Порядок перетину державного кордону України



 

Для в’їзду в Україну іноземці та особи без громадянства повинні перетнути державний кордон. Перетинання державного кордону здійснюються у пунктах пропуску через державний кордон за умови проходження прикордонного контролю та з дозволу уповноважених службових осіб Державної прикордонної служби України.

Пункт пропуску через державний кордон – це спеціально виділена територія на залізничних і автомобільних станціях, у морських і річкових портах, в аеропортах (на аеродромах) з комплексом будівель, споруд і технічних засобів, де здійснюються прикордонний, та інші види контролю і пропуск через державний кордон осіб, транспортних засобів, вантажів та іншого майна.

Прикордонний контроль представляє собою комплекс дій і систему заходів, спрямованих на встановлення законних підстав для перетинання державного кордону, та здійснюється Державною прикордонною службою України з метою протидії незаконному переміщенню осіб через державний кордон, незаконній міграції, торгівлі людьми, а також незаконному переміщенню матеріалів і предметів, заборонених до переміщення через державний кордон.

Прикордонний контроль щодо осіб, які перетинають державний кордон включає:

1) перевірку документів осіб, які перетинають державний кордон;

2) огляд осіб, транспортних засобів, вантажів;

3) виконання доручень правоохоронних органів України;

4) перевірку виконання іноземцями, особами без громадянства умов перетинання державного кордону у разі в'їзду в Україну, виїзду з України та транзитного проїзду територією України;

5) реєстрацію іноземців, осіб без громадянства та їх паспортних документів у пунктах пропуску через державний кордон.

Пропуск осіб через державний кордон здійснюється уповноваженими службовими особами Державної прикордонної служби України за дійсними паспортними документами, за наявності відповідної візи, або іншої відмітки, наявність якої передбачена законодавством, якщо інший порядок в'їзду не встановлено законодавством України. Так наприклад, громадяни-держав, з якими укладені міжнародні угоди про безвізовий режим, не потребують наявності в’їзних віз. Але при цьому слід відзначити, що безвізовий режим хоча й не потребує обов’язкового оформлення візових документів, але не скасовує реєстраційного порядку в’їзду та виїзду, тобто наявності паспортного документа та його пред’явлення на кордоні. В свою чергу, акредитовані в Міністерстві закордонних справ України працівники дипломатичних представництв та консульських установ і члени їх сімей можуть в'їжджати на територію України за паспортними документами та акредитаційними картками.

Під час перетинання державного кордону, паспортні та інші документи іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон, перевіряються уповноваженими службовими особами Державної прикордонної служби України з метою встановлення їх дійсності, приналежності відповідній особі та наявності відповідно до вимог законодавства відповідної візи.

Паспортні та інші документи осіб перевіряються в кабінах паспортного контролю, на смугах руху транспорту, у контрольних павільйонах, службових приміщеннях пунктів пропуску через державний кордон чи безпосередньо в транспортних засобах міжнародного сполучення.

У ході перевірки документів уповноважені службові особи Державної прикордонної служби України використовують технічні засоби контролю для пошуку ознак підробки у документах, здійснюють пошук необхідної інформації про наявність рішення про заборону в’їзду особі до України у базах даних Державної прикордонної служби України, або про доручення правоохоронних органів щодо осіб, які перетинають державний кордон, а також наявність або відсутність підстав для тимчасової відмови особі у перетинанні державного кордону.

Такими підставами відповідно до положень ст. 13 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» можуть бути:

Ø необхідність забезпечення національної безпеки України або охорони громадського порядку;

Ø необхідність охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, які проживають в Україні;

Ø подання особою про себе, при клопотанні про в'їзд в Україну, завідомо неправдивих відомостей або підроблених документів;

Ø подання особою підробленого, зіпсованого або такого, що не відповідає установленому зразку або належить іншій особі паспортного документу чи візи;

Ø порушення особою у пункті пропуску через державний кордон України правил перетинання державного кордону України, митних правил, санітарних норм чи правил або не виконання законних вимог посадових та службових осіб органів охорони державного кордону, митних та інших органів, що здійснюють контроль на державному кордоні;

Ø не виконання особою під час попереднього перебування на території України рішень суду або органів державної влади, уповноважених накладати адміністративні стягнення, або наявність у особи не виконаних майнових зобов'язань перед державою, фізичними або юридичними особами, включаючи пов'язані з попереднім видворенням, у тому числі після закінчення терміну заборони подальшого в'їзду в Україну.

