Поняття та види принципів виборчого права України.



 

Сутність і зміст виборів найбільш узагальнено виражають їх принципи. Вони опосередковують основні, фундаментальні засади правового регулювання правовідносин, що утворюються в процесі організації та проведення всіх видів виборів в Україні.

Принципи виборчого права України - це керівні положення, які визначають сутність і зміст реалізації та гарантування виборчих прав громадян України та забезпечують установлений Конституцією та законами України порядок організації і проведення всіх видів виборів у державі.

Виходячи із загальної теорії принципів права, з огляду на сферу їх застосування та цільового призначення принципи поділяються на:

- загальні;

- спеціальні.

Загальними принципами виборів як основної форми безпосередньої демократії є принципи:

- демократизму;

-  верховенства права;

-  суверенності народу;

-  безпосереднього волевиявлення народу;

-  поєднання безпосередньої та представницької демократії;

-  пріоритетності безпосереднього народовладдя в системі демократії;

-  політичного плюралізму;

-  загальності у здійсненні безпосереднього народовладдя;

-  рівності у здійсненні безпосереднього народовладдя;

-  відкритості та гласності тощо.

До загальних принципів виборчого права належать насамперед принципи:

- вільного;

-  загального;

-  рівного;

-  прямого виборчого права;

-  таємного голосування при здійсненні виборчого права.

Ці принципи є основоположними як для виборів, так і для більшості інших форм безпосередньої демократії. Наприклад, для референдумів. Принципи вільного, загального, рівного і прямого виборчого права при таємному голосуванні є універсальними принципами виборчого права.

Принцип вільності виборчого права гарантує громадянам України, які мають право голосу, свободу волевиявлення. Кожен громадянин має право брати або не брати участь у виборах, реалізовуючи своє активне чи пасивне виборче право. Це право громадянина захищається Конституцією та законами України. Ніхто не може бути примушений голосувати на виборах.

Заслуговує на увагу й правова позиція Конституційного Суду України щодо змісту принципу вільності та меж його реалізації виборцями. Згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 6 липня 1999 р. № 7-рп нормативне положення Конституції України «вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та місцевого самоврядування» в контексті ч. 2 ст. 78 Конституції України треба розуміти так, що громадянину України надано право вільно бути обраним до будь-якого органу державної влади, зокрема, до Верховної Ради України, до органу місцевого самоврядування - сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, а також бути обраним сільським, селищним, міським головою, але реалізувати набутий представницький мандат громадянин може тільки в одному з цих органів чи на посаді сільського, селищного, міського голови.

Принцип загальності виборчого права означає, що суб'єктивне активне виборче право, тобто право обирати, відповідно до ст. 70 Конституції України мають усі громадяни України, які на день голосування досягли 18 років, за винятком осіб, визнаних судом недієздатними.

Суб'єктивне пасивне виборче право, тобто право бути обраним, як і раніше, має свої особливості залежно від виду виборів і виборчих систем. Зокрема, за мажоритарної виборчої системи громадяни реалізують своє конституційне право бути обраними безпосередньо висуваючись кандидатами на виборні посади. Натомість застосування пропорційної виборчої системи передбачає, що громадяни можуть реалізувати пасивне виборче право, потрапляючи за результатами своєї партійно-політичної діяльності до виборчого списку партії, котра бере участь у виборах.

Принцип рівності виборчого права передбачає, що всі громадяни України беруть участь у виборах на рівних засадах. Усі виборці мають однакову кількість голосів, і кожний голос має рівну з іншими вагу. Здійснення громадянами України права обирати і бути обраними не залежить від їхньої раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак. Обмеження виборчих прав громадян України, не передбачених Конституцією, забороняються (ст. 64 Конституції України).

Слід звернути увагу й на тлумачення змісту принципу рівності виборчого права експертами Венеціанської комісії, які вважають, що складовими елементами змісту цього права є:

а) рівність права голосу на виборах;

б) рівна сила голосу;

в) рівність результатів виборів;

г) рівноправність держав у обранні конкретної виборчої систем;

д) рівність у територіальному представництві.

Принцип прямого виборчого права визначає право громадян обирати кандидатів та організації політичних партій і їх блоки на виборах безпосередньо. Конституцією передбачаються прямі вибори народних депутатів України, Президента, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів.

Принцип таємності голосування означає, що контроль за волевиявленням виборців не допускається, гарантується повна свобода волевиявлення. Метою реалізації цього права є захист виборців від тиску, якого вони можуть зазнати, якщо інші знатимуть, як вони проголосували.

Право таємності голосування забезпечується можливістю кожного виборця голосувати особисто. Голосування за інших осіб не допускається. Виборчий бюлетень заповнюється голосуючим у кабіні або в кімнаті для таємного голосування, без присутності сторонніх осіб.

До спеціальних принципів виборчого права належать принципи:

- альтернативності;

- багатопартійності;

- публічності;

- відкритості виборчого процесу;

- гласності виборів;

- політичного плюралізму;

- багатопартійності;

- організації виборів спеціальними незалежними органами;

- територіальної організації виборів;

- спеціального фінансування виборів;

- рівних можливостей для всіх кандидатів і організацій політичних партій і їх блоків у проведенні передвиборної агітації;

- рівного доступу всіх кандидатів і політичних партій (блоків) - суб'єктів виборчого процесу до ЗМІ, незалежно від форми їх власності;

- неупередженості органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, судів, підприємств, закладів, установ, їх керівників, інших посадових і службових осіб до партій (блоків) - суб'єктів виборчого процесу;

- юридичної відповідальності за порушення виборчого законодавства України тощо.

 


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 210; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!