Т.14. Аналіз внутрішнього і зовнішнього середовища підприємства



Мета. Сприяти вивченню сутності діагностики внутрішнього середовища організації. Сутності діагностики зовнішнього середовища організації прямого і непрямого впливу. Методи діагностики галузі. Визначенню конкурентних позицій основних фірм галузі. Аналізу поведінки фірм-конкурентів. Галузевим ключовим факторам успіху. Аналізу привабливості галузі та визначенню її перспектив. Сутності оцінки впливу споживачів. Аналізу впливу партнерів та постачальників організації. Сутності побудови матриці SWOT-аналізу.

Студент повинен знати. Сутність діагностики внутрішнього середовища організації. Сутність діагностики зовнішнього середовища організації прямого і непрямого впливу. Методи діагностики галузі. Визначення конкурентних позицій основних фірм галузі. Аналіз поведінки фірм-конкурентів. Галузеві ключові фактори успіху. Аналіз привабливості галузі та визначення її перспектив. Сутність оцінки впливу споживачів. Аналіз впливу партнерів та постачальників організації. Сутність побудови матриці SWOT-аналізу.

Студент повинен вміти. Осмислити та обґрунтувати сутність діагностики внутрішнього середовища організації, прямого і непрямого впливу. Сутність діагностики зовнішнього середовища організації Методи діагностики галузі. Визначення конкурентних позицій основних фірм галузі. Аналіз поведінки фірм-конкурентів. Галузеві ключові фактори успіху. Аналіз привабливості галузі та визначення її перспектив. Сутність оцінки впливу споживачів. Аналіз впливу партнерів та постачальників організації. Сутність побудови матриці SWOT-аналізу.

Ключові слова і терміни. Діагностика внутрішнього середовища підприємства. Діагностика зовнішнього середовища підприємства прямого і непрямого впливу. Методики діагностики галузі. Визначення конкурентних позицій основних фірм галузі. Аналіз поведінки фірм-конкурентів. Галузеві ключеві фактори успіху.

Аналіз привабливості галузі та визначення її перспектив. Оцінка впливу споживачів. Аналіз впливу партнерів та постачальників організації. Побудова матриці SWOT-аналізу.

Тезисний матеріал до теми:

Сутність діагностики внутрішнього середовища організації полягає в оцінці власних можливостей організації щодо цілей, завдань, персоналу, структури та технологій.

Сутність діагностики зовнішнього середовища організації прямого і непрямого впливу полягає у визначенні як позитивного, так і негативного впливу відповідно споживачів, конкурентів, постачальників, інвесторів, профспілок, державних органів управління, стану економіки, НТП, соціально-культурних чинників, міжнародних та політичних подій тощо на діяльність організації.

При діагностиці організації використовуються наступні методи: спостереження; опитування виконавців; вивчення документів, наданих в розпорядження; анкетування; фотографія робочого дня.

Організації, які працюють в одній галузі, не завжди є дійсно конкурентами. У практиці аналізу конкуренції в галузі як інструмент використовується карта стратегічних груп. Вона дозволяє спів ставити конкурентні позиції фірм, які працюють у певній галузі. Стратегічна група конкурентів – це певна кількість організацій, які займають близькі позиції на ринку та конкурують між собою на основі одних і тих самих конкурентних переваг, користуючись однаковими методами.

Для кожної організації вивчення можливої поведінки найближчих конкурентів є важливо необхідним. Якщо організація не звертає уваги на своїх конкурентів, вона вступає у конкурентну боротьбу наосліп.

Найбільше уявлення про основних конкурентів можна отримати за допомогою вивчення: бази даних про їхнє положення в галузі, про стратегічні цілі, основні підходи до ведення конкурентної боротьби. Передбачення найближчих кроків конкурентів – найскладніша, проте найкорисніша частина аналізу їх діяльності.

