Кримінального права, процесу та кримінології



К.ю.н., доцент                                                                М.В.Палій


ДЕРЖАВНА ПЕНІТЕНЦІАРНА СЛУЖБА УКРАЇНИ


ІНСТИТУТ КРИМІНАЛЬНО-ВИКОНАВЧОЇ СЛУЖБИ

Кафедра кримінального права, процесу та кримінології

ЗАТВЕРДЖУЮ

Завідувач кафедри

кандидат юридичних наук, доцент

О. С. Стеблинська

«01» вересня 2016 року

ПЛАН ПРОВЕДЕННЯ ПРАКТИЧНОГО ЗАНЯТТЯ

ТЕМА 30. Методика розслідування злочинів, які вчиняються в установах виконання покарань.

З навчальної дисципліни: Криміналістика.

Категорія курсанти 4 курсу, слухачі.

Навчальна мета: засвоєння, поглиблення та розширення знань слухачів щодо розслідування злочинів, які вчиняються в установах виконання покарань.

Виховна мета: сприяння формуванню наукового світогляду, моральних, естетичних та інших якостей особистості, вихованню колективу; заохочення до поглибленого вивчення навчальної дисципліни; залучення до наукових досліджень та формування схильності до творчого пошуку.

Розвивальна мета: розвивати інтелектуальні здібності, мовлення, пам'ять, увагу, уяву, мислення, спостережливість, активність, творчість, самостійність курсантів, прищеплювати їм раціональні способи пізнавальної діяльності; формування навичок критичного оцінювання правових джерел.

Навчальний час: 4 годин.

Навчальне обладнання, ТЗН: мультимедійний проектор.

Наочні засоби: мультимедійна презентація.

Міжпредметні та міждисциплінарні зв’язки: теорія держави і права,кримінологія, кримінальное процесуальное право, кримінально-виконавче право,адміністративне право, конституційне право.

Навчальні питання:

Особливості криміналістичної характеристики злочинів, які вчиняються в установах виконання покарань. Предмет безпосереднього посягання.

Взаємозв’язок елементів криміналістичної характеристики та її значення для розслідування окремих видів злочинів в установах виконання покарань.

Типові дослідчі ситуації. Характерні джерела інформації для початку кримінального провадження ЩОДО злочинів, які вчиняються в установах виконання покарань.

Література:

1. Криміналістика: навчальний посібник / А.Ф. Волобуєв, О.О. Волобуєва, О. А. Самойленко та ін.; за ред. А.Ф. Волобуєва. – К.: КНТ, 2011. – 504 с. –базовий посібник

2. Мирошниченко Н.А. Уголовно-правовая борьба с наркоманией / Н.А. Мирошниченко, А.А. Музика. – Киев.; Одесса: Выща шк. Голов. Изд-во, 1988. – 352 с.

3. Лисенко В.М. Розслідування злочинів щодо незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів: науково-практ. посіб. / В.М. Лисенко, О.В. Одерій. – Х.: Золоті сторінки, 2004. – 164с.

4. Біленчук П.Д. Криміналістична тактика і методика розслідування окремих видів злочинів: [навч. пос. для студ. вищ. навч. закл.] / Біленчук П.Д., Гель А.П., Г.С. Семаков. – К.: МАУП, 2007. – [Бібліогр.: у кінц. розд.] – 512 с.

5. Криміналістика: підруч. [для студ. юрид. спец. вищ. закл.] / [Глібко В.М., Дудніков А.Л., Журавель В.А. та інш.]; під ред.. В.Ю. Шепітька. – [2-ге вид., переробл. і допов]. – К.: Видавничий дім «Ін Юре», 2004. – 728 с.

6. Кузьмічов В.С. Криміналістика: навч. посіб. / В.С. Кузьмічов, Г.І. Прокопенко; за ред. В.Г. Гончаренка, Є.М. Моісеєва. – К.: Юрінком Інтер, 2001. – 368 с.

7. Кузьмічов В.С. Слідча діяльність: характеристика та напрями удосконалення / В.С. Кузьмічов, Ю.М. Чорноус. – К.: НІУЛАВА, 2005. – 543 с.

8. Настільна книга слідчого: [наук.-практ. видання для слідчих і дізнавачів] / Панов М.І., Шепітько В.Ю., Коновалова В.О. та ін. – К.: Видавничий дім «Ін Юре», 2003. – 720 с.

9. Настільна книга слідчого / Ред. кол. В.Я Тацій, М.Г. Панов, В.Ю. Шепітько. – К.: Ін Юре, 2003. – 716 с.

10. Руковоство для следователей / под ред. Н.А. Селиванова, В.А. Снеткова. – М.: ИНФРА-М, 1998. – IV, 732 с.

План проведення практичного заняття (2 год.):

1.Вирішення практичних завдань.

2.Розгляд та заслуховування відповідей слухачів.

3.Загальна оцінка вирішення практичних завдань.

Вивчаючи тему курсанти повинні знати: способи і технічні засоби вчинення злочинів в установах виконання покарань. Слідова картина з урахуванням місця, часу вчинення. Дані про злочинців. Організовані групи. Взаємозв’язок елементів криміналістичної характеристики та її значення для розслідування окремих видів злочинів. Типові дослідчі ситуації. Характерні джерела інформації для початку кримінального провадження. Типові слідчі ситуації початкового етапу розслідування. Джерела інформації. Програми (алгоритми) розслідування в умовах цих ситуацій. Типові загальні та окремі версії. Слідчі дії, інші заходи, в тому числі з організації взаємодії слідчого з оперативними працівниками органів внутрішніх справ, використання даних криміналістичних обліків, тактичні операції. Особливості тактики окремих специфічних слідчих дій. Огляд місця події. Допит потерпілого, свідків, підозрюваного. Слідчі експерименти. Криміналістичні експертизи.

