Кримінального права, процесу та кримінології



К.ю.н., доцент                                                              М.В.Палій


ДЕРЖАВНА ПЕНІТЕНЦІАРНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

 


ІНСТИТУТ КРИМІНАЛЬНО-ВИКОНАВЧОЇ СЛУЖБИ

Кафедра кримінального права, процесу та кримінології

ЗАТВЕРДЖУЮ

Завідувач кафедри

кандидат юридичних наук, доцент

О. С. Стеблинська

«01» вересня 2016 року

ПЛАН ПРОВЕДЕННЯ ПРАКТИЧНОГО ЗАНЯТТЯ

ТЕМА 24. Тактика пред ’ явлення для впізнання.

З навчальної дисципліни: Криміналістика.

Категорія курсанти 4 курсу, слухачі.

Навчальна мета: засвоєння, поглиблення та розширення знань слухачів щодо з’ясування питань тактики  пред’явлення для впізнання.

Виховна мета: сприяння формуванню наукового світогляду, моральних, естетичних та інших якостей особистості, вихованню колективу; заохочення до поглибленого вивчення навчальної дисципліни; залучення до наукових досліджень та формування схильності до творчого пошуку.

Розвивальна мета: розвивати інтелектуальні здібності, мовлення, пам'ять, увагу, уяву, мислення, спостережливість, активність, творчість, самостійність курсантів, прищеплювати їм раціональні способи пізнавальної діяльності; формування навичок критичного оцінювання правових джерел.

Навчальний час: 2 години.

Навчальне обладнання, ТЗН: мультимедійний проектор.

Наочні засоби: мультимедійна презентація.

Міжпредметні та міждисциплінарні зв’язки: теорія держави і права,кримінологія, кримінальне право, кримінально-виконавче право,адміністративне право, конституційне право.

Навчальні питання:

Тактичні прийоми підготовчого етапу пред’явлення для впізнання.

Тактичні прийоми робочого етапу пред’явлення для впізнання живої Людини, Людини за функціональними ознаками.

Заключний етап пред’явлення для впізнання, фіксація перебігу і результатів слідчої дії.

Література:

1. Криміналістика: навчальний посібник / А.Ф. Волобуєв, О.О. Волобуєва, О. А. Самойленко та ін.; за ред. А.Ф. Волобуєва. – К.: КНТ, 2011. – 504 с. –базовий посібник

2. Криміналістика: підруч. [для студ. юрид. спец. вищ. закл.] / [Глібко В.М., Дудніков А.Л., Журавель В.А. та інш.]; під ред.. В.Ю. Шепітька. – [2-ге вид., переробл. і допов]. – К.: Видавничий дім «Ін Юре», 2004. – 728 с.

3. Кузьмічов В.С. Криміналістика: навч. посіб. / В.С. Кузьмічов, Г.І. Прокопенко; за ред. В.Г. Гончаренка, Є.М. Моісеєва. – К.: Юрінком Інтер, 2001. – 368 с.

4. Кузьмічов В.С. Слідча діяльність: характеристика та напрями удосконалення / В.С. Кузьмічов, Ю.М. Чорноус. – К.: НІУЛАВА, 2005. – 543 с.

5. Аленин Ю.П. Процессуальные особенности производства следственных действий/ Ю.П. Аленин. – Одесса, 2002. – 264 с.

6. Лук’янчиков Є.Д. Пред’явлення для впізнання / Є.Д. Лук’янчиков – Макіївка: Графіті, 1998. – 145 с. 

7. Справочник следователя (Практическая криминалистика: следственные действия): практ. пособие / [Беджашев В.И., Викторова Е.Н., Викторова Л.Н.]. – М.: Юридическая литература, 1990. – 288 с. – (Випуск первый).

8. Шепітько В.Ю. Криміналістична тактика (системно-структурний аналіз): [монографія] / В. Ю. Шепітько. – Х: Харків юридичний, 2007. – 432 с.

