Загальна теорія держави і права




АЗ . Теорії походження держави                                                                                               23


Необхідно відзначити, що творцями цієї теорії суспільний договір розумієть­ся не як історичний факт підписання ким-небудь якогось конкретного документу, котрий би став основою виникнення держави, а як стан суспільства, коли люди добровільно об'єдналися в державно-організаційну форму шляхом мовчазного ви­знання необхідності заснування певного об'єднуючого всіх центру.

Теорія суспільного договору має немало позитивних аргументів, які відріз­няють її від інших теорій. Досить сказати, що чим як не суспільними договорами стали конституції (правда, вже юридично оформленими договорами між народами і владами), характерні для сучасних держав.

Література

1. Алексеев В. В., Першиц А. И. История первобьттного общества. - М, 1990.

2. Бутенко А. П. Государство: его вчерашние и сегодняшние трактов-ки//Государство и право. 1993, №7.

3. Гайдар Е. Государство и зволюция. - М.,1997.

4. Знгельс Ф. Происхождение семьи, частной собственности и государства // Маркс К., Знгельс Ф. Сочинения. - т. 20.

5. История политических и правових учений / Под ред. В.С. Нерсесянца. -М.,1997

6. Кашанина Т. В. Происхождение государства и права Современньїе трактовки и новьіе подходм Учебное пособие. - М., Юрист, 1999.

7. Косарев А. И Происхождение и сущность государства. - М., 1969.

8. Ленин В. И. Государство и революция // Полное собрание сочинений, т. 33.

9. Манов Г. И. Признаки государства: Новьіе прочтения. - М., 1993.

 

10. Мухаев Р. Т. Хрестоматия по теории государства и права, политологии, исто-рии политических и правових учений. - М., 2000.

11. Толочко О. Н. Психологическая теория права Л.И. Петражицкого : Автореф. дис. на соиск. учен. степ, кандидата наук (12.00.01) / Белорус. гос. ун-т. — Минск, 1992.— 22 с.

12. Платон. Государство // Соч.. Т. 3. Ч. 1. - М., 1972.

24

Загальна теорія держави і права


Глава 4. Поняття держави та її характеристики

Плюралізм у розумінні держави

*        Санкт-Петербурзький учений XIX ст. П. Лодій (виходець із Закарпаття), який

у 1828 р. став автором чи не першого навчального посібника з теорії держави і права у Російській імперії (з назвою "Теория общих прав, содержащая в себе фи-лософское учение о естественном всеобщем государственном праве") державу ро­зумів у такий спосіб: "Держава - це нерівне суспільство вільних людей, що об'єдналися під однією верховною владою, для досягнення загальної безпеки й благополуччя. Члени, об'єднані в одну Державу, називаються Громадянами; ті ж, ^ які не входять до об'єднання, називаються Іноземцями".

Відомий російський державознавець П. Сорокін (автор "Злементарного учеб-
ника обТцеи ТйОрии праТйНГсвязи с теорией государства") у 1919 р. писав, що дер­
жава "виступає організованим союзом людей^ об'єднаних єдиною верховною вла­
дою". З його точки зору "відмінною отакою держави^^я^<^фо^жи_суспіль"ства",~є те,
ию_туг_об'єдн^ючим зв'язко_м виступає підлеглість всіх його членів одній держав­
ній владі, обов'язковій для всіх^ленів суспільства, незалежно вцГїх~віру5ань І ро­
дової приналежності".
{"*   На думку~основоположників марксизму і, зокрема, Ф. Енгельса "держава є
нічилГ"Тїїшим, як машиною для придушення одного класу іншим". Пізніше
б?Ульянов-Ленін (праця "Держава і революція") уточнив: "Держава - це машина
/ для підтримання панування одного класу над іншим". Такий підхід, хоч і поясню-
ється умовами західного суспільства XIX - поч. XX ст. з його соціальним розша­
руванням і протистоянням, все ж, на нашу думку, не зовсім адекватно відображає
сутність держави початку XXI ст.
1       Нині найвідоміший Фішеровський словник права дає поняття держави як спі-

і льність, в основі структури якої лежить територія, народ і державна влада.

Серед сучасних юристів, і це природно, продовжує залишатися різноманіт-НІсть підходів до розуміння й визначення поняття держави та її ознак. У 1982 р., наприклад, іспанський дослідник, професор юридичного факультету Мадридсько-Г^унів'ет?сШету~ТТПерес-Барба Мартінес писав, що термін "держава" означає не 'всяку фс^мУгішїітІїчІної організації, а лише таку, яка виникає у новий час. На його" Ж думку, характерними ознаками держави виступають: суверенна влада, раціона­льність адміністрації, державна власність, постійна армія, релігійний нейтралітет.

