Кримінального права, процесу та кримінології



К.ю.н., доцент                                              М.В.Палій


ДЕРЖАВНА ПЕНІТЕНЦІАРНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

 


ІНСТИТУТ КРИМІНАЛЬНО-ВИКОНАВЧОЇ СЛУЖБИ

Кафедра кримінального права, процесу та кримінології

ЗАТВЕРДЖУЮ

Завідувач кафедри

кандидат юридичних наук, доцент

О. С. Стеблинська

«01» вересня 2016 року

ПЛАН ПРОВЕДЕННЯ ПРАКТИЧНОГО ЗАНЯТТЯ

ТЕМА 22. Тактика обшуку.

З навчальної дисципліни: Криміналістика.

Категорія курсанти 4 курсу, слухачі.

Навчальна мета: засвоєння, поглиблення та розширення знань слухачів щодо з’ясування питань тактики обшуку.

Виховна мета: сприяння формуванню наукового світогляду, моральних, естетичних та інших якостей особистості, вихованню колективу; заохочення до поглибленого вивчення навчальної дисципліни; залучення до наукових досліджень та формування схильності до творчого пошуку.

Розвивальна мета: розвивати інтелектуальні здібності, мовлення, пам'ять, увагу, уяву, мислення, спостережливість, активність, творчість, самостійність курсантів, прищеплювати їм раціональні способи пізнавальної діяльності; формування навичок критичного оцінювання правових джерел.

Навчальний час: 2 години.

Навчальне обладнання, ТЗН: мультимедійний проектор.

Наочні засоби: мультимедійна презентація.

Міжпредметні та міждисциплінарні зв’язки: теорія держави і права,кримінологія, кримінальне право, кримінально-виконавче право,адміністративне право, конституційне право.

Навчальні питання:

Поняття обшуку. Види обшуку, завдання обшуку, значення їх результатів для розкриття і розслідування злочинів.

Тактичні прийоми підготовчого етапу обшуку. Розробка плану обшуку (підготовки і проведення). Добір учасників обшуку, підготовка техніко-криміналістичних засобів.

Тактичні прийоми робочого етапу та їх особливості в залежності від стадії цього етапу, об’єктів (приміщень: житлових і службових, ділянок місцевості, транспортних засобів, особи).

Література:

1. Криміналістика: навчальний посібник / А.Ф. Волобуєв, О.О. Волобуєва, О. А. Самойленко та ін.; за ред. А.Ф. Волобуєва. – К.: КНТ, 2011. – 504 с. –базовий посібник

2. Криміналістика: підруч. [для студ. юрид. спец. вищ. закл.] / [Глібко В.М., Дудніков А.Л., Журавель В.А. та інш.]; під ред.. В.Ю. Шепітька. – [2-ге вид., переробл. і допов]. – К.: Видавничий дім «Ін Юре», 2004. – 728 с.

3. Кузьмічов В.С. Криміналістика: навч. посіб. / В.С. Кузьмічов, Г.І. Прокопенко; за ред. В.Г. Гончаренка, Є.М. Моісеєва. – К.: Юрінком Інтер, 2001. – 368 с.

4. Кузьмічов В.С. Слідча діяльність: характеристика та напрями удосконалення / В.С. Кузьмічов, Ю.М. Чорноус. – К.: НІУЛАВА, 2005. – 543 с.

5. Аленин Ю.П. Процессуальные особенности производства следственных действий/ Ю.П. Аленин. – Одесса, 2002. – 264 с.

6. Огляд та обшук при розслідуванні окремих видів злочинів: наук.- практ. посібник / За ред. Н.І. Клименко. – К.: Юрінком Інтер, 2005. – 216 с.

7. Образцов В.А. Выявление и изобличение преступника / В.А. Образцов. – М.: Юристъ, 1997. – 336 с.

8. Разумов Э.А. Осмотр места происшествия / Э.А. Разумов, Н.П. Молибога. – К.: РИО МВД Украины, 1994. – 672 с.

9. Шепітько В.Ю. Криміналістична тактика (системно-структурний аналіз): [монографія] / В. Ю. Шепітько. – Х: Харків юридичний, 2007. – 432 с.

10. Фиксация результатов следственных действий. Справочное пособие для следователей / Биленчук П.Д., Ермаков А.С., Ломако З.М., Назаров В.С.; рук. авт. кол. Ермаков А.С. – К.: РИО МВД УССР, 1981. – 208 с.

План проведення практичного заняття (2 год.):

1. Вирішення практичних завдань.

2. Розгляд та заслуховування відповідей слухачів

3. Загальна оцінка вирішення практичних завдань.

