



Теорія держави і права для з'ясування і прогнозування діяльного боку держа­ви використовує поняття функції держави - характеристики власне того, що і як держава "вчиняє". У нашій науці поняття "функції" означає напрямок, предмет ді­яльності того чи іншого політико-правового інституту, зміст цієї діяльності, її за­безпечення. Саме в цьому смислі мова йде про функцію держави, уряду, міністер­ства, інших державних органів.

З якою метою використовується це поняття? Справа в тому, що функціональ­ний підхід дозволяє глибше вивчати тривалий історичний процес виникнення, роз­витку, зміни, руйнації, виникнення держав різних типів, видів, форм у різних народів. З еволюцією держави змінюється й характер її діяльності, з'являються нові напрямки цієї діяльності, виникають нові структури держави, інші засоби і способи, котрі забезпечують функції держави.

В юридичній літературі можна нарахувати до двох десятків визначень функ­цій держави. Найбільш поширеним є розуміння функцій держави як сукупності основних напрямків діяльності держави, в яких виражаються її сутність, соціальне призначення, а також цілі і завдання держави щодо управління суспільством. Ко­жна окрема функція, з цього випливає, - це необхідний, однорідний, постійний на­прямок (бік) діяльності держави, обумовлений об'єктивними потребами суспіль­ного розвитку з точки зору внутрішніх і зовнішніх завдань.

Теоретичне узагальнення здійснюваних функцій різними державами дозволяє виділити ознаки цих функцій, тобто ті постійні характеристики, які допомагають віднести різні боки діяльності держави саме до функції. До таких ознак належать:

і 1) предметна діяльність держави у найважтт"«іших сферах суспільного жит­тя: економічній, політичній, соціальній, духовній >авовій.

2) у них проявляється безпосередній зв'яз» ліж сутнісними, формальними характеристиками держави та її соціальним приз енням, яке й реалізується в ді­яльності держави;

3) функції держави виступають напрямком льності держави на вирішення значних соціально-економічних, політичних і інших завдань, досягнення соціаль­но-значимих цілей, які постають на кожному історичному етапі розвитку суспільс­тва;

4) діяльність держави здійснюється в певних формах (частіше правових) і з застосуванням особливих, в тому числі владно-примусових методів;

5) структура функцій держави тісно пов'язана з тими ділянками суспільних відносин, на які держава намагається впливати відповідно своїх потреб;

6) функції держави мають об'єктивний характер і зумовлейі моделлю взає­мовідносин суспільства і держави. Вибір засобів їх досягнення є більш менш усві-


Глава 9. Функції держави


65


домленим і залежить від того, наскільки правильно зрозумілі суспільні потреби і наскільки вірно оцінені наявні засоби їх задоволення.

* Крім того, кожна функція держави має свій об'єкт впливу і свій зміст. Об'єкт - це певна сфера суспільних відносин, на яку спрямовано вплив держави. Зміст функцій показує, що робить держава, які управлінські дії у даній сфері вона вчи­няє.

Класифікація функцій держави

У загальнотеоретичній юридичній науці виділяють чимало підстав (критеріїв) розподілу функцій держави на певні види.

1. З огляду на тривалість їх існування вони поділяються на постійні, які властиві державі на всіх етапах її розвитку, і тимчасові.

2. За територіальним масштабом, в межах якого вони здійснюються, фун­кції у федеративній державі, до прикладу, поділяються на функції федерації зага­лом і функції суб'єктів федерації.

3. Залежно від належності функцій до того чи іншого типу держави чима­ло вчених-теоретиків (наприклад, М. Марченко) дотепер виділяють функції екс­плуататорських держав, функції держави демократичного типу і функції, що випливають із природи будь-якого суспільства.

4. За соціальною значимістю функції держави поділяються на основні та по­хідні. До основних функцій належать такі, які забезпечують об'єктивні передумо­ви людського існування, в тому числі:

 

- природні умови, забезпечення життя, здоров'я людини і нормального сере­довища його проживання;

- загальна свобода, доступ до культурних цінностей, освіти, свобода творчос­ті;

- економічні умови (приватна власність, свобода вибору заняття тощо);

- політичні умови (доступ до управління справами суспільства).

Похідні функції виступають складовими елементами основних функцій дер­жави. Наприклад, у складі такої основної функції як соціальна функція можна ви­ділити такі похідні, як пенсійне забезпечення, підтримка материнства і дитинства, розвиток охорони здоров'я, освіти, культури тощо.

