Детермінанти оптимізації діяльності громадських організацій як суб’єктів соціальної роботи з інвалідами



Проголошення незалежності України було поштовхом для створення громадських організацій. Тому будь-яка громадська організація прагнула до підвищення ефективності своєї діяльності, однак тільки розуміння того, від чого залежить ця ефективність, не може привести до позитивних результатів.

У нашій країні громадські організації мають багаторічну історію. Вони відіграють велику роль у наданні соціальної допомоги інвалідам. Діяльність неурядових організацій інвалідів є важливим фактором допомоги у розвитку культури, освіти, охорони здоров'я, вирішенні їхніх проблем, їх соціалізації і залучення до активного суспільного життя. Тому органи виконавчої влади соціального захисту повинні бути зорієнтовані на найкращу взаємодію з громадськими організаціями інвалідів та різними благодійними організаціями [44].

Відбувається процес зміни організації діяльності громадських об'єднань інвалідів для розв'язання проблем інвалідів, що визначає новий характер взаємодії органів державної влади та громадських організацій.

Темп розвитку громадських організацій в сучасних умовах можна охарактеризувати як нестійкий та мінливий. Громадські організації здійснюють свою громадську діяльність, спираючись на нові орієнтири, шукають більш ефективні форми взаємодії з молоддю, державною владою, ЗМІ, комерційними організаціями, а також між собою.

 Громадські організації надають особливий вплив на розвиток інститутів громадянського суспільства в Україні. Громадські організації є суб'єктами соціальної політики і представляють інтереси різних соціальних груп.

На сучасному етапі набуває особливої ​​значущості питання про найважливіші фактори формування та ефективності функціонування громадських організацій з інвалідами.

За останні роки відзначається зростання активності громадських об'єднань практично у всіх областях діяльності. Тим не менш, на фоні високої потреби у допомозі громадських організацій по вирішенню найважливіших соціальних проблем, ступінь їх активності усе ще істотно нижче, ніж ступінь її необхідності.

Як правило, громадські організації створюються для вирішення проблем, пов'язаних з підтримкою соціально вразливих верств населення, захистом прав та інтересів різних груп населення, просвітою, організацією дозвілля, поліпшенням екології регіону і т.п. Дане коло проблем громадські організації намагаються вирішувати у співпраці з державою і комерційними організаціями.

Громадські організації - це формалізовані, самостійні (неурядові), неприбуткові об'єднання громадян, спрямовані на реалізацію різноманітних колективних інтересів і захист колективних прав. У такому широкому значенні до розряду громадських організацій потрапляють досить різні по суті установи - політичні партії, власне громадські організації, організації за інтересами, благодійні фонди тощо.

У процесі переходу відносин держави і громадянського суспільства на рівень партнерства, велике значення набуває використання державою такого механізму правового регулювання діяльності громадських організацій, який би створював умови для їх вільного розвитку.

На думку експертів ООН, забезпечення участі людей у прийнятті рішень, які безпосередньо зачіпають їхні інтереси, - що сприятиме ефективній діяльності громадських організацій. У цьому плані організації інвалідів виражають потреби своїх членів. До країн з високою організованою політикою щодо інвалідів Україну зараховують за критерієм наявності, активності та ролі у прийнятті рішень неурядових організацій [44].

Також ефективній діяльності громадських організацій сприятиме об’єднання організацій. Тому, за рішенням 15 всеукраїнських та 10 регіональних організацій у вересні 2001 р. створено Всеукраїнське громадсько-політичне об'єднання "Національна Асамблея інвалідів України". Метою діяльності Асамблеї є об'єднання громадських організацій інвалідів, узгодження дій та консолідація зусиль, спрямованих на поліпшення становища інвалідів в Україні, захист конституційних прав інвалідів, підвищення їх ролі та соціального статусу в суспільстві. Одним із головних завдань є представництво конституційних прав і законних інтересів інвалідів та їх організацій у Верховній Раді України, Кабінеті МіністрівУкраїни, інших органах виконавчої влади та місцевого самоврядування, громадських об'єднаннях [44].