Галузеві ключові фактори успіху (КФУ) – це ті дії з реалізації стратегії, конкурентні можливості, результати діяльності, які кожна фірма має забезпечити задля своєї конкурентоспроможності та досягнення фінансових успіхів. КФУ залежать від: технологій; виробництва; реалізації продукції; маркетингу; професійних навичок; організаційних здібностей; іміджу тощо.

Завершальним кроком аналізу галузі та конкурентної позиції є оцінка ситуації в галузі в цілому та розробка розуміння привабливості або непривабливості галузі найближчим часом та у довгостроковій перспективі. При визначенні привабливості у тій чи іншій галузі визначальними є такі фактори:

- потенціал росту галузі;

- сприятливий чи несприятливий вплив на дану галузь рушійних сил;

- можливість входу до галузі крупних фірм;

- стабільність попиту;

- посилення або послаблення впливу сил конкуренції;

- ступінь ризику та невизначеності.

Діяльність будь-якої організації направлена передусім на задоволення потреб споживачів. Першочерговим завданням при здійсненні аналізу впливу споживачів є визначення попиту на продукцію організації. Формується попит під впливом багатьох факторів, тому спочатку визначають найважливіші. Споживачі відрізняються один від одного з багатьох параметрів. Різними можуть бути вік, доходи, географічне положення, те, чому споживачі віддають перевагу, звички тощо. Наявність унікальних ключових компетенцій, відповідно до мотивації споживачів, може забезпечити основу для стійкої конкурентної переваги.

Мотивація споживачів             Ключові компетенції організації    Стійкі конкурентні переваги.

     Процес стратегічного управління для будь-якої фірми не може бути успішним без аналізу внутрішніх та зовнішніх партнерів організації (стейкхолдерів), до складу яких можна віднести: фізичних та юридичних осіб, організації та групи організацій, що мають зацікавленість у розвитку даної фірми та здатні впливати на цей розвиток. Партнерами можуть бути постачальники, акціонери (власники), менеджери, робітники, дистриб’ютори, засоби масової інформації тощо.

    Вплив постачальників полягає передусім у тому, що умови постачання, ціни, системи знижок, які можуть надаватися постачальникам, безпосередньо впливають на собівартість продукції, яка, в свою чергу, пливає на конкурентноздатність як товару, так і самої фірми-виробника.

    Розрізняють постачальників капіталу, трудових ресурсів, матеріалів, сировини, обладнання.

    Якість продукції фірм-постачальників впливає на якість продуктів фірм-споживачів.

    Проведений аналіз факторів внутрішнього й зовнішнього середовища та ранжування їх за рівнем впливу на діяльність організації дозволяє сформувати конкретний перелік слабких та сильних сторін організації, а також загроз і можливостей.

    В основу даної методології покладена теорія М.Портера про конкурентоспроможність організації у власній галузі.

S W O T
Сильні сторони Слабкі сторони Можливості Загрози
Добра репутація продукції фірми у покупців на внутрішньому та зовнішньому ринках Ринок продукції знаходиться на стадії зрілості При реалізації залишків продукції на складах фірма може вивільнити кошти Зміни у НТП, моді можуть бути не на користь продукції фірми

Самостійна робота:

1.Діагностика внутрішнього середовища підприємства.

2. Діагностика зовнішнього середовища підприємства.

3.Методика діагностики галузі.

4. Визначення конкурентних позицій основних фірм галузі.

 

Література:

Основна [12, 21, 28, 66, 67]

Додаткова [39,51,56,58].

 

Т.15. Конкурентний аналіз

Мета. Сприяти вивченню сутності п’яти сил конкуренції по М. Портеру. Поняття загальні конкурентні стратегії. Сутності аналізу портфеля бізнесів та його основних етапів. Матриці Ансоффа і тримірній схемі Абеля. Моделі портфельного аналізу методом "Shell" – DPM. Ділового комплексного аналізу (PIMS).

Студент повинен знати. Сутність п’яти сил конкуренції по М. Портеру. Поняття загальні конкурентні стратегії. Аналіз портфеля бізнесів та його основних етапів. Сутність матриці Ансоффа і тримірної схеми Абеля. Модель портфельного аналізу методом "Shell" – DPM. Діловий комплексний аналіз (PIMS).

