ПРОЛАПС ТРИСТУЛКОВОГО І АОРТАЛЬНОГО КЛАПАНІВ
Пролапс тристулкового клапана (ПТК) зустрічається значно рідше. Можуть з’являтись скарги на неприємні відчуття в ділянці серця, у деяких дітей на ЕКГ реєструються шлуночкові екстрасистоли. На ФКГ – тони серця залишаються нормальними, екстратони відсутні. Реєструється короткий непостійний функціональний систолічний шум з максимальною амплітудою в ділянці проекції верхівки серця. Запідозрити наявність ПТК клінічно, без ехокардіографічного обстеження надзвичайно важко.
При пролапсі аортального клапана (ПАК) кардіальні скарги відсутні,артеріальний тиск залишається нормальним.
В усіх випадках ПАК залишається синусовий ритм. Інколи на ЕКГ реєструється атріовентрикулярна блокада І ступеня, шлуночкові екстрасистоли.
По даним ФКГ – додаткові екстратони в систолічному і діастолічному інтервалах відсутні, тони серця не змінені. При регургітації II-III ступеня, на відміну від І ступеня, відзначається зменшуючий діастолічний шум, який реєструється в II-III міжребер’ї зліва і по лівому краю груднини і в точці Боткіна, тобто в місцях оптимального аускультативного звучання цього шуму.
При ПАК з регургітацією II-III ступеня відзначається збільшення об’єму лівого шлуночка і збільшення діаметра аорти.
НЕЗНАЧНІ АНОМАЛІЇ СПОЛУЧНОЇ ТКАНИНИ
До незначних аномалій сполучної тканини відносяться несправжні, додаткові, аномальні або аберантні хорди лівого шлуночка.
|
|
Це м’язово-сполучнотканинні тяжі, не пов’язані зі стулками клапанів. За даними літератури поширеність аберантних хорд коливається від 0,5% до 26%, при синдромі дисплазії сполучної тканини серця в підлітків ця аномалія виявлена у вигляді одиноких хорд (у 52,1%), у вигляді множинних хорд (у 27,4%).
За розташуванням в порожнині шлуночка виділяють поперечні, діагональні і вертикально розташовані хорди; за кількістю – одиночні і множинні. Вони можуть знаходитись в апікальному, серединному або базальному відділі шлуночка.
За гістологічною структурою виявлено три варіанти хорд: фіброзні, фіброзно-м’язові і переважно м'язові. У фіброзно-м’язових хордах виявлені провідні серцеві міоцити у вигляді Пуркіньє-подібних клітин (Домницька Т.М., 1997).
Аберантні хорди можуть бути джерелом порушень ритму і провідності (шлуночкові екстрасистолії, пароксизмальної шлуночкової тахікардії; синдрому ранньої реполяризації, фібриляції шлуночків).
Аритмогенність аберантних хорд залежить від їхнього розташування. Найбільш небезпечні є хорди, які розташовані поперечно в базальному відділі шлуночка, і множинні Виникненню порушень ритму можуть сприяти психоемоційні впливи, фізичні перевантаження, інтоксикації.
|
|
В місцях прикріплення хорд можливе виникнення локальної гіпертрофії міокарда. Наявність хорд і локальної гіпертрофії міокарда може призвести до деформації порожнини лівого шлуночка і його діастолічної функції.
В більшості підлітків, які мають аберантні хорди лівого шлуночка, протягом усього життя не відзначається порушень самопочуття та скарг, обумовлених цією патологією.
Клінічно при наявності аберантних хорд визначається систолічний музичний шум, можливо, порушення ритму у вигляді синдромів ВПУ чи СLС.
При наявності аберантних хорд ця аномалія виноситься в діагноз.
Н а п р и к л а д: Синдром дисплазії сполучної тканини серця.
Поперечно розташована хорда в апікальному
відділу шлуночка.
Прогноз. Прогностичне значення аберантних хорд залежить від:
· виразності дисплазії сполучної тканини;
· кількості хорд;
· наявності їхньої міксоматозної дегенерації;
· особливостей розташування й ускладнень, які вони можуть викликати.
ЛІКУВАННЯ ДІТЕЙ ІЗ ПРОЛАПСОМ МІТРАЛЬНОГО, ТРИСТУЛКОВОГО І АОРТАЛЬНОГО КЛАПАНІВ
Лікування дітей із ПМК, ПТК і ПАК має бути максимально індивідуальним з врахуванням ступеня пролабування, наявності мітральної регургітації та характеру вегетативних порушень.
|
|
Діти з первинним асимптоматичним ПМК без мітральної регургітації лікування не потребують. Їхнім батькам належить пояснити, що прогноз захворювання сприятливий і обмежувати активний спосіб життя дітей не слід.
За наявності у дітей скарг та клінічних проявів синдрому ПМК призначається відповідне лікування. Необхідна увага приділяється санації хронічних вогнищ інфекції.
Дата добавления: 2018-09-23; просмотров: 186; Мы поможем в написании вашей работы! |
Мы поможем в написании ваших работ!