І ?_5ІЦшщузькі вчені Р. Пенто і М. Гравітц вважають, що будь-яка держава хара­ктеризується такими ознаками:

а) новим типом колективної спільноти;

ериторією в^р'амках національних кордонів;

в)1щділенням"в оргШгз1щїї~держави форми правління і державної служби;

25

Глава 4. Поняття держави та її характеристики


г) виникненням власне правотворчої функції держави;

д) глобальністю (ідеєю суверенітету);
і є) інституйрваною формою влади.

Інший французький вчений П. Бірнбаум дає таке визначення держави: "Дер­жава - це інституційна політико-правова машина, що обслуговується функціоне­рами, котрі ідентифікуються з своєю роллю, відокремлена від громадянського су­спільства, над яким вона намагається здійснити повну опіку, контролюючи його через свої адміністративні органи і через своє власне право, домінуючи в ньому через свою поліцію, приводячи його в рух шляхом економічних інтервенцій, під­коряючи його врешті через оволодіння думками і їх пов'язування з своїми влас­ними цінностями."

Разом з своїм колегою Б. Баді цей учений виділяє такі елементи сучасної дер­жави:

1) система інституйованих ролей, яка постійно функціонує;

2) єдиний легітимний тримач, який використовує силу для контролю терито­рії, на якій він здійснює свій суверенітет, реалізуючи охоронну владу над терито­рією найбільш віддаленої з провінцій, захищаючи також кордони;

3) політико-адміністративна машина, котра діє через функціонерів, які рек­рутуються на без особистій основі за меритократичними критеріями.

Американський вчений Р. Даль, відомий своїми теоретичними дослідження-ми демократії, державу розуміє в^такий спосіб - це асоціація, що характеризується ступенем забезпеч^ення~згоди з установленими в ній нормами і правилами з боку тих людей^а яких методами примусу гюінирюється їїюрисдикщя,

Як відзначає російський фахівецТ-державознавець В.А.Четвернін, західна те­орія держави розглядає останню як "правову форму організації і функціонування політичної влади - з точки зору міжнародного права" і важко з ним не погодитися, бо справді сучасні держави настільки повноцінно функціонують, наскільки вони визнані міжнародним співтовариством. ^"*" Інший російський дослідник В.Е. Чіркін відслідковує в сучасній науковій лі­тературі п'ять основних підходів до поняття держави:

1) теологічний (мусульманські вчення);

2) класичний (держава - це сукупність влади, території, населення);

3) юридичний (держава - юридична персоніфікація нації);

4) соціологічний (велика кількість вчень про суть держави: органічне, при­родньо-правове, марксистське тощо);

5) кібернетичний (держава - особлива інформаційна система з прямими і

зворотними зв'язками).

Відомий український вчений зі Львова ПМЛРабірпвич к ппному ч останніх
досліджень цієї проблеми подає таке визначення: "Держава - це організація полі-
тичної!шади~д"омінуючої частини на~селення у соціально неоднорідному суспільс-
тві, яка, забезпечуючи" його цШсність і безпеку, організовує задоволення загально
соїіїшйних^ютреб та здійснює 1се^вниц1:в^~с^пТль^твом. насамперед в інтересах
цієї його частини"? Цим же вченимПвизІїачається соціальна сутність держави: у
здатності держави забезпечувати -у процесі свого функціонувашш_і_розвитку -
1 задоволення- основних потреб усього суспільства, а також створювати умови для
26                                                                                                      Загальна теорія держави і права


можливого, за наявних конкретно-історичних обставин, задоволення потреб й ін­тересів окремих груп індивідів та їх спільнот.

Узагальнюючи вищесказане й спробуємо сформулювати поняття держави та
її основних параметрів^            "~"~

і       Отже, держава - це політико-територіальна суверенна організація публічної

влади, яка має спеціальний апарат з метою управління суспільством і здатна зро­бити свою волю обов'язковою для всього населення даної країни. ■"*   Погоджуємося із відомим вітчизняним вченим-теоретиком права М. Цвіком, який вказує, що в умовах демократичного суспільства держава завжди є правовою організацією, бо діє в межах права, котре має пріоритет над нею.

Кожна сучасна держава характеризується, принаймні, такими ознаками як: а) визначена кордонами територія; б) належність осіб до держави (громадянство); в) державна влада; г) суверенітет; д) спеціальний апарат; є) правотворча діяльність; є) економічна і фінансова система.