Методичні вказівки до вступної частини та перевірка готовності слухачів до заняття:

1. Прийняти доповідь від ЗКB.

2.  Перевірити наявність слухачів, їх зовнішній вигляд, навчально-матеріальне забезпечення та усунути недоліки.

3. Довести тему, цілі та навчальні питання даного заняття.

4. У вступному слові нагадати про важливість розгляду даного матеріалу для послідуючого практичного призначення вивчення даної теми.

 

Методичні вказівки до основної частини практичного заняття:

1. Виклад змісту розглядуваного навчального питання проводиться у формі доповіді.

2. При виникненні неточностей у відповіді слухача, доцільно їх усунути шляхом уточнення із числа тих слухачів, які виявили ці уточнення та бажають їх усунути (уточнити).

3. Після розгляду кожного навчального питання, з метою практичного закріплення його змісту, необхідно розглянути типову ситуаційну задачу.

4. При розгляді ситуаційних задач необхідно вимагати від слухачів аргументувати свою точку зору.

5. У кінці розгляду кожного навчального питання робити його узагальнення та підводити короткий підсумок, звертаючи увагу на його основі складові положення.

 

Методичні вказівки по проведенню заключної частини:

1. Озвучити тему, мету, навчальні питання та якість їх відпрацювання.

2. Провести розбір заняття, на якому вказати позитивні та негативні сторони заняття, кращих та гірших слухачів, недоліки і шляхи їх усунення;

3. Дати завдання на самостійну підготовку.

4. Дати відповідь на запитання слухачів, що виникли в ході заняття.

 

ЗАДАЧІ:

Задача 1.

Начальнику виправної колонії стало відомо, що в середині серпня 2012 р. лейтенант внутрішньої служби Т. вступив в злочинну змову з осудженим К., що відбуває в цій колоніі покарання, щодо отримання від останнього грошових коштів в сумі 2 000 грн. за доставлення на територію установи і передачу К. заборонених предметів – наркотичного засоби героїну масою 20 г і мобільного телефону.

Складіть план розслідування.

Залача 2.

За оперативною інформацією стало відомо про те, що осудженому Петрову А. А. повинні передати посилку з наркотичним засобом в серпні поточного року. При огляді посилки, переданою громадянкою Ерохиной для Петрова, в банці з тушкованим м’ясом знайдена капсула з білим порошком.. Попереднім дослідженням встановлено, що порошок є героїном в кількості 10 р.

Складіть план розслідування.

Задача 3.

В ході кримінального провадження щодо підпалу складу лісу встановлено, що Фіногенов та Диков, що відбували покарання в колонії особливого режиму, організували та вчинили підпал для того щоб відвернути від себе увагу на гасіння пожежі та вчинити втечу.

В ході проведення пошукових заходів Фіногенов був затриманий в іншій області, за місцем мешкання свого брата.

Спланувати тактичну операцію «Затримання Дикова».

Задача 4.

Вночі троє підслідних, що були під конвоєм, вчинили напад на вивідного і конвойного, а потім, погрожуючи захопленою зброєю, вимусили особовий склад конвою роззброїтися. З 3 автоматами, 13 магазинами до них і пістолетом злочинці зникли з місця події.

Складіть план розслідування слідчим цього факту злочину.

Задача 5.

Під час перевірки засуджених начальником загону виправної колонії Галактіоновим Н. Н.була встановлена відсутність осудженого Панова Д. А. Осужденный Петров З. З. виказав думку про те, що осуджений Панів Д. А. міг вчинити втечу. Під час огляду промислової зони в каналізаційному колодязі знайдений труп осудженого Панова Д. А. із слідами в області шиї.

Задача 6.

Другого вересня 2012 р. в 06.00 осуджені виправної колонії відмовилися вийти на перевірку, забарикадувалися в своєму блоці і через засужденого Іванова А. В. передали письмові вимоги начальнику установи. Засуджені в ультимативній формі, вимагали зміни умов вмісту в установі на більш м’'які. Інакше вони погрожували розправитися із захопленими ними як заручниками двома младшими інспекторами відділу охорони Петровим Н. А. і Сидоровим В. В. На підтвердження своїх злочинних намірів осуджені підпалили зведену біля воріт блоку барикаду, стали озброюватися металевими прутами, саморобними заточуваннями.

Оцініть ситуацію, чи є необхідність у початку кримінального провадження. Складіть план дій слідчого щодо розслідування або тактичної операції.

 

Самостійна робота (6 годин):

Типові слідчі ситуації початкового етапу розслідування. Джерела інформації. Програми (алгоритми) розслідування в умовах цих ситуацій. Типові загальні та окремі версії. Слідчі дії, інші заходи, в тому числі з організації взаємодії слідчого з оперативними працівниками органів внутрішніх справ, використання даних криміналістичних обліків, тактичні операції.

Особливості тактики окремих специфічних слідчих дій. Огляд місця події. Допит потерпілого, свідків, підозрюваного. Слідчі експерименти. Криміналістичні експертизи.

 

Професор кафедри


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 121; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!