Соціальні норми первісного суспільства



Якщо тварини підкоряються лише біологічним законам, то людина стала лю­диною тому, що у доповнення до біологічних законів навчилася ще й самостійно регулювати свою поведінку. Вона "винайшла" суспільні регулятори, які, хоча й не Замінили біологічні закони, все ж істотно їх потіснили. Величезне значення в цьо­му плані мали такі найперші суспільні регулятори як магія, культові ритуали, об­ряди. Вони здійснили просто революційні зміни нервово-психічній діяльності лю­дини й дозволили їй зробити стрибок у своєму розвитку.

Соціальні регулятори у первісному суспільстві виконували дві функції. Пер­ша з них полягала в тому, що соціальні норми дозволили людям звільнити свою Психічну енергію від страху перед оточуючим світом, тривоги й спрямувати її на Шробничу діяльність. Друга функція соціального регулювання полягала у встано­вленні в суспільстві стабільних відносин, оскільки саме такі відносини ВИКЛЮЧа-ЙТЬ ВПЛИВ ВИПаДКОВИХ, ЧИСТО Суб'єКТИВНИХ МОТИВІВ І Обставин, ЯКІ МОЖУТЬ ВИХО­ДИТИ від кожного з родичів і співплемінників. Обмежуючи непомірні претензії ко­жної окремої людини, соціальні норми дають можливість встановити суспільний Порядок, захистити слабого від утисків сильного і привчити людей до витриманої поведінки.

Людське суспільство поступово вводило до свого арсеналу один вид соціаль­них норм за іншим і робило це, звичайно же, по мірі необхідності. Тут прослідко-вується така закономірність: з розвитком суспільства соціальні норми все більше й більше ускладнюються.

Отже, в первісному суспільстві діють такі соціальні норми (викладемо їх у порядку їх послідовного виникнення):

Ритуали - це правила поведінки, в яких робиться акцент на зовнішній формі ЇХ виконання, причому ця форма є суворо канонізованою. Ритуал можемо назвати *- також церемонією, демонстративною дією з її ознаками театралізованості та масо-^ вості. Метою будь-якого ритуалу виступає привнесення певних почуттів, досяг­нення певного психічного настрою людей.

Обряди - це правила поведінки, котрі полягають у символічних діях, але, на
ВІДОІну від ритуалів, глибше проникають в психіку людини і переслідують ідеоло­
гічні (виховні) цілі.                                                            *

Міфи- це розповіді про богів, духів, прирівняних до богів героїв, першопре-дках, які виникають у первісному суспільстві. У міфах переплетені ранні елементи


 


12


Загальна теорія держави і права


Глава 2. Виникнення держави


13


релігії, філософії, науки і мистецтва. В них у наглядно-образній формі подаються явища природи і суспільного життя.

Звичаї - це правила поведінки, котрі склалися історично протягом життя кі-лькох"поколінь, яке стало загальним внаслідок багаторазового повторення. З до­помогою звичаю в первісному суспільстві розподілялася повсякденна робота, вре­гульовувалися ситуації пов'язані, наприклад, зі смертю глави сім'ї тощо.

Р&цгійні норми — це правила поведінки, котрі регулюють відносини між лю­дьми виходячи з їх віри в існування надприродних сил. У первісному суспільстві люди вірили одночасно в багатьох богів , очевидно в стількох, скільки невідомих для них сил існувало в природі. Багатобожжя - перша стадія релігійної свідомості, поява ж монорелігії свідчить про процес утворення держави. Перші єдині релігії виникли в Стародавньому Єгипті в XV ст. до народження Христа.

Моральні норми^- це правила поведінки, які засвідчують розуміння людьми таких категорій як добро і зло. Треба мати на увазі, що моральні норми в первіс­ному суспільстві були засновані на розподілі всіх людей на "своїх" (родичів і співплемінників) і "чужих".

Передумови виникнення держави

Економічні передумови. Перші держави виникли близько 5-6 тисяч років на­зад і, як правило, в долинах річок (Ніл, Тігр, Євфрат, Янцзи, Інд). Саме в цих міс­цевостях склалися найбільш сприятливі умови для землеробства. Згодом процес створення держав став поширюватися в середземноморському басейні й далі.

Виникнення держави стало закономірним наслідком процесу переходу суспі­льства від збиральництва, зайняття мисливством і рибальством, тобто від присво­юючого господарства до господарства виробляючого - скотарства і плужного зем­леробства. Ця трансформація відбувалася поступово і Ф. Енгельс пов'язує її з трьома великими суспільними поділами праці. Виникнення кочового скотарства стало першим, відокремлення ремесла від інших видів занять - другим, а поява професійних торговців - третім суспільним поділом праці.

Три великі суспільні поділи праці, а також поступове удосконалення знарядь праці і накопичення досвіду призвели до такого рівня продуктивності праці, коли почав створюватися додатковий продукт, тобто понад те, що необхідно виробни­кам для свого споживання. З цього часу заявилася об'єктивна можливість забезпе­чити утримання великої групи людей, яка спеціалізується на виконанні яких-небудь суспільно значимих функцій (управлінських, до прикладу), групи, яка не бере безпосередньої участі в матеріальному виробництві.

