Пухлини меланіно-утворюючих тканин.



Меланіно-утворюючі клітини мають нейрогенне походження і виникають з клітин, що виробляють пігмент меланін.

Доброякісні:

v Меланома– клітини виробляють пігмент меланін, має вигляд вузлів, круглої або овальної форми, щільні або м’які, світло або темно-коричневого до чорного кольору. Розміром від горошини до кулака. Частіше зустрічаються в собак і коней.

Злоякісні: володіють швидким розвитком і раннім метастазуванням. Локалізуються в шкірі, в пігментній оболонці очей і мозкових оболонках у вигляді одиноких або множинних вузлів темно-коричневого або чорного кольору.

 

Мішані пухлини (тератоми).

Тератоми– це утворення в яких знаходять зачатки або повністю сформовані органи, що походять із різних зародкових листків. Пухлини містять недорозвинені зуби, елементи кишечника, органи дихання і локалізуються в підшкірній клітковині, діафрагмі, очеревині. До них належать дермоїдні кісти– пухлинні вузли, що являють собою замкнену порожнину, вистеленою шкірою і заповнені відрослою від них шерстю або надмірним шкіряним виділенням (шкіряне сало). Утворення тератом пов’язують з вродженими вадами, але ці пухлини вдавалось відтворити експериментально. Наприклад, при введенні сполук цинку в сім’яники півнів.

 

Поміркуйте над питаннями:

Що таке пухлини та їх причини?

Патогенез пухлин.

Вплив нервової і ендокринної системи на пухлинний процес.

Класифікація пухлин.

Охарактеризуйте епітеліальні пухлини.

Охарактеризуйте сполучнотканинні пухлини.

Охарактеризуйте м’язові пухлини.

Охарактеризуйте пухлини нервової тканини.

Охарактеризуйте меланіно-утворюючі пухлини.

Охарактеризуйте тератоми.

Вади розвитку

1.Виродливості, їх причини.

2.Класифікація (поодинокі, множинні), характеристика окремих видів виродливості.

3.Позаутробні вади розвитку.

 

Виродливості, їх причини.

Відхилення від нормальної будови організму, обумовлені неправильним внутрішньоутробним розвитком зародка, нерідкі і різноманітні. Порушення розвитку можуть торкатись внутрішніх органів і систем, являти собою зміни зовнішнього вигляду і форми тіла тварини або ж одночасно поєднувати ті й інші. Причини: поділяють на ендогенні та екзогенні.

Ендогенні чинники:

v порушення спадкових структур (мутації): генні, хромосомні і геномні;

v ендокринні захворювання і дефекти метаболізму (обмін речовин) у матерів;

v перезрівання яйцеклітин та сперматозоїдів;

v вік батьків.

Екзогенні чинники:

v фізичні: механічні, іонізуюче випромінювання, ультразвук, короткі хвилі, видиме світло та ультрафіолетове проміння,термічні;

v хімічні: лікарські речовини, хімічні речовини, що застосовують у побуті, промисловості та сільському господарстві, неповноцінна годівля, гіпоксія;

v біологічні: віруси, бактерії та мікоплазми, найпростіші, споріднене розведення.

Розділ загальної патології, що вивчає етіологію, патогенез та прояви природжених вад розвитку окремих органів або цілого організму, називають тератологією(гр. teras, teratos – виродок, чудовисько + logos – поняття, вчення). Вади розвитку є актуальними для медицини і ветеринарії у зв’язку з порушенням екологічної рівноваги, а також в зонах, які постраждали в результаті аварії на Чорнобильській АЕС і в прилеглих до них районах.

Залежно від фізіологічного значення, характеру і ступеня порушення нормальної будови різні невідповідності органів прийнято зараховувати до таких категорій:

Аномалії– це відхилення в будові органу, які супроводжуються порушеннями функції органа і не спотворюють тварину, наприклад, довгі або короткі вуха-голова не спотворюється і суттєво не впливає на сприйняття звуків і орієнтацію в просторі.

Потвори (виродки)– це вади розвитку, які спотворюють частину або все тіло і чітко виявляються при зовнішньому огляді.

 


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 351; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!