Т.12. Фінансово-економічні аспекти реалізації стратегічних програм



 

Мета. Сприяти вивченню ролі фінансового забезпечення стратегічного управління. Аналізу фінансової діяльності. Поняття активи, пасиви, баланс організації, аудит, аналіз основних фондів. Розподіл ресурсів і фокусування на стратегічних задачах. Завдання керівництва в процесі реалізації стратегії(за О.С.Віханським).

Студент повинен знати. Роль фінансового забезпечення стратегічного управління. Аналіз фінансової діяльності. Поняття активи, пасиви, баланс організації, аудит, аналіз основних фондів. Розподіл ресурсів і фокусування на стратегічних задачах. Завдання керівництва в процесі реалізації стратегії(за О.С.Віханським).

Студент повинен вміти. Осмислити та обгрунтувати роль фінансового забезпечення стратегічного управління. Аналіз фінансової діяльності. Поняття активи, пасиви, баланс організації, аудит, аналіз основних фондів. Розподіл ресурсів і фокусування на стратегічних задачах. Завдання керівництва в процесі реалізації стратегії(за О.С.Віханським).

Ключові слова і терміни. Роль фінансового забезпечення стратегічного управління. Аналіз фінансової діяльності. Активи, пасиви, баланс організації. Аудит. Аналіз основних фондів. Розподіл ресурсів і фокусування на стратегічних задачах. Завдання керівництва в процесі реалізації стратегії (за О.С.Віханським).

 

Тезисний матеріал до теми:

Функціонування будь-якої організації, фірми в першу чергу залежить від фінансового забезпечення. Тому фінанси є кровоносною судиною економіки країни в цілому та організації зокрема.

Основними завданнями фінансової діяльності є : вибір оптимальних форм фінансування, структури капіталу фірми і напрямків його використання з метою забезпечення стабільно високої прибутковості; балансування в часі надходжень і витрат платіжних засобів; підтримування належної ліквідності та своєчасності розрахунків.

Відмінно до джерел коштів фінансування поділяється на внутрішнє та зовнішнє.

Внутрішнє фінансування здійснюється за рахунок коштів, одержаних від діяльності самої фірми: прибуток, амортизаційні відрахування, виручка від продажу чи здавання в оренду майна.

Зовнішнє фінансування використовує кошти, не пов’язані з діяльністю фірми: внески власників у статутний капітал(безпосередньо або у формі купівлі акцій), кредит, зобов’язання боржників, державні субсидії тощо.

Аналіз фінансової діяльності здійснюється для оцінки та діагностики фінансового стану організації і виявлення її ресурсів та можливостей.

Аналіз фінансово-майнового стану та аналіз фінансово-господарської діяльності організації можливий лише за наявності вихідних даних для його проведення. Їх можна отримати з даних бухгалтерського обліку на базі реальних справ.

Бухгалтерський баланс складається з двох частин: активу, де представлені господарські засоби і пасиву, де згруповані їх джерела. Актив і пасив в свою чергу складається з трьох розділів. Статті активу відображають склад господарських засобів організації в грошовій формі, а статті пасиву- джерела в грошовій формі.

Загальним принципом оцінки засобів балансу є їх оцінка по фактичній собівартості.

Аудит – це незалежна експертиза публічної бухгалтерської та фінансової звітності, іншої інформації щодо фінансово-господарської діяльності суб’єктів господарювання, мета якої перевірити достовірність їх звітності, визначити повноту та відповідальність чинному законодавству здійснюваному обліку та сформувати висновки про реальний фінансовий стан організації.

До основних принципів аудиту належать: цілісність та повнота; об’єктивність; незалежність; конфіденційність; компетентність; документальне оформлення.

Акт аудиторської перевірки складається з наступних підрозділів:

1. Основні відомості про аудитора та аудиторську фірму(назва, номер і дата ліцензії виданої Аудиторською палатою, адреса, телефон).

2. Підстава для здійснення аудиту, мета, методи та обсяг.

3. Оцінка достовірності інформації та наданих доказів.

4. Висновки.

При проведенні аналізу забезпеченості організації основними засобами та їх технічного рівня, темпів оновлення необхідно вивчити, чи достатньо в організації основних фондів, яка їх динаміка, структура, склад, технічний стан, а також рівень виробництва та його організація. Підвищення питомої ваги активної частини фондів сприяє зростанню технічної оснащеності, підвищенню виробничої потужності організації, збільшенню фондовіддачі.

Фондовіддача – це найважливіший узагальнюючий показник ефективності використання основних фондів:

Фв=ВП/Ф; де ВП- обсяг товарної продукції;

Ф- середньорічна вартість основних виробничих фондів.

Процеси розподілу ресурсів відбуваються на всіх рівнях стратегічного управління, включаючи корпоративний рівень бізнесу(у диверсифікованих фірмах) і функціональний.

Для підготовки ресурсних планів необхідно(за Г.Джонсоном і К.Вилиці):

- визначити ключові фактори успіху і основні задачі, що вимагають рішення на функціональному рівні;

- виявити пріоритетність різних задач у часі, а також розподілити відповідальність за їхнє виконання.

