Референдний процес в Україні.



 

Референдуми в Україні проводяться у певній послідовності, під якою прийнято розуміти референдний процес.

Референдний процес - це система визначених Конституцією та законами України взаємозумовлених і послідовних стадій реалізації конституційного права громадян на референдум, які передбачають ініціювання та призначення (проголошення), організацію проведення, голосування та встановлення результатів всеукраїнського та місцевих референдумів.

Референдний процес ґрунтується на загальних принципах безпосереднього народовладдя:

- свободи;

- справедливості;

- рівності (єдності прав та обов'язків і взаємної відповідальності держави та особи);

- гуманізму;

- демократизму;

- верховенства права;

- законності та ін.

Загальні принципи виборчого процесу, визначені в ст. 71 Конституції України, є важливими і для референдного процесу. Зазначена стаття Основного Закону декларує, що вибори до представницьких органів державної влади і органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного та прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

Референдний процес є видом конституційних правовідносин, для яких характерний власний суб'єктний склад. Так, наприклад, суб'єктами процесу всеукраїнського референдуму в широкому розумінні є:

1) громадяни України (учасники всеукраїнського референдуму);

2) Президент України як суб'єкт призначення (проголошення) всеукраїнського референдуму;

3) Верховна Рада України як суб'єкт ініціювання та призначення всеукраїнського референдуму;

4) комісія з всеукраїнського референдуму, утворена відповідно до цього Закону або Закону України "Про Центральну виборчу комісію";

5) ініціативна група з проведення всеукраїнського референдуму, утворена відповідно до цього Закону;

6) офіційні спостерігачі від ініціативної групи з проведення всеукраїнського референдуму, зареєстровані відповідно до вимог цього Закону;

7) міжнародні спостерігачі, зареєстровані відповідно до вимог цього Закону.

 

Для місцевих референдумів також властива своя система суб'єктів.

Зміст референдного процесу загалом визначається змістом його основних стадій.

Відповідно до Закону України «Про всеукраїнський референдум» процес проведення всеукраїнського референдуму охоплює такі стадії:

- ініціювання референдуму, його призначення (проголошення);

-  утворення дільниць для голосування;

-  утворення комісій із всеукраїнського референдуму;

-  реєстрація громадян, які мають право брати участь у ньому;

-  агітація за його цілі;

-  голосування;

-  підрахунок голосів і визначення його результатів;

-  опублікування, введення в дію, зміна або скасування його рішень.

У разі народного ініціювання всеукраїнського референдуму утворюються додаткові стадії:

- створення та реєстрація ініціативних груп;

- збирання підписів громадян України на підтримку проведення всеукраїнського референдуму: підрахунок і перевірка цих підписів та ін.

Узагальнюючи положення Конституції та законів України, інших актів чинного законодавства, а також правові позиції Конституційного Суду України щодо організації та проведення всеукраїнських референдумів, можна виділити такі стадії процесу всеукраїнського референдуму:

1. Ініціювання та підготовка (призначення) всеукраїнського референдуму. Зміст цієї стадії полягає в ініціюванні обов'язкових чи факультативних всеукраїнських референдумів:

а) громадянами України в порядку народної ініціативи (ст. 72 Конституції);

б) Президентом України (п. 6 ч. 1 ст. 106, ст. 156 Конституції);

в) Верховною Радою України (п. 2 ст. 85 Конституції).

На цій стадії також відбувається призначення всеукраїнського референдуму Президентом України та Верховною Радою України у межах своєї предметної компетенції: глава держави призначає всеукраїнський референдум з питань щодо внесення змін до розділів І, III, XIII Конституції України, а парламент - щодо зміни території України (ст. 73 Конституції України).

Президент України також зобов'язаний проголосити всеукраїнський референдум за народною ініціативою на вимогу не менше ніж З млн. громадян України, які мають право голосу, за умови, що підписи щодо призначення референдуму зібрано не менше ніж у двох третинах областей і не менше ніж по сто тисяч підписів у кожній області. Указом Президента України про проголошення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою визначається дата його проведення.

2. Організація та проведення всеукраїнського референдуму. Ця стадія є найскладнішою в організаційному сенсі. Іноді вона й асоціюється з початком процесу всеукраїнського референдуму, адже розпочинається з оголошення Центральною виборчою комісією початку процесу всеукраїнського референдуму.