Крім того під час перевірки документів відбувається перевірка відміток про перетинання державного кордону в паспортному документі іноземця або особи без громадянства для перевірки виконання іноземцем або особою без громадянства вимог щодо строку перебування на території України, а також за результатами оцінки ризиків проводиться опитування осіб, які прямують через державний кордон.

У разі виявлення в паспортному документі ознак підробки або встановлення факту використання чужого паспортного документа особа затримується в адміністративному порядку посадовою особою органу охорони державного кордону і після оформлення протоколів адміністративного затримання, вилучення (тимчасового затримання) паспортного документа, особистого огляду, огляду речей та вилучення речей і документів та акта дослідження документів передається для прийняття рішення стосовно порушення кримінальної справи до органу дізнання в порядку, встановленому законодавством України.

У разі, якщо відносно особи є доручення правоохоронних органів суміжних держав – така особа затримується до передачі органам суміжної держави, на строки визначені законодавством.

Якщо в ході здійснення заходів щодо перевірки документів буде встановлено, що в іноземця чи особи без громадянства відсутній дійсний паспортний документ, або щодо нього є рішення уповноваженого державного органу України про заборону в'їзду в Україну, або є підстави для заборони в’їзду, якщо в нього відсутня в'їзна віза (якщо інше не передбачено законодавством України), або він не може підтвердити мети запланованого перебування, та у разі встановлення відсутності достатнього фінансового забезпечення на період запланованого перебування і для повернення до держави походження або транзиту до третьої держави або відсутності в нього можливості отримати достатнє фінансове забезпечення в законний спосіб на території України, уповноважена службова особа підрозділу охорони державного кордону приймає обґрунтоване рішення про відмову у перетинанні державного кордону, із зазначенням причин відмови.

Крім того, іноземцю або особі без громадянства може бути відмовлено у перетинанні кордону, з підстав, передбачених законами України, за результатами співбесіди. Порядок винесення такого рішення визначено наказом Державного комітету у справах охорони державного кордону України № 62 від 6 лютого 1998 року. Один примірник рішення видається особі, якій відмовлено у перетинанні кордону. Дане рішення може бути оскаржене, у порядку визначеному законодавством.

Іноземці, яким заборонено в'їзд в Україну, через державний кордон не пропускаються. У випадках, передбачених міжнародними угодами України, вони можуть передаватися представникам прикордонних органів суміжної держави.

Слід відзначити, що за наявності підстав гуманітарного характеру, для забезпечення захисту національних інтересів або у зв'язку з виконанням міжнародних зобов'язань іноземцю або особі без громадянства, які не відповідають одній чи кільком умовам перетинання державного кордону на в'їзд в Україну, Голова Державної прикордонної служби України або особа, яка виконує його обов'язки, може дозволити перетнути державний кордон.

У разі відмови іноземцю або особі без громадянства у перетинанні державного кордону візу у його паспортному документі може бути скасовано у разі наявності:

1) рішення відповідного державного органу України про заборону в'їзду в Україну;

2) обґрунтованих підстав вважати візу отриманою у незаконний спосіб.

Неподання іноземцем або особою без громадянства під час в'їзду в Україну одного чи кількох підтверджуючих документів щодо мети та умов перебування в Україні не є підставою до скасування візи.

Скасування візи здійснюється уповноваженою службовою особою підрозділу охорони державного кордону шляхом поставлення на ній відтиску штемпеля встановленого зразка. Про скасування візи зазначається у рішенні про відмову у перетинанні державного кордону.

У разі відсутності підстав для відмови у перетинанні державного кордону, а також перевірки виконання умов перетинання державного кордону уповноважені службові особи Державної прикордонної служби України надають іноземцю або особі без громадянства дозвіл на перетинання державного кордону.

Після отримання дозволу на перетинання державного кордону відбувається реєстрація іноземців, осіб без громадянства та їх паспортних документів у пунктах пропуску через державний кордон.

Порядок реєстрації іноземців, які в установленому порядку в'їжджають в Україну, та їх паспортних документів у пунктах пропуску через державний кордон визначено відповідною інструкцією, яка затверджена Наказом Державного комітету у справах охорони державного кордону України № 773 від 24 грудня 2001 року.

