Поняття, зміст, ознаки та принципи громадянства України.



 

Розуміння людини як громадянина є надзвичайно важливим у характеристиці її соціальної сутності, правового становища як особи, що має правову належність до тієї чи іншої держави, підпадає під дію її законодавства та узгоджує з ним свою поведінку та діяльність.

Громадянство є тією необхідною підставою, яка надає особі, що має статус громадянина, можливість повною мірою долучитися до політичного, економічного, правового та культурного життя суспільства й держави. Обсяг тих прав і свобод, якими особа може користуватися в окремій державі, а також обсяг обов'язків, що покладено на неї цією державою, перебувають у прямій залежності від наявності чи відсутності в особи статусу громадянина даної країни. Громадянські й політичні, економічні, соціальні та культурні права і свободи у повному обсязі надаються саме громадянам суверенної держави.

Отже, громадянство є одним із визначальних факторів у характеристиці правового становища та статусу особи, одним із найважливіших елементів її правового статусу.

В юридичній літературі визначають громадянство як комплекс прав людини, який охоплює право:

- мати громадянство України;

- не бути позбавленим громадянства України;

- змінити громадянство;

- не бути вигнаним за межі України;

- не бути виданим іншій державі;

- отримати піклування та захист своєї держави під час перебування за її межами.

Громадянином України, як і будь-якої держави, є не будь-яка людина, а лише та, яка проживає на її території, визнає державну владу, користується правами і виконує обов'язки. Так, ст. 1 Закону України «Про громадянство» від 18 січня 2001 р. чітко визначає: «Громадянство України - правовий зв'язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов'язках». Таким чином, громадянство України - це усталений правовий взаємозв'язок між людиною та державою, де обидві сторони мають взаємні права та обов'язки, визначені Конституцією та законами України.

На відміну від населення (сукупності осіб, що проживають на території України і становлять демографічну категорію), громадяни України утворюють її народ, що є правовою категорією. Саме Український народ відповідно до Конституції України (ст. 5) є носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні.

Відповідно до загальновизнаних норм міжнародного права, право на громадянство є невід'ємним правом кожної людини. Це визначено у:

- Загальній декларації прав людини від 10 грудня 1948 р. (ст. 15);

- у Міжнародному пакті про громадянські і політичні права від 16 грудня 1966 р. (ст. 24).

Зазначене положення міжнародних документів втілене в Конституції України й у Законі «Про громадянство України» (преамбула), інших нормативно-правових актах.

Зміст громадянства становлять права та обов'язки особи стосовно держави, з одного боку, а з другого - держави по відношенню до особи, яка є громадянином. Ці права й обов'язки виникають та існують у зв'язку з поширенням на особу юрисдикції держави. Таке поширення поряд з іншими факторами обумовлює набуття особою правосуб'єктності громадянина у повному обсязі, а також охорону її прав і законних інтересів з боку держави.

Взаємні права та обов'язки людини і держави передбачають, що громадяни України користуються всією повнотою прав і свобод та несуть усі обов'язки перед суспільством і державою. Це означає, що громадяни України мають:

- неухильно виконувати чинне законодавство України;

- не порушувати прав і законних інтересів інших суб'єктів права;

- не завдавати шкоди навколишньому природному середовищу;

- захищати суверенітет і територіальну цілісність України.

Держава відповідно:

- охороняє права і свободи громадян;

- створює належні умови для їх реалізації;

- забезпечує рівність прав громадян в усіх сферах життєдіяльності нашої країни та захист прав і інтересів громадян як всередині держави, так і поза її межами.

Конституція України чітко визначає зобов'язання держави перед кожним із своїх громадян. Згідно з Конституцією України, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави (ст. 3). Україна гарантує піклування та захист своїм громадянам, які перебувають за її межами (ст. 25).

