Кримінального права, процесу та кримінології



К.ю.н., доцент                                                                   М.В.Палій


ДЕРЖАВНА ПЕНІТЕНЦІАРНА СЛУЖБА УКРАЇНИ


ІНСТИТУТ КРИМІНАЛЬНО-ВИКОНАВЧОЇ СЛУЖБИ

Кафедра кримінального права, процесу та кримінології

ЗАТВЕРДЖУЮ

Завідувач кафедри

кандидат юридичних наук, доцент

О. С. Стеблинська

«01» вересня2016 року

ПЛАН ПРОВЕДЕННЯ ПРАКТИЧНОГО ЗАНЯТТЯ

ТЕМА 26. Тактика використання спеціальних знань у кримінальному судочинстві. Призначення і проведення судових експертиз.

З навчальної дисципліни: Криміналістика.

Категорія курсанти 4 курсу, слухачі.

Навчальна мета: засвоєння, поглиблення та розширення знань слухачів щодо тактики призначення та проведення судових експертиз, використання спеціальних знань.

Виховна мета: сприяння формуванню наукового світогляду, моральних, естетичних та інших якостей особистості, вихованню колективу; заохочення до поглибленого вивчення навчальної дисципліни; залучення до наукових досліджень та формування схильності до творчого пошуку.

Розвивальна мета: розвивати інтелектуальні здібності, мовлення, пам'ять, увагу, уяву, мислення, спостережливість, активність, творчість, самостійність курсантів, прищеплювати їм раціональні способи пізнавальної діяльності; формування навичок критичного оцінювання правових джерел.

Навчальний час: 2 години.

Навчальне обладнання, ТЗН: мультимедійний проектор.

Наочні засоби: мультимедійна презентація.

Міжпредметні та міждисциплінарні зв’язки: теорія держави і права,кримінальний процес, кримінальне право, кримінально-виконавче право.

Навчальні питання:

Поняття, сутність, види судової експертизи; поняття експерта, судово-експертні установи в Україні.

Тактика призначення експертизи.

Оцінка висновку експерта і використання отриманих даних в кримінальному та інших видах судочинства.

Література:

1. Криміналістика: навчальний посібник / А.Ф. Волобуєв, О.О. Волобуєва, О. А. Самойленко та ін.; за ред. А.Ф. Волобуєва. – К.: КНТ, 2011. – 504 с. –базовий посібник

2. Криміналістика: підруч. [для студ. юрид. спец. вищ. закл.] / [Глібко В.М., Дудніков А.Л., Журавель В.А. та інш.]; під ред.. В.Ю. Шепітька. – [2-ге вид., переробл. і допов]. – К.: Видавничий дім «Ін Юре», 2004. – 728 с.

3. Кузьмічов В.С. Криміналістика: навч. посіб. / В.С. Кузьмічов, Г.І. Прокопенко; за ред. В.Г. Гончаренка, Є.М. Моісеєва. – К.: Юрінком Інтер, 2001. – 368 с.

4. Кузьмічов В.С. Слідча діяльність: характеристика та напрями удосконалення / В.С. Кузьмічов, Ю.М. Чорноус. – К.: НІУЛАВА, 2005. – 543 с.

5. Гончаренко В.И. Научно-технические средства в следственной практике / В.И. Гончаренко – К.: издательство при Киевском государственном университете издательского объединения «Вища школа», 1984 – 150 с.

6. Гора І.В. Криміналістика: [навч.посіб.] / І.В. Гора, В.А. Колесник. – К.: Алерта, 2005.Ч. І: Криміналістична техніка. – 320 с.

7. Горидько А.А. Привлечение специалиста-криминалиста к расследованию преступлений: учебное пособие / А.А. Горидько, Е.П. Коновалов. – К.: РИО МВД УССР, 1968. – 28 с.

8. Грамович Г.И. Тактика использования специальных знаний в раскрытии и расследовании преступлений: учебное пособие / Г.И. Грамович. – Мн.: МВШ МВД СССР, 1987. – 66 с.

9. Експертно-криміналістичне забезпечення розкриття та розслідування злочинів: практика, досвід, проблеми / За заг. ред. І.П. Красюка. – К.: ДНЕДКЦ МВС України, 2002. – Вип. 2 – 47 с.

10. Експертно-криміналістичне забезпечення розкриття та розслідування злочинів: практика, досвід, проблеми / За заг. ред. І.П. Красюка. – К.: ДНЕДКЦ МВС України, 2003. – Вип.3 – 50 с.

11. Експертно-криміналістичне забезпечення розкриття та розслідування злочинів: практика, досвід, проблеми / За заг. ред. І.П. Красюка. – К.: Державний науково-дослідний експертно-криміналістичний центр МВС України, 2003. – Вип.4. – 40 с.

12. Огляд місця події при розслідуванні окремих видів злочинів: наук.- практ. посібник / За ред. Н.І. Клименко. – К.: Юрінком Інтер, 2005. – 216 с.