Вивчаючи тему курсанти повинні знати відповіді на такі питання: Дайте визначення та розкрийте сутність обшуку. Наведіть класифікацію видів обшуку. Сформулюйте визначення, завдання забезпечення доступу до речей та її значення у процесі розслідування злочинів. Наведіть фактичні та процесуальні підстави для проведення обшуку та забезпечення доступу до речей. У чому відмінність обшуку від вилучення підчас доступу до речей? Наведіть загальну характеристику функціям обшуку. Розкрийте особливості підготовки до проведення обшуку. Які тактичні прийоми використовуються під час проведення обшуку? Розкрийте особливості тактики обшуку у приміщенні. Які ви знаєте особливості тактики обшуку особи?

Методичні вказівки до вступної частини та перевірка готовності слухачів до заняття:

1. Прийняти доповідь від ЗКB.

2. Перевірити наявність слухачів, їх зовнішній вигляд, навчально-матеріальне забезпечення та усунути недоліки.

3. Довести тему, цілі та навчальні питання даного заняття.

4. У вступному слові нагадати про важливість розгляду даного матеріалу для послідуючого практичного призначення вивчення даної теми.

 

Методичні вказівки до основної частини практичного заняття:

1. Виклад змісту розглядуваного навчального питання проводиться у формі доповіді.

2. При виникненні неточностей у відповіді слухача, доцільно їх усунути шляхом уточнення із числа тих слухачів, які виявили ці уточнення та бажають їх усунути (уточнити).

3. Після розгляду кожного навчального питання, з метою практичного закріплення його змісту, необхідно розглянути типову ситуаційну задачу.

4. При розгляді ситуаційних задач необхідно вимагати від слухачів аргументувати свою точку зору.

5. У кінці розгляду кожного навчального питання робити його узагальнення та підводити короткий підсумок, звертаючи увагу на його основі складові положення.

 

Методичні вказівки по проведенню заключної частини:

1. Озвучити тему, мету, навчальні питання та якість їх відпрацювання.

2. Провести розбір заняття, на якому вказати позитивні та негативні сторони заняття, кращих та гірших слухачів, недоліки і шляхи їх усунення;

3. Дати завдання на самостійну підготовку.

4. Дати відповідь на запитання слухачів, що виникли в ході заняття.

Задача № 1.

Старший слідчий обласної прокуратури, розслідуючи кримінальну справу про розкрадання, скупку і перепродаж промислового золота встановив, що мешканець села під кличкою "Карло", систематично займається збутом золотого піску.

З показань допитаних у справі осіб вдалось встановити, що він проживає у власному будинку по вулиці Герцена і ймовірно, зберігає золотий пісок розсипом у верхньому шарі землі на ділянці та в квіткових горщиках у себе в хаті.

- Яку додаткову інформацію потрібно зібрати слідчому під час підготовки до обшуку і чи є в цьому необхідність?

- Які предмети і цінності треба йому шукати в ході обшуку? Продумайте також, які технічні засоби слідчий повинен використати, визначте склад оперативної групи для проведення обшуку за цих умов.

- Які демаскуючі ознаки можуть вказувати на місця тайників?

Задача № 2.

У розслідуванні справи, порушеної в зв'язку зі зникненням Кононена, була винесена постанова про проведення обшуку в будинку Жукова, в якому, виходячи з матеріалів справи, було вчинене вбивство. Жуков проживав у власному будинку, який складається з сіней, двох кімнат, кухні та ванної кімнати. На подвір'ї будинку знаходяться будівлі: хлів, гараж, туалет.

- Які завдання і методи обшуку в помешканні Жукова?

- Участь яких спеціалістів необхідна для обшуку?

- На виявлення яких об'єктів та слідів повинен бути направлений обшук?

- Які науково-технічні засоби потрібно використати?

Задача № 3.

Обшук у помешканні Жукова до22 год. результатів не дав. Слідчий вирішив продовжити обшук вранці.

- Чи обґрунтоване рішення слідчого?

- Які заходи повинен прийняти слідчий на випадок, якщо обшук з тих чи інших причин переноситься на наступний день?

Задача № 4.  

Житель Одеси Крюков, який раніше вчинив умисне вбивство з корисливих мотивів, захопив громадянку Лопатіну з її малолітньою донькою відпочиваючих в санаторії і під погрозою зґвалтування та вбивства вимагав передати йому 50 тисяч доларів США. Цих людей він тримав у одному з приміщень незавершеного будівництва в центрі міста.

 Скласти план проведення обшуку.

 

Самостійна робота:

Назвіть особливості тактики обшуку транспортних засобів.

1. У чому полягають особливості тактики проведення вилучення підчас забезпечення доступу до речей?

2. Розкрийте порядок та особливості фіксації перебігу та результатів обшуку та доступу до речей відповідно до фабул події.

 

 

Професор кафедри


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 141; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!