Мотиваційний процес і мотиваційні фактори



Мотивація, що розглядається як процес, теоретично може бути пред­ставлена у вигляді шести наступних стадій.

Природно, такий розгляд процесу носить досить умовний характер, оскільки в реальному житті немає чіткого розмежування стадій і немає відособлених процесів мотивації. Однак для з'ясування того, як розвива­ється процес мотивації, яка його логіка і складові частини, така модель може бути прийнятна.

Перша стадія - виникнення потреб. Потреба проявляється у ви­гляді того, що людина починає відчувати, що їй чогось не вистачає. Проявляється вона в конкретний час і починає "вимагати" від люди­ни, щоб вона знайшла можливість і зробила якісь кроки для її задо­волення. Потреби можуть бути різними, і їх можна розділити на три групи:

· фізіологічні;

· психологічні;

· соціальні.

Друга стадія - пошук шляхів задоволення потреби. Це означає, що якщо потреба виникла і створює певні проблеми для людини, то вона починає шукати шляхи її задоволення або ж подавлення чи навіть намагається її не помічати. Виникає необхідність щось зроби­ти, вжити певних заходів.

Третя стадія - визначення цілей (напряму) дії. Людина фіксує, що і якими засобами вона повинна робити, чого досягти, що отрима­ти для того, щоб усунути потребу. На даній стадії відбувається ув'я­зка чотирьох моментів:

· що я повинен зробити, щоб отримати те, що бажаю;

· в якій мірі я можу досягти того, чого бажаю;

· наскільки те, що я можу отримати, може усунути потребу.

Четверта стадія - здійснення дії. На цій стадії людина затрачає зусилля для того, щоб виконати дії, які зрештою повинні надати їй можливість отримання чогось, щоб усунути потребу. Оскільки про­цес роботи впливає зворотним чином на мотивацію, то на цій стадії може відбуватися корекція цілей.

П 'ята стадія - отримання винагороди за виконання дії. Виконав­ши певну роботу, людина або безпосередньо отримує те, що вона може використати для усунення потреби, або те, що вона може об­міняти на бажаний для нього об'єкт. На цій стадії з'ясовується, на­скільки виконання дій дало бажаний результат. Залежно від цього відбувається або ослаблення, або збереження, або ж посилення мо­тивації до дії.

 

 

Змістовний модуль 9. Мотивація і контроль реалізації процесов стратегічного управління, психологічне забезпечення стратегічного управління підприємством.

 

Шоста стадія - задоволення потреби. Залежно від ступеня зняття напруження, що викликається потребою, людина або припиняє дія­льність до виникнення нової потреби, або продовжує шукати мож­ливості і виконувати дії для її задоволення.

Процес мотивації дуже складний і неоднозначний. Існує велика кіль­кість різних теорій мотивації, що намагаються дати пояснення цього яви­ща.

 

♦ Теорії мотивації

Існують два підходи до вивчення теорії мотивації. Перший підхідгрунтується на дослідженні змістовної сторони теорії мотивації. Його суть представлена на рис. 27. Такі теорії базуються на вивченні потреб людини, які є основним мотивом її поведінки, а отже, і діяльності. До прихильників такого підходу можна віднести американських психологів А. Маслоу, Ф. Герцберга і Д. МакКлелланда. Розглянемо детальніше ці теорії.

Теорія мотивації А. Маслоу

Перша з ранніх теорій, що розглядаються, називається ієрархією по­треб Маслоу (рис. 28). Суть її зводиться до вивчення потреб людини. Її прихильники вважали, що предметом психології є поведінка, а не свідо­мість людини. В основі ж поведінки лежать потреби людини, які можна розділити на п'ять груп:

· фізіологічні потреби, необхідні для виживання людини: їжа, во­да, відпочинок тощо;

 

Змістовний модуль 9. Мотивація і контроль реалізації процесов стратегічного управління, психологічне забезпечення стратегічного управління підприємством.

 

· потреби в безпеці та впевненості у майбутньому - захист від фі­зичних та інших небезпек з боку навколишнього світу і впевне­ність у тому, що фізіологічні потреби будуть задовольнятися і в майбутньому;

· соціальні потреби - необхідність у соціальному оточенні, у спіл­куванні з людьми, почуття "ліктя" і підтримка;

· потреби в повазі, у визнанні оточуючих і прагненні до особистих досягнень;

· потреба самовираження, тобто потреба у власному зростанні і в реалізації своїх потенційних можливостей.

Перші дві групи потреб первинні, а наступні три вторинні. Згідно з теорією А. Маслоу, всі ці потреби можна розташувати в строгій ієрархіч­ній послідовності у вигляді піраміди, в основі якої лежать первинні по­треби, а вершиною є вторинні.

Потреби:

1. у самовираженні;

2. у повазі;

3. у спілкуванні з людьми;

4. у безпеці і соціальній захищеності;

5. фізіологічні.

Змістовний модуль 9. Мотивація і контроль реалізації процесов стратегічного управління, психологічне забезпечення стратегічного управління підприємством.

 

Значення такої ієрархічної побудови полягає в тому, що пріоритетни­ми для людини є потреби нижчих рівнів, і це позначається на її мотива­ції. Іншими словами, в поведінці людини більш визначальним є задово­лення потреб спочатку низьких рівнів, а потім, у міру задоволення цих потреб, стають стимулюючим чинником і потреби вищих рівнів.

Найбільш висока потреба - потреба самовираження і росту людини як особистості - ніколи не може бути задоволена повністю, тому процес мотивації людини через потреби нескінченний.

Обов'язок керівника полягає в тому, щоб ретельно спостерігати за своїми підлеглими, своєчасно з'ясовувати, які активні потреби є рушієм кожного з них, і ухвалювати рішення щодо їх реалізації з метою підви­щення ефективності роботи працівників.

 


Дата добавления: 2018-06-01; просмотров: 424; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!