Кримінального права, процесу та кримінології



ДЕРЖАВНА ПЕНІТЕНЦІАРНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

 


ІНСТИТУТ КРИМІНАЛЬНО-ВИКОНАВЧОЇ СЛУЖБИ

Кафедра кримінального права, процесу та кримінології

ЗАТВЕРДЖУЮ

Завідувач кафедри

кандидат юридичних наук, доцент

О. С. Стеблинська

«01» вересня 2016 року

ПЛАН ПРОВЕДЕННЯ

СЕМІНАРСЬКОГО ЗАНЯТТЯ

ТЕМА 19. Загальн і положення криміналістичної тактики .

З навчальної дисципліни: Криміналістика.

Категорія слухачів: курсанти 4 курсу, слухачі.

Навчальна мета: засвоєння, поглиблення та розширення знань слухачів щодо загальних положень криміналістичної тактики як розділу криміналістичної науки.

Виховна мета: сприяння формуванню наукового світогляду, моральних, естетичних та інших якостей особистості, вихованню колективу; заохочення до поглибленого вивчення навчальної дисципліни; залучення до наукових досліджень та формування схильності до творчого пошуку.

Розвивальна мета: розвивати інтелектуальні здібності, мовлення, пам'ять, увагу, уяву, мислення, спостережливість, активність, творчість, самостійність курсантів, прищеплювати їм раціональні способи пізнавальної діяльності; формування навичок критичного оцінювання правових джерел.

Навчальний час: 2 години.

Навчальне обладнання, ТЗН: мультимедійний проектор.

Наочні засоби: мультимедійна презентація.

Міжпредметні та міждисциплінарні зв’язки: теорія держави і права,кримінологія, кримінальное процесуальное право, кримінально-виконавче право,адміністративне право, конституційне право.

Навчальні питання:

Поняття криміналістичної тактики, структура, завдання, джерела, взаємозв’язок з іншими розділами криміналістики.

Основні категорії криміналістичної тактики. Тактичний прийом.

Слідча ситуація: поняття, складові елементи, види; її значення для розслідування злочинів.

Поняття тактичного рішення та тактичного ризику.

Поняття та загальні питання тактики слідчої дії.

Поняття, цілі взаємодії слідчого з оперативними підрозділами, підприємствами і установами, громадськістю і засобами масової інформації під час розслідування злочинів

Література:

1. Криміналістика: навчальний посібник / А.Ф. Волобуєв, О.О. Волобуєва, О. А. Самойленко та ін.; за ред. А.Ф. Волобуєва. – К.: КНТ, 2011. – 504 с. –базовий посібник

2.  Бахин В.П. Понятие, сущность и содержание криминалистической тактики: [лекция] / В.П. Бахин. – Симферополь: КИЄХП, 1999. – 34 с.

3. Біленчук П.Д. Криміналістична тактика і методика розслідування окремих видів злочинів: [навч. пос. для студ. вищ. навч. закл.] / Біленчук П.Д., Гель А.П., Г.С. Семаков. – К.: МАУП, 2007. – [Бібліогр.: у кінц. розд.] – 512 с.

4. Біленчук П.Д. Тактичні прийоми, тактичні комбінації та тактичні операції в розслідуванні злочинів: навч. пос. / П.Д. Біленчук, В.І. Перкін. – К.: УАВС, 1996. – 32 с.

5. Криміналістика: підруч. [для студ. юрид. спец. вищ. закл.] / [Глібко В.М., Дудніков А.Л., Журавель В.А. та інш.]; під ред.. В.Ю. Шепітька. – [2-ге вид., переробл. і допов]. – К.: Видавничий дім «Ін Юре», 2004. – 728 с.

6. Кузьмічов В.С. Криміналістика: навч. посіб. / В.С. Кузьмічов, Г.І. Прокопенко; за ред. В.Г. Гончаренка, Є.М. Моісеєва. – К.: Юрінком Інтер, 2001. – 368 с.

7. Кузьмічов В.С. Слідча діяльність: характеристика та напрями удосконалення / В.С. Кузьмічов, Ю.М. Чорноус. – К.: НІУЛАВА, 2005. – 543 с.

8. Настільна книга слідчого: [наук.-практ. видання для слідчих і дізнавачів] / Панов М.І., Шепітько В.Ю., Коновалова В.О. та ін. – К.: Видавничий дім «Ін Юре», 2003. – 720 с.

9. Настільна книга слідчого / Ред. кол. В.Я Тацій, М.Г. Панов, В.Ю. Шепітько. – К.: Ін Юре, 2003. – 716 с.

10. Россинская Е.Р. Криминалистика: курс лекций / Е. Р. Россинская. – М.: Норма, 2006. – 384 с. – (Курсы лекций).

11. Руковоство для следователей / под ред. Н.А. Селиванова, В.А. Снеткова. – М.: ИНФРА-М, 1998. – IV, 732 с.

