ВТОРИННА ПРОФІЛАКТИКА ІНФЕКЦІЙНОГО ЕНДОКАРДИТУ



Діти з аускультативною формою ПМК, який супроводжується мітральною регургітаціею, підтвердженою ехокардіографічно та доплероехокардіографічно, та міксоматозним потовщенням стулок належать до групи помірного ризику розвитку інфекційного ендокардиту та обов’яз­ково потребують вторинної профілактики останнього.

Будь-які лікарські маніпуляції, що порушують цілісність слизо­вих оболонок, колонізованих мікроорганізмами, навіть у здорової ди­тини можуть призводити до спонтанної бактеріемії.

Особливу небезпеку для дітей з пролапсом мітрального клапана з регургітаціею становлять стоматологічні втручання і тонзилектомії, що, як правило, супроводжуються бактеріемією.

Зважаючи на те, що ендокардит може виникнути внаслідок транзиторної бактеріемії, у теперішній час використовують наступну схему вторинної профілактики згідно з сучасними рекомендаціями American Heart Association, 1997 (Табл.. 13).

Частота бактеріемії є найвищою після стоматологічних процедур (ті, що викликають кровотечі з ясен чи слизової оболонки, у тому чис­лі механічні гігієнічні процедури в стоматології),середньою – після урогінекологічних та найнижчою – після гастроінтести- нальних втручань.

Таблиця 13

Схема вторинної профілактики ендокардиту
(за рекомендаціями American Heart Association, 1997)

Маніпуляції Препарати вибору (дози та режим введення) В разі алергії до препаратів вибору В разі неможливо­сті перорального прийому
Дентальні, оральні та респі­раторні втручан­ня(включаючи тонзилектомію, аденоідектомію, негнучку брон­хоскопію) амоксицилін 50 мг/кг перерально за 1 годину до хірургічного втручання кліндаміцин 20 мг/кг внутріш­ньо або цефалексил 50 мг/кг чи цефадроксил 50 мг/кг внут­рішньо, або азитроміцин чи кларитроміцин 15 мг/кг внут­рішньо, за 1 годину до про­цедури. ампіцилін 20мг/кг в/в чи в/м за 30 хв. до процедури; кліндаміцин 20 мг/кг в/в за 30 хв. до процедури; в разі алергії на пеніцилін можливо використання ванкоміцину 20 мг/кг в/в за 1 годину до втручання
Гастроінтестинальні (включаючи трансезофагеальну ЕхоКГ) та урогенітальні втручання амоксицилін 50 мг/кг внутріш­ньо за 1 годину до втручання, або ампіцилін 50 мг/кг в/в чи в/м введення завершити протя­гом 30 хв. з моменту початку процедури ванкоміцин 20 мг/кг в/в інфузією протя­гом 1-2 годин; введення за­вершити протя­гом 30 хв. з моменту почат­ку процедури  

Профілактика інфекційного ендокардиту не рекомендується при:

· неускладнених кровотечею стоматологічних маніпуляціях;

· втраті або видаленні молочних зубів у дітей;

· ін’єкціях локальних анестетиків (не в навколозубну зв’язку);

· введенні тимпаностомічної трубки;

· ендотрахеальній інтубації;

· бронхоскопії м’яким ендоскопом (з біопсією слизової оболонки чи без неї);

· пункції сечового міхура;

· неінфікованій катетеризації уретри;

· ендоскопії ШКТ (з біопсією слизової оболонки чи без неї);

· катетеризації серця;

· лапароскопії.

Рекомендовану схему профілактики інфекційного ендокардиту у дітей і підлітків необхідно широко застосовувати у практичній діяльно­сті педіатрів і кардіоревматологів.

ДИСПАНСЕРІЗАЦІЯ

Проблеми диспансерного спостереження, лікування і реабілітації пацієнтів з пролапсом мітрального клапану розроблені недостатньо.

Усі діти з ПМК, в залежності від симптомів ураження сполучної тка­нини, потребують диспансерного нагляду лікарів різних спеціальностей (педіатра, кардіоревматолота, ортопеда, окуліста, гастроентеролога, нефролога, психоневролога, ендокринолога, медичного генетика та ін.).

При наявності ізольованої дисплазії сполучної тканини серця без порушення функціональної здатності і відсутності ускладнень підлітки і діти мають третю групу здоров’я. Огляд 1-2 разу на рік, ЕКГ, ФКГ, ехокардіографія.

При виражених фенотипічних ознаках дисплазії сполучної тканини, але без виражених порушень з боку внутрішніх органів – четверта гру­па здоров’я. Огляд – двічі на рік і за показниками ЕКГ, ФКГ, ехокар­діографії.

При виражених порушеннях функціональної здатності внутрішніх органів, і в першу чергу серця – п’ята група здоров’я. Огляд – не менше 2-4 рази на рік 1 за показниками з дослідженням ЕКГ, ехокардіограми, ФКГ.

При погіршенні показників (збільшення мітральної регургітації чи наростання міксоматозних змін стулок клапанів) показана госпіталіза­ція в кардіологічне відділення для визначення тактики лікування.

Дітям і підліткам із порушенням серцевого ритму треба проводи­ти добовий моніторинг ЕКГ з використанням проб із дозованим фізичним навантаженням.

Проведення профілактичних щеплень залежить від імунологічного стану хворого і вирішується індивідуально після консультації імуно­лога.

Професійна придатність залежить від сту­пеня функціональних порушень унаслідок дисплазії сполучної тканини.


Дата добавления: 2018-09-23; просмотров: 209; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!