Теоретико-методичні основи формування у молодших школярів часових уявлень.



Час- це тривалість, те, що відокремлює одну подію від іншого, вимірюється секундами, хвилинами, годинами. 

Час є найважчою для вивчення величин. Тимчасові подання у дітей розвиваються повільно в процесі тривалих спостережень, нагромадження життєвого досвіду, вивчення інших величин.

Тимчасові подання у першокласників формується, перш за все, в процесі їх практичної діяльності: режим дня, ведення календаря природи, щоденна запис у зошитах дати роботи - все це допомагає дитині побачити і усвідомити зміни часу, відчути протягом времені.Начіная з першого класу необхідно приступати до порівняно знайомих, часто зустрічаються в досвіді дітей тимчасових проміжків. Наприклад, що триває довше: урок або зміна? Таке завдання сприяє розвитку почуття времені.Знакомство з одиницями часу сприяє уточненню тимчасових уявлень дітей. Значення кількісних відносин одиниць часу допомагає порівнювати і оцінювати по тривалості проміжки часу, виражені в тих або інших одиницях. За допомогою календаря учні вирішують завдання на знаходження тривалості події. Наприклад, Скільки днів тривають весняні канікули? Скільки місяців тривають літні канікули?

Одиниці часу, з якими знайомляться діти в початковій школі - тиждень, місяць, рік, століття, доба, година, хвилина, секунда.

У третьому класі розглядаються найпростіші випадки додавання і віднімання величин, виражених в одиницях часу. Щоб попередити помилки в обчисленнях, які набагато складніше, ніж обчислення з величинами, вираженими в одиницях довжини та маси, рекомендується давати обчислення в зіставленні: 30хв 45с - 20хв 58.

Для розвитку тимчасових уявлень використовуються рішення задач на обчислення тривалості події, його початку і кінця.

 

 

Теоретико-методичні основи вивчення маси та місткості, способів їх вимірювання, одиниць вимірювання та співвідношень між ними. Методика ророзгляду дій над іменованими числами, вираженими в цих одиницях.

Маса - це така позитивна величина, яка має свойствамі1) маса однакова у тіл, врівноважити одне одного на вагах;

2) маса складається, коли тіла з'єднуються разом: маса декількох тіл, разом узятих, дорівнює сумі їх мас. Перші уявлення про те, що предмети мають масу, діти отримують у життєвій практиці ще до школи. До понятійні уявлення про масу зводяться до властивості предметів "бути легше" і "бути важче".

У початковій школі учні знайомляться з одиницями маси: кілограмом, грамом, центнерів, тонною. З приладом, за допомогою якого вимірюють масу предметів - вагами. З співвідношенням одиниць маси.

На етапі порівняння однорідних величин, виконуються вправи в обважуванні: відважують 1, 2, 3 кілограм солі, крупи. У процесі виконання подібних завдань, діти повинні активно брати участь у роботі з вагами. Попутно відбувається знайомство з набором гир: 1кг, 2кг, 5кг і потім приступають до зважування кількох спеціально підібраних предметів, маса яких виражається цілим числом кілограмів. При вивченні грама, центнерів і тонн встановлюється їх співвідношення з кілограмом, складається і заучується таблиця одиниць маси. Потім приступають до перетворення величин, виражених в одиницях маси, замінюючи дрібні одиниці великими і назад. Наприклад, маса слона 5 тонн. Скільки це центнерів? Кілограмів?

Так само порівнюють маси і виконують арифметичні дії над ними.

У процесі цих вправ закріплюються знання таблиці одиниць маси. У процесі вирішення простих, а потім і складних завдань, учні встановлюють і використовують взаємозв'язок між величинами: маса одного предмета, кількість предметів, загальна маса даних предметів, вчаться обчислювати кожну з величин, якщо відомі чисельні значення двох інших.

Об'ем - це величина чого-небудь у довжину, висоту і ширину, вимірювана в кубічних одиницях.

Програма з математики передбачає поряд з розглянутими величинами знайомство з обсягом і його вимірюванням за допомогою метра. Учням пропонується порівняти кількість води у двох різних ємностях. Одна з ємностей прозора тарілка, а інша - витягнута колба. В обох ємностях води однакову кількість і роблять висновок, що для визначення обсягу необхідно вимір. Питання, яке доцільно ставити в даній ситуації: В якій ємності води більше (менше) у тарілці або колбі? Учитель вводить одиницю об'єму - літр.