Одним зі шляхів професіоналізації громадських організацій з інвалідами є їх участь у розробленні урядових програм, надання партнерських грантів для їх спільного виконання. Таким самим чином утверджується партнерство українських громадських організацій із західноєвропейськими (за сприяння Демократичної програми ТАСІС), канадськими (за сприяння Канадського агентства міжнародного розвитку), американськими (Каунтерпарт Альянс) та іншими організаціями.

Накопичений міжнародний і вітчизняний досвід свідчать про те, що ефективне вирішення тих чи інших проблем реальне лише в межах моделі, де органічно поєднана зацікавлена, цілеспрямована політика держави, її правові, економічні, організаційні й наукові можливості, з одного боку, та ініціатива, інтереси відповідної соціальної групи населення - з іншого.

Розробка практичних рекомендацій щодо вдосконалення державної політики дозволить поліпшити ефективність діяльності громадських організацій з інвалідами.

Так, закон України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" передбачає механізм соціального партнерства держави та громадських організацій інвалідів [44].

У загальнодержавному процесі розв'язання проблем інвалідів їх організації можуть і повинні виконувати специфічні функції, які державні інститути або просто не в змозі виконати, або виконують з набагато меншим ефектом. Саме на цьому поділі та взаємному доповненні функцій і має засновуватися соціальне партнерство держави та організацій інвалідів у розв'язанні соціальної проблематики інвалідів [44].

Майбутнє розвитку діяльності громадських організацій з інвалідами залежить від пріоритетів, обраних владою, від чітко поставленої мети і відповідної досконалої системи політико-правового стимулювання.

Найбільш небезпечним для розвитку громадянського суспільства вадою чинного законодавства, є питання правових обмежень, який гальмує процес формування громадських організацій з інвалідами і створює проблеми на всіх етапах існування громадських організацій.

Для того, щоб підвищити ефективність громадських організацій з інвалідами потрібно [12] :

1. Створити сприятливі умови для діяльності громадських організацій з інвалідами в Україні.

Основним напрямком діяльності органів державної влади є створення і підтримка умов, що сприяють формуванню та ефективній роботі некомерційного сектора в Україну. При наявності сприятливих умов розвиток громадянської активності забезпечить саморозвиток інститутів громадянського суспільства - некомерційних організацій, які зможуть поступово розширювати сферу своєї відповідальності за вирішення актуальних для України завдань і проблем.

До умов ми можемо віднести такі умови:

1) Правові умови

Необхідно забезпечити законодавчу базу для функціонування некомерційних організацій і для забезпечення форм державної підтримки їх діяльності.

2) Організаційні умови

Необхідно створити організаційні умови для реалізації розвитку громадських організацій шляхом наділення органів влади повноваженнями з її здійснення і ресурсами.

Для вимірювання результативності проведеної політики та отримання постійної інформації про стан некомерційного сектора, необхідний моніторинг, з аналізом тенденцій його розвитку та чинників, що забезпечують цей розвиток.

3) Інформаційні умови

Важливою умовою розвитку громадських організацій з інвалідами і залучення їх до вирішення актуальних для України завдань є створення ефективної системи інформування громадян та організацій про діяльність органів державної влади та можливості участі в ній, а також висвітлення роботи громадських організацій з інвалідами в ЗМІ.

Для залучення громадських організацій з інвалідами до вирішення актуальних для країни проблем необхідно широко розвивати грантову систему фінансування діяльності некомерційних організацій за рахунок коштів державного бюджету [36].

2. Сформувати систему громадської участі в управлінні справами держави.

Істотний розвиток громадських організацій з інвалідами можливо і за умови зростання громадянської активності жителів України.

3. Розвиток взаємодії громадських організацій з органами державної влади.

Підвищення якості взаємодії органів державної влади та некомерційного сектора є важливим напрямом розвитку громадських організацій та вдосконалення державного управління [28].

Громадські організації з інвалідами та органи державної влади є природними партнерами, оскільки мають одні соціально значимі цілі, не пов'язані з отриманням прибутку. Їх партнерство дозволяє об’єднати ресурси для вирішення спільних завдань.

4. Просування благодійності, сприяння розвитку в України.

