Український театр на сучасному етапі



На 2006 р. в Україні – понад 130 професійних театрів. Введення статусу Національного закладу культури, надання багатьом театрам статусу «академічний», отримання статусу державних частиною новостворених театрів-студій, виникнення нових державних – Сєвєродонецький міський театр драми (О. М. Шмаль – О. В. Александров, 1993) та недержавних – «Театр у кошику» Львів, Свободний театр, Київ, «Театр 19», Харків; створення театрів національних меншин (угорський у Закарпатті, єврейські, циганські, кримськотатарський); організація театральних антреприз (продюсерська агенція Жолдака та Гринишина, продюсерська агенція «Бенюк&Хостікоєв»), разові антрепризні проекти. Започаткування міжнародних театральних фестивалів («Мистецьке Березілля», «Золотий Лев») та регіональних («Мельпомена Таврії» Херсон, «Театральний Донбас» Донецьк-Луганськ).

Репертуарна політика. Набувають популярності інсценівки та переробки. Всеукраїнський успіх на сценах як українських, так і російських театрів російської п’єси Марії Ладо «Очень простая история» (Київ, Миколаїв, Харків, Черкаси, Луганськ). Звернення до сучасних авторів: Т. Іващенко, О. Ірванця, А. Крима, Н. Неждани тощо. Виникнення «моди» на нехрестоматійне ставлення до національної класики, її сценічна модернізація: «Гроші» за «Ста тисячами» І. Карпенка-Карого (реж. М. Яремків, Харківський т-р Шевченка), «РЕхуВІлійЗОР» за М. Кулішем («Хулій Хурина») – М. Гоголем (реж. С. Мойсеєв), «Украдене щастя» за І. Франком (реж. А. Білоус, МТМ «Сузір’я» м. Київ), «Конотопська відьма» В. Московченка.

Режисура. Виїзд за межі України та відхід від регулярної творчої діяльності таких режисерів, як Вол. Бугайов, В. Більченко, О. Ліпцин, І. Борис, О. Король та ін. Провідна художня тенденція часу – відмова від ілюзорного, життєподібного типу театру, пошуки нової знакової театральної мови. Вбирання театром в себе елементів розважальних видів мистецтв (шоу, естради, цирку, відеоарту) та, поряд з цим, його тяжіння до камерності. Активна режисерська діяльність Ед. Митницького на чолі Київського театру драми і комедії, Віталія Малахова – Київського театру на Подолі, Стан. Мойсеєва – Київського Молодого театру, Ігоря Бориса – Харківського театру ім. Шевченка (2002-2005 рр. – А. Жолдак), Вол. Кучинського – Львівського театру ім. Л. Курбаса.

Вистави лідерів режисерського цеху рубежу першого десятиліття ХХІ ст.: П. Ластівки («Тригрошова опера» Б. Брехта, «Гамлет» Шекспіра, Волинський т-р ім. Шевченка) та О. Александрова («Чайка» Макіївський ТЮГ) та «Дядя Ваня» Чехова (Луганськ). Виникнення на початку – в середині 90-х рр. «нової хвилі» молодої режисури, представленою т.зв. «школою Митницького» та їх діяльність переважно в системі державного репертуарного театру (Олексій Лисовець, Ігор Талалаєвський, Дм. Богомазов, Дм. Лазорко та ін.).

Діяльність Б. Ступки на чолі Національного театру ім. І. Франка: відсутність певної естетичної та ідеологічної програми. Запрошення непрофесійних постановників (кінорежисер О. Денисенко), вистави експериментально-пошукового «формату» на великій сцені («Буквар миру» Сковороди в постановці О. Анурова, вистави А. Приходька «Маркіза де Сад» Ю. Місіми, «Шякунтала» Калідаси), водночас – успіхи у постановці вітчизняної класики («Наталка Полтавка» Ануров, Скрипка, «Кайдашева сім’я» реж. Ільченко) тощо.

Остаточний відхід від ілюстративності та життєподібності у сценографії. «Типове» сценічне оформлення – чорний (рідше – білий) кабінет із умовною конструкцією та окремими справжніми предметами. Мода на сценічний «дизайн», використання відеотехнологій. Вимушений лаконізм сценографії (особливо у периферійних театрах) в умовах фінансово-економічної обмеженості. Відповідно – збільшення значення костюму та освітлення як основних виражальних засобів у створенні художнього образу вистави.

Кадрова криза у виробничих та експлуатаційних цехах театрів. Розрив спадкоємності у бутафорській, швацькій, гримувальній справі. Відсутність навчальних закладів з підготовки працівників постановчої частини театрів або відповідних кафедр в існуючих ВНЗ різного рівня акредитації.

 

* * *


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 231; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!