Зміст цієї стадії розкривається в таких процесуальних діях. У єдиному загальнодержавному окрузі утворюються територіальні округи. Їх, наприклад, може бути 225 - за кількістю мажоритарних виборчих округів для проведення виборів народних депутатів України. Для підготовки організації та проведення голосування та підрахунку голосів учасників всеукраїнського референдуму утворюються:

- загальні;

-  спеціальні;

- закордонні дільниці референдуму.

Після утворення територіальних округів і дільниць референдуму формуються комісії, що здійснюють підготовку та проведення всеукраїнського референдуму. їх систему становлять:

1) Центральна виборча комісія як центральна комісія референдуму;

2) окружні комісії;

3) дільничні комісії.

Ці комісії є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення всеукраїнського референдуму та забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про референдум.

3. Складання списків учасників всеукраїнського референдуму. Зміст цієї стадії референдного процесу полягає в складанні попередніх списків учасників всеукраїнського референдуму, ознайомленні учасників всеукраїнського референдуму із попереднім списком учасників всеукраїнського референдуму на звичайній дільниці референдуму та оскарженні неправильностей у списку учасників всеукраїнського референдуму, уточненні попереднього списку учасників всеукраїнського референдуму на звичайній дільниці референдуму, внесенні змін до уточненого списку учасників всеукраїнського референдуму на звичайній дільниці референдуму тощо.

Складання списків учасників референдуму для звичайних дільниць референдуму здійснюється органами ведення Державного реєстру виборців відповідно до Закону України "Про Державний реєстр виборців" та у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією.

4. Агітація всеукраїнського референдуму. На цій стадії референдного процесу відбувається здійснення будь-якої діяльності, яка спонукає учасників всеукраїнського референдуму голосувати на підтримку чи проти питання референдуму, в тому числі будь-які не заборонені законами України друковані, усні, звукові й аудіовізуальні види і форми ідейного впливу на людей, що прямо або опосередковано привертають увагу до питання референдуму, сформувати у суспільстві й у свідомості громадян позитивне або негативне ставлення до питання референдуму або спрямувати політичну пове­дінку громадян і соціальних груп у їх ставленні до суб'єктів процесу референдуму, зокрема інформаційні повідомлення про заходи, що проводяться або підтримуються із вказаною метою.

5. Голосування та встановлення результатів референдуму. Ця стадія є кульмінаційною для всеукраїнського референдуму, оскільки саме на ній воля громадян, які беруть участь у всенародному голосуванні, перетворюється на волю Українського народу.

На цій стадії здійснюється ціла низка важливих процесуальних дій, а саме:

- виготовлення та передавання до комісій референдуму бюлетенів для голосування;

- підготовка приміщень для голосування;

- організація голосування за місцем проживання;

- підрахунок голосів і складання протоколів на дільничній комісії;

- транспортування та передання документів до окружних комісій референдуму;

- встановлення підсумків голосування на всеукраїнському референдумі по округам і встановлення результатів всеукраїнського референдуму;

- офіційне оголошення та оприлюднення результатів всеукраїнського референдуму.

6. Оскарження рішень, дій чи бездіяльності, що стосуються процесу референдуму. Ця стадія є завершальною і передбачає судовий і позасудовий захист конституційного права громадян на референдум у випадку, коли таке право було порушено. У такому разі передбачається подання відповідними суб'єктами скарги, розгляд якої здійснюється в установленому порядку.

До стадій процесу всеукраїнського референдуму часто відносять стадію реалізації його рішень. Але це суперечливе положення, оскільки всеукраїнський референдум - це насамперед форма правотворчості Українського народу. Натомість правові акти референдуму реалізуються в порядку правозастосовної діяльності.

Процес місцевого референдуму та референдуму Автономної Республіки Крим має свої правові особливості.

Результатом всеукраїнського референдуму, місцевого референдуму чи референдуму Автономної Республіки Крим є рішення відповідного референдуму. Вони втілюються в правових актах референдумів. Разом із тим місце актів всеукраїнського та місцевих референдумів у системі нормативно-правових актів до сьогодні залишається невизначеним.

Правові акти всеукраїнського референдуму за своєю формою можуть бути переважно законами України, в тому числі законами про внесення змін до Конституції України. Більш складним є питання про юридичну природу правових актів консультативних референдумів. Ці й інші питання вимагають нагального врегулювання й прийняття законів про місцевий референдум і про нормативно-правові акти.

 


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 420; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!