Правоохоронні органи України та їх повноваження у сфері міграції



 

Враховуючи, що неврегульовані активні міграційні потоки можуть бути потенційно небезпечними, та чинити вплив на економічний розвиток, демографічну та кримінологічну ситуацію, як держави-реципієнта так і держави-донора, традиційно, активну участь у регулюванні міграційних процесів беруть правоохоронні органи.

Серед правоохоронних органів України найбільш широким колом повноважень щодо регулювання міграційних процесів наділена Державна прикордонна служба України (ДПС України). Згідно Положення, яке затверджене Указом Президента України від 6 квітня 2011 року N 399/2011 Адміністрація державної прикордонної служби України є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері захисту державного кордону та охорони суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні.

Правовою основою діяльності Державної прикордонної служби є Закон України "Про Державну прикордонну службу України" від 3 квітня 2003 року, який визначає основним завданням служби попередження незаконного перетинання державного кордону України. У зв’язку з чим до основних функцій Державної прикордонної служби України відносяться:

§ організація охорони державного кордону України на суші, морі, річках, озерах та інших водоймах з метою недопущення незаконного проходження його лінії, забезпечення дотримання режиму державного кордону та прикордонного режиму;

§ здійснення в установленому порядку прикордонного контролю і пропуску через державний кордон України осіб, транспортних засобів, вантажів, а також виявлення і припинення випадків незаконного їх переміщення;

§ протидія незаконній міграції на державному кордоні України та в межах контрольованих прикордонних районів;

§ координація діяльності військових формувань та відповідних правоохоронних органів, пов'язаної із захистом державного кордону України, а також діяльності державних органів, що здійснюють різні види контролю при перетинанні державного кордону України або беруть участь у забезпеченні режиму державного кордону, прикордонного режиму і режиму в пунктах пропуску через державний кордон України.

Крім того, з метою реалізації зазначених завдань та функцій на Державну прикордонну службу України покладаються такі обов’язки:

§ організація відповідно до законодавства прийняття заяв про надання статусу біженця від осіб, які мають намір його набути та змушені були незаконно перетнути державний кордон України;

§ здійснення самостійно або у взаємодії з органами внутрішніх справ і органами Служби безпеки України в межах контрольованих прикордонних районів контролю за дотриманням іноземцями та особами без громадянства, а також біженцями та особами, яким надано притулок в Україні, установлених правил перебування на її території;

§ прийняття у взаємодії з органами внутрішніх справ і органами Служби безпеки України рішень про видворення за межі України іноземців та осіб без громадянства, які затримані в межах контрольованих прикордонних районів при спробі або після незаконного перетинання державного кордону в Україну, видворення цих осіб;

§ охорона, конвоювання та тримання осіб затриманих в адміністративному порядку, у спеціально обладнаних для цих цілей приміщеннях, до моменту їх передачі органам прикордонної охорони суміжної держави, іншим правоохоронним органам України або суду;

§ створення інформаційних систем, у тому числі банків даних щодо осіб, які перетнули державний кордон України, осіб, які вчинили правопорушення, протидію яким віднесено до компетенції Державної прикордонної служби України, та в інших випадках, передбачених законами України.

Крім цього Державна прикордонна служба співпрацює відповідно до законодавства з іноземними дипломатичними і консульськими установами в питаннях, що належать до компетенції Державної прикордонної служби України і стосуються обмеження чи поновлення прав іноземців та осіб без громадянства.

Іншим правоохоронним органом, який наділений повноваженнями у міграційній сфері державного управління є Міністерство внутрішніх справ України (МВС України),положення про яке затверджене указом Президента України від 6 квітня 2011 року N 383/2011 року. До основних завдань МВС України, крім завдань щодо захисту прав і свобод людини і громадянина, власності, інтересів суспільства і держави від злочинних посягань, боротьби зі злочинністю, розкриття та розслідування злочинів, охорони громадського порядку, забезпечення громадської безпеки, безпеки дорожнього руху, визначено також завдання щодо формування державної політики у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.

 Слід зазначити, що у складі МВС, крім Міграційної служби, питання щодо підтримання міграційного режиму, та застосування заходів примусу до порушників міграційного законодавства віднесені й до інших служб. У здійсненні таких заходів беруть участь співробітники міліції міграційного контролю, ДАЇ, транспортної міліції, міліції громадської безпеки, кримінальної міліції тощо. Ці повноваження ґрунтуються на відповідних положеннях Закону України «Про міліцію». Так, наприклад, ч. 1 ст. 10 покладає на міліцію обов’язок контролювати додержання громадянами та службовими особами встановлених законодавством правил паспортної системи, в’їзду, виїзду, перебування в Україні і транзитного проїзду через її територію іноземних громадян та осіб без громадянства.

Ще одним правоохоронним органом, який приймає участь у підтриманні міграційного режиму є Служба безпеки України. Основними напрямами роботи CБУ у сфері забезпечення міграційного режиму виступають:

§ участь у вирішенні питань про надання візи на в'їзд в Україну;

§ участь у вирішенні питань про надання дозволу на імміграцію;

§ участь у вирішенні питань про надання статусу біженця та особи, що потребує додаткового захисту;

§ прийняття рішення про примусове повернення і участь у вирішені питань про примусове видворення іноземців з підстав загрози національній безпеці;

§ прийняття рішення про заборону в'їзду і виїзду іноземців та осіб без громадянств на/з території України;

§ прийняття рішення про заборону виїзду громадян України на постійне проживання за кордон у зв'язку із ознайомленням з відомостями, які становлять державну таємницю.


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 375; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!