ПРАКСЕОЛОГІЧНИЙ АСПЕКТ ОПТИМІЗАЦІЇ ДІЯЛЬНОСТІ ГРОМАДСЬКИХ ОРГАНІЗАЦІЙ З ІНВАЛІДАМИ



Роль громадських організацій в практичній соціальній роботі з інвалідами в Україні на прикладі Запорізької області

З метою створення належних умов життєдіяльності людей з інвалідністю, Запорізькою обласною адміністрацією вживаються належні заходи для забезпечення повного та рівного здійснення усіма інвалідами всіх прав людини й основоположних свобод, як у міських, так і в сільських районах.

Діяльність громадських організацій з інвалідами відіграють велику роль як і в Запорізькій області так і в інших містах. Адже саме через їх діяльність відбуваєть активна реалізація соціальної допомоги інвалідам.

В Запорізькій області існують громадські організації з інвалідами, які сприяють покращеню життєвих умов людей з обмеженими фізичними можливостями такі як:

- Запорізький міський Конгрес інвалідів. Організація ініційовує громадські та законодавчі ініціативи спрямовані на покращення соціального, психологічного, правового рівня життя людей з обмеженими можливостями. Сприяють у соціальній та психологічній реабілітації людей з обмеженими можливостями Запорізького регіону [7]. Надаюють різну допомогу і підтримку дітям-сиротам, людям з інвалідністю, багатодітним сім'ям, людям похилого віку та з обмеженими фізичними можливостями. Проводять акції та заходи, різні за своїми обсягами, формою і змістом, спрямовані на цілі соціальної адаптації людей з інвалідністю та людей, які потребують опіки та підтримки, їх інтеграції в суспільство, вихованню і розвитку розуміння відповідальності, громадянського обов'язку перед нужденними у соціально -активної частини населення, сама організація необхідної допомоги [24]. Організація надає допомогу людям з обмеженними фізичними можливостями охоплюючи різні соціальні послуги.

- Центр управлінських та комунікаційних технологій. Їх діяльність полягає в проведенні соціологічних досліджень, психологічних тренінгів, волонтерської діяльністі [7]. Центр зосереджений на наданні комунікаційної допомоги інвалідам, за допомогою якої інваліди знаходять спільну мову з іншими.

- Будинок культури глухонімих. Надають нечуючим людям допомоги в професійній, трудовій і соціальній реабілітації, захисті їх законних прав в інтересів та ті, що утвердженні статусу громадян, всебічно інтегрованих у суспільство [11]. Орієнтовані на категорію населення в яких є проблеми зі слухом та мовою, допомагають таким людям мати повноцінне життя інтегруючи їх у суспільство.

- Міжнародний християнський благодійний фонд «Сонячний світ». Реалізують програми, одна з них - «Нашим дітям - тепло і затишок», яка спрямована на поліпшення матеріально - побутової бази в дитячих будинках та інтернатах. Діти-сироти, діти - інваліди та діти, які залишилися без батьківського піклування отримали новий одяг, іграшки, ковдри, постільну білизна, взуття, канцтовари та багато іншого [11]. Цей фонд здійснює програми під час яких займаються благодійністю.

Також відома така Запорізька благодійна організація як «Центр соціалізації та реабілітації дітей з особливими потребами «Планета счастя»». Цю організацію створили за допомогою батьків, в сім’ях яких ростуть діти з особлими потребами. Для того щоб допомогти такій категорії населення в організації створюються групи денного перебування дітей з особливими потребами, де їх спеціалісти соціально адаптують в суспільство. Дітей навчають знаходити спільну мову з однолітками, розвивають навики спілкування в суспільстві, навики самообслуговування.Також організація дає батькам дітей з особливими потребами можливість працевлаштування та самореалізації.

Цей проект допомогає дітям набути соціальний статус, право на повагу як особистості і дасть можливість приймати активну участь в суспільному житті. А сім’ї можуть вести повноцінний образ життя [40].

Також відомий такий благодійний фонд як «Счаслива дитина». Метою Фонду є здійснення благодійної діяльності, спрямованої на:

- допомогу дітям - сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, безпритульним дітям, особам з числа дітей - сиріт (випускникам дитячих сирітських установ) дітей з особливостями в розвитку, дітей з малозабезпечених сімей, дітей груп ризику;

- допомогу особам, хворим на лейкемію, онкологічні захворювання та інші важкі хвороби, участь у поданні медичної допомоги таким особам та здійснення догляду за ними, сприяння профілактиці, діагностики та лікуванню цих хвороб;

- здійснення іншої благодійної діяльності в інтересах суспільства, надання благодійної допомоги тим, хто її потребує [43].

Фонд зосереджений на надання допомоги незахищеній молоді.