Студент повинен вміти. Осмислити та обґрунтувати сутність п’яти сил конкуренції по М. Портеру. Поняття загальні конкурентні стратегії. Аналіз портфеля бізнесів та його основних етапів. Сутність матриці Ансоффа і тримірної схеми Абеля. Модель портфельного аналізу методом "Shell" – DPM. Діловий комплексний аналіз (PIMS).

Ключові слова і терміни. П’ять сил конкуренції по М.Портеру. Загальні конкурентні стратегії. Аналіз портфеля бізнесів та його основні етапи. Матриця Ансофора і тримірна схема Абеля. Модель портфельного аналізу методом “Shell”- DPM. Діловий комплексний аналіз (PIMS).

 

Тезисний матеріал до теми:

 Конкурентний аналіз включає в себе 2 основних етапи:

- визначення головних конкурентних сил в галузі;

- формулювання основних варіантів конкурентних стратегій.

Визнаним лідером розробки конкурентного аналізу є професор Гарвардської школи бізнесу М. Портер – автор основних моделей по визначенню головних сил конкуренції та варіантів конкурентних стратегій. Доля ринку, рівень прибутку фірми визначається тим, наскільки ефективно фірма протидіє наступним конкурентним силам:

- новим конкурентам, які проникають в галузь та випускають подібні товари;

- погрозі зі сторони товарів-замінників;

- фірмам-конкурентам, які вже закріпились на галузевому ринку;

- впливу продавців (постачальників);

- впливу покупців (клієнтів).

М. Портер виділив 3 основні стратегії, які мають універсальний характер та можуть бути застосовані по відношенню до будь-якої конкурентної сили. Це – перевага у витратах, диференціація, фокусування.

Перевага у витратах створює велику свободу вибору дій як в міновій політиці, так і при визначенні рівня доходності.

Диференціація означає створення фірмового продукту або послуги з унікальними властивостями, які частіше за все бувають закріплені торговою маркою. Іноді унікальність товару не йде далі простої декларації, тоді можна говорити про уявну диференціацію.

Ця стратегія отримала широке розповсюдження в країнах з розвинутою економікою в 2-й половині ХХ століття у зв’язку з насиченістю та індивідуалізацією споживацького попиту.

Фокусування – це зосередження уваги на одному із сегментів ринку, на особливій групі споживачів (наприклад, тільки на літніх споживачах або тільки на забезпечених тощо), визначеній групі товарів або на обмеженому географічному секторі ринку. Кожна із цих стратегій потребує вибору особливого роду економічних ресурсів та навичок, а також визначених управлінських дій.

Поряд із перевагами в конкурентній позиції загальні стратегії також пов’язані з ризиком.

Аналіз портфеля бізнесів є одним із найважливіших інструментів стратегічного управління.

При здійсненні аналізу портфеля бізнесів застосовують поняття "стратегічна зона господарювання" (СЗГ) та "стратегічна одиниця бізнесу" (СОБ).

СЗГ або СОБ булли введені в практику бізнесу як новий спосіб сегментування ділового середовища організації. Цей термін вперше застосований фірмою "General Electric".

Стратегічну зону господарювання визначають такі фактори:

- майбутні потреби ринку;

- споживачі, потреби яких будуть задовольнятися;

- технологія, за допомогою якої буде задовольнятися потреба;

- географічний регіон.

Стратегічна одиниця бізнесу (СОБ) – це внутріфірмовий підрозділ, організаційна одиниця, яка відповідає за розробку стратегічних позицій фірми в одній або кількох зонах господарювання. Виділяють 6 кроків проведення аналізу портфеля бізнесів.

Різновидом портфельних матриць є матриця відомого американського фахівця зі стратегічного менеджменту Ігоря Ансоффа, призначена для опису можливих стратегій фірми в умовах зростаючого ринку.

 


Дата добавления: 2018-05-30; просмотров: 401; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!