Реєстрація іноземців, які в установленому порядку в'їхали в Україну, та їх паспортних документів у пунктах пропуску через державний кордон здійснюється на такі терміни:

Ø строк наданого візою дозволу перебування в Україні, в разі в’їзду з держав з візовим порядком в’їзду, якщо інший строк не визначено міжнародними договорами України;

Ø на строк який не перевищує 90 днів протягом 180 днів з дати першого в’їзду з держав з безвізовим порядком в’їзду, якщо інший строк не визначено міжнародними договорами України.

Реєстрація в пункті пропуску через державний кордон включає в себе проставлення в паспортному або іншому, у випадках передбачених законодавством, документі іноземця чи особи без громадянства відмітки про перетинання кордону, та занесення відомостей про іноземця чи особу без громадянства і його паспортних даних до відповідного реєстру, що визначається Адміністрацією Державної прикордонної служби України.

У разі, якщо для реєстрації іноземець або особа без громадянства надають паспортний документ, у якому не передбачено сторінок для відміток про перетинання державного кордону, або у разі, якщо особою перетинання державного кордону здійснюється регулярно (не рідше одного разу на тиждень), якщо інше не встановлено міжнародними договорами України, а також на прохання іноземця або особи без громадянства відмітка про перетинання державного кордону у паспортному документі не проставляється. У такому разі відмітка про перетинання державного кордону проставляється в імміграційній картці, яка заповнюється особисто іноземцем або особою без громадянства або, як виняток, особою, яка супроводжує іноземця чи особу без громадянства, у пункті пропуску через державний кордон під час в'їзду в Україну, або у транспортному засобі міжнародного сполучення безпосередньо під час перетинання кордону. Форма імміграційної картки та порядок її заповнення визначено Наказом Адміністрації державної прикордонної служби України № 987 від 15 грудня 2011 року.

Відмітка про реєстрацію іноземця або особи без громадянства в паспортному документі та/або імміграційній картці або інших передбачених законодавством України документах дійсна на всій території України незалежно від місця перебування чи проживання іноземця або особи без громадянства на території України.

Іноземці та особи без громадянства можуть звільнятися від реєстрації паспортного документа на підставі відповідного міжнародного договору України на умовах взаємності. Також від реєстрації паспортних документів звільняються неповнолітні та деякі категорії осіб, для яких встановлено спеціальний порядок перетинання кордону.

Після проходження зазначених процедур відбувається пропуск через державний кордон.

Для оптимізації пропуску осіб через державний кордон, посадові особи Державної прикордонної служби України можуть запроваджувати спрощення прикордонного контролю, яке полягає у тимчасовій відмові від виконання окремих дій і заходів прикордонного контролю, у зв'язку з непередбачуваним посиленням інтенсивності руху, коли час очікування в пункті пропуску стає надмірним, а всі можливості до його скорочення вичерпані.

Спеціальний спрощений порядок перетинання державного кордону встановлено й для деяких категорії осіб. Так, глави держав і члени делегацій, які прибувають разом з ними, про прибуття яких офіційно повідомлено дипломатичними каналами, не підлягають взагалі прикордонному контролю, та перетинають державний кордон у пріоритетному порядку, їх паспортні документи не реєструються у пунктах пропуску через державний кордон.

Крім того, правом на позачергове перетинаннядержавного кордону України та перевірку документів на право перетинання державного кордону України у пріоритетному порядку та проведення прикордонного контролю в транспортних засобах (біля них) на спеціально визначених дипломатичних смугах руху (в приміщеннях) користуються такі особи:

Ø дипломатичні агенти, консульські посадові особи, Генеральний секретар ООН, його помічники та інші посадові особи ООН, за наявності відповідних документів і члени їх сімей;

Ø дипломатичні кур'єри, тимчасові дипломатичні кур'єри під час виконання ними службових обов'язків;

Ø члени адміністративно-технічного персоналу дипломатичних представництв, консульські службовці;

Ø члени обслуговуючого персоналу дипломатичних представництв, працівники обслуговуючого персоналу консульських установ, приватні домашні працівники в разі прямування їх разом з дипломатичними агентами, консульськими посадовими особами або виконання ними обов'язків щодо супроводу та доставки транспортних засобів з дипломатичними номерами.

При цьому огляд літаків, вагон-салонів, купе вагонів, пасажирських кают, автомобілів, особистого майна, речей, багажу дипломатичних агентів, консульських посадових осіб і членів їх сімей, а також транспортних засобів з дипломатичними номерами та які перевозять дипломатичну пошту, як правило, не здійснюється. Зазначені особи не зобов'язані підтверджувати наявність у них фінансового забезпечення для перебування в Україні.

