Кримінального права, процесу та кримінології



К.ю.н., доцент                                                                   М.В.Палій


ДЕРЖАВНА ПЕНІТЕНЦІАРНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

 


ІНСТИТУТ КРИМІНАЛЬНО-ВИКОНАВЧОЇ СЛУЖБИ

Кафедра кримінального права, процесу та кримінології

ЗАТВЕРДЖУЮ

Завідувач кафедри

кандидат юридичних наук, доцент

О. С. Стеблинська

«01» вересня 2016 року

ПЛАН ПРОВЕДЕННЯ ПРАКТИЧНОГО ЗАНЯТТЯ

ТЕМА 25. Тактика слідчого експерименту.

З навчальної дисципліни: Криміналістика.

Категорія курсанти 4 курсу, слухачі.

Навчальна мета: засвоєння, поглиблення та розширення знань слухачів щодо з’ясування питань тактики  проведення слідчого експерименту.

Виховна мета: сприяння формуванню наукового світогляду, моральних, естетичних та інших якостей особистості, вихованню колективу; заохочення до поглибленого вивчення навчальної дисципліни; залучення до наукових досліджень та формування схильності до творчого пошуку.

Розвивальна мета: розвивати інтелектуальні здібності, мовлення, пам'ять, увагу, уяву, мислення, спостережливість, активність, творчість, самостійність курсантів, прищеплювати їм раціональні способи пізнавальної діяльності; формування навичок критичного оцінювання правових джерел.

Навчальний час: 2 години.

Навчальне обладнання, ТЗН: мультимедійний проектор.

Наочні засоби: мультимедійна презентація.

Міжпредметні та міждисциплінарні зв’язки: теорія держави і права,кримінологія, кримінальне право, кримінально-виконавче право,адміністративне право, конституційне право.

Навчальні питання:

Тактика підготовчого та робочого етапу слідчого експерименту у формі дослідів.

Тактичні прийоми робочого етапу проведення дослідів.

Тактичні прийоми робочого етапу слідчого експерименту у формі відтворення обстановки і обставин події. Особливості дослідів і умов, в яких вони здійснюються. Застосування техніко-криміналістичних засобів.

Заключний етап слідчого експерименту, особливості фіксації перебігу і результатів слідчої дії.

Література:

1. Криміналістика: навчальний посібник / А.Ф. Волобуєв, О.О. Волобуєва, О. А. Самойленко та ін.; за ред. А.Ф. Волобуєва. – К.: КНТ, 2011. – 504 с. –базовий посібник

2. Криміналістика: підруч. [для студ. юрид. спец. вищ. закл.] / [Глібко В.М., Дудніков А.Л., Журавель В.А. та інш.]; під ред.. В.Ю. Шепітька. – [2-ге вид., переробл. і допов]. – К.: Видавничий дім «Ін Юре», 2004. – 728 с.

3. Кузьмічов В.С. Криміналістика: навч. посіб. / В.С. Кузьмічов, Г.І. Прокопенко; за ред. В.Г. Гончаренка, Є.М. Моісеєва. – К.: Юрінком Інтер, 2001. – 368 с.

4. Кузьмічов В.С. Слідча діяльність: характеристика та напрями удосконалення / В.С. Кузьмічов, Ю.М. Чорноус. – К.: НІУЛАВА, 2005. – 543 с.

5. Аленин Ю.П. Процессуальные особенности производства следственных действий/ Ю.П. Аленин. – Одесса, 2002. – 264 с.

6. Лук’янчиков Є.Д. Пред’явлення для впізнання / Є.Д. Лук’янчиков – Макіївка: Графіті, 1998. – 145 с. 

План проведення практичного заняття (2 год.):

1. Вирішення практичних завдань.

2. Розгляд та заслуховування відповідей слухачів

3. Загальна оцінка вирішення практичних завдань.

Вивчаючи тему курсанти повинні знати відповіді на такі питання: Назвіть форми експерименту? У чому є сутність відтворення як перевірка показань на місці? Які дії здійснюють на підготовчому етапі проведення перевірки показань на місці? Які тактичні особливості, прийоми проведення перевірки показань на місці? У чому є сутність слідчого експерименту у формі дослідів, його види? Дайте визначення термінів: «реконструкція», «рекогносцировка». Яка структура підготовчого етапу слідчого експерименту? Які тактичні особливості, прийоми проведення слідчого експерименту?

