Можливості стратегії зростання на товарах/ринках.



    Важливий крок у визначенні бізнесу і, загалом, в матричному підході зроблений Абелем, який запропонував визначити галузь бізнесу в трьох вимірах.

 Тривимірна модель для визначення бізнес-технологій.

- групи покупців, що обслуговуються (хто?);

- потреби покупців (що?);

- технологія, що використовується при розробці і виробництві продукту (як?).

Модель портфельного аналізу методом "Shell – DPM" була розроблена компанією "Shell" в середині 70-х років минулого століття у зв’язку з динамічними змінами в зовнішньому середовищі, які не давали можливості застосовувати відомі методи прогнозування стратегічних позицій СОБ організації.

Дана модель являє собою двовимірну матрицю, яка складається з 9-ти квадратів (3х3). Параметрами її є конкурентоспроможність СОБ і перспективи розвитку галузі. Модель синтезує можливості попередніх двох матриць, а саме: оцінку грошового потоку, який є індикатором доцільності в короткотерміновій перспективі (матриця "зростання – частка ринку") та оцінку віддачі, тобто показника більш віддаленої перспективи ( матриця "привабливість – конкурентоспроможність"). Перевагою моделі є те, що її можна застосовувати в будь-якій фазі життєвого циклу попиту.

Матриця "Галузева привабливість – конкурентоспроможність"

Конкурентоспроможність

  Вихід з ринку Повільне звертання операцій Обережне продовження Посилення позицій або вихід
Повільне звертання операцій Обережне продовження Посилення активності
Акумуляція   прибутку Зростання Лідер Лідер

низька

 

середня

 

висока

            Погані                            середні                              хороші

Перспектива розвитку ділового сектора

            Однією із найзмістовніших баз даних про великі промислові фірми з дійовим інструментом стратегічного аналізу економічної інформації є проект PIMS( Profit Impact of Market Strategy – вплив ринкової стратегії на прибуток. Цей проект являє собою спробу встановлення кількісних закономірностей впливу факторів виробництва і ринку на довгострокову рентабельність і прибутковість організації. Проект реалізовується Інститутом стратегічного планування в Кембриджі (штат Массачусетс), який має у своєму розпорядженні великий емпіричний матеріал про досвід функціонування понад 3000 фірм Північної Америки і Європи зі 100 стратегічних факторів.

            Ключова теоретична помилка проекту PIMS, підтверджена проведеним емпіричним дослідженням, свідчить, що ефективність функціонування будь-якої господарської організації, незалежно від її галузевої приналежності, розміру, специфіки продукції, що випускається, географічного положення, визначається загальним для всіх виробництв факторами. Внаслідок аналізу даних про функціонування організації, були визначені 37 таких факторів, які в сукупності на 80% пояснюють відмінності в показниках ефективності господарських організацій.

            Найголовнішими з них є: капіталоємність, відносна якість продукції, продуктивність, конкурентна позиція бізнесу, низькі витрати на одиницю продукції, вертикальна інтеграція, інновації. У практиці стратегічні фактори взаємовідносні. У проекті PIMS ці взаємозв’язки подані у вигляді двомірних матриць, по осях яких відображені 3-5 рівнів (якісних характеристик) факторів, що розглядаються. Такими факторами є, наприклад, ціна – якість, рівень якості – частка ринку, рівень якості – інтенсивність інвестицій, частка ринку – прибуток на інвестиції тощо.

            Одна з таких матриць.

            Залежність величини прибутку від частки ринку

 

Частка ринку, %

Менше 7 7-15 15-23 23-38 Понад 38
Прибуток від інвестицій , %   10   16   21   23   33

                

            Стратегічні рекомендації, які дає портфельний аналіз, визначають позиції СОБ, носять загальний характер і повинні трансформуватись у конкретні стратегічні цілі.

Самостійна робота:

П’ять сил конкуренції по М.Портеру.

Загальні конкурентні стратегії.

Діловий комплексний аналіз (PIMS).