Одним з джерел підтримки некомерційного сектору є благодійність, яка реалізується через [28],[36]:

· передачу коштів для діяльності громадських організацій з інвалідами та спонсорської підтримки інститутів громадянського суспільства;

· соціальну солідарність і допомога потребуючим громадянам і групам населення;

· добровільний безвідплатна праця і громадську активність.

Розвиток благодійності це створення сприятливого середовища для активності громадян і громадських організацій з інвалідами. Заходи з реалізації даного напрямку розвитку некомерційного сектору припускають [28]:

o підтримку корпоративної та приватної благодійності, в тому числі через проведення спеціальних акцій, спрямованих на створення позитивної мотивації щодо участі у благодійності;

o підтримку добровільності, перш за все, серед молоді.

Отже, ефективним чинником взаємодії держави і людей з обмеженими можливостями є громадські організації з інвалідами. Держава, визначаючи програми соціально - правового захисту інвалідів, повинна не лише гарантувати, а й сприяти більшій активності та самостійності громадських організацій інвалідів у вирішені питань соціального спрямування.

Потрібно розуміти, що підвищення ефективної діяльності громадських організацій з інвалідами залежить як від самої організації, від активності суспільства, щодо вирішення соціальних проблем, так і в першу чергу зацікавленості в розвиту громадських організацій з інвалідами з боку держави.

 

 


ВИСНОВОК

Проаналізувавши інформацію яка присутня в дипломній роботі на тему: « Громадські організації як суб’єкт соціальної роботи з інвалідами» можна зробити такі висновки:

1. Розвиток соціальної роботи з інвалідами розпочався ще 200 років тому, коли на цю проблему почала звертати увагу влада держави. Історія розвутку такого виду допомоги включала в себе загальні умови життя, а також соціальну та економічну політику у різні періоди часу. В різні періоди часу інваліди відчували до себе зневагу, відчуженість, байдужість суспільства - ці соціальні фактори ізолювали інвалідів та затримали їх розвиток, про це свідчить історія.

Розглядаючи історію розвитку соціальної допомоги інвалідам можна виділити чотири основні етапи: монастирський, медичний, лікувально-педагогічний та етап інтеграції у суспільство:

1 . Монастирський етап (Х - середина ХVIII ст.) - включає в себе опікунство дітей з вадами психічного чи фізичного розвитку. Також важливим фактором є те, що опікунство відбувалося при церквах.

2. Медичний етап (XVIII - XIX ст.) - на цьому етапі почався розвиток діяльності земських лікарів-психіатрів; розвиток організацією для розумово відсталих осіб при психіатричних лікарнях спеціальних дитячих відділень. А також розпочали вивчати соціальні потреби інвалідів.

3. Лікувально-педагогічний етап (XX ст.) - вивчались дефекти розвитку для правильної організації лікувально-виховної роботи з такими людьми.

4. Сучасний етап - від ізоляції до інтеграції. Цей етап охоплює інтеграцію інвалідів в суспільство. Відбувається розвиток спеціальної освіти, створюються спеціальні класи в школах для інвалідів. Встановлюється комунікаційний звязок між інвалідом та суспільством. Залучають до соціальної допомоги населення.

2.Розглядаючи поняття «громадська організація» сформульовуються такі висновки :

Громадська організація - це громадське об'єднання, засновниками та членами (учасниками) якого є фізичні особи. При цьому «громадське об'єднання» - це добровільне об'єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів. Громадське об'єднання за організаційно-правовою формою утворюється як громадська організація або громадська спілка. В якому «громадська спілка» - це громадське об'єднання, засновниками якого є юридичні особи приватного права, а членами (учасниками) можуть бути юридичні особи приватного права та фізичні особи. Отже, ці поняття формують одне кінцеве візначення, що «громадська організація» - це добровільне об’єднання осіб, для задоволення своїх чи суспільних інтересів.

Також ми взяли до уваги відмінності громадської організації з благодійними організаціями та державну соціальну службу. Благодійні організації відрізняються тим, що розробляють власну благодійну програму яка є комплексом благодійних заходів, спрямованих на вирішення завдань, що відповідають статутним цілям організації. А відмінність від державної соціальної служби заключаються в тому, о державні соціальні служби - це підприємства, установи та організації незалежно від форм власності і господарювання, а також громадяни, що надають соціальні послуги особам, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують сторонньої допомоги.

