Предмет всеукраїнського та місцевого референдуму в Україні.



 

Найчастіше предметом загальнонаціональних референдумів стають конституції. Проведення конституційних референдумів закономірне, оскільки Основний Закон має бути прийнято чи змінено у спосіб, який би унеможливлював будь-які незадоволення чи сумніви громадян у його легітимності.

Конституція України визначила, що виключно всеукраїнський референдум затверджує законопроекти про внесення змін до:

-  розділу І «Загальні засади»;

-  розділу III «Вибори. Референдум»;

-  розділу XIII «Внесення змін до Конституції України».

Конституція України передбачає складну процедуру, що має передувати всеукраїнському референдуму. Подання про зміну зазначених конституційних розділів здійснюється Президентом України або не менше ніж двома третинами народних депутатів України від конституційного складу парламенту з подальшим прийняттям поданого законопроекту не менше ніж двома третинами народних депутатів України. Лише з дотриманням такої процедури законопроект про внесення змін до І, III чи XIII розділу Конституції може бути винесено на всеукраїнський референдум.

Згідно чинного Закону України «Про всеукраїнський референдум» предметом всеукраїнського референдуму можуть бути будь-які питання за винятком тих, вирішення яких референдумом не допускається Конституцією України, законами України.

На всеукраїнський референдум можуть виноситися декілька питань з однієї проблеми.

За предметом всеукраїнський референдум може бути:

1) про схвалення нової редакції Конституції України, внесення змін до Конституції України, скасування, втрату чинності чи визнання нечинним закону про внесення змін до Конституції України (конституційний референдум);

2) про зміну території України (ратифікаційний референдум);

3) щодо прийняття чи скасування закону України або внесення змін до чинного закону України (законодавчий референдум);

4) з будь-якого питання за винятком тих, щодо яких референдум не допускається згідно з Конституцією України (загальний референдум).

Президент України проголошує всеукраїнський референдум за народною ініціативою, якщо його ініційовано з додержанням встановлених Конституцією та законами України вимог щодо організації і порядку проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою.

    Результати народного волевиявлення на всеукраїнському референдумі є обов'язковими.

Новий всеукраїнський референдум з інших питань, що раніше виносилися на референдум, окрім внесення змін до розділів I, III і XIII Конституції України з одного й того самого питання, може бути проведено не раніше ніж через рік з дня оголошення результатів проведеного референдуму.

Реалізація ініціативи щодо внесення змін до розділів I, III і XIII Конституції України з одного й того самого питання можлива Верховною Радою України наступного скликання.

Всеукраїнський референдум проводиться на основі таких загальних принципів:

1) загального права голосу;

2) рівності;

3) законності;

4) прямого волевиявлення;

5) вільної участі у всеукраїнському референдумі;

6) таємності голосування;

7) особистої участі у голосуванні;

8) однократності голосування.

Конституція України не передбачає проведення всеукраїнських референдумів з міжнародно-правових питань, хоча саме перший всеукраїнський референдум 1991 р. мав своїм предметом міжнародно-правову проблематику - легітимізацію незалежності України.

В умовах міждержавної інтеграції в XXI ст. предметом референдумів дедалі частіше стають питання про ухвалення конкретних міжнародно-правових договорів. Разом з тим в Україні референдуми можуть мати тільки консультативний характер, оскільки підписання міжнародного договору та його ратифікація є виключною компетенцією глави держави та парламенту, а чинне законодавство передбачає проведення лише імперативних референдумів.

Імперативний характер рішень всеукраїнського референдуму підтверджується й правовою позицією Конституційного Суду України, викладеною в його рішеннях:

- від 27 березня 2000 р. № 3-рп (справа про всеукраїнський референдум за народною ініціативою);

- від 5 жовтня 2005 р. № 6-рп (справа про здійснення влади народом);

- від 16 квітня 2008 р. № 6-рп (справа про прийняття Конституції та законів України на референдумі);

- від 15 жовтня 2008 р. № 23-рп (справа про проголошення Президентом України всеукраїнського референдуму за народною ініціативою).

Конституція України в ст. 73 передбачає проведення всеукраїнського референдуму з питання про зміну території України. При цьому Основний Закон наголошує, що адміністративно-територіальні питання вирішуються виключно на всеукраїнському референдумі.

 

Предмет всеукраїнського референдуму потрібно розмежовувати з предметами місцевих референдумів. Предметом місцевих референдумів і республіканського (місцевого) референдуму Автономної Республіки Крим є локальні проблеми, що можуть бути вирішені шляхом голосування громадян України за місцем їхнього постійного проживання.

Питання місцевого значення, які вирішуються на місцевих референдумах, - це насамперед питання, віднесені Конституцією та законами України до відання місцевого самоврядування, зокрема питання про дострокове припинення повноважень сільських, селищних, міських, районних у місті рад, сільських, селищних, міських голів, а також інші питання, які не належать до компетенції органів державної влади та органів влади Автономної Республіки Крим, крім питань, делегованих органами виконавчої влади.

    Триває робота над законопроектом «Про місцевий референдум».

 


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 235; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!