Паспортні документи таких осіб, а також працівників органів закордонних справ іноземних держав та інших осіб, які мають дипломатичний чи службовий паспорт, посадових осіб міжнародних організацій, які прибули в Україну в службових справах працівників представництв таких організацій в Україні, а також працівників представництв держав при міжнародних організаціях, які мають штаб-квартиру в Україні і відповідно до статутних документів зазначених організацій чи відповідних міжнародних договорів користуються дипломатичними привілеями та імунітетом, а також членів їх сімей реєструються у Міністерстві закордонних справ України та його представництвах

У разі якщо особа заявляє про наявність у неї привілеїв, імунітету або пільг, уповноважена службова особа Державної прикордонної служби України може вимагати від неї пред'явлення документів, що підтверджують відповідний статус.

Прикордонний контроль пілотів та інших членів екіпажів повітряних суден, які здійснюють міжнародні польоти, проводиться шляхом перевірки ліцензій пілота або посвідчення члена екіпажу, що передбачені Конвенцією про міжнародну цивільну авіацію, без проставляння в них відмітки про перетинання державного кордону, тобто без реєстрації. На зазначених осіб не поширюються вимоги щодо умов перетинання державного кордону іноземцями та особами без громадянства, у разі в'їзду в Україну.

Пілоти та інші члени екіпажів повітряних суден, які здійснюють міжнародні польоти, під час виконання своїх обов'язків на підставі ліцензії пілота або посвідчення (сертифіката) члена екіпажу з дозволу уповноважених службових осіб Державної прикордонної служби України мають право:

1) заходити до повітряного судна та залишати його в аеропорту проміжної зупинки або в аеропорту прибуття, розташованому на території України;

2) виходити на територію населеного пункту України, в якому або поблизу якого розташований аеропорт проміжної зупинки або аеропорт прибуття;

3) переїжджати будь-яким транспортним засобом з одного аеропорту в інший аеропорт, розташований на території України, для посадки на літак, що відправляється за межі території України із зазначеного аеропорту.

За умови наявності технічних можливостей у пункті пропуску через державний кордон члени екіпажу повітряного судна проходять прикордонний контроль перед пасажирами або в окремих спеціально призначених місцях.

 Членам екіпажу морських суден, які вписані у суднову роль, а також мають посвідчення особи моряка, уповноважені службові особи Державної прикордонної служби України можуть надавати дозвіл для перебування в населеному пункті, в якому розташований порт, або в населених пунктах поблизу нього, при цьому в паспортних документах таких осіб відмітки про перетинання державного кордону також не проставляється. Звільняються від реєстрації паспортних документів й члени бригад поїздів міжнародного сполучення, у разі перебування на вокзалах (станціях), зазначених у розкладі руху.

Спрощений порядок прикордонного контролю може бути встановлено у разі, перетинання державного кордону України підрозділами збройних сил інших держав з метою надання Україні, на її прохання, допомоги у ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій. Такі особи військового і цивільного персоналу, які прибувають в Україну у складі підрозділів збройних сил інших держав, звільняються від одержання в'їзних віз та обов'язкової реєстрації паспортних документів, в пункті пропуску через кордон. Звільнення від реєстрації паспортних документів, не поширюється на випадки проживання осіб військового і цивільного персоналу підрозділів збройних сил інших держав за межами дислокації цих підрозділів.

Крім того, особи військового і цивільного персоналу підрозділів збройних сил інших держав під час перетинання державного кордону України при собі повинні мати:

а) дійсні національні паспорти або документи, що їх замінюють;

б) офіційні посвідчення особи з фотокарткою, якщо в'їзд провадиться за загальним списком, а командир підрозділу може підтвердити свою особу дійсним національним паспортом або документом, що його замінює.

Також, військовослужбовці при перетинанні державного кордону повинні бути одягнені у військову форму та мати встановлені розпізнавальні знаки.

Звільняються від реєстрації паспортних документів й члени екіпажів іноземних військових кораблів (літаків), які прибули в Україну в установленому порядку та іноземні туристи, які здійснюють круїз.

Транскордонні працівники або інші категорії осіб, які регулярно перетинають державний кордон в одному пункті пропуску і щодо яких після попереднього проходження прикордонного контролю не було виявлено підстав для відмови у перетинанні державного кордону, перевіряються в мінімальному обсязі на предмет наявності дійсного паспортного документа, а також дотримання умов перетинання державного кордону.

    

 


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 484; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!