ВТОРИННА ПРОФІЛАКТИКА ІНФЕКЦІЙНОГО ЕНДОКАРДИТУ
Діти з аускультативною формою ПМК, який супроводжується мітральною регургітаціею, підтвердженою ехокардіографічно та доплероехокардіографічно, та міксоматозним потовщенням стулок належать до групи помірного ризику розвитку інфекційного ендокардиту та обов’язково потребують вторинної профілактики останнього.
Будь-які лікарські маніпуляції, що порушують цілісність слизових оболонок, колонізованих мікроорганізмами, навіть у здорової дитини можуть призводити до спонтанної бактеріемії.
Особливу небезпеку для дітей з пролапсом мітрального клапана з регургітаціею становлять стоматологічні втручання і тонзилектомії, що, як правило, супроводжуються бактеріемією.
Зважаючи на те, що ендокардит може виникнути внаслідок транзиторної бактеріемії, у теперішній час використовують наступну схему вторинної профілактики згідно з сучасними рекомендаціями American Heart Association, 1997 (Табл.. 13).
Частота бактеріемії є найвищою після стоматологічних процедур (ті, що викликають кровотечі з ясен чи слизової оболонки, у тому числі механічні гігієнічні процедури в стоматології),середньою – після урогінекологічних та найнижчою – після гастроінтести- нальних втручань.
Таблиця 13
Схема вторинної профілактики ендокардиту
(за рекомендаціями American Heart Association, 1997)
Маніпуляції | Препарати вибору (дози та режим введення) | В разі алергії до препаратів вибору | В разі неможливості перорального прийому |
Дентальні, оральні та респіраторні втручання(включаючи тонзилектомію, аденоідектомію, негнучку бронхоскопію) | амоксицилін 50 мг/кг перерально за 1 годину до хірургічного втручання | кліндаміцин 20 мг/кг внутрішньо або цефалексил 50 мг/кг чи цефадроксил 50 мг/кг внутрішньо, або азитроміцин чи кларитроміцин 15 мг/кг внутрішньо, за 1 годину до процедури. | ампіцилін 20мг/кг в/в чи в/м за 30 хв. до процедури; кліндаміцин 20 мг/кг в/в за 30 хв. до процедури; в разі алергії на пеніцилін можливо використання ванкоміцину 20 мг/кг в/в за 1 годину до втручання |
Гастроінтестинальні (включаючи трансезофагеальну ЕхоКГ) та урогенітальні втручання | амоксицилін 50 мг/кг внутрішньо за 1 годину до втручання, або ампіцилін 50 мг/кг в/в чи в/м введення завершити протягом 30 хв. з моменту початку процедури | ванкоміцин 20 мг/кг в/в інфузією протягом 1-2 годин; введення завершити протягом 30 хв. з моменту початку процедури |
Профілактика інфекційного ендокардиту не рекомендується при:
|
|
· неускладнених кровотечею стоматологічних маніпуляціях;
· втраті або видаленні молочних зубів у дітей;
· ін’єкціях локальних анестетиків (не в навколозубну зв’язку);
|
|
· введенні тимпаностомічної трубки;
· ендотрахеальній інтубації;
· бронхоскопії м’яким ендоскопом (з біопсією слизової оболонки чи без неї);
· пункції сечового міхура;
· неінфікованій катетеризації уретри;
· ендоскопії ШКТ (з біопсією слизової оболонки чи без неї);
· катетеризації серця;
· лапароскопії.
Рекомендовану схему профілактики інфекційного ендокардиту у дітей і підлітків необхідно широко застосовувати у практичній діяльності педіатрів і кардіоревматологів.
ДИСПАНСЕРІЗАЦІЯ
Проблеми диспансерного спостереження, лікування і реабілітації пацієнтів з пролапсом мітрального клапану розроблені недостатньо.
Усі діти з ПМК, в залежності від симптомів ураження сполучної тканини, потребують диспансерного нагляду лікарів різних спеціальностей (педіатра, кардіоревматолота, ортопеда, окуліста, гастроентеролога, нефролога, психоневролога, ендокринолога, медичного генетика та ін.).
При наявності ізольованої дисплазії сполучної тканини серця без порушення функціональної здатності і відсутності ускладнень підлітки і діти мають третю групу здоров’я. Огляд 1-2 разу на рік, ЕКГ, ФКГ, ехокардіографія.
При виражених фенотипічних ознаках дисплазії сполучної тканини, але без виражених порушень з боку внутрішніх органів – четверта група здоров’я. Огляд – двічі на рік і за показниками ЕКГ, ФКГ, ехокардіографії.
|
|
При виражених порушеннях функціональної здатності внутрішніх органів, і в першу чергу серця – п’ята група здоров’я. Огляд – не менше 2-4 рази на рік 1 за показниками з дослідженням ЕКГ, ехокардіограми, ФКГ.
При погіршенні показників (збільшення мітральної регургітації чи наростання міксоматозних змін стулок клапанів) показана госпіталізація в кардіологічне відділення для визначення тактики лікування.
Дітям і підліткам із порушенням серцевого ритму треба проводити добовий моніторинг ЕКГ з використанням проб із дозованим фізичним навантаженням.
Проведення профілактичних щеплень залежить від імунологічного стану хворого і вирішується індивідуально після консультації імунолога.
Професійна придатність залежить від ступеня функціональних порушень унаслідок дисплазії сполучної тканини.
Дата добавления: 2018-09-23; просмотров: 209; Мы поможем в написании вашей работы! |
Мы поможем в написании ваших работ!