Політичні передумови. Людина - істота суспільна і тому їй, займаючись ви­робничою діяльністю, приходиться мати справу не лише з засобами виробництва, а й вступати у стосунки з членами свого плем'я. Можна передбачити, що до зем­лероба, скотаря, ремісника або торговця прийшло розуміння того, що їм вигідно мати безпечні умови праці. Оскільки органи управління первісного суспільства з цим не справлялися, поступово на заміну їм стали формуватися органи державної

14

Загальна теорія держави і права


влади, які взяли на себе забезпечення безпеки людей всередині людського суспіль­ства і, зокрема, врегулювання спірних взаємостосунків із співплемінниками.

Крім вирішення спорів між людьми, виникає необхідність в існуванні стабі­льного порядку для гарантованого і стійкого здійснення виробництва. Але оскіль­ки суспільно необхідної поведінки від усіх членів спільноти чекати не доводилося, виникає потреба силою заставляти тих, хто діє врозріз з інтересами більшості, під­коритися встановленому порядку. Словом, мова йде про легалізований примус, за­стосування насилля на благо суспільства. Цю роль, знову таки, старі органи ї  управління виконати не могли.

І        До регулювання внутрішніх відносин загонів людської популяції додається

необхідність регулювання відносин із сусідніми спільнотами людей. В ті далекі

часи спори між племенами, союзами племен вирішувалися переважно у формі вій-

Ц ськового протистояння. Разом з тим, військові вожді, оточені невеликою групою

1$ соратників, були нездатними організувати широкомасштабні військові напади або

щ оборону на рівні племені і ширше. їх мали замінити інші структури. Військові за-

1* ходи сприяли об'єднанню родинні племена в єдиний народ. Вже у ті часи було

А підмічено, що зовнішня загроза сприяє консолідації суспільства й зміцненню вла-

щ ди як засобу ефективної боротьби із цією самою зовнішньою загрозою. Війни, от-

Щ же, стали одним із факторів, які ініціювали процес утворення держави.

|р      Ідеологічні передумови. Панівною формою ідеології у первісну епоху була

и, язичеська релігія, тобто поклоніння багатьом богам (богу вогню, вітру, сонця то-

Ш що). Поступово стала проводитися своєрідна ієрархія богів, тобто серед багатьох і

щ різних богів став виділятися який-Небудь один на роль головного. Згодом у різних

щ' регіонах земної кулі і в різний час виникає єдинобожжя. Справедливо вважається,

Ж що виникнення єдинобожжя в тих чи інших народностей є лакмусовим папірцем

її формування в них державності.

*     Психологічні передумови. Трансформація економічних умов призвели й до

нового типу самосвідомості людини. На початковому етапі розвитку суспільства поступово і допоки що в невеликій мірі людьми починають усвідомлюватися спі­льні інтереси. Одночасно виникає розуміння, що спільні інтереси не можуть бути реалізовані інакше як через діяльність централізованої структури, котра би коор­динувала різні аспекти життя суспільства.

Як бачимо, для виникнення держави необхідно цілий ряд передумов, причо­му їх роль не є однаковою у різних народів.

Які ж ознаки державної влади можна шадшита^хшс^ш,ушчлЛ.£ІД^інність від

органівуправління первісного суспільства?

|м     Т)Піави суспільних спільнот (вожді, -старійшини) поступово відходять від

0 безпосередньої участі в матеріальному виробництві, зосереджуючись на вико-

ф нанні суспільних функцій. Необхідно відзначити, що зростає й кількість людей,

які здійснюють владу. Прототип державного апарату набирається в першу чергу з

Ч * родичів.

2) Відбувається диференціація політичної еліти за рівнями і поступово роз­межовується компетенція між рівнями органів управління. В межах кожного рівня управління прослідковується також функціональна диференціація влади. Виділя-

Глава 2. Виникнення держави                                                                                                   15


ються окремі напрямки владної діяльності. Кожен член публічної влади вже від­повідає за свою ділянку роботи.

3) Влада набуває інституційного характеру, тобто починає здійснюватися не лише через окремих осіб, а через систему спеціально створених для цього орга­нів і установ. Виділяється в першу чергу інститут верховного правителя (царя, фа­раона, імператора тощо), канцелярія, прикази, казначейство, відомство громадсь­ких робіт та інші адміністративно-господарські та контрольні органи.

4) Виділяються як самостійні органи примусу. Право застосовувати примус повністю монополізується владою і здійснюється спеціальними органами (судами, поліцією, дружиною, військом тощо).

5) Розширяється сфера діяльності публічної влади, її компетенція. Поряд з старими виникають принципово нові функції держави: організація будівельних робіт, управління землеробством, водокористуванням, підтримання іригаційних споруд, надання населенню інформації тощо.

6) Нарешті, відзначимо, що влада змінюється і в просторовому плані. Вже у перших державних утвореннях, влада стала концентруватися в містах, навколо яких і стали зростати інші населені пункти.

Література

1. Алексеев В. В., Першиц А. И. История первобьітного общества. - М., 1990.

2. Андреев И. Л. Происхождение человека и общества. - М., 1988.

3. Бутовская М.Л., Файнберг Л.А. У истоков человеческого общества: Поведенче-ские аспектьі зволюции человека. - М., 1993.

4. Дробьішевский С.А. Политическая организация общества и право: Историчес-кое место и начало зволюции. - Красноярск, 1991.

5. Кашанина Т. В. Происхождение государства и права. Современньїе трактовки и новьіе подходьі. Учебное пособие. - М., Юрист, 1999.

6. Поршнев Б.Ф. О начале человеческой истории: (Проблеми палеопсихологии). -М., 1974.

7. Фоули Р. Еще один неповторимий вид: Зкологические аспекти зволюции человека. - М., 1990.


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 217; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!