5. За сферою діяльності основні функції держави поділяються на внутрішні
і зовнішні. Така класифікація є найбільш поширеною в юридичній літературі. Вну­
трішні функції спрямовані на вирішення внутрішніх завдань, які стоять перед сус­
пільством і державою, характеризують взаємодію останніх. Свого часу в теорії
соціалістичної держави виділяли, наприклад, такі основні внутрішні функції як го­
сподарсько-організаційна, культурно-виховна, регулювання міри праці та міри
споживання, охорона соціалістичного правопорядку, соціалістичної власності,
прав і свобод громадян, природи, а також функція надання соціальних послуг-ї До
внутрішніх функцій сучасної держави належать:                                                             ~*

а) економічна функція, котра проявляється у втручанні держави в економічне
життя з допомогою різноманітних способів і засобів;
66                                                                                                 Загальна теорія держави і права


б) соціальна функція, що має призначення вирівнювання соціального сіано-
вища людей шляхом допомоги бідним, розвиток і впровадження соціальних про­
грам (охорони здоров'я, освіти, культури тощо);

в) правоохоронна функція - спрямована на забезпечення законності й право­
порядку в суспільстві;

г) екологічна функція, котра має метою підтримання сприятливого для люди­
ни навколишнього середовища;

д) функція фінансового контролю, спрямована на облік доходів, інших ре­
зультатів господарської діяльності, стягнення податків та інших обов'язкових пла­
тежів для формування доходної частини державного бюджету, а також контроль за
використанням коштів державного бюджету.

о зовнішніх функцій^традиційно відносять оборону країни, підтримання си­стеми колективної безпеки, взаємовигідне економічне співробітництво, участь у спільних заходах щодо вирішення глобальних проблем людства. ^

3>. Основні внутрішні функції Української держави

Основні напрямки діяльності Української держави нині визначаються не ли­ше переходом від тоталітаризму до демократії та від командної до ринкової еко­номіки, а й процесом становлення і зміцнення держави як такої. Ці два фактори, а також міжнародна ситуація й визначають специфіку функцій нашої держави на сучасному етапі.

В Україні функції держави (в конституційних положеннях вони називаються "основними напрямками внутрішньої і зовнішньої політики") визначає парламент - Верховна Рада (в Російській Федерації, до прикладу, це робитьіїрезйдент).

У перші роки після здобуття незалежності найважливішою функцією Україн­ської держави була діяльність, спрямована на конституювання суверенної держа­вної влади - вона завершилася юридичним і фактичним перетворенням України з суб'єкта радянської федерації у незалежну державу з усіма її атрибутами.

__ Серед внутрішніх функцій України, насамперед, визначимо її економічну фу-''нкцію. Вона спрямована (згідно положень Конституції) на створення ринкової, со­ціально орієнтованої економіки на основі різних, але однаково захищених законом ^форм власності (державної, приватної, комунальної). Розглянемо основні підфун-кції держави в економічній сфері:

1) зміна відносин власності, співвідношення їх форм через приватизацію;

2) структурна перебудова економіки;

3) залучення іноземних інвестицій;

4) проведення антимонопольної політики;

5) підтримка підприємництва, особливо малого бізнесу тощо.

У реальній політиці, звичайно все набагато складніше. В основному на кінець
1997 р. завершено приватизацію лише малих підприємств, грошова приватизація
великих підприємств - ще попереду. Приватизаційні закони 1992-1993 рр. з їх ме­
тодикою приватизації (з участю трудових колективів) і особливістю майнового
сертифікату (який не продається) усунули більшість населення держави від цього
Глава 9. Функції держави                                                                                                                   67


процесу. Законодавство про іноземні інвестиції за кілька років три рази докорінно змінювалося і це, поза сумнівом, не сприяло залученню інвестицій.

^економічною безпосередньо пов'язана соціальна функція Української дер­жави. Суть її полягає в державній підтримці непрацездатних і бідних осіб, багато­дітних і малозабезпечених сімей. Саме в цій функції полягає реалізація конститу­ційно закріпленого для України ідеалу "соціальної держави".