Також розглядається обсяг просторових геометричних фігур і вивчається такі одиниці вимірювання об'єму, як кубічний сантиметр і кубічний дециметр, а також їх співвідношення.

Обсягом фігури називається неотрицательная величина, визначена для кожної фігури так, що: рівні фігури мають один і той же обсяг, якщо фігура складена з кінцевого числа фігур, то її обсяг дорівнює сумі їх обсягів.

Щоб виміряти обсяг фігури, потрібно мати одиницю об'єму. Як правило, за одиницю об'єму беруть обсяг куба з гранню, що дорівнює одиничному відрізку е, тобто відрізку, обраному в якості одиниці довжини.

Якщо вимірювання площі зводиться до порівняння площі даної фігури з площею одиничного квадрата е, то, аналогічно, вимірювання обсягу одиничного куба є3. Результатом цього порівняння є таке число x, що v (F) = xе. Число x називають чисельним значенням обсягу при обраної одиниці об'єму.

 

 

Теоретико-методичні основи вивчення площі, способів її вимірювання, одиниць її вимірювання та співвідношення між ними. Методика розгляду дій над іменованими числами, вираженими в одиницях площі.

Площею фігурі назівається невід'ємна величина, визначена для кожної фігурі так, Що: 1 / рівні фігурі ма ють рівні площі, 2 / ЯКЩО фігура склад з кінцевого числа фігур, то її площа дорівнює сумі їх площадей.В методикою роботи над площе фігурі є Багато Спільного з роботів над довжина відрізка, тоб робота проводитись Майже аналогічно. Знайомство учнів з поняттям "площа фігури" починається з уточнення уявлень, наявних в учнів про дану величиною. Виходячи зі свого життєвого досвіду, діти легко сприймають таку властивість об'єктів, як розмір, виражаючи його у поняттях «більше","менше"," дорівнює "між їх размерамі.Іспользуя ці подання, можна познайомити дітей з поняттям" площа "вибравши для цієї мети такі дві постаті, при накладенні яких один на одного одна цілком поміщається на інший. Коли ж фігури при накладанні співпадуть, то говорять, що їх площі рівні або збігаються.  

Перед знайомством школярів з одиницею площі корисно провести практичну роботу, пов'язану зі зміною площі даної фігури різними мірками. Діти помічають, що кожна наступна мірка складається з двох попередніх, тобто, її площа більше площі попередньої мірки в 2 рази.

Звідси висновок, у скільки разів збільшилася площа мірки, у стільки ж разів збільшилася чисельне значення площі даної фігури.

З цією метою можна запропонувати дітям таку ситуацію. Троє учнів вимірювали площу однієї і тієї ж фігури. У результаті кожен учень отримав у відповіді перший - 8, другий - 4, а третій - 2. Учні здогадуються, що результат залежить від мірки, якою користувалися учні при вимірюванні. Завдання такого виду підводять до усвідомлення необхідності введення загальноприйнятої одиниці площі - 1см (квадрат зі стороною 1 см). Модель 1см вирізується з щільного паперу. За допомогою цієї моделі вимірюються площі різних фігур. У цьому випадку учні самі прийдуть до висновку, що виміряти площу фігури, значить дізнатися, скільки квадратних сантиметрів вона містить.

Учитель знайомить з правилами користування палеткой. Вона накладається на довільну фігуру. Підчитую число повних квадратних сантиметрів (нехай воно дорівнює а). Потім неповних квадратних сантиметрів (нехай воно дорівнює б) ділиться на 2. (А + б): 2. Площа фігури приблизно дорівнює (а + б): 2см. Наклавши палетку на прямокутник, діти легко знаходять площу.

Після того, як учні переконаються в цьому експерименті на декількох прямокутниках, вчитель може познайомити їх з правилом обчислення площі прямокутника: щоб обчислити площу прямокутника, потрібно знати його довжину і ширину і перемножити ці числа. Площа прямокутника дорівнює його довжині помноженої на ширину.

У той же час учні приступають до зіставлення площі і периметра багатокутників, з тим, щоб діти не змішували поняття.

Поряд з вирішенням завдань на знаходження площі прямокутника за даними довжині і ширині, вирішують зворотні задачі на знаходження однієї з сторін, за даними площі і другій стороні.

 


Дата добавления: 2018-10-26; просмотров: 268; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!