Серед інструментів планування і розподілу ресурсів досить широке застосування в міжнародній практиці знайшли методи фінансового планування і бюджетування, а також сітьового аналізу. Найважливіша роль в процесі реалізації стратегії організації належить вищому керівництву. Його діяльність на стадії реалізації стратегії може бути представлена у вигляді п’яти послідовних етапів.

Перший етап – поглиблене вивчення середовища, цілей і розроблених стратегій.

Другий етап полягає в тому, що вище керівництво повинне прийняти рішення про ефективне використання наявних ресурсів у фірми.

На третьому етапі вище керівництво приймає рішення з приводу організаційної структури, щодо відповідності її прийнятим до реалізації стратегіям, при необхідності вносяться зміни.

Четвертий етап включає проведення необхідних змін у фірмі, без яких неможливо приступити до реалізації стратегії.

Для успішного проведення змін вище керівництво, незалежно від типу, сутності і змісту змін, повинне: 

- скласти сценарій можливого опору змінам;

- провести заходи з метою послаблення прагнення до опору змінам;

- усунути чи зменшити до мінімуму реальний опір;

- закріпити проведені зміни.

П’ятий етап участі вищого керівництва в реалізації стратегії полягає в тому, що воно має проводити перегляд плану здійснення стратегії в тому випадку, якщо цього вимагають обставини.

Семінарське заняття

1. Роль фінансового забезпечення стратегічного управління.

2. Аналіз фінансової діяльності.

3. Активи, пасиви, баланс організації, аудит.

4. Аналіз основних фондів.

5. Розподіл ресурсів і фокусування на стратегічних задачах.

6. Завдання керівництва в процесі реалізації стратегії(за О.С. Віханським).

Самостійна робота

Роль фінансового забезпечення стратегічного управління.

Розподіл ресурсів і фокусування на стратегічних задачах.

Аналіз основних фондів.

 

Література:

Основна [2,10,22,27,36]

Додаткова [41,43,47,58,66,67].

 

 

Т.13. Соціально-психологічні аспекти формування “Стратегічної поведінки персоналу”

Мета. Сприяти вивченню ролі стратегії в організації діяльності персоналу фірми. Сутності управління змінами і формування "стратегічної поведінки". Системи мотивації в стратегічному управлінні організацією. "Життєвого циклу" організації та його впливу на характеристики персоналу і системи комунікацій між окремими членами колективу. Ролі влади в боротьбі за інтереси груп. Критичного аналізу методів управління змінами (примушування, адаптація, криза "управління опором"). Ролі мотивації в формуванні "стратегічної поведінки". Характеристики угрупувань в організації та критерії виділення груп.

Студент повинен знати. Роль стратегії в організації діяльності персоналу фірми. Сутність управління змінами і формування "стратегічної поведінки". Системи мотивації в стратегічному управлінні організацією. "Життєвий цикл" організації та його вплив на характеристики персоналу і системи комунікацій між окремими членами колективу. Роль влади в боротьбі за інтереси груп. Критичний аналіз методів управління змінами (примушування, адаптація, криза "управління опором"). Роль мотивації в формуванні "стратегічної поведінки". Характеристики угрупувань в організації та критерії виділення груп.

Студент повинен вміти. Осмислити та обґрунтувати роль стратегії в організації діяльності персоналу фірми. Сутність управління змінами і формування "стратегічної поведінки". Системи мотивації в стратегічному управлінні організацією. "Життєвий цикл" організації та його вплив на характеристики персоналу і системи комунікацій між окремими членами колективу. Роль влади в боротьбі за інтереси груп. Критичний аналіз методів управління змінами (примушування, адаптація, криза "управління опором"). Роль мотивації в формуванні "стратегічної поведінки". Характеристики угрупувань в організації та критерії виділення груп.

Ключові слова і терміни. Роль стратегії в організації діяльності персоналу підприємства. Управління змінами і формування “стратегічної поведінки”. Система мотивації в стратегічному управлінні підприємством. “Життєвий цикл” організації та його вплив на характеристики персоналу і системи комунікацій між окремими членами колективу. Роль влади в боротьбі за інтереси груп. Критичний аналіз методів управління змінами (примушування, адаптація, криза, “управління опором”). Роль мотивації в формуванні “стратегічної поведінки”. Характеристика групувань на підприємстві і критерії виділення груп.

 

Тезисний матеріал до теми:

Найбільш важливим елементом продуктивних сил і головним джерелом розвитку економіки є люди з їх професійно-кваліфікаційним рівнем та мотивацією діяльності. Сучасна кадрова політика організації має бути спрямована на ринкові умови господарювання. Пріоритетним напрямом стратегії є забезпечення нині і в майбутньому кожного робочого місця, кожної посади персоналом відповідних професій та спеціальностей і належної кваліфікації.

    Саме система управління персоналом в організації відіграє найважливішу стратегічну роль в забезпеченні необхідними професійними кадрами.

    Під організаційними змінами розуміється будь-яка зміна в одному або кількох елементах організації.