24 травня 2000 р. указом Президента України були затверджені "Ошовнмна-прями соціальної політики України до 2004 р.!\ Відповідно до цього документу "пріоритетами соціальної політики є створення умов для забезпечення достатнього життєвого рівня населення, розвитку трудового потенціалу, народонаселення, фо­рмування середнього класу, недопущення надмірної -диференціації населення за рівнем доходів, проведення пенсійної реформи, надання адресної підтримки неза-хищеним верствам населення, всебічного розвитку освіти, культури, поліпшення охорони здоров'я населення. До основних напрямів діяльності Української держа­ви у цій сфері належать: а) забезпечення розвитку народонаселення; б) удоскона­лення трудових відносин; в) реформування системи соціального страхування; г) захист громадян як споживачів; д) розвиток гуманітарної сфери (освіти, науки, охорони здоров'я); є) диференціація регіональної соціальної політики; є) удоско­налення механізму соціальної політики.

Політична функція Української держави спрямована на реформування самої державної влади, її органів, інших інституцій демократичної політичної системи. Наскільки є незавершеною політична реформа в Україні станом на початок 2002 р. свідчить таке:

-. статус цілого ряду органів державної влади вищого рівня законодавчо не є визначеним (це стосується Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств і відомств, Адміністрації Президента України то­що) і регулюється кількома нормами Конституції України та підзаконними акта­ми;

- становлення багатопартійної системи, котра би ефективно сприяла зміцнен­ню демократичної системи, відбувається вкрай повільно. Державна влада та її но­сії продовжують залишатися переважно "позапартійними". Навіть Уряд України, котрий відповідно до Конституції України забезпечує здійснення "внутрішньої і зовнішньої політики держави" епізодично демонструє "аполітичність", що, зви­чайно же, протирічить досвіду всіх конституційних демократій. Такий підхід зни­жує роль партійної системи в суспільстві і державі, деформує основоположні де­мократичні цінності;

- Конституція України 1996 р. заклала цілий ряд системних недоліків до вла­дної моделі й ініційована в 2000 р. конституційна реформа, незважаючи навіть на проведення всеукраїнського референдуму, залишилася нереалізованою;

-адміністративна реформа і, зокрема, перетворення в системі місцевого само­врядування на сьогодні залишаються на концептуальному рівні;

- в Україні зберігаються державні електронні й друковані засоби масової ін­
формації.

Функція охорони прав людини нині проголошена пріоритетною в діяльності Української держави, особливо після вступу в 1995 р. до Ради Європи і прийняття

68

Загальна теорія держави і права


в 1996 р. нової демократичної Конституції. Ця діяльність здійснюється у таких площинах:

- наближення внутрішнього законодавства з цих питань до міжнародно-
правових стандартів шляхом приєднання до відповідних міжнародних договорів і
Приведення власної нормативної бази у відповідність із ними;

""" - закріплення прав людини у правових нормах найвищої юридичної сили й щдання їм підвищеної стабільності;

- створення й налагодження ефективної діяльності інституційного механізму
Захисту прав людини (судів, інших державних органів, адвокатури);

' Правоохоронна функція Української держави проявляється в діяльності всіх її Державних органів. До прикладу, саме Верховною Радою України законодавчо встановлюються діяння котрі є забороненими, встановлюються санкції за їх вчи­нення. Проте функціонують спеціальні органи, котрі займаються лише правоохо­ронною діяльністю: міліція, прокуратура тощо. В рамках цієї функції здійснюється судово^правіша реформа, важливі кроки щодо впровадження якої були зроблені в Іервні 2001 р. Крім того, держава створює правові основи та умови для діяльності Іромадських правозахисних організацій.

| Екологічна функція Української держави полягає в створенні правового ре-юшу охорони навколишнього середовища, раціонального використання природ-Еих ресурсів. У зв'язку з цим в Україні схвалені закони "Про охорону нав-ІСдишнього природного середовища", "Про охорону атмосферного повітря", "Про ириродньо-заповідний фонд", "Про тваринний світ".

Р" Ліквідація наслідків аварії на ЧАЕС - функція, котра в таких обсягах властива пише Україні. Діяльність у цьому напрямку має за мету допомогти людям, відсе-П£рим із зони обов'язкового відселення, яка зазнала радіоактивного забруднення, надати допомогу тим, які працювали в цій зоні, провести комплекс заходів щодо дезактивації"забруднених територій. Після закриття ЧАЕС в грудні 2000 р. до цьо-ї» додається пошук додаткових джерел електроенергії, пов'язаних з цією обстави­ною.


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 275; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!