9. Фиксация результатов следственных действий. Справочное пособие для следователей / Биленчук П.Д., Ермаков А.С., Ломако З.М., Назаров В.С.; рук. авт. кол. Ермаков А.С. – К.: РИО МВД УССР, 1981. – 208 с.

План проведення практичного заняття (2 год.):

1. Вирішення практичних завдань.

2. Розгляд та заслуховування відповідей слухачів

3. Загальна оцінка вирішення практичних завдань.

Вивчаючи тему курсанти повинні знати відповіді на такі питання: Який розробляють документ, що визначає діяльність із проведення і тактику пред’явлення для впізнання, охарактеризуйте його зміст? У чому полягає тактика робочого етапу пред’явлення для впізнання? Які тактичні особливості, прийоми робочого етапу пред’явлення для впізнання особи, предмета? Які тактичні особливості, прийоми пред’явлення для впізнання об’єктів за фотознімками, людини за функціональними ознаками? Як здійснюють фіксацію перебігу та результатів пред’явлення для впізнання? Яке значення цих результатів для розкриття і розслідування злочинів?

 

Методичні вказівки до вступної частини та перевірка готовності слухачів до заняття:

1. Прийняти доповідь від ЗКB.

2. Перевірити наявність слухачів, їх зовнішній вигляд, навчально-матеріальне забезпечення та усунути недоліки.

3. Довести тему, цілі та навчальні питання даного заняття.

4. У вступному слові нагадати про важливість розгляду даного матеріалу для послідуючого практичного призначення вивчення даної теми.

 

Методичні вказівки до основної частини практичного заняття:

1. Виклад змісту розглядуваного навчального питання проводиться у формі доповіді.

2. При виникненні неточностей у відповіді слухача, доцільно їх усунути шляхом уточнення із числа тих слухачів, які виявили ці уточнення та бажають їх усунути (уточнити).

3. Після розгляду кожного навчального питання, з метою практичного закріплення його змісту, необхідно розглянути типову ситуаційну задачу.

4. При розгляді ситуаційних задач необхідно вимагати від слухачів аргументувати свою точку зору.

5. У кінці розгляду кожного навчального питання робити його узагальнення та підводити короткий підсумок, звертаючи увагу на його основі складові положення.

 

Методичні вказівки по проведенню заключної частини:

1. Озвучити тему, мету, навчальні питання та якість їх відпрацювання.

2. Провести розбір заняття, на якому вказати позитивні та негативні сторони заняття, кращих та гірших слухачів, недоліки і шляхи їх усунення.

3. Дати завдання на самостійну підготовку.

4. Дати відповідь на запитання слухачів, що виникли в ході заняття.

Задача № 1.

22 серпня сортувальниця Слов’янського лісгоспу Лешкова була знайдена вбитою в лісі неподалік від селища Мелове. Тіло її знаходилось на відстані 150 м від автотраси. На шиї трупа виглядала рана довжиною 30 см. Сім колотих ран було нанесено в грудну клітку жертви. Стан трупа робив можливим висновок, що злочин було вчинено за день - півтора до його виявлення.

У ході огляду місця події виникло припущення, що злочин вчинено з метою пограбування, оскільки у вбитої ні грошей, ні жодних коштовностей не виявлено.

Касир лісгоспу Фурделіна заявила, що 20 серпня Лешкова отримала за три місяці зарплату в сумі 970 гривень. З нею приходив мужчина, якого вона не розгледіла, але зауважила на його забинтовану руку. Прибиральниця і повар робітничої їдальні лісгоспу Абрамчук і Давидов повідомили, що хоча вони особисто Лешкову не знали, але в день виплати зарплати 20 серпня ввечері, у столову заходили незнайомий їм молодий чоловік віком 25-30 років із забинтованою кистю правої руки і такого ж віку жінка. Вони сиділи за столиком у куті біля вікна, обідали і випивали, а потім разом залишили столову. Свідки впізнали Лешкову як ту саму жінку, що була в їдальні із незнайомим чоловіком.

