Форми і підстави припинення громадянства України.



 

Набувши громадянство України, особа, як правило, перебуває в ньому все життя. Але об'єктивно можливе й припинення громадянства України.

Формами та підставами припинення громадянства України є:

1) вихід з громадянства України;

2) втрата громадянства України;

3) припинення громадянства України за підставами, передбаченими міжнародними договорами.

Пріоритетною формою припинення громадянства України є вихід з громадянства України. ЇЇ зміст полягає в тому, що громадянин України, який виїхав на постійне проживання за кордон, може вийти з громадянства України за його клопотанням. Якщо дитина виїхала разом з батьками на постійне проживання за кордон і батьки виходять з громадянства України, за клопотанням одного з батьків разом з батьками з громадянства України може вийти і дитина.

Щоправда, ст. 18 Закону «Про громадянство України» передбачено певні обмеження щодо виходу з громадянства України. Зокрема, вихід з громадянства України не допускається, якщо особу, яка клопоче про вихід з громадянства України, в Україні притягнуто як обвинувачену в кримінальній справі або стосовно якої в Україні є обвинувальний вирок суду, що набрав чинності та підлягає виконанню.

Наступною формою припинення громадянства України є втрата громадянства. Вона відбувається, насамперед якщо громадянин України після досягнення ним повноліття добровільно набув громадянства іншої держави. Але є й інші підстави щодо втрати громадянства.

Окрім добровільного набуття іноземного громадянства, громадянство України втрачається, якщо:

- іноземець набув громадянство України і не подав у порядку, передбаченому Законом, документ про припинення іноземного громадянства або декларацію про відмову від нього;

- іноземець набув громадянство України і скористався правами або виконав обов'язки, які надає чи покладає на нього іноземне громадянство;

- особа набула громадянство України на підставі статті 9 Закону внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів;

- громадянин України без згоди державних органів України добровільно вступив на військову службу, на роботу в службу безпеки, правоохоронні органи, органи юстиції або органи державної влади чи органи місцевого самоврядування іншої держави.

 

Повноваження глави держави і спеціально уповноважених державних органів з питань громадянства України.

 

Датою набуття чи припинення громадянства України завжди є дата видання відповідного указу Президента України.

Враховуючи важливість для кожної держави світу забезпечення реалізації права на громадянство, питання громадянства є прерогативою глави держави і системи спеціально уповноважених органів.

В Україні вирішення питань громадянства здійснюється системою органів державної влади:

- Президентом України;

- Комісією при Президентові України з питань громадянства;

- спеціально уповноваженими центральними органами виконавчої влади з питань громадянства;

- Міністерством закордонних справ України, дипломатичними представництвами та консульськими установами України.

Визначальна роль у вирішенні питань громадянства України належить Президенту України. Відповідно до Закону «Про громадянство України» Президент України:

- приймає рішення і видає укази відповідно до Конституції України і Закону про прийняття до громадянства України і про припинення громадянства України;

- визначає порядок провадження за заявами і поданням з питань громадянства та виконання прийнятих рішень;

- затверджує Положення про Комісію при Президентові України з питань громадянства.

Президент України затверджує або не затверджує рішення з питань громадянства, прийняті постійно діючим колегіальним органом, який створюється главою держави із найбільш авторитетних державних і громадських діячів, науковців і правозахисників - Комісією при Президентові України з питань громадянства.

Положення про Комісію при Президентові України з питань громадянства затверджено Указом Президента України від 27 березня 2001 № 215 «Питання організації виконання Закону України «Про громадянство України»», а персональний склад цієї Комісії затверджено Указом Президента України від 19 серпня 2010 № 826.

Важлива роль у системі органів державної влади з питань громадянства України належить спеціально уповноваженому органу з питань громадянства. В Україні таким органом упродовж усього часу її незалежності було Міністерство внутрішніх справ України. Але міжнародні стандарти у сфері громадянства та міграційної політики передбачають покладення відповідних функцій на цивільні спеціалізовані органи державної влади. Указом Президента України від 9 грудня 2010 р. № 1085 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» функції з реалізації державної політики з питань громадянства покладено на новоутворену Державну міграційну службу України.

Міністерство закордонних справ України, дипломатичні представництва та консульські установи України реалізують державну політику з питань громадянства щодо осіб, які постійно проживають за кордоном.

Питання, пов'язані з провадженнями у справах громадянства України, нині регулюються «Порядком провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень», затвердженим Указом Президента України від 27 березня 2001 № 215 «Питання організації виконання Закону України «Про громадянство України» ».

Рішення з питань громадянства, прийняті спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань громадянства, Міністерством закордонних справ України та їх органами, можуть бути, згідно з Законом «Про громадянство України», оскаржені у встановленому законом порядку до суду.

Порушення законодавства про громадянство тягне за собою юридичну відповідальність. Відповідно до ст. 29 Закону «Про громадянство України» посадові та службові особи, які порушили Закон, несуть відповідальність у порядку, передбаченому законом України.

 


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 194; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!