В Україні охорону прав громадян здійснюють спеціально уповноважені органи державної влади (Уповноважений Верховної Ради України з прав людини та ін.) та інститути громадянського суспільства, насамперед правозахисні громадські організації та їх спілки. Серед останніх слід назвати створену 1 квітня 2004 року Українську Гельсінську спілку з прав людини, що об'єднує в своєму складі 29 правозахисних громадських організацій. Захист прав громадян України за кордоном здійснюють від імені держави дипломатичні представництва та консульські установи України й безпосередньо Міністерство закордонних справ України.

Громадянству як особливому виду конституційно-правового режиму властиві такі ознаки:

- індивідуальне, документальне, юридичне оформлення громадянства кожної людини (паспорт, свідоцтво про належність до громадянства України або інший визначений законодавством документ, який містить вказівку про громадянство);

- стійкий характер відносин громадянства;

- двосторонній зв'язок між людиною і державою, що проявляється у певному комплексі взаємних прав, обов'язків і відповідальності, який базується на визнанні та повазі до гідності, основних прав і свобод людини;

- поширення на громадянина суверенної влади держави як всередині країни, так і поза її межами.

Громадянство України як специфічний правовий зв'язок особи і Української держави базується на певних принципах, що визначені в Конституції України та Законі «Про громадянство України» від 18 січня 2001 р. Ст. 2 цього Закону встановлює такі принципи:

- єдиного громадянства;

- запобігання виникненню випадків без громадянства;

- неможливості позбавлення громадянина України громадянства;

- визнання права громадянина України на зміну громадянства;

- неможливості автоматичного набуття громадянства України іноземцем чи особою без громадянства внаслідок укладення шлюбу з громадянином України або набуття громадянства його дружиною (чоловіком) та автоматичного припинення громадянства України одним з подружжя внаслідок припинення шлюбу або припинення шлюбу другим із подружжя;

- рівності перед законом громадян України незалежно від підстав, порядку і моменту набуття ними громадянства України;

- збереження громадянства незалежно від місця проживання громадянина України.

Зазначені принципи взаємодіють між собою і утворюють єдину систему засад, що лежать в основі інституту громадянства України.

Принципи громадянства України - це керівні засади, встановлені Конституцією та законами України, міжнародними договорами України, що відображають об'єктивно існуючі закономірності розвитку суспільства, визначають характер, істотні ознаки громадянства, основу взаємозв'язків елементів його змісту, встановлюють і регулюють поведінку учасників правовідносин з приводу набуття, припинення, збереження, зміни й охорони правового зв'язку громадянства України.

Найпершим із питань, що виникають під час розгляду проблеми громадянства України, як і будь-якої держави, є питання про визначення категорії осіб, які є громадянами України (хто має правовий статус громадянина України).

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про громадянство України» громадянами України є:

1) усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності України (24 серпня 1991 року) постійно проживали на території України;

2) особи, незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних чи інших ознак, які на момент набрання чинності Законом «Про громадянство України» (13 листопада 1991 року) проживали в Україні і не були громадянами інших держав;

3) особи, які прибули в Україну на постійне проживання після 13 листопада 1991 року і яким у паспорті громадянина колишнього СРСР зразка 1974 р. органами внутрішніх справ України внесено напис «громадянин України», а також діти таких осіб, які прибули разом із батьками в Україну, якщо на момент прибуття вони не досягли повноліття, якщо ці особи подали заяви про оформлення належності до громадянства України;

4) особи, які набули громадянство України відповідно до законів України та міжнародних договорів України.

Закон України «Про громадянство України» вичерпно визначає категорії осіб, які визнаються громадянами України.

Важливою ознакою конституційно-правового режиму громадянства України є його документальне підтвердження. Громадянство України, згідно зі ст. 5 Закону України «Про громадянство України», підтверджують такі документи:

1) паспорт громадянина України;

2) свідоцтво про належність до громадянства України;

3) паспорт громадянина України для виїзду за кордон;

4) тимчасове посвідчення громадянина України;

5) проїзний документ дитини;

6) дипломатичний паспорт;

7) службовий паспорт;

8) посвідчення особи моряка;

9) посвідчення члену екіпажу;

10) посвідчення особи на повернення в Україну.

Названий перелік документів є вичерпним.

 

 


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 420; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!