 

 

Т.16. Стратегічний аналіз

Мета. Сприяти вивченню сутності стратегічного аналізу в організації. Аналізу розриву. Аналізу динаміки витрат. Поняття кривої досвіду. Аналізу динаміки ринку. Моделі життєвого циклу товару. Моделі "Продукт – ринок". Аналізу здійснення поточної стратегії. Сутності оцінки обраної стратегії.

Студент повинен знати. Сутність стратегічного аналізу в організації. Аналіз розриву. Аналіз динаміки витрат. Поняття кривої досвіду. Аналіз динаміки ринку. Модель життєвого циклу товару. Модель "Продукт – ринок". Аналіз здійснення поточної стратегії. Сутність оцінки обраної стратегії.

Студент повинен вміти. Осмислити та обґрунтувати сутність стратегічного аналізу в організації. Аналіз розриву. Аналіз динаміки витрат. Поняття кривої досвіду. Аналіз динаміки ринку. Модель життєвого циклу товару. Модель "Продукт – ринок". Аналіз здійснення поточної стратегії. Сутність оцінки обраної стратегії.

Ключові слова і терміни. Поняття стратегічного аналізу в організації. Аналіз розриву. Аналіз динаміки витрат. Крива досвіду. Аналіз динаміки ринку. Модель життєвого циклу товару. Модель “Продукт-ринок”. Портфельні моделі аналізу стратегії. Модель “Мак-Кінсі 7с”. Аналіз здійснення поточної стратегії. Оцінка багатогалузевої портфельної моделі.

Тезисний матеріал до теми:

Стратегічний аналіз – це засіб перетворення бази даних від отриманої інформації в результаті аналізу середовища стратегічного плану в організації.

Стратегічний аналіз включений до стратегічного плану організації. До елементів стратегічного аналізу відносять: формальні моделі та якісні методи; творчий аналіз, заснований на специфіці даної організації; аналітичні та інтуїтивні здібності менеджерів та планової команди.

Аналіз розриву – це простий, але ефективний метод стратегічного аналізу. Його мета: визначити, чи існує розрив між цілями організації та її можливостями. Якщо розрив існує, то встановити, як "заповнити" його.

По осі У – основний інтерес організації

По осі Х – час

АС – можливості організації

АВ – стратегічний план організації

Х1 – початок відліку

Х2 – сьогодні

Х3 – через 3 роки

Х4  – через 5 років

Витрати, тис. грн.    
    Аналіз динаміки витрат та кривої досвіду є однією з класичних моделей стратегії. Вона пов'язує визначення стратегії з досягненням переваг у витратах. Має на меті, що кожного разу, коли об’єм виробництва подвоюється, то витрати на створення одиниці продукції зменшуються на 20%. 

 

Зниження витрат при збільшенні об'єму виробництва обумовлено комбінацією наступних факторів:

1) перевага в технології, яка виникає з розширенням виробництва;

2) навчання на досвіді найбільш ефективним способом організації виробництва;

3) ефект економії на масштабі.

Основним недоліком моделі є облік тільки однієї з внутрішніх проблем організації та неувага до зовнішнього середовища (в першу чергу до потреб споживачів).

В основі аналізу динаміки ринку лежить відома модель життєвого циклу товару, яка являється аналогією життєвого циклу біологічної істоти.

Життя товару на ринку ділиться на декілька основних етапів, кожному з яких відповідає свій рівень збуту та інші маркетингові характеристики:

1) стадія народження та впровадження на ринок – невеликий збут та стратегія орієнтована на зростання;

2) стадія зростання – істотне збільшення збуту та стратегія швидкого зростання;

3) стадія зрілості – стійкий збут та стратегія, орієнтована на стабільність;

4) стадія насичення ринку та спаду – зниження збуту та скорочення виробництва товарів.

Мета моделі життєвого циклу товару – правильно визначити стратегію бізнесу для кожної стадії життєдіяльності товару на ринку.

Темпи

народження зростання зрілість Насичення та спад
     

зростання

 ринку

 

 

 


Час


Дата добавления: 2018-05-30; просмотров: 293; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!