13. Образцов В.А. Выявление и изобличение преступника / В.А. Образцов. – М.: Юристъ, 1997. – 336 с.

14. Разумов Э.А. Осмотр места происшествия / Э.А. Разумов, Н.П. Молибога. – К.: РИО МВД Украины, 1994. – 672 с.

15. Шепітько В.Ю. Криміналістична тактика (системно-структурний аналіз): [монографія] / В. Ю. Шепітько. – Х: Харків юридичний, 2007. – 432 с.

16. Щербаковский М.Г. Судебные экспертизы: назначение, производство, использование: учебно-практ. пособие / М.Г. Щербаковский. – Х.: Эспада, 2005. – 544 с.

 

План проведення практичного заняття (2 год.):

1. Вирішення практичних завдань.

2. Розгляд та заслуховування відповідей слухачів

3. Загальна оцінка вирішення практичних завдань.

Вивчаючи тему курсанти повинні знати відповіді на такі питання: Наведіть форми спеціальних знань у судочинстві. У чому полягає відмінність судової експертизи від використання спеціальних знань у формі участі спеціаліста в судочинстві? За якими критеріями і як класифікуються судові експертизи? Хто і відповідно до яких нормативно-правових актів може провадити експертизу й які судово-експертні установи є в Україні? У чому полягає тактика призначення експертизи? Який документ, що визначає діяльність з підготовки і тактику призначення експертизи, рекомендується складати і який його зміст?

 

Методичні вказівки до вступної частини та перевірка готовності слухачів до заняття:

1. Прийняти доповідь від ЗКB.

2. Перевірити наявність слухачів, їх зовнішній вигляд, навчально-матеріальне забезпечення та усунути недоліки.

3. Довести тему, цілі та навчальні питання даного заняття.

4. У вступному слові нагадати про важливість розгляду даного матеріалу для послідуючого практичного призначення вивчення даної теми.

 

Методичні вказівки до основної частини практичного заняття:

1. Виклад змісту розглядуваного навчального питання проводиться у формі доповіді.

2. При виникненні неточностей у відповіді слухача, доцільно їх усунути шляхом уточнення із числа тих слухачів, які виявили ці уточнення та бажають їх усунути (уточнити).

3. Після розгляду кожного навчального питання, з метою практичного закріплення його змісту, необхідно розглянути типову ситуаційну задачу.

4. При розгляді ситуаційних задач необхідно вимагати від слухачів аргументувати свою точку зору.

5. У кінці розгляду кожного навчального питання робити його узагальнення та підводити короткий підсумок, звертаючи увагу на його основі складові положення.

 

Методичні вказівки по проведенню заключної частини:

1. Озвучити тему, мету, навчальні питання та якість їх відпрацювання.

2. Провести розбір заняття, на якому вказати позитивні та негативні сторони заняття, кращих та гірших слухачів, недоліки і шляхи їх усунення.

3. Дати завдання на самостійну підготовку.

4. Дати відповідь на запитання слухачів, що виникли в ході заняття.

 

ЗАДАЧІ:

Визначити і аргументувати, чи є необхідність призначити криміналістичну експертизу (одну чи декілька), яку (які) конкретно або необхідність у застосуванні інших форм використання спеціальних знань. Сформулювати запитання, що підлягають вирішенню експертом (експертами).

 

Задача 1. Розслідуючи умисне вбивство, вчичене на замовлення, слідчий провів обшук за місцем мешкання підозрюваного Н., виконавця злочину. У перебігу слідчої дії знайдений фотознімок із зображенням убитої особи та невідомого громадянина. На допиті Н. пояснив, що цей фотознімок йому дав замовник убивства Г., який і зображений поруч із загиблою особою. Фотознімок Н. мав повернути замовникові після вбивства під час отримання як винагороди грошей. Г. не визнає факту замовлення вбивства, вважає фотознімок сфальсифікованим Н. або конкурентом по бізнесу Ш. Останній заявляє, що не має ніякого відношення ні до злочину, ні до зазначеного фотознімка.

У Г. і Ш. є фотозасоби і фотоматеріали.

 

Задача 2. У перебігу розслідування одержання хабара на допиті підозрюваному І. була пред’явлена відеоплівка, на якій він зафіксований у момент одержання грошей від У. Підозрюваний, не заперечуючи, що на відеоплівці зображений він і записаний його голос, заявив, що вона не відповідає дійсності, виготовлена із записів, вилучених у нього під час обшуку і виконаних його відеокамерою. Допитані як свідки співробітники УБОЗ ГУМВС України в області, які провадили відеофіксацію фактів одержання грошей підозрюваним від У., показали, що вони повністю записали цей епізод за допомогою відеокамери, що є в їх розпорядженні, змін до відеозапису не вносили.

 

 

Самостійна робота (4 години):

1.Які тактичні прийоми взаємодії слідчого з експертом у перебігу провадження експертизи?

2. Як здійснюється оцінка висновку експерта і використовуються отримані дані в кримінальному судочинстві?

 

Професор кафедри


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 175; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!