Глава 3. Теорії походження держави



На сьогодні в середовищі вчених-правознавців відсутні не лише єдині, а й на­віть схожі погляди на проблему походження держави. Протягом свого розвитку людство нагромадило значний масив теоретичних уявлень у цьому напрямку. Сформувалися цілі наукові та світоглядні школи, кожна з яких акцентує увагу на тих чи інших факторах походження держави. Справедливо буде відзначити, що визнаним авторитетом у дослідженні різноманітних теорій походження держави і права вважається російський дослідник Кашаніна Т. В., котра виділяє 15 таких те­орій. Розглянемо деякі з них, котрі найчастіше згадуються в дослідженнях цієї проблеми іншими вченими.

Іригаційна теорія

Автором цієї теорії виступає сучасний німецький учений К. Віттфогель (пра­ця "Східний деспотизм").

Почнемо з того, під час аналізу процесу виникнення перших державних утво­рень не можна не помітити очевидної закономірності - всі вони пройшли форму­вання в долинах річок. До прикладу, в Стародавньому Єгипті, в якому спочатку на берегах Нілу проживали кочові племена, люди поступово переходили до осілого життя. Вони набували трудових навичок, навчалися враховувати в своїй діяльності щорічні паводки, розподіляти води Нілу на більш обширні території через будів­ництво каналів і водопідйомних споруд. Іригаційні роботи, виступаючи досить складними і трудоємкими, вимагали вмілої організації. їх стали здійснювати спе­ціально для цього підготовлені люди, здатні своїм розумом охопити весь хід іри­гаційного будівництва, організувати виконання робіт, усунути можливі перешкоди в ході будівництва. Вважають, що саме ці організатори й стали згодом основою державного апарату. Отже, робився з цього висновок, - іригаційний фактор є най­важливішим у процесі державотворення. Якщо додати до цього, що іригаційна си­стема була основою життєдіяльності суспільства того часу, то слід визнати сенс у такому твердженні.

Схожий клімат існував і в Передній Азії, де виникло Вавілонське царство. Рі­внина вздовж двох великих річок - Тігру і Євфрату - лише під кінець весни зво­ложується^ а протягом багатьох місяців має місце дуже висока температура. Тому в цій місцевості також необхідною була величезна праця, щоб обернути болота і висохлий степ у цвітучі сади і ниви. Організувати все це могли лише фахівці, управлінці-чиновники, котрі, звичайно же, не брали безпосередньої участі у мате­ріальному виробництві.

Відзначимо, що основним недоліком цієї теорії є її локальний характер. Вона пояснює процес походження держави в регіонах з жарким кліматом, але не пояс­нює ходу цього процесу пізніше і в інших регіонах.


 


76


Загальна теорія держави і права


Глава 3. Теорії походження держави


17


Патріархальна теорія

Дану теорію заснували Платон (праця "Держава") і Аристотель (праця "Полі­тика"). Автори орієнтувалися на досвід країни, де вони проживали. Процес ство­рення держави у Стародавній Греції істотно відрізнявся від державотворення в стародавньосхідних деспотіях. На кам'янистій землі Греції хліб виростав погано, легше було займатися скотарством. Коли населення збільшилося необхідно було подумати про нове джерело харчування і люди повернули свій погляд на море. Море не лише давали продукти, через нього встановилися контакти з Єгиптом і Передньою Азією, з якими можна було здійснювати обмін продуктами. Важливо було вміло організувати власне виробництво і торгівлю з сусідніми народами. За­ймалися цим, як уже відзначалося, старійшини, глави рад старійшин, згодом вож­ді, які по мірі зростання населення ставали царями. Тому, на думку авторів теорії, в цьому регіоні Землі процес утворення держави пішов нібито за патріархальним типом, тобто розростання кровноспорідненої сім'ї, а вже цар ставав "батьком" (па­тріархом) всього народу.

У латинян (римлян) природні умови були ще суворішими і тому з самого по­чатку в них роль старійшини була дуже великою. Із зростанням кількості населен­ня і нестачею продуктів, коли необхідними стали захоплення і освоєння нових те­риторій, вождів стали обирати. У Стародавньому Римі і пізніше зберігався висо­кий соціальний статус "батьків" великих сімей.