3. Діяльність громадських організацій, щодо наданню соціальної допомоги інвалідам зафіксована в законодавстві України. Так, громадська організація регулюється такими законими України:

- Закон України «Про громадські об'єднання» від 22 березня 2012 року. Цей Закон визначає правові та організаційні засади реалізації права на свободу об'єднання, гарантованого Конституцією України та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, порядок утворення, реєстрації, діяльності та припинення громадських об'єднань. В дипломній роботі ми приділили уваги основним принципам утворення та діяльності громадських об’єднань і їх прав.

- Закон України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» від 5 липня 2012 року. Цей Закон визначає загальні засади благодійної діяльності в Україні, забезпечує правове регулювання відносин у суспільстві, спрямованих на розвиток благодійної діяльності, утвердження гуманізму і милосердя, забезпечує сприятливі умови для утворення і діяльності благодійних організацій. Ми в цьому законі звернули увагу на сфери благодійної діяльності.

- Закон України «Про молодіжні та дитячі громадські організації» від 1 грудня 1998 року. Цей Закон визначає особливості організаційних і правових засад утворення та діяльності молодіжних і дитячих громадських
організацій та державні гарантії забезпечення їх діяльності.В дипломній роботі розглянули форми державної підтримки громадських організацій.

- Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів» від 21 березня 1991 року. Цей Закон визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами
можливості для участі в економічній, політичній і соціальній
сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають
можливість інвалідам ефективно реалізувати права та свободи людини
і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з
індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами. Ми розглянули мету створення громадських організацій.

4. Розглядаючи дільність громадських організацій з інвалідами с США можна без вагань сказати, що там ця сфера дуже добре розвинена на відмінно від нашої. По-перше США одна з найрозвинутіших країн світу,по-друге соціальна робота набагато стрімкіше розвивалася та розвинулася аніж в Україні. Проаналізувавши це питання в дипломній роботі яскраво видно,що США велику увагу приділяє працевлаштуванню інвалідів,що забезпечує і трудову діяльність країни і швидку інтеграцію інвалідів в суспільство.

Розглянувши розвиток діяльності громадських організацій в Україні, а точніше в місті Запоріжжя, то ми знайшли велику кількість громадських організацій, які допомагають інвалідам. Ці громадські організації охоплюють велике коло проблем різних категорій інвалідів, а також в Запоріжжі створенний сайт для цієї категорії населення, в якому кажен зможе знайти інформацію яка йому потрібна. Хоть і існує велика кількість громадських організацій в Україні які допомагають інвалідам, але великою проблемою постає питання фінансування цих організацій та проінформування на селення про них.

5. В дипломній роботі також охопленно питання детермінантів оптимізації діяльності громадських організацій як суб’єктів соціальної роботи з інвалідами. Розглянувши дипломну роботу можна визначити такі детермінанти:

- потрібно більше приділити увагу проінформованості населення,щодо громадських організацій;

- приділити увагу соціальній рекламі громадських організацій соціальної роботи з інвалідами;

- розглянути детальніше питання фінансування таких організацій;

- покращити законодавчу, державну підтримку;

- залучити населення до підтримки;

- особливо важливим є момент партнерства держави та громадської організації.

 

 


Список використаної літератури:

1. Андрущенко В.П., Астахова В.І., Бех В.П. Соціальна робота: навчальний посібник. Книга 2

2. Архів з 2003 по -2006 рік в правлінні ABRUD

3. Ангел України. Електронний ресурс: http://www.angelua.org/aboutus.html

4. Аніта. Електронний ресурс: www.fondanita.org.ua

5. Блауберг І.В., Юдин Е.Г. Системний підхід. - М.,1976

6. База даних неурядових організацій. Електронний ресурс : http://www.civicua.org/orgs/view.html?1778496

7. Бочелюк В.Й. - Психологія людини з обмеженими можливостями

8. Бланк Пітр,стаття. В США на стражі прав інвалідів стоять закони і суспільство

9.  Громадська організація. Електроннийресурс: http://uk.wikipedia.org/wiki/Громадська_організація