Існує міжнародний благодійний фонд «Ангел України». МБФ «Ангел України» був створений з ініціативи небайдужих людей об'єднаних прагненням допомогти дітям з онкологічними та іншими тяжкими захворюваннями.

Міжнародний благодійний фонд « Ангел України » сприяє зміцненню українського суспільства, вкладаючи у здоров'я, творче та інтелектуальний розвиток підростаючого покоління.

Виконуючи благодійну місію МБФ «Ангел України», взяв на себе відповідальність об'єднати зусилля з тими, хто простягає руку допомоги нужденним важкохворим дітям, які хочуть побачити ще цей світ очима здорової, життєрадісної людини. Цей фонд допомагає зібрати кошти на лікування дітей, які потребують термінової допомоги. Вони захищають інтереси і допомагають малозабезпеченим та багатодітним сім'ям, не залишаючи без уваги талановите підростаюче покоління, підтримують і знаходить шляхи вирішення проблем для бездомних і беззахисних дітей [4] . Займаються благодійницькою діяльністью - шляхом збирання грошей для людей, які терміново їх потребують та допомогають незахищеній верстві населення.

Дуже цікавим в місті Запоріжжя є благодійний фонд «Аніта». Засновниками цього фонду є Аніта та Павло - вони інваліди другої групи. Після тяжкої автокатастрофи в яку вони потрапили і після якої від них відвернулися всі близькі люди, вони організували благодійний фонд в якому можуть отримувати допомогу всі хто її потребує.

Основною метою фонду є надання всілякої допомоги соціально-неблагополучним, малозабезпеченим, багатодітним сім'ям, інвалідам, дітям, сиротам, літнім і хворим людям. А так само всім, кому необхідна наша допомога. Людям, які не можуть самі себе захистити  .

Вони допомагають інтернатам, дитячим садкам, лікарням. Привозять телевізори, DVD, іграшки, частування, книги.

У плани БФ «Аніта» входить відкриття в місті Запоріжжя реабілітаційного центру жіночого спрямування. Для самотніх жінок з дітьми, пенсіонерок, хворих, інвалідів. Буде надаватися їм вся необхідна допомога, підшук роботи, житла. У центрі працюватимуть волонтери: медсестри, вчителі [5]. Фонд зосереджений на захисті та допомозі різних соціальних категорій населення.

Розглядаючи Всеукраїнську молодіжну громадську організацію інвалідів з вадами зору «Генерація успішної дії», то основною метою діяльності цієї організації є задоволення та захист законних соціальних, економічних, творчих, духовних та інших спільних інтересів молодих інвалідів з вадами зору, а також сприяння у забезпеченні належних умов для їх самореалізації, здійснення заходів щодо соціального захисту, реабілітації, залучення до суспільно корисної діяльності, занять фізичною культурою і спортом. Всеукраїнська організація має резиденції в 20 регіонах України. [13]. Організація надає допомогу людям з вадами зору, допомога з їхньої сторони охоплює не тільки матеріальний стан алей особистісний розвиток людей з такою проблемою.

Також в Запоріжжі людям з вадами зору приділяє увагу Запорізький обласний благодійний фонд «СВІТЛОЗІР». Запорізький обласний благодійний фонд «СВІТЛОЗІР» (ЗОБФ «СВІТЛОЗІР») заснований в 2009 році.

Діяльність ЗОБФ «СВІТЛОЗІР» спрямована на сприяння у розвитку охорони здоров'я, розвитку офтальмології, здійсненні роз'яснювальної та профілактичної роботи, спрямований на лікування та профілактику корекції зору, участь у наданні медичної допомоги населенню. Вони піклуються не тільки про молодь алей про людей похилого віку.

Основні направлення фонду:

- Сприяння у розвитку охорони здоров'я;

- Сприяння розвитку офтальмології;

- Здійснення роз'яснювальної та профілактичної роботи, що спрямована на лікування та профілактику корекції зору ;

- Участь у наданні медичної допомоги населенню для лікування захворювань очей.

- Шефська допомога школам - інтернатам для дітей з вадами зору Запорізького регіону ;

- Співпраця з громадськими організаціями міста Запоріжжя для спільного проведення проектів та акцій, спрямованих на надання допомоги людям звадами зору;

- Сприяння практичному здійсненню міських програм, спрямованих на поліпшення здоров'я людей з вадами зору міста Запоріжжя.

- Надання психологічної та гуманітарної допомоги людям з вадами зору;

- Сприяння в соціальній реабілітації малозабезпечених, безробітних та інших категорій людей з вадами зору, що вимагають турботи ;

- Сприяння захисту материнства та дитинства, надання допомоги багатодітним та малозабезпеченим сім'ям, які мають на своєму утриманні дітей або членів сім'ї з вадами зору;

- Створення обмінних фондів одягу, взуття, книг, фільмів, побутових приладів і т.д. для людей з вадами зору;

- Та багато іншого [26].