Словом, відповідно до цієї теорії, держава - це продукт сім'ї, яка розрослася. Виступаючи первинною формою організованого суспільства, сім'я згодом ділить­ся, природнім шляхом розмножується. Але оскільки в людях закладена потреба в спілкуванні, а також під впливом економічних умов сім'ї, об'єднані віруваннями у спільне походження, об'єднуються в племена, союзи племен, народності, об'єднані вже й спільністю історичного минулого. В цьому ряді соціальних пере­творень момент переходу до державного утворення буде тоді, коли втрачається почуття кровної родинності і створюється влада, позбавлена сімейної основи. Державна влада сама по собі є поступовим перетворенням влади батька, котра пе­реходить у владу правителя, монарха.

Ця теорія можливо й не враховує багатовекторного характеру процесу утво­рення держави, але її виникнення - великий крок вперед, особливо якщо врахува­ти, що вона була створена в III ст. до народження Христа.

Теологічна теорія

Теологічна теорія стала однією з перших теорій, які намагалися пояснити по­ходження держави. її представниками були багато релігійних діячів Стародавньо­го Сходу, середньовічної Європи (Фома Аквінський, праця "Про правління воло­дарів"), ідеологи ісламу та сучасної католицької і православної церкви. Особливо поширеною ця теорія була в середні віки.

18

Загальна теорія держави і права


Зміст даної теорії полягає в такому: держава - це результат "божого промис­лу"; вона вічна, як і сам Бог; государ наділяється Церквою правом правиги людь­ми і покликаний реалізувати Божу волю на землі; люди повинні безумовно підко­рятися волі государя.

Католицький богослов Ф. Аквінський, зокрема, писав, що правитель у держа­ві займає таке ж становище як Бог у Всесвіті, як душа в тілі. Воля правителя є ос­новою, котра об'єднує навколо себе державу як таку, без неї вона розпалася би.

Оцінюючи теологічну теорію, створену в закінченому вигляді в УІ-ХШ ст.ст., необхідно відзначити, що вона була обумовлена впливом релігійної свідомості людей, а також рівнем розвитку знань про суспільство і закономірності його роз­витку того часу. Нею справедливо відображається той незаперечний факт, що держава виникає одночасно з появою монорелігії. Вона мала велике позитивне значення: дозволяла встановити в суспільстві порядок. Крім того, вона відобража­ла об'єктивні реалії того часу, а саме те, що перші держави були теократичними, вступ правителя на посаду освячувався, що надавала його владі особливого авто­ритету і безумовну обов'язковість. Пізніше, правда, цю теорію, стали відверто ви­користовувати для виправдання необмеженої влади монарха.

Нинішні богослови вже не такі категоричні й у своїх твердженнях на цю тему враховують також нові знання про закономірності розвитку суспільства і держави.

Відзначимо на завершення, що ця теорія носить більше світоглядний харак­тер, бо її неможливо ні довести з допомогою доказів, ні заперечити.

Теорія насилля

Ця теорія складається власне з двох теорій: теорії зовнішнього насилля і тео­рії внутрішнього насилля.

Авторами теорії зовнішнього насилля вважаються австрійці К. Каутський і Л. Гумплович. Зміст теорії: держава виникає внаслідок завоювання одного племені (народу) іншим. Вона обумовлена необхідністю застосування сили не лише в ході завоювання, а й після з метою недопущення постійної війни між ними. Так, на­приклад, К. Каутський писав: "Плем'я переможців підкоряє собі плем'я перемо­жених, присвоює собі і всю їх землю, а потім примушує переможене плем'я сис­тематично працювати на переможців, сплачувати їм данину або податки. У будь-якому випадку такого завоювання виникає поділ на класи, але не внаслідок поділу общини на різні підрозділи, а внаслідок об'єднання в одне ціле двох общин, одна з яких стає" панівним, а інша гнобленим і експлуатованим класом, апарат примусу, який створюють переможці для управління переможеними, перетворюється в дер­жаву".