 

Методичні вказівки до вступної частини та перевірка готовності слухачів до заняття:

1. Прийняти доповідь від ЗКB.

2. Перевірити наявність слухачів, їх зовнішній вигляд, навчально-матеріальне забезпечення та усунути недоліки.

3. Довести тему, цілі та навчальні питання даного заняття.

4. У вступному слові нагадати про важливість розгляду даного матеріалу для послідуючого практичного призначення вивчення даної теми.

 

Методичні вказівки до основної частини практичного заняття:

1. Виклад змісту розглядуваного навчального питання проводиться у формі доповіді.

2. При виникненні неточностей у відповіді слухача, доцільно їх усунути шляхом уточнення із числа тих слухачів, які виявили ці уточнення та бажають їх усунути (уточнити).

3. Після розгляду кожного навчального питання, з метою практичного закріплення його змісту, необхідно розглянути типову ситуаційну задачу.

4. При розгляді ситуаційних задач необхідно вимагати від слухачів аргументувати свою точку зору.

5. У кінці розгляду кожного навчального питання робити його узагальнення та підводити короткий підсумок, звертаючи увагу на його основі складові положення.

 

Методичні вказівки по проведенню заключної частини:

1. Озвучити тему, мету, навчальні питання та якість їх відпрацювання.

2. Провести розбір заняття, на якому вказати позитивні та негативні сторони заняття, кращих та гірших слухачів, недоліки і шляхи їх усунення.

3. Дати завдання на самостійну підготовку.

4. Дати відповідь на запитання слухачів, що виникли в ході заняття.

Задача № 1.

Водій автомобіля "Опель - Кадет" 353-44 ТВ Максилик вчинив наїзд на пішохода Близуцького, якого було травмовано і він помер на місці події. На слідстві Максилик стверджував, що у нього не було технічної можливості уникнути наїзду, оскільки пішохід раптово опинився на проїзній частині, коли до його автомобіля, який рухався зі швидкість 60км/годину, було 10 м. Слідчий вирішив провести слідчий експеримент.

- Назвіть вид і мету. Яка підготовча робота повинна передувати проведенню цієї слідчої дії?

- Назвіть учасників експерименту та його форму. Складіть план робочого етапу.

 

Задача № 2.

Агроном КСП «ЗЗЗ» Шептун був знайдений у своєму помешканні вбитим. У вбивстві обвинувачувалися Антонін і Гуляйко, які заперечували пред’явлене їм обвинувачення.

Свідок Шерстюк показала, що з вікна своєї квартири вона бачила, як у будинок Шептуна пізно ввечері ввійшли Антонін і Гуляйко та ще один незнайомий їй чоловік.

Антонів, спростовуючи її показання, доводив, що Шерстюк не могла бачити його і Гуляйко з вікна своєї квартири, оскільки в цей час було темно і частина вулиці, де проживає Шерстюк та Шептун, не освітлюється.

- Як треба провести експеримент, щоб перевірити показання Шерстюк?

- Назвіть форму та складіть план проведення дії.

 

Задача № 3.

На ринку був затриманий гр-н Хрипунко, який купив м'ясо, заплативши за нього підробленими грошовими купюрами. Під час затримання у нього вилучили десять купюр вартістю по двадцять і тридцять купюр вартістю по десять гривен, що теж були підробленими. Було встановлено, що Хрипунко дружить з непрацюючим і неодноразово судимим Саливчуком, у минулому художником комбінату "Міськреклама". Підозра у виготовленні підроблених грошових знаків впала на Саливчука, але Хрипунко на допиті заявив, що "малював гроші" сам. Слідчий вирішив перевірити показання Хрипунка, відтворивши обстановку події.

Назвіть форму слідчого експерименту? Як провести цю слідчу дію? Скласти план її проведення.

 

Самостійна робота (4 годин):

1. Особливості дослідів і умов, в яких вони здійснюються. Застосування техніко-криміналістичних засобів.

2. Заключний етап слідчого експерименту, особливості фіксації перебігу і результатів слідчої дії.

 

Професор кафедри


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 188; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!