Поняття та класифікація виборів в Україні.



 

Однією з найважливіших і найбільш дієвих форм безпосередньої демократії в Україні є вибори. Саме вибори дозволяють перетворити волевиявлення громадян України на волю всього Українського народу чи територіальної громади під час формування представницьких органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Вибори є однією з найдавніших форм прямого народовладдя. Вони пройшли складний шлях становлення і розвитку, набуваючи якісно нових юридичних властивостей на кожному етапі свого розвитку. Нині вибори на загальнодержавному та місцевому рівнях проводяться у переважній більшості країн світу, за винятком абсолютних теократичних монархій (Ватикан, Саудівська Аравія та ін.).

Вибори стали не лише найпоширенішою формою безпосередньої реалізації народного суверенітету, а й показником рівня розвитку громадянського суспільства, правової держави, прав і свобод людини і громадянина тощо. Навіть у таких країнах, як Афганістан та Ірак, які пережили у XXI ст. нові війни, проведення демократичних виборів до представницьких органів держави та місцевого самоврядування стали одним із найбільших здобутків народу цих держав.

В Україні вибори на демократичних засадах почали проводитися одночасно з проголошенням незалежності нашої держави. Нагадаємо, що 1 грудня 1991 р., одночасно з проведенням всеукраїнського референдуму, який надав найвищої юридичної сили Акту проголошення незалежності України, було проведено перші вибори Президента України. З того часу, відповідно до чинного законодавства України, в нашій країні регулярно проводяться вибори представницьких органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Під виборами слід розуміти форму безпосередньої демократії, зміст якої полягає у формуванні представницьких органів державної влади та органів місцевого самоврядування шляхом голосування громадян України.

За своїм змістом вибори - це волевиявлення народу щодо формування представницьких органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

За суб'єктами вибори передбачають:

- обрання Президента України;

-  формування Верховної Ради України;

-  формування Верховної Ради Автономної Республіки Крим;

-  формування місцевих рад і сільських, селищних, міських голів.

За формою вибори - це обрання найбільш гідного з-поміж інших кандидата або списку кандидатів від певної політичної партії на виборну посаду до органів державної влади та органів місцевого самоврядування шляхом голосування громадян за його кандидатуру.

За підставами, черговістю та часом проведення вибори можуть бути:

- черговими;

- позачерговими;

- повторними;

- проміжними;

- першими.

 

Поняття «вибори» має узагальнюючий характер для всіх видів виборів, які проводяться в нашій країні. Але вибори є досить різноманітними і можуть класифікуватися за об'єктом, суб'єктом, територією, часом тощо.

За об'єктами вибори поділяються на:

1) вибори представницьких органів державної влади;

2) вибори представницьких органів місцевого самоврядування.

За суб'єктами розрізняють:

1) вибори Президента України;

2) вибори народних депутатів України;

3) вибори депутатів Верхо- пної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів.

За територією вибори слід розрізняти:

1) загальнонаціональні (загальнодержавні), що проводяться на всій території всієї держави;

2) локальні вибори до представницьких органів місцевого самоврядування.

За часом проведення вибори поділяються на:

1) чергові, що проводяться в період закінчення строку повноважень функціонування певного виду виборного органу або посади;

2) позачергові, або дострокові, що проводяться в разі дострокового припинення строку повноважень;

3) повторні, які проводяться у разі, коли вибори у виборчому окрузі визнано недійсними або такими, що не відбулися;

4) перші вибори призначаються Верховною Радою АР Крим, обласною, Київською, Севастопольською міською радою, якщо інше не передбачене законом.

 

 


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 595; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!