Автори цієї теорії твердять, що при подальшому розвитку суспільства держа­
ва перетворюється в інструмент загальної гармонії, в орган захисту і забезпечення
загального блага як сильних, так і слабих. Зокрема, вони вказують, що в своєму
розвитку держава проходить такі етапи: 1) підкорення одного народу іншим; 2)
виникнення каст (класів); 3) поступове пом'якшення їх нерівності; 4) заміна війсь­
кового панування пануванням права; 5) виникнення держави, де всі люди маю 11.
Глава 3. Теорії походження держави                                                                                                   19


права і обов'язки; 6) об'єднання людей в однорідний народ; 7) народження і роз­виток почуття патріотизму і утворення нації.

Відзначимо, що справді з допомогою насилля були утворені держави лонго-бардів, вестготів, нове англійське королівство тощо.

Автором теорії внутрішнього насилля вважається німецький вчений Є. Дю-рінг (праця "Цінність життя"). Він вважав, що основою суспільного розвитку ви­ступають форми політичних відносин, а економічні відносини - це наслідок полі­тичних актів. Щоб пояснити цю тезу, Дюрінг пропонував уявити суспільство у ви­гляді двох людей. Дві людські волі сповна виступають рівними одна перед одною, жодна з них не може пред'явити іншій жодних позитивних вимог. За такого стану справ, коли суспільство складається з двох рівних осіб, нерівність і рабство є не­можливими. Але рівні люди можуть дискутувати з певних питань. Як тоді бути? Дюрінг у такому випадку пропонує залучити третю людину, так як без неї немож­ливо прийняти рішення більшістю голосів і вирішити спір не є можливим. Без по­дібних же рішень, тобто без панування більшості над меншістю, не може виникну­ти держава. На його думку, власність, класи і держава виникають внаслідок на­силля однієї частини суспільства над іншою.

Расова теорія

Засновниками цієї теорії вважають француза Ж. Габіно (праця "Досвід про нерівність людських рас") та німця Ф. Ніцше (праця "Воля до влади").

Головним у теорії є постулат про те, що людські раси зовсім не рівні і розріз­няються в фізичному, психологічному, розумовому та інших відношеннях. їх мо­жна розділити на вищі і нижчі. Вищі раси мають перевагу над нижчими з тої при­чини, що вигідно відрізняються від них. Саме тому представники вищої раси ма­ють право панувати, нав'язувати свою волю іншим групам людей, які не належать до вищої раси. Держава, на їх думку, необхідна для підтримання постійного пану­вання одних рас над іншими. При цьому автори нагадували, який великий вклад у створення цивілізації зробили представники білої раси і її роль у розвитку цивілі­зації взагалі неможливо переоцінити.

На думку Ніцше, представники нижчої раси виступають людьми, не здатними до створення цивілізації, тому вони можуть бути об'єктом панування. Цей учений всіх людей ділить на три типи: 1) геніальні люди - їх зовсім небагато; 2) виконавці ідей геніїв, їх права рука і кращі учні - стражі порядку, права і безпеки; 3) інша маса посередніх людей. Справедливо буде при цьому відзначити, що Ніцше, кори­стуючись поняттям раса, розумів його насамперед як національно-політичну, а не як національно-етнічну характеристику. Сильна раса - це, по суті, особлива поро­да владних, аристократичних панів, слабка раса - життєво слабкі, гноблені підне­вільні. Відкидаючи різні концепції походження держави, Ніцше вважав, що дер­жава є засобом виникнення і продовження того насильницького соціального про­цесу, в ході якого відбувається народження привілейованої культурної людини, пануючої над іншою масою.

20

Загальна теорія держави і права


Оцінюючи расову теорію, відзначимо, що люди справді біологічно різні, в тому числі щодо готовності до участі в реалізації влади, в них різна воля, різне бажання досягти життєвого успіху. Це біологічні закони, вплинути на які ми не можемо. Слід також визнати, що різні країни і різні підрозділи людської популяції розвиваються нерівномірно. Різними є народи і з точки зору психології: якщо по­рівняти, наприклад, північні народи з південними.

Разом з тим, все це зовсім не свідчить про "вищість" одних рас над іншими і, тим більше, про те, що саме цей фактор став вирішальним у процесі виникнення держави. Не можна також не відзначити, що німецькі нацисти в ЗО- 40-х роках XX ст. використовували свою інтерпретацію наведеної теорії в політичній практиці, хоча, поза сумнівом, назвати їх "послідовниками" Ніцше було би перебільшенням.