Благодійний фонд спрямований не тільки матеріально, медично, соціально, психологічно допомогти людям з вадами зору, він також залучає до наданні допомоги інші організації.

«Запорізький центр професійної реабілітації інвалідів» допомогає інвалідам отримати професію, працевлаштування, та професійну реабілітацію. Процес реабілітація проходить разом з ефективними медичними послугами, кваліфікованою допомогою психолога та соціальних працівників. Під час реабілітації відбувається:

-  Медичне спостереження - підтримання та забезпечення високого рівня працездатності слухачів під час навчального процесу. У центрі обладнані медичний, процедурний, масажний кабінети, кабінет фізіотерапевтичних процедур, зал лікувальної фізкультури та сучасний тренажерний зал;  по лікувально - профілактичним заходам проводяться курси лікувального масажу.

- Психологічна реабілітація спрямована на подолання страху перед дійсністю, изживание соціально - психологічного комплексу «непотрібності», зміцнення активної діяльної особистої позиції, вироблення впевненості у власних можливостях, створення установки на активну самостійне життя; упевненості, що отримані ними знання, навички допоможуть у працевлаштуванні у збереженні ними соціального статусу та матеріального достатку.

- Соціальна реабілітація спрямована на особистісні, сімейні, суспільні зміни. Мета соціальної реабілітації є соціалізація або повернення людини з обмеженими можливостями в соціум і максимальне включення його в міжособистісне і суспільне ставлення. Людина з обмеженими можливостями повинна бути підготовлена не тільки до продуктивного життя і трудової діяльності, а й до вміння організувати свій відпочинок, свій вільний час.

На додаток до всього в Центрі, проводяться розважальні, спортивні, пізнавальні заходи [25]. Запорізький центр професійної реабілітації інвалідів увагу приділяє саме наданню допомоги професійному, трудовому аспекту в житті інваліда.

Також в місті Запоріжжі створенний яскравий проект «Інформаційне агентство ІNVAK.ІNFO», створене за підтримки Благодійного фонду розвитку комп'ютерних та інформаційних технологій для інвалідів « АІК», що займається збором актуальної інформації, обробкою, і передачею тим особам, які мають необхідну потребу в ній. Збір інформації відбувається на рівні співпраці організацій, як державних органів управління, так і громадських організацій. Інформація буде передаватися через сайт агентства.

Основне призначення порталу http://invak.info - інформування його відвідувачів про проблеми і повсякденне життя людей з особливими потребами. На порталі розміщені найсвіжіші новини про події , акції і заходи у сфері інвалідного руху, інформація про інвалідні організації, останні конкурси, гранти, різні способи реабілітації, база даних нормативних документів.

Головна мета :

- підвищення рівня інформаційної обізнаності про людей з обмеженими фізичними можливостями завдяки матеріалам, зібраним і розміщеним нами на порталі.

На порталі www.іnvak.іnfo розміщується інформація про:

- Пільги, передбачені законодавством;

-Послуг, які надаються адміністративними установами та громадськими організаціями;

- Гранти та конкурси;

- Спосіб реабілітації;

- Події, акції та заходи в сфері інвалідного руху;

- Інвалідні організації [27].

Інформаційне агентство ІNVAK.ІNFO зосередженне на наданні корисної інформації про права, пільги, послуги, заходи, що стосуються людей з обмеженою можливістю.

Отже, на прикладі соціальної роботи громадських організацій з інвалідами в Запорізькій області чітко видно, що роль цих організацій дуже велика та важлива. Адже аналізуючи інформацію яка є в цьому розділі, зрозуміло, що за допомогою існування та роботи громадських організацій, що надають допомогу різним видам людей з обмеженими можливостями, відбувається активна та ефективна допомога цій категорії населення.

Громадські організації в своїй соціальній діяльності з інвалідами надають комунікаційну допомогу, допомагають людям з обмеженими можливостями себе реалізувати в творчості, мистецтві. Громадські організації збільшують коло оточуючих інваліда за допомогою гуртків, різних заходів, де люди з однаковими проблемами можуть знайомитись тим самим це сприяє інтеграції в суспільство, активній участі в своєму житті. А також громадські організації з залучанням інших організацій роблять великий внесок в подолання різних проблем незахищеного верства населення, вони займаючись благодійницькою діяльність допомагають матеріально, гуманітарно, сприяють розвитку різних сфер, які допоможуть інвалідам, наприклад медицина. За допомогою громадських організацій здійснюється швидкий збір коштів на термінове лікування людей з обмеженими можливостями. Саме це відрізняє громадські організації від тої допомоги, що надає держава.

 

 


Дата добавления: 2018-09-23; просмотров: 192; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!