    Зміни в будь-якому підрозділі впливають на діяльність в інших підрозділах і на організацію в цілому. Вони можуть стосуватися будь-якого елементу процесу управління організацією (рівня спеціалізації; способів групування; діапазону контролю; розподілу повноважень;механізмів координації).

Причини, які викликають необхідність змін, поділяють на дві групи: зовнішні та внутрішні.

Зовнішні – пов’язані з загальним і специфічним середовищем функціонування організації, а точніше – зі змінами в компонентах цього середовища:

- в економічній ситуації;

- в державному регулюванні;

- в технологічній складовій;

- в міжнародних аспектах;

- в соціально-культурних компонентах тощо.

Більш сильний вплив на необхідність проведення змін в організації чинять фактори специфічного середовища:

- конкуренти;

- споживачі;

- постачальники.

Внутрішні чинники також можуть бути причинами організаційних змін.

При цьому:

- частина з них може бути наслідком прямого або непрямого впливу змін у зовнішньому середовищі;

- решта може бути результатом розвитку самої організації.

Організації можуть пристосовуватись до змін у середовищі трьома способами:

1) адаптація до змін у середовищі, які не були заздалегідь визначені;

2) пристосування до середовища шляхом урахування тенденцій його розвитку;

3) організація намагається пристосувати середовище до себе. Цей спосіб використовують сильні організації, що займають монопольне положення на ринку.

Система мотивації в організації є одним із найважливіших інструментів впливу на працівників з метою досягнення цілей.

Рівень сучасного виробництва, зростання загальноосвітнього і професійно-кваліфікаційного рівня працівників зумовлюють суттєві зміни в системі цінних орієнтацій та структурі мотивації трудової діяльності людини.

"Життєвий цикл" організації поділяється на 4 основних стадії:

1) стадія народження та впровадження продукції та послуг організації на ринок;

2) стадія зростання – істотне збільшення збуту;

3) стадія зрілості – стійкий збут та стратегія, орієнтована на стабільність;

4) стадія насичення ринку та спаду – зниження збуту та скорочення.

Метою даної моделі є: правильно визначити стратегію бізнесу для кожної стадії життєдіяльності організації.

 

 

Життєвий цикл організації

 

Стратегії

Стадії життєвого циклу

Народження Зростання Зрілість Спад
  Продуктово-товарні Розробка нової продукції Доробка та уніфікація Споріднена диверсифікація Диверсифікація, припинення випуску
  Виробничі Створення виробництва Розширення виробництва, зниження витрат Форсована диверсифікація, зниження витрат Стабілізація або спад
  Маркетингові Інтенсифікація фопстиз* Інвестиції у фопстиз, коригування цін Зміцнення елементів фопстиз, пошук нових ринків збуту Зниження цін, маркетингових витрат, планового виготовлення продукції
  Організаційні Кооперація, інтеграція, конкуренція або монополія Спеціалізація, інтеграція Стабільна олігополія Олігополія або монополія

*фопстиз ( формування попиту та стимулювання збуту)

Влада – це знаряддя впливу на поведінку інших людей з метою досягнення цілей організації. Роль влади ґрунтується на:

- чіткому визначенні цілей організації;

- умінні спілкуватися і слухати;

- надійності та досвіді;

- довірі, яка неможлива без чесності та щирості. Керівник мусить своїм прикладом доводити: без довіри він не може вести за собою інших. Тому від керівника, його компетентності, професійно-кваліфікаційного рівня, практичного досвіду і навичок, загальнолюдських цінностей залежить доля підпорядкованих йому людей.

Більш сильний вплив на необхідність проведення змін чинять фактори специфічного середовища:

              Існує декілька стратегій подолання опору організаційним змінам:

- стратегія примушування;

- стратегія переговорів;

- стратегія сприяння;

- стратегія навчання;

- стратегія залучення до участі;

- стратегія адаптації тощо.

В організації існує 2 види груп:

- формальні – створені керівництвом для виконання певного завдання;

- неформальні - створені спонтанно, на основі симпатій, антипатій, взаємодопомоги.

Керівники повинні знати про наявність таких груп та їх лідерів і тісно співпрацювати з ними, щоб досягти загально організаційних цілей.

Семінарське заняття

Поясніть роль стратегії в організації діяльності персоналу підприємства.

Охарактеризуйте управління змінами і формування “стратегічної поведінки”.

Поясніть сутність системи мотивації в стратегічному управлінні підприємством.

Охарактеризуйте “Життєвий цикл” організації і системи комунікацій між окремими членами колективу.

Поясніть роль влади у боротьбі за інтереси груп.

Поясніть сутність критичного аналізу методів управління змінами.

Охарактеризуйте роль мотивації в формуванні “стратегічної поведінки”.

Поясніть сутність характеристики угрупувань на підприємстві і критерії виділення груп.

 

Література:

Основна [1,5,12,18,27,36]

Додаткова [44,48,50,56,65,67].

 

Змістовий модуль №2 (ЗМ2)

 


Дата добавления: 2018-