Підозра у вчиненні цього злочину впала на робітника того ж лісгоспу Поповича Василя Ільковича, який з 15 серпня перебував на лікарняному, у зв'язку із отриманим під час лісозаготовки рубленим пораненням кисті правої руки.

Обшуком у Поповича ні одягу зі слідами крові, ні ножа виявлено не було, але у його кишені його піджака знайшли три невеликих носових хустини, одна з яких була прошита по краях синіми нитками.

Попович заявив, що всі хустки його власні. Все це було зафіксовано в протоколі обшуку.

Свідок Талабіш впізнала носову хустку, прошиту синіми нитками, і пояснила, що 20 серпня, оскільки Лешкова збиралась їхати в Ізюм, передала загорнуті у цю хустку 800 гривень, котрі та повинна була передати її (Талабіщ) сестрі Ілоні, котра там мешкає з сім'єю.

Попович на допиті заперечував знайомство з Лешковою, заявивши, що ввечері 20 серпня він зі своїм приятелем Дмитром Бесаговим заходив у їдальню селища Мелове, де вони обідали і випивали. Жодних жінок з ними не було.

Допитаний як свідок Бесагов показав, що він вже більше двох тижнів не зустрічався із Поповичем, а 20 серпня у їдальні в селищі Мелове не був ні сам, ні з Поповичем.

Свідки Абрамчук, Давидов і Фурдела впізнали в Поповичеві того чоловіка, щодо якого на слідстві давали показання.

- Проаналізуйте наявні у слідства докази у справі.

- Оцініть їх можливий психологічний і тактичний вплив на підозрюваного.

- Чи може за описаної ситуації підозрюваний спростувати або послабити викриваючи силу наявних доказів?

З урахуванням можливих контраргументів з боку допитуваного визначить, як найбільш ефективно потрібно пред'являти наявні докази і у якій послідовності?

Сформулюйте запитання, які доцільно задати допитуваному у зав'язку із доказами що пред’являються.

- Складіть письмовий план допиту підозрюваного Поповича.

Задача № 2.

Слідчий, допитуючи свідка Босенка в справі про хуліганські дії робітників будівельного управління, пред'явив йому знайдений на місці події кашкет. Босенко заявив, що він не впізнав його як такий, що залежить Турчину Петру. Цей факт було відображено у протоколі допиту Босенка.

- Чи допустимо пред'явлення речових доказів на допиті?

- З якою метою і за яких обставин може проводитись таке пред'явлення?

- Чи можна дії слідчого вважати пред'явленням для впізнання?

- Чи правильно тактично поступив слідчий у пій ситуації і як треба було провести допит свідка Босенка?

Задача №3.

Під час проведення обшуку в квартирі Галушки потерпіла Санюкова, запрошена слідчим, впізнала свій годинник і заявила, що цей годинник у неї викрадений рік тому невідомими злочинцями. Цей факт слідчий зафіксував не в протоколі впізнання, а в протоколі обшуку.

- Дайте оцінку діям слідчого.

- Чи міг слідчий поступити тактично по-іншому, щоб згодом знайдений у ході обшуку годинник можна було пред'явити потерпілій у рамках іншої слідчої дії?

Задача № 4.

Перед пред'явленням для впізнання підозрюваному Чиркову було запропоновано зайняти-будь-яке місце серед двох пред'явлених для впізнання разом з ним осіб. Чирко заявив, що він зробить того, коли йому буде дозволено помінятись верхнім одягом і одного із них.

- Чи може пред'являтись для впізнання особа, яка заперечує проти участі у слідчій дії?

- Як повинен поступити слідчий в описаній ситуації?

- За яких дій слідчого у цій ситуації результати пред'явлення для впізнання будуть вважатись недійсними?

 

Самостійна робота:

1. Особливості пред’явлення для впізнання трупа.

2. Тактичні прийоми підготовки та проведення пред’явлення для впізнання людини на фото чи відеоносії.

3. Тактичні прийоми підготовки та проведення пред’явлення для впізнання людини за голосом.

 

Професор кафедри


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 149; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!