В . Органічна теорія

Творцем цієї теорії вважається англієць Г. Спенсер (праця "Позитивна полі­тика").

Вона виникла в XIX ст. і її поява була пов'язана з успіхами природничих на­ук. Треба сказати, що уявлення про державу як своєрідну подобу людському орга­нізму можна зустріти ще у старогрецьких мислителів. Так, наприклад, Платон по­рівнював структуру і функції держави з можливостями і окремими сторонами людської душі. За ним Аристотель повторював, що держава в багато чому нагадує людський організм і тому, мовляв, людина сама по собі ізольовано існувати не може.

Г.Спенсер розвинув цю ідею і створив цілу теорію в завершеному і аргумен­тованому вигляді. У зв'язку з цим він писав: "Еволюція є переходом від невизна-ченої, пов'язаної однорідності, що супроводжується розсіюванням руху і інтегра­цією матерії*". Виникнення суспільства, а згодом держави - наслідок такої еволю­ції.

Порівнюючи суспільство з біологічним організмом, Спенсер прийшов до ви­сновку, що в розвитку суспільства мають місце деякі закономірності, властиві ор­ганізмам - наприклад, перехід від простого до складного (інтеграція), від однорід­ного до різнорідного (диференціація). Такі життєві процеси як зростання і усклад­нення структури і функцій організму, пов'язаності його окремих частин, їх дифе­ренціації він представляв як процес поступово об'єднання різних дрібних утворень людського суспільства в більш крупні і складні і дав їм найменування "агрегати". Цією назвою охоплювалися такі утворення як плем'я, союз племен, міста держави, імперії. Якщо організм здоровий, то його клітинки функціонують нормально. Хво­роба організму піддає небезпеці його складові частини, і, навпаки, хворі клітинки і цЛйш більше цілі системи знижують ефективність функціонування всього організ-

Т У державі - "живому тілі" всі частини спеціалізуються на виконанні певних 1? функцій: уряд виконує функції мозку, використовуючи, зокрема, право як імпуль-*СИ, що передаються мозком. Нижчі класи, що займаються в основному землеробс­твом, ремеслами, реалізують внутрішні функції організму, забезпечують його

21

Глава 3. Теорії походження держави


життєдіяльність (це - система органів травлення). Є в організмі й спеціалізована "розподільча система" або свого роду кровоносна система (торгівля, транспорт і інші засоби комунікації). Панівні класи відповідають за зовнішні функції, тобто забезпечують оборону.

Оцінюючи органічну теорію, відзначимо, що між біологічними та соціальни­ми системами, закономірностями їх розвитку, все ж існують суттєві відмінності і в неврахуванні цього - головний її недолік.

Класова теорія

Творцями цієї теорії вважають К. Маркса і Ф. Енгельса. Пізніше своїми тео­ретичними працями її розвинув В. Ульянов (Ленін) та Й. Джугашвілі (Сталін). То­му часто цю теорію називають марксистсько-ленінською. І все ж найповніше вона викладена в праці Ф. Енгельса "Походження сім'ї, приватної власності і держави".

Перш ніж розкриємо положення марксизму щодо процесу виникнення держа­ви, скажемо кілька слів про загальну марксистську концепцію суспільства і держа­ви. Одним із основних положень марксизму є вчення про соціально-економічну формацію, тобто історичний тип суспільства, заснований на певному способі ви­робництва. Спосіб виробництва матеріальних цінностей обумовлює соціальний, політичний і духовний процеси життя людей. Якщо економічні відносини - це ба­зові відносини, то держава і право належать до надбудовних явищ, а тому внаслі­док цього залежать від економічної структури суспільства, повністю нею визна­чаються і їй відповідають, хоч і володіють певною самостійністю. Викладена від­повідність має форму своєрідного повторення в надбудові певної суми ознак, вла­стивих базису.

Отже, відповідно до цієї теорії держава виникла передусім в силу економіч­них причин: суспільного поділу праці, появи додаткового продукту і приватної власності, а згодом розколу суспільства на класи з протилежними економічними інтересами. Саме цими змінами було розкладено родовий лад і на його заміну прийшла держава.