12. Салтевський М.В. Криміналістика: навчально-довідковий посібник / М.В. Салтевський. – К.: НВТ «Правник», 1996. – 159 с.

13. Салтевський М.В. Криміналістика (у сучасному викладенні): [підручник] / М. В. Салтевський. – К.: Конор, 2005. – 588 с., 32 іл.

14. Шепитько В.Ю. Криминалистика: курс лекций. – Издание второе, переработанное и дополнительное. – Х.: ООО «Одиссей», 2005. – 368 с.

15. Шеремет А.П. Криміналістика: [навчальний посібник] / А. П. Шеремет. – К.: Центр видавничої літератури, 2005. – 472 с.

Методичні поради з викладання теми:

При підготовці до семінарського заняття слухач засвоює основні положення лекційного матеріалу, вивчає запропоновану нормативну літературу, знайомиться з додатковою літературою. В зошитах для підготовки до семінарських занять курсанти конспектують у тезисній формі найважливіші положення, які розкривають суть питань, винесених на розгляд та обговорення на семінарські заняття. Обов'язково зазначається література, яка є джерелом навчального матеріалу.

Наявність конспектів лекцій та нормативних джерел, поряд з іншими даними, враховуються викладачем при оцінюванні знань студентів по даній темі.

Заняття з цієї теми покликані допомогти засвоїти теоретичні аспекти побудови слідчої дії. При вивченні теми необхідно з’ясувати зміст ряду теоретичних питань:

Ä сформулюйте визначення поняття криміналістичної тактики, назвіть її предмет.

Ä назвіть складові структури криміналістичної тактики як галузі криміналістики?

Ä сформулюйте визначення та наведіть класифікацію тактичного прийому.

Ä які групи завдань криміналістичної тактики існують, у чому ці завдання полягають та які перспективи її розвитку?

Ä які можливості застосування положень криміналістичної тактики в криміналістиці та інших сферах юридичної діяльності?

Ä розкрийте сутність тактичної комбінації та операції.

Ä обґрунтуйте природу слідчої ситуації як основної категорії криміналістичної тактики.

Ä у чому полягає зв’язок тактичного прийому і тактичної рекомендації?

Методичні вказівки до вступної частини та перевірка готовності курсантів до заняття:

1. Прийняти доповідь від ЗКB.

2. Перевірити наявність слухачів, їх зовнішній вигляд, навчально-матеріальне забезпечення та усунути недоліки.

3. Довести тему, цілі та навчальні питання даного заняття.

4. У вступному слові нагадати про важливість розгляду даного матеріалу для послідуючого практичного призначення вивчення даної теми.

 

Методичні вказівки до основної частини семінарського заняття:

1. Виклад змісту розглядуваного навчального питання проводиться у формі доповіді.

2. При виникненні неточностей у відповіді слухача, доцільно їх усунути шляхом уточнення із числа тих слухачів, які виявили ці уточнення та бажають їх усунути (уточнити).

3. Після розгляду кожного навчального питання, з метою практичного закріплення його змісту, необхідно розглянути типову ситуаційну задачу.

4. При розгляді ситуаційних задач необхідно вимагати від слухачів аргументувати свою точку зору.

5. У кінці розгляду кожного навчального питання робити його узагальнення та підводити короткий підсумок, звертаючи увагу на його основі складові положення.

 

Методичні вказівки по проведенню заключної частини:

1. Озвучити тему, мету, навчальні питання та якість їх відпрацювання.

2. Провести розбір заняття, на якому вказати позитивні та негативні сторони заняття, кращих та гірших слухачів, недоліки і шляхи їх усунення;

3. Дати завдання на самостійну підготовку.

4. Дати відповідь на запитання слухачів, що виникли в ході заняття.

Завдання для самостійного вивчення (2 год.):

Ä охарактеризуйте поняття «тактичне рішення» й «тактичний ризик».            Сформулюйте визначення поняття «взаємодія слідчого з оперативними підрозділами, підприємствами і установами, громадськістю та засобами масової інформації під час розслідування злочинів», охарактеризуйте його сутність.

Ä у чому полягає мета взаємодії слідчого з оперативними підрозділами, підприємствами і установами, громадськістю та засобами масової інформації?

Ä назвіть принципи взаємодії слідчого з оперативними підрозділами, підприємствами і установами, громадськістю та засобами масової інформації.

Ä у чому полягає принцип забезпечення керівної та організаційної ролі слідчого в процесі його взаємодії з іншими суб’єктами у розслідуванні злочину?

Ä назвіть форми взаємодії слідчого з оперативними підрозділами у розслідуванні злочинів, та розкрийте сутність кожної з них.

Ä назвіть принципи та форми взаємодії слідчого з громадськістю, представниками підприємств і установ у розслідуванні злочинів.

Професор кафедри

кримінального права, процесу та кримінології


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 136; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!