10.  Громадські організації Запоріжжя. Електронний ресурс: http://mapia.ua/ua/zaporizhzhya/gromadski-organizacii

11.  Гаєва Н.П. Проблеми правового забезпечення діяльності громадських організацій. / / Правова держава. - Віп.11. - К.: Юридична книга, 2000

12.  Генерація успішної дії. Електронний ресурс: http://gud.org.ua/ru/zagalna-informaciya/

13.  Данильян О.Г. - Філософія

14.  Дженіфер Джиган, Міжнародний Інститут Інвалідності

15.  Закон України «Про реабілітацію інвалідів в Україні» // Відомості Верховної Ради України (ВВР). - 2006. - № 2-3.- С. 36

16. Законі України «Про громадські об'єднання»

17.  Закон України «Про соціальні послуги»

18.  Закон України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності»

19.  Закон України «Про об'єднання громадян»

20.  Закон України «Про благодійну діяльність та благодійні організації»

21.  Закон України «Про молодіжні та дитячі громадські організації»

22.  Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів»

23.  Запорізький міський Конгрес інвалідів. Електронний ресурс: http://fond.zp.ua

24.  Запорізький центр професійної реабілітації інвалідів. Електронний ресурс: http://www.zotspri.net.ua

25.  Запорізький обласний благодійний фонд «СВІТЛОЗІР». Електронний ресурс : http://svitlozir.org.ua/ofonde/napravleniya

26.  Інформаційне агентство ІNVAK.ІNFO. Електронний ресурс : http://invak.info/o-proekte.html

27.  Іванова О.Л. Соціальна політика: теоретичні аспекти. - К.: Академія, 2003.

28.  Коваль А.Т., Звєрєва І.Д., Хлєбік С.Р. Соціальна педагогика / Соціальна робота: Навчальний посібник. м.Київ, Т. 11. - Спб., 1893. - С. 278-283.

29.  Коваль А.Т., Звєрєва І.Д., Хлєбік С.Р. Соціальна педагогика / Соціальна робота: Навчальний посібник. м.Київ, Т. 13. - Спб., 1894. - С. 44-45.

30.  Коваль А.Т., Звєрєва І.Д., Хлєбік С.Р. Соціальна педагогика / Соціальна робота: Навчальний посібник. м.Київ, Т. 30. - Спб., 1900. - С. 471-475.

31.  Коваль А.Т., Звєрєва І.Д., Хлєбік С.Р. Соціальна педагогика / Соціальна робота: Навчальний посібник. м.Київ.: ІЗМН, 1997.-392с.

32.  Конспект лекцій «Культурологія»Предмет «Релігія та культура» 2006р.

33.  Корнюшина Р.В. ЗАРУБЕЖНЫЙ ОПЫТ СОЦИАЛЬНОЙ РАБОТЫ

34.  Лукашевич М. П., Мигович I. I. Навч. посіб. - 2-ге вид., доп. і випр. - К.: МАУП, 2003. - 168 с

35.  Лисенко В.В. Громадські об'єднання як форма реалізації конституційного права на об'єднання в Україні: Дис ... канд. юрид. наук. - К., 2001.

36.  Методичні поради до вивчення теми "Свідомість і пізнання" для студентів усіх спеціальностей та форм навчання, м. Львів 2003 р.

37.  Основы социальной работы: Учебник / Отв. ред. П.Д. Павленок.- М., 1997. - С. 17-26.

38.  Постанова від 3 листопада 2010 р. N 996 Київ "Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики"

39.  Планета счастя. Електронний ресурс : http://www.planeta-schastya.org.ua/blagotvoritelnaya-organizaciya/

40.  Собко В. ООН та люди з обмеженими можливостями//Персонал. -2007. - № 50 (253) 26 грудня -16 січня

41.  Стаття « Доступная Америнка»

42.  Счаслива дитина. Електронний ресурс: http://deti.zp.ua/show_article.php?a_id=1357

43.  Тюптя Л.Т. Вид-во 2008 р. - Соціальна робота

44.  Щерба С.П. «Філософія (2007)»Предмет «Філософія»

 

 

 


Дата добавления: 2018-09-23; просмотров: 204; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!