Адміністративно-правове регулювання в’їзду та перебування в Україні іноземців та осіб без громадянства



 

1. Правові підстави в’їзду та транзитного проїзду через територію України іноземців та осіб без громадянства.

2. Порядок оформлення віз для в'їзду в Україну.

3. Порядок перетину державного кордону України.

4. Режим перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні та транзитний проїзд через територію України:

4.1. Тимчасове перебування іноземців та осіб без громадянства на території України;

4.2. Тимчасове проживання іноземців та осіб без громадянства на території України;

4.3. Постійне проживання іноземців та осіб без громадянства на території України.

Основні поняття:транзитний проїзд, в’їзд, імміграція, режим перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, віза, візовий режим, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, пункт пропуску через кордон, прикордонний режим.

Правові підстави в’їзду та транзитного проїзду через територію України іноземців та осіб без громадянства

 

Конституція проголошує свободу пересування, яка включає в себе свободу в’їзду на територію України іноземців та осіб без громадянства, можливість їх транзитного проїзду через територію України, перебування й виїзду. Крім того законодавством закріплено можливість іноземців та осіб без громадянства іммігрувати в Україну на постійне проживання.

Умови та порядок в’їзду на територію України, виїзду за її межі, пересування територією України іноземців та осіб без громадян­ства закріплено у низці нормативно-правових актах, зокрема, у законах України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», «Про державний кордон України», «Про прикордонний контроль», «Про порядок допуску та умови перебування підрозділів збройних сил інших держав на території України», «Про імміграцію», «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту», та у численних підзаконних актах, таких як Постанови Кабінету Міністрів якими затверджені Правила оформлення віз для в'їзду в Україну і транзитного проїзду через її територію (постанова № 567 від 1 червня 2011 р.), Порядок продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України (постанова № 150 від 15 лютого 2012 р.), Порядок формування квоти імміграції, Порядок провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію і поданнями про його скасування та виконання прийнятих рішень (постанова № 1983 від 26 грудня 2002 р.), Порядок оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання (постанова № 251 від 28 березня 2012 р.) та у численних наказах Міністерства внутрішніх справ, Міністерства закордонних справ та Адміністрації державної прикордонної служби, а також міжнародних договорах, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

За загальним правилом, відповідно до положень Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства в'їжджають в Україну за наявності дійсних паспортних документів, тобто документів, виданих уповноваженими органами іноземних держав або статутною організацією ООН, що підтверджує громадянство іноземця, посвідчує особу іноземця або особу без громадянства, надає право на в'їзд або виїзд з держави і визнається Україною та візи (від фр. – той, від лат. – побачений, переглянутий) – доз­волу (рішення) наданого уповноваженим органом України, в установленій законодавством формі (зазвичай, у вигляді позначки в паспортному доку­менті), що засвідчує право іноземця або особи без громадянства на в’їзд в Україну протягом відповідного строку, або транзитний проїзд її територію.

Слід зазначити, що законодавством встановлено виключення з цього правила щодо іноземців або осіб без громадянства, які перетинають державний кордон України з метою визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового або тимчасового захисту чи отримання притулку. Від таких осіб може не вимагатися наявність візи або навіть паспортного документа.

Крім того, законодавством України передбачається, можливість встановлення міжнародними угодами, на умовах взаємності, безвізового режиму, що дозволяє вільний в’їзд та транзитний проїзд через територію України громадян держав з якими укладені такі угоди, без отримання відповідних дозволів.

На теперішній час безвізовий режим в’їзду в Україну встановлено для громадян (підданих) держав-членів Європейського Союзу, Князівства Андорра, Азербайджану, Аргентини, Білорусії, Бразилії, Святого Престолу (Ватикану), Вірменії, Грузії, Ізраїлю, Ісландії, Казахстану, Канади, Киргизії, Кореї, Князівства Ліхтенштейн, Молдови, Князівства Монако, Монгольської Народної Республіки, Королівства Норвегія, Парагваю, Російської Федерації, Сан-Марино, Сербії, Сполучених Штатів Америки, Таджикистану, Чорногорії, Узбекистану, Швейцарської Конфедерації, Японії, якщо термін перебування їх в Україні не перевищує 90 діб.

Безвізовий режим в’їзду на територію України встановлено й для громадян Боснії та Герцеговини та Бруней Даруссалам, але за умови, якщо термін їх перебування в Україні не перевищує 30 діб. Громадян Гонконгу можуть прибувати до України без оформлення віз на строк до 14 діб.

Не потребують отримання в’їзних віз й дипломатичні представники деяких країн, з якими не встановлено безвізовий режим. Так, без отримання віз в’їзд в Україну дозволяється дипломатичним представникам Албанії, Королівства Марокко, Панами, Мексиканських Сполучених Штатів, Ірану, Китайської Народної Республіки, Королівства Камбоджа, Лаосу, Куби, Корейської Народної Демократичної Республіки, Домініканської Республіки, Венесуели, В'єтна́му, Перу́, Сінгапу́ру, Таїланду, Туреччини, Туркменістану, Хорватії, Чилі.

Крім того, безвізовий режим встановлено для поїздок в Україну пред'явників перепусток ООН (Laissez-Passer), які відвідують Україну в службових справах.

Звільняються від одержання віз також особи військового і цивільного персоналу, які прибувають в Україну у складі підрозділів збройних сил інших держав відповідно до положень Закону України «Про порядок допуску і умови перебування підрозділів збройних сил інших держав на території України» від 2 лютого 2000 року. Безвізовий порядок сходження на берег встановлено для іноземних громадян - круїзних туристів, які подорожують на морських і річкових суднах.

Всі інші категорії осіб, які бажають прибути до України, або перетнути її територію транзитом, повинні звернутися до уповноважених органів України та отримати у встановленому порядку візу для в'їзду в Україну або транзитного проїзду через її територію.

 

 


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 345; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!