Ф.Енгельс підкреслював, що держава в жодній мірі не привнесена до суспіль­ства ззовні: "Держава є продукт суспільства на певному етапі його розвитку; дер­жава є визнанням того, що це суспільство заплуталося в невирішуване протиріччя з самим собою, розкололося на непримиримі протилежності, позбавитися яких во­но не в силі. А щоби ці протилежності, класи з протилежними економічними інте­ресами, не зжерли один одного і суспільство в безплідній боротьбі, для цього ста­ла необхідною сила, котра би перешкоджала зіткненню, тримала його в рамках "порядку". І ця сила, котра вийшла з суспільства, але котра ставить себе над ним, все більше й більше відчужує себе від нього, є державою...Так як держава виникла із потреби тримати в узді протилежність класів; так як вона виникла в той же час із самих зіткнень цих класів, то вона за загальним правилом є державою найбільш могутнього, економічно панівного класу, котрий за допомогою держави стає та­кож політично панівним класом і набуває в такий спосіб нові засоби для приду­шення і експлуатації пригнобленого класу".


Характеризуючи державу як "машину для придушення гнобленого, експлуа­тованого класу", Енгельс, тим не менш, вважає позитивним в історичному процесі факт виникнення держави. Однак, на його думку, виконавши свою позитивну роль, держава існуватиме не вічно, а поступово відмиратиме.

Оцінюючи марксистську теорію, відзначимо, що все таки економічний дете­рмінізм у гіпертрофованому вигляді позбавлений належної ґрунтовності. Економі­чний розвиток, поза сумнівом, є важливим фактором у розвитку суспільства, але далеко не єдиним. Крім того, важко погодитися з тезою, що держава, котра вини­кає, виражає інтереси лише панівного класу. Так само викликає сумнів сама тер­мінологія цієї теорії: "панівний клас", "експлуатований клас" тощо.

Договірна теорія

Авторами договірної теорії вважаються Г. Гроцій (праця "Про право війни і миру"), Т. Гоббс ("Левіафан"), Дж. Локк ("Два трактати про правління"), Ж. Ж. Руссо ("Суспільний договір"), П. Гольбах ("Природна політика").

В основі теорії - положення про те, що в період до існування держави має мі­сце природній стан людини. Ж. Ж. Руссо, наприклад, описував минуле як "золотий вік". На його думку, спочатку люди жили як звірі й жодних ознак суспільного (мо­ви, моралі, власності тощо) у них не було. Вони були рівні між собою. По мірі удосконалення навичок і знань людини, знарядь її праці формувалися суспільні відносини. Період виходу із стану дикості, коли людина стає суспільною істотою, залишаючись при цьому вільною, представлявся цим мислителем "найщасливі-шою епохою".

Після цього, відзначають у своїх праці всі вищеназвані вчені, люди змушені були укласти договір всіх з усіма заради дотримання права і загального блага. Лю­ди відмовлялися від частини своїх прав задля спокою і стабільності. Обмеживши себе в правах, вони ввели заборону робити те, що є згубним для життя. Отже, було укладено договір всіх з усіма, котрий дозволив встановити суспільний мир. Д. Ді-дро так викладає суть такого суспільного договору: "Люди швидко здогадалися, що якщо вони будуть продовжувати користуватися своєю свободою, своєю неза­лежністю і нестримно піддаватися своїй пристрасті, то становище кожної окремої людини стане більш нещасливим, ніж якби кожен жив окремо; вони усвідомили, що кожній людині треба поступитися частиною свої власної незалежності і підко­ритися волі, котра представляла би волю всього суспільства і була би, так би мо­вити, спільним центром і пунктом єднання всіх воль і всіх їх сил".

Відмовившись бути єдиним гарантом своїх природних прав і законів, люди •^ередали цю частину своїх прав державі, котра відповідно набула право видавати Уркони, в тому числі з санкціями, і застосовувати засоби примусу для реалізації 'Лих законів, а також відати стосунками з іншими державами. Це означало, що лю-*іЬ уклали суспільний договір з публічною владою. Ж. Ж. Руссо, до речі, передба-. рв, що народ має право на повстання і збройний опір владі, котра порушує умови ІЩЬого договору.


 


22


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 504; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!