Теоретико-методичні основи вивчення алгебраїчного матеріалу в курсі математики початкових класів.



Задачі на збільшення і зменшення числа на кілька одиниць, виражені в прямій формі, розглядають одночасно, після розгляду задач на знаходження суми і остачі.

Спочатку вводять задачі, в яких дано різницю чисельностей множини і її правильної ч а с т и н и. Під час розв'язування цих задач засвоюються зв'язки: якщо додати 1 (2, 3,...), то буде більше на 1 (2, 3,...); якщо відняти 1 (2, З,...), то буде менше на 1 (2, 3,...); щоб було більше на" 1 (2, З,...), треба додати 1 (2, 3,...); щоб було менше на 1 (2, 3,...), треба відняти

1 (2, 3,...). Після такої підготовчої роботи переходять, до розв'язування задач.

Аналогічно міркують, розв'язуючи задачі на зменшення числа па кілька одиниць.

Підготовчу роботу до розв'язування задач на збільшення і зменшення числа на кілька одиниць, в яких дано різницю чисельностей двох множин, починають з перших уроків підготовчого періоду. Вона зводиться до розкриття або уточнення виразів «стільки ж», «більше на...», «менше на...» при виконанні вправ виду:

1) Візьміть у праву руку 4 палички, а в ліву 4 кружки. Що можна сказати про кількість паличок і кружків? (їх порівну; кружків стільки ж, скільки паличок).

Аналогічно розкривають зміст виразу «менше на»: менше на

2 — це стільки ж без двох або не вистачає двох, щоб було стільки ж.

Розв'язування; задач на різницеве порівняння може бути добре засвоєно, якщо діти не тільки зрозуміють відношення «більше» і «менше», а й розумітимуть подвійний зміст різниці: якщо перше число більше від другого на кілька одиниць, то друге число менше від першого на стільки ж одиниць. Підготовчі вправи саме й повинні забезпечити засвоєння учнями цього зв'язку.

Внаслідок спостережень учні формулюють висновок: щоб дізнатися, на скільки одне число більше чи менше від другого, треба від більшого числа відняти менше. Далі діти розв'язують задачі, виходячи з цього правила.

Надалі, узагальнюючи спосіб розв'язування, важливо запобігти утворенню формальних зв'язків: діти часто слово «більше» пов'язують лише з дією додавання, а «менше» — з дією віднімання.

Теоретико-методичні основи вивчення геометричного матеріалу в курсі математики початкових класів.

Учні 1 – 4 класів знайомляться з геометричними фігурами, їх найважливішими властивостями, вчаться виконувати побудови, визначати довжини, площі, що потрібно, насамперед, для того, щоб підготувати дітей до вивчення систематичного курсу геометрії.

В початковій школі геометричний матеріал не складає окремих розділів курсу математики; він пов’язується з арифметичним матеріалом та з вивченням величин і, рівномірно розподілений по всьому курсі, зустрічається майже на кожному уроці.

Геометрична пропедевтика поділяється на такі складові: розвиток просторових уявлень молодших школярів, формування уявлень про лінії і відрізок, креслення і вимірювання довжин відрізків, ознайомлення з многокутниками і кругом, вимірювання периметра і площ многокутників, спостереження геометричних тіл і введення їх назв.

У 1 – 4 класах учні розглядають різні види фігур, уточнюють уявлення про ці фігури, вчаться розпізнавати їх у різних ситуаціях, на малюнках, моделях та навколишніх предметах, визначати знайомі їм геометричні фігури у фігурах складної конфігурації, порівнювати їх, конструювати, обчислювати периметр многокутників та площу прямокутника і квадрата.

У зв’язку з тим, що молодші школярі не лише розглядають та порівнюють різні фігури, а й вчаться їх зображати, саме на цьому етапі в них повинні сформуватися елементарні графічні уміння і навички роботи з креслярськими інструментами: олівцем, лінійкою та циркулем.

Теоретико-методичні основи вивчення довжини, способів її вимірювання, одиницьдовжини та співвідношення між ними. Методика розгляду дій над іменованими числами, вираженими в одиницях довжини.

Довжиною відрізка - називається позитивна величина, визначена для кожного відрізка так що: 1 / рівні відрізки мають різні довжини, 2 / якщо відрізок складається з кінцевого числа відрізків, то його довжина дорівнює сумі довжин цих відрізків.

У традиційній початковій школі вивчення величин починається з довжини предметів. З перших днів навчання у школі ставиться завдання уточнювати просторові уявлення дітей. Цьому допомагають вправи на порівняння предметів за протяжністю, наприклад: Яка книга тонше (книги прикладаються друг до друга?) Хто нижче? (Саша і Оля стають поряд). У процесі цих вправ відпрацьовується вміння порівнювати предмети за довжиною, а також узагальнюється властивість, за яким відбувається порівняння.

Важливим кроком у формуванні даного поняття є знайомство з прямою лінією і відрізком.

На наступному етапі відбувається знайомство з першою одиницею вимірювання відрізків. З безлічі відрізків вибирають відрізок, який приймають за одиницю. Таким є сантиметр. Діти дізнаються його назву і приступають до вимірювання за допомогою цієї одиниці. Щоб діти одержали наочне уявлення про сантиметрі, слід виконати ряд вправ. Наприклад, корисно, щоб вони самі виготовили модель сантиметра; накреслили відрізок довжиною 1см в зошиті. Знайшли, що ширина мізинця приблизно дорівнює 1см.

Далі учнів знайомлять з вимірювальним приладом і вимірюванням відрізка за допомогою приладу. Щоб діти ясно зрозуміли процес вимірювання і що показують числа, отримані при вимірюванні. Доцільно поступово переходити від найпростішого прийому укладання моделі сантиметри і їх підрахунку до більш важкого - отмериванию.

Для формування вимірювальних навичок включається система різноманітних вправ. Це вимір і креслення відрізків; порівняння відрізків, щоб відповісти на питання: на скільки сантиметрів довше (коротше) один відрізок, ніж інший; збільшення та зменшення їх на кілька сантиметрів. У процесі цих вправ в учнів формується поняття довжини як числа сантиметрів, які укладаються в даному відрізку. Пізніше, при вивченні нумерації чисел в межах 100, вводяться нові одиниці виміру - дециметр, а потім метр. Знайомство відбувається в тому ж плані, що при знайомстві з сантіметром.Далее розглядають перетворення величин: заміну великих одиниць дрібними (3дм 5см = 35см) і дрібних одиниць великими (45см = 4дм 5см). Введення міліметра oбосновивается необхідністю вимірювати відрізки менші 1сантіметра.

При знайомстві з кілометром корисно провести практичні тяготи на місцевості, щоб сформувати уявлення про цю одиниці виміру.

Роботу по цій темі корисно продовжити, ознайомивши учнів з деякими відомостями з довжини, зі старовинними російськими заходами учні знайомляться на уроках за підручником Л.Г. Петерсон.

 


Дата добавления: 2018-10-26; просмотров: 250; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!