Вплив нервової і ендокринної регуляції на пухлинний процес.



На виникнення, ріст і розвиток пухлин впливає стан нервової системи. При виведенні її з рівноваги значно посилюється ріст пухлин у собак, виникнення яких відбувається під дією канцерогенних чинників. Видалення у голубів півкуль головного мозку сприяє щепленню їм курячої саркоми. На розвиток пухлин впливає адреналін. Кількість клітин в організмі підтримується нервовою системою. Через те їх більше ділиться в організмі, чим більше виробляється гормонів, що стримують це ділення, пов’язане з адреналіном. В пухлинних тканинах цей механізм регуляції ділення клітин порушується. Так як діяльність нервової системи тісно пов’язана з ендокринною, порушення її може призвести до зміни гормональної регуляції, що супроводжується розвитком пухлин, тоді гормони виступають самі в ролі канцерогенів. Інсулін гальмує ріст пухлин, недостатність гормону росту гіпофізу посилюється при недостатності щитовидної залози і статевих гормонів. При довготривалому введенні естрогенів розвивається рак молочної залози, матки.

 

Доброякісні й злоякісні пухлини.

В класифікацію пухлин покладено клінічний прояв і гістологічний принцип із врахуванням морфологічного виду паренхімних клітин, ступеня їх зрілості і локалізації. За клінічним проявом пухлини умовно поділяють на:

v Доброякісні пухлини – складаються із зрілих клітин подібних на клітини тканин з яких вони ростуть, володіють експансивним ростом, після хірургічного видалення не дають метастазів. Доброякісні пухлини можуть перетворитися в злоякісні.

v Злоякісні пухлини – складаються з мало або не диференційованих клітин, що втратили подібність з материнською тканиною, володіють інфільтративним ростом, дають рецидиви, відновлюються після операції і метастазують.

 

Назва і класифікація пухлин.

Назву пухлинскладають з грецької або латинської назви тканини з якої вони походять і додають закінчення «ома». Наприклад, пухлину жирової тканини називають ліпома (з грец. «ліпос» – жир). Але є деякі виключення, так як пухлини із незрілої сполучної тканини називають саркомами, а із епітеліальної – карциноми.

Джерело пухлини Доброякісні пухлини Злоякісні пухлини

Епітеліальні пухлини

Плоский і перехідний епітелій   Папілома   Плоскоклітинний рак з ороговінням і без ороговіння
Призматичний і залозистий епітелій   Аденома   Аденокарцинома

Сполучнотканинні пухлини

Фіброзна тканина Фіброма: щільна, м’яка, венозна Фібросаркома
Жирова тканина Ліпома Ліпосаркома
Хрящова тканина Хондрома Хондросаркома
Кісткова тканина Остеома Остеосаркома
Кровоносні судини Гемангіома: капілярна, кавернозна Ангіосаркома
Лімфатичні судини Лімфангіома Лімфангіосаркома

М’язові пухлини

Гладенькі м’язи Лейоміома Лейоміосаркома
Поперечносмугасті м’язи Рабдоміома Рабдоміосаркома

Пухлини нервової системи

Гліальні елементи нервової системи Гліома   Злоякісна гліома  
Нервові стовбури Неврінома Злоякісна неврінома
Меланіно-утворююча тканина Меланома Злоякісна меланома

Пухлини системи крові

Лімфоїдна тканина Лімфоми Злоякісні лімфоми

Тератоми

Зовнішній вигляд і будова пухлини.

Зовнішній вигляд різноманітний і може мати:

- вузлувату форму;

- сосочкову форму;

- грибоподібну форму;

- деревоподібну форму;

- гладеньку, бугристу, шороховату поверхню.

Пухлини розташовуються в середині органу, дещо виступають над його поверхнею або звисають на короткій або довгій ніжці. Пухлини бувають одинокими і множинними (від одного вузлика до декількох десятків) і досягають різних розмірів і ваги.

Колір пухлинизалежить від фарбування органу з якого вона виникла і ступеня розвитку судин. За кольором вони бувають сіро-білі, жовтуваті, темно-коричневі (меланоми) і червоні (ангіома).

Консистенціяпухлин буває щільна (фіброма), тістувата (міксома), тверда (остеома).

Малюнок пухлини на розрізі залежить від характеру пухлинної тканини і розростання строми. Пухлина побудована з паренхіми і строми. Паренхіма являє собою різні ступені зрілості клітин того або іншого виду. Строма утворена сполучною тканиною, в ній проходять кровоносні, лімфатичні судини і нерви.

 

Морфологія пухлин.

Епітеліальні пухлини.

Доброякісні:

v Папілома (сосочок, бородавка) – паренхіма представлена плоским і перехідним епітелієм, який покриває сполучнотканинний сосочок, тут проходять судини і нерви. Папіломи є на шкірі, слизових оболонках, можуть бути одинокими і множинними, ростуть у вигляді вузлів на тонкій ніжці, щільної або м’якої консистенції, на розрізі сірого кольору.

v Аденомапобудована по типу залозистого органу або залоз слизових оболонок. Паренхіма утворена епітеліальними клітинами, що утворюють залозисті утворення і розташовані на власній мембрані. Строма представлена сполучною тканиною. Ростуть аденоми в залозистих органах і слизових оболонках у вигляді вузлів різної величини, м’якої або щільної консистенції, сіро-білого або сіро-рожевого кольору.

v Фіброаденомапереважає в ній строма.

v Кістоаденома– містить великі порожнини, що заповнені секретом.

Злоякісні:

v

171
Карцинома– незріла пухлина, що розвивається із покривного або залозистого епітелію, росте у вигляді вузлів, м’якої або щільної консистенції. Немає чіткої межі, зливається з оточуючими тканинами, на розрізі сіро-білого, сіро-жовтого кольору. Строма складається із пухкої або щільної оформленої сполучної тканини. Пухлину в якій переважає строма називають фіброзним раком, а якщо переважає паренхіма при незначній кількості пухкої сполучної тканини називають мозговиком. Пухлина в якій паренхіма і строма розподілені більш рівномірно – простим раком.

v Плоскоклітинний (епідермальний) рак– розвивається на шкірі і слизових оболонках, що покриті плоским або перехідним епітелієм. Він буває ороговілий і не ороговілий. Ззовні зроговілий має вигляд бугристих вузлів щільної консистенції, на розрізі в комірках строми видно острівці пухлинної паренхіми з крупинками рогової речовини. Не ороговілий складається з багатошарового або перехідного епітелію слизових оболонок ротової порожнини, стравоходу, утворюється один або декілька вузликів сіро-білого кольору.

v Аденокарцинома (залозистий рак)– на слизових оболонках утворений призматичним епітелієм і епітелієм залоз, зустрічається в ШКТ, печінці, легенях, нирках. Макроскопічно пухлини мають вигляд вузлів сіро-білого кольору, м’якої консистенції, з альвеолярним малюнком на розрізі.

 

Сполучнотканинні пухлини.

Доброякісні:

v Фібромиіз волокнистої сполучної тканини, локалізуються на шкірі, фасції, зв’язках, в стромі органів, мають вигляд вузлів, на розрізі сірого або рожевого кольору з добре вираженим волокнистим малюнком, волокна яких розташовані безладно. При рихлому розташуванні волокна мають м’яку мозкову консистенцію і вологу поверхню – м’яка фіброма, а при тісному розташуванні волокон вони щільні, поверхня розрізу сухувата – тверда фіброма.

v Остеоми– кісткової тканини, локалізуються на кістках черепа або трубчастих кістках у вигляді вузлів. По зовнішньому вигляду мало чим відрізняються від звичайної кісткової тканини але менш тверді, внаслідок недостатнього обвапнення.

v Хондроми– хрящової тканини, вузлуваті, утворюються на ребрах,суглобах.

v Ліпоми– жирової тканини, локалізуються в підшкірній клітковині, очеревині, сальнику, епікарді. Вузлуваті і грибоподібні, містять велику кількість жиру, на розрізі мають дольовий малюнок, жовтого кольору.

v Міксоми– слизової тканини, локалізуються в підшкірній клітковині, в між м’язовій тканині, стромі різних органів, мають форму вузла, м’якої консистенції, поверхня розрізу студне-подібна і надмірно виділяється слиз.

v Ангіоми– побудовані по типу кровоносних судин (гемангіоми) або лімфосудин (лімфангіоми). Паренхіма представлена витонченими стінками, розширеними просвітами і великою кількістю судин. Строма з пухкої або волокнистої тканини.

v Гемангіоми – доброякісні судинні пухлини. Паренхіма складається із кровоносних судин, вистелених ендотелієм і заповнені кров’ю, між якими лежить строма. Макроскопічно мають вигляд бугристих вузлів синюшно-червоного кольору, м’якої або щільної консистенції.

v Лімфангіоми – пухлино-подібне розростання з лімфатичних судин. Мають вигляд вузлів у підшкірній клітковинні, але можуть бути на перикарді, костальній плеврі на грудній поверхні діафрагми. Часто зустрічають у коней, собак, мулів, великої рогатої худоби.

Злоякісні:

ü Саркома – злоякісна пухлина мезенхімального походження. Термін «саркома» відомий з давніх часів, і назва відображає схожість злоякісних пухлин, і сполучної тканини, що має вигляд риб’ячого м’яса. Саркоми класифікують за місцем локалізації (саркома кісток, м’яких тканин і органів) і за типом вихідних клітин (фібросаркоми, ліпосаркоми, лейоміосаркоми, рабдоміосаркоми, лімфосаркоми і хондросаркоми).

ü Саркома круглоклітинна– побудова з дрібних або великих круглих клітин, ядра містять велику кількість хроматину, а цитоплазма вузький – обідок. Паренхіма складається з дрібних чи великих мало диференційованих клітин, які тісно лежать одна біля одної. Строма розвинута слабо і представлена тонкими сполучно-тканиними волокнами яких незначна кількість. Кровоносні судини розвинуті слабо.

ü Саркома веретено-подібно-клітинна– побудована із веретеноподібних або овальних клітин, які утворюють пучки направленні в різних напрямках. Клітини пухлини прилягають дуже тісно між собою і своєю будовою нагадують фібробласти. Міжклітинна речовина виявляється важно. Ядра клітин пухлини містять багато хроматину який має грубу структуру.

ü Фібросаркома – побудована із волокнистої сполучної тканини, мало диференційованих фібробластів та значної кількості колагенових волокон,  направлених у різних напрямках. Фібросаркомні вузли різної величини, іноді навіть занадто великі, які слабо відмежовуються від оточуючих тканин, не інкапсульовані.

ü Ліпосаркома – побудована з ліпоцитів різного ступеня зрілості та ліпобластів. Зустрічаються в підшкірній клітковинні та підслизових, серозних оболонках. Має вузлувату форму або множинні утворення білого чи слабо жовтого кольору. Щільно зв’язана з кістками блакитно-біла, іноді – прозора тканина. Консистенція щільна, інколи м’яка.

v Остеосаркома – побудована подібно до кісткової тканини, локалізується в кістках таза, грудної клітки, кінцівках та хребцях.

v Ангіосаркома – побудована з елементів клітинної стінки. Має вигляд поодиноких вузлів м’якої консистенції. Локалізується в шкірі, підшкірній клітковині, в ділянці пахвини, молочної залози.

 

М’язові пухлини.

Доброякісні:

v Лейоміоми– з гладеньких м’язових волокон. Локалізуються в ШКТ, матці, селезінці, сечовому міхурі. Мають вигляд вузлів, м’ясо червоного кольору, м’якої консистенції.

v Рабдоміома– з поперечносмугастих м’язових волокон, локалізуються в скелетних м’язах, мають вигляд вузлів червоного кольору, м’якої консистенції, на розрізі волокнистий малюнок.

Злоякісні:

v Лейоміосаркома – з гладеньких м’язових волокон.

v Рабдоміосаркома – з поперечносмугастих м’язів, побудовані з атипових м’язових клітин.

 

 

Пухлини із нервової тканини.

Розвиваються з клітин центральної, вегетативної і периферичної нервової системи.

Доброякісні:

ü Гліоми– пухлини із строми мозку, мають вигляд вузликів і вузлів, добре відмежовані, більш щільні ніж нормальна мозкова тканина або м’які, сіро-білого кольору.

Злоякісні: володіють інфільтративним ростом, метастазуванням і рецидивами.

 


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 522; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!