Теорія мотивації Д. МакКлелланда



З розвитком економічних відносин і вдосконаленням управління зна­чна роль у теорії мотивації надається потребам більш високих рівнів. Представником цієї теорії є Д. МакКлелланд. Згідно з його твердженням структура потреб вищого рівня зводиться до трьох чинників:

· прагнення до успіху;

· прагнення до влади;

· прагнення до визнання.

У цьому разі успіх розцінюється не як похвала або визнання з боку колег, а як особисті досягнення внаслідок активної діяльності, як готов­ність брати участь у прийнятті складних рішень і нести за них персональ­ну відповідальність. Прагнення особи до влади повинно підкріплятися не лише її честолюбством, але і вмінням людини успішно працювати на різних рівнях управління, а прагнення до визнання - її здатністю бути неформальним лідером, мати свою власну думку і вміти переконувати оточуючих в її правильності.

Згідно з теорією Д. МакКлелланда люди, що прагнуть до влади, по­винні задовольнити свою потребу і можуть це зробити, зайнявши певні посади в організації.

Управляти такими потребами можна, готуючи працівників до пере­ходу по ієрархії на нові посади за допомогою їх атестації, скерування на курси підвищення кваліфікації тощо. Такі люди мають широке коло спіл­кування і прагнуть його розширити. їх керівники повинні сприяти цьому.

 

 

Змістовний модуль 9. Мотивація і контроль реалізації процесов стратегічного управління, психологічне забезпечення стратегічного управління підприємством.

 

Теорія мотивації Ф. Герцберга

Ця теорія виникла в зв'язку із зростаючою необхідністю з'ясування впливу матеріальних і нематеріальних чинників на мотивацію людини.

Ф. Герцберг створив двофакторну модель, яка показує задоволення роботою (рис. 29), (табл. 21).

 

 

Перша група чинників (гігієнічні чинники) пов'язана з самовиражен­ням особистості, її внутрішніми потребами, а також з оточуючим середо­вищем, в якому виконується сама робота. Друга група чинників мотива­ції пов'язана з характером і суттю самої роботи. Керівник тут повинен пам'ятати про необхідність узагальнення змістовної частини роботи.

 

 

Змістовний модуль 9. Мотивація і контроль реалізації процесов стратегічного управління, психологічне забезпечення стратегічного управління підприємством.

 

Гігієнічні чинники Ф. Герцберга, як видно, відповідають фізіологіч­ним потребам, потребам у безпеці і впевненості в майбутньому.

Різниця в розглянутих теоріях наступна: на думку А. Маслоу, після мотивації робітник обов'язково починає краще працювати, на думку Ф. Герцберга, робітник почне краще працювати тільки після того, як ви­рішить, що мотивація неадекватна.

Таким чином, змістовні теорії мотивації базуються на дослідженні потреб і виявленні чинників, що визначають поведінку людей.

Другий підхід до мотивації базується на процесуальних теоріях. Тут мова йде про розподіл зусиль працівників і вибір певного стилю поведін­ки для досягнення конкретних цілей. До таких теорій відносяться теорія очікувань, або модель мотивації за В. Врумом, теорія справедливості і теорія, або модель, Портера - Лолера.

 

Теорія очікувань В. Врума

Згідно з теорією очікувань не тільки потреба є необхідною умовою мотивації людини для досягнення мети, але й вибраний стиль поведінки (рис. 30).

Процесуальні теорії очікувань встановлюють, що поведінка праців­ників визначається поведінкою:

 

· керівника, який за певних умов стимулює роботу працівника;

· працівника, який впевнений, що за певних умов йому буде вида­на винагорода;

· працівника і керівника, які допускають, що при певному поліп­шенні якості роботи йому буде видана відповідна винагорода;

 

Змістовний модуль 9. Мотивація і контроль реалізації процесов стратегічного управління, психологічне забезпечення стратегічного управління підприємством.

 

· працівника, який співставляє розмір винагороди з сумою, яка необхідна йому для задоволення певної потреби.

Сказане означає, що в теорії очікувань наголошується на необхіднос­ті підвищення якості праці і впевненості в тому, що це буде відмічено керівником, що дає змогу працівникові реально задовольнити свою по­требу.

Виходячи з теорії очікувань, можна зробити висновок, що працівник повинен мати такі потреби, які можуть бути в значній мірі задоволені внаслідок передбачуваних винагород.

А керівник повинен давати такі заохочення, які можуть задовольнити очікувану потребу працівника. На­приклад, у ряді організацій винагороду виділяють у вигляді певних това­рів, заздалегідь знаючи, що працівник має в них потребу.

 

Теорія справедливості

Згідно з цією теорією ефективність мотивації оцінюється працівни­ком не за певною групою чинників, а системно з врахуванням оцінки винагород, виданих іншим працівникам, які працюють в аналогічному системному оточенні. Теорія справедливості Д. Адамса представлена на рис. 31.

 

Змістовний модуль 9. Мотивація і контроль реалізації процесов стратегічного управління, психологічне забезпечення стратегічного управління підприємством.

 

 

Працівник оцінює свій розмір заохочення, порівнюючи його із заохо­ченнями інших працівників. При цьому він бере до уваги свої умови пра­ці та інших. Наприклад, один працює з новими геодезичними приладами, а інший - із старими. Або, наприклад, керівник не забезпечує співробіт­ника тією роботою, яка відповідає його кваліфікації, чи був відсутній доступ до інформації, необхідної для виконання роботи тощо.

 


Дата добавления: 2018-06-01; просмотров: 401; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!