Класифікація (поодинокі, множинні), характеристика окремих видів виродливості.



За зовнішніми ознаками виродливості в основному можуть бути поділені на дві групи: поодинокі і подвійні.  До поодиноких виродливостей звичайно зараховують пороки розвитку в окремих плодах, причому тих, що торкаються, як цілого організму, так і окремих його частин. Так виродок, який немає ніяких зовнішніх ознак тварини і являє просто кулясте утворення з добре розвинутою шкірою, вкритою шерстю, називається аморфусглобазус.

Природжена відсутність органу чи його частини – агенезія. Відсутність серця – акардія. Абрахія– відсутність грудних кінцівок. Гіпосенезія– недорозвиток того або іншого органа тієї або іншої частини тіла. Мікрофтальмія– недорозвиток очей, гіпотнатія– недорозвиток щелепи. Гіпергенезія – збільшення відносної маси або розмірів органу за рахунок збільшення кількості клітин (гіперплазія).

Виродливості в будові голови виявляються у відсутності черепної кришки - акранія. При відсутності частини черепної коробки може статися вип’ячування мозку з усіма його оболонками через отвір в черепних кістках, хоч і вкритих шкірою. Така виродливість називається грижею мозку.

Спостерігається неправильний розвиток черепа внаслідок зрощення окремих частин голови.

Зрощення пари очних зачатків призводить до утворення єдиного ока – циклопії.

Незрощення м’яких частин верхньої губи обумовлює утворення так званої «заячої губи». При незрощенні верхньощелепних кісток з міжщелепними утворюються щілини і сполучення між ротовою і носовою порожнинами – «вовча паща».

Пороки розвитку хребта полягають в незрощенні спинномозкового каналу, недорозвиненні спинного мозку, відсутності твердої мозкової оболонки, а також дуг і остистих відростків хребців. Пороки розвитку грудної і черевної порожнини найчастіше спостерігаються у вигляді розщеплення сегментів грудної кістки. В цьому випадку через отвір, що утворився, не вкритий шкірою, зазвичай випадає серце. Через розщеплену черевну стінку відбувається випадання черевних нутрощів. Вади в розвитку зовнішніх статевих органів і заднього проходу зустрічаються у вигляді незрощення сечовипускального каналу і зрощення анального отвору називається атрезією.

Виродливості, які торкаються розвитку кінцівок, виявляються у відсутності однієї або кількох кінцівок чи у зменшенні їх розміру.

180
Порушення в розвитку статевих залоз і зовнішніх статевих органів часто характеризуються наявністю і чоловічих, і жіночих залоз або органів у одного індивідуума – гермафродитизмом.

Подвійні виродливості виникають внаслідок утворення з одного яйця двох плодів, такі плоди можуть бути рівномірно розвиненими і мати нормальну будову. В цьому випадку вони називаються близнюками. Якщо два плоди, що вийшли з одного яйця, залишаються з’єднаними один з одним і рівномірно розвинуті, подібні ненормальності називаються, як симетричні подвійні виродливості.

Для неповних зв’язаних симетричних подвоєнь характерна наявність двох відокремлених осей тіла які зрослися певними частинами тіла. Цефалопагус– двійнята, що зрослися головами; а в ділянці грудної клітки - торагопагус; в епігастральній (черева) ділянці – омфолопагус.

Асиметричними подвійниминазиваються виродливості, коли один плід цілком розвинутий, а другий прикріплений до першого у вигляді недорозвинутого придатка. Перший, розвинутий плід називається – аутозитом, а придаток – паразитом. Паразит може бути прикріплений в будь-якій ділянці зовнішньої поверхні тіла хазяїна або може бути всередині його у вигляді зовсім недорозвинених частин.

Виродливості, які не дають організму переваг і навіть заважають йому в розвитку і житті, в поколіннях не затримуються.

Верифікація вад розвитку має велике теоретичне значення. Для визначення діагнозу використовують клінічні та патологоанатомічні дані й спеціальні методи дослідження – генеалогічні, цитологічні та біохімічні.

 

Позаутробні вади розвитку.

Позаутробні вади розвитку пов’язані з неправильним формуванням органів у постембріональний період або з порушенням функції залоз внутрішньої секреції, що виявляється в різні вікові періоди після народження. Так, недорозвинення статевих залоз спричинює у самців ознаки жіночої статі (євнухоїдизм), (фемінізм), у самок – ознаки чоловічої статі (маскулінізація). Недостатня функція гіпофіза призводить до затримання росту – карликовий зріст (нанізм).

Гіперфункція гіпофіза у тварини, що розвиваються, спричинює незвичайно великий зріст (гігантизм), а після статевого дозрівання – хворобу, яку називають акромегалією. Вона характеризується надмірним розвитком частин тіла, що виступають (кінцівок, щелеп, носа, надбрівних дуг).

 

Поміркуйте над питаннями:


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 590; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!