Територія держави

У державно-організованому суспільстві принцип кровноспорідненої органі­зації населення втратив своє значення. На зміну йому прийшов інший принцип -його територіальної організації. Тому й варто з'ясувати поняття "територіГ'.ГТе-ритощя тої чи іншої держави - це чітко визначена кордоном частина земної кулі, на яку поширюється її юрисдикція, а населення, що на ній мешкає, перетворюєть­ся у підданих або громадян держави^

\ІЦе в XIX ст. вченими-юристами (А.Дюгі, М.Коркунов) були визначені влас­тивості державної території: а) неподільність (її належність багатьом недержавним власникам не розділяє її); б) недоторканість, що зокрема знаходить відображення в принципі невтручання публічної влади в справи іншої держави; в) винятковість -на даній території відсутні всякі прояви влади іншої держави; г) невіднущвашсгиі (держава, позбавлена території, перестає функціонувати)!

(Територія сучасної держави визначена кордонами, встановленими внутрі­шнім законодавством та міжнародними договорами з сусідніми країнами^ Що ро­зуміти під "державним кордоном" ?ЇЧинне законодавство України встановлює, що державний кордон України - це лінія і вертикальна поверхня, що проходить по цій ЛінГСякі визначають межі території України - суші, вод, надр, повітряного прос-

,'Договірне погодження лінії кордону називають його делімітацією^ Встанов-Щння державного кордону, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, здійснюється в такі способи :

, ц 1) на суші - по характерних точках і лініях рельєфу або ясно видимих орієн­тирах;

2) на морі - по зовнішній межі територіального моря України; ^ 3) на судноплавних річках - по середині головного фарватери або тальвегу річки; на несудноплавних річках (ручаях) - по їх середині або посередині голо-

івого рукава річки; на озерах та інших водоймах - по прямій лінії, що з'єднує ви-

■——                                  ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

14. Поняття держави та її характеристики                                                                                    27


ходи державного кордону України до берегів озера або іншої водойми. Державний кордон України, що проходить по річці (ручаю), озеру чи іншій водоймі, не пере­міщується як при зміні обрису їх берегів або рівня води, так і при відхиленні русла річки (ручаю) в той чи інший бік;

$4) на водосховищах гідровузлів та інших штучних водоймах - відповідно до лінії державного кордону України, яка проходила на місцевості до їх заповнення;

5) на залізничних і автодорожніх мостах, греблях та інших спорудах, що проходять через прикордонні ділянки судноплавних і несудноплавних річок (руча­їв), - по середині цих споруд або по їх технологічній осі, незалежно від прохо­дження державного кордону України на воді^

На основі делімітації державний кордон поводять на місцевості з допомогою спеціальних знаків - цей процес називають демаркацією.

\ДЬ складу державної території відповідно до норм міжнародного права вклю­чають такі елементи:

1) суша в межах державних кордонів;

2) водяний простір у межах кордонів, а саме:

- внутрішні води (до внутрішніх вод України належать: а) морські води, роз­
ташовані в бік берега від прямих вихідних ліній, прийнятих для відліку ширини
територіального моря України; б) води портів України, обмежені лінією, яка про­
ходить через постійні портові споруди, які найбільше виступають у бік моря; в)
води заток, бухт, губ і лиманів, гаваней і рейдів, береги яких повністю належать
Україні, до прямої лінії, проведеної від берега до берега в місці, де з боку моря
вперше утворюється один або кілька проходів, якщо ширина кожного з них не пе­
ревищує 24 морських миль; г) води заток, бухт, губ і лиманів, морів і проток, що
історично належать Україні; д) обмежена лінією державного кордону частина вод
річок, озер та інших водойм, береги яких належать Україні);

- територіальні води (до територіального моря України належать прибережні морські води шириною 12 морських миль, відлічуваних від лінії найбільшого від­пливу як на материку, так і на островах, що належать Україні, або від прямих ви­хідних ліній, які з'єднують відповідні точки);

- континентальний шельф (прилягаюче до територіальних вод морське дно до глибини 200 м від поверхні моря або за цими межами до місця, де глибина дозво­ляє розробляти природні багатства цих районів);

- прикордонні судоходні річки до середини головного фарватеру;

 

3) повітряний простір над сушею і водним простором;

4) надра під сушею і водним простором;

5) приписані до портів^аної держави військові кораблі чи шлюпки, які пла­вають під прапором цієї країни, а також військові літаки,^де б вони не перебували, в тому числі в межах території іншої держави з її дозволу:

6) приписані до портів даної держави невійськові когза_б^і^такиі.я.кі не_ перебувають в межах території інших держав;

~ "Тї території приміщень дипломатичних і консульських представництв даної державІГніГтериторії іншої держави.

Досвід формування територій сучасних держав протягом останніх кількох

сторіч дозволяє визначити основні способи набування території:____________

28                                                        "~~"""~ ~~—-—~~ -——----------- ЗзгаЯБїїа теорія держави і права


1) ^кцесія - це набуття території внаслідок прояву природних сил, незалежно
від волі людини (наприклад, з'являється новий острів);

2) первинна окупація - це зайняття території, яка не має державної принале­
жності;

3) ^анексія - це здобуття території з використанням насилля (наприклад, вій­
ськовими діями);

4) тривале утримання - означає, якщо певна держава тривалий час безперер­вно утримує певну територію, вона отримує на неї переважне право;

5) територіальна цесія - це перехід частини території від однієї держави до іншої на договірних засадах^}

Населення і громадянство

\До поняття "населення" включають, як правило, всіх осіб, які постійно про­живають на території даної країни. Сюди належать громадяни цієї держави, інозе­мні громадяни, особи без громадянства та особи з подвійним громадянствомК В юриспруденції нерідко вживають ще один термін - "народ'/Марксисти вважали "народом" ту частину населення, котра має низький рівень життя і за своїми інте­ресами об'єктивно протиставляється "правлячим колам" або "експлуататорам". Очевидно, що такий підхід занадто спрощений.

Зараз не існує загальноприйнятого визначення поняття "народ".\Під "наро­ дом" розуміється співтовариство з єдиною історією, мовою, однаковими культур­ними характеристиками, члени якого розділяють ідею, що вони зв'язані один з од­ним і що вони відрізняються від інших груп своєю своєрідністю7

\Нині коли говорять про народ як потенційного учасника правовідносин у державі, то мають на увазі усіх дієздатних громадян, наділених правами і свобо­дами, тобто, по суті, "виборчий корпус" країни/4іаприклад, розхоже конституцій­не формулювання "Президент обирається "народом" означає, що глава держави насправді обирається громадянами, котрі володіють виборчим правом.

^Громадянство або підданство осіб виражає їх постійний правовий зв'язок з тою чи іншою державою, який проявляється у взаємних правах і обов'язках.

Набувається громадянство у країнах по різному, але все ж можна виділити основн і способи^

1) за походженням - коли громадянство отримують особи, батьки яких мали громадянство даної держави (принцип крові);

2) за народженням - коли громадянство отримати вправі ті, хто народився на території даної держави (принцип території);

3) через натуралізацію - коли іноземний громадянин або особа без грома-дянстваЗаІвстановленою процедурою отримують громадянство даної державиіІВ Україні, до прикладу, до осіб, які бажають натуралізуватися ставиться кілька ви­мог: 1) визнання і дотримання Конституції України та законів України; 2) зобов'я­зання припинити іноземне громадянство або неперебування в іноземному грома­дянстві; 3) безперервне проживання на законних підставах на території України протягом останніх п'яти років; 4) отримання дозволу на постійне проживання в Глава 4. Поняття держави та її характеристики 29


Україні; 5) володіння державною мовою або її розуміння в обсязі, достатньому для спілкування; 6) наявність законних джерел існування' У нас питання натуралізації вирішується указом Президента України, а в США~- рішенням федерального ра­йонного суду;

Г4) через повернення громадянства, котре від натуралізації відрізняється од­ним - спрощеною процедурою^У такий спосіб отримати громадянство можуть, звичайно, лише особи, котрі його раніше вже мали;

\ 5) через оптацію, за якої населенням території, котра переходить від однієї держави до іншої, робиться вибір між громадянствами цих двох держав.]

Припиняється громадянство також по різному. Демократичні держави не знають такого способу як позбавлення громадянства. Колишній Радянський Союз та інші комуністичні держави таку практику мали. В СРСР Указом Президії Вер­ховної Ради позбавили громадянства не одного дисидента.

^РКрім добровільного виходу з громадянства, в Україні та деяких інших країнах є можливою втрата громадянства в певних випадках (невстановлення за кордоном протягом певного строку зв'язку з консульською установою, здобуття громадянст­ва неправомірним шляхом, вступ громадянина до державної чи військової служби

іншої держави)!

[Статус іноземців і осіб без громадянства у всіх країнах відрізняється від ста­тусу громадян даної держави. Як правило, вони позбавлені лише деяких політич­них прав і обов'язків (виборчого права, служби в збройних силах, права на держа­вну службу). В Україні, правда, іноземцям також заборонено бути суб'єктом права власності на земельні ділянкиї Відзначимо також, в розвинутих демократичних країнах має місце тенденція до розширення політичних прав іноземців - в деяких із них іноземці вже наділені виборчим правом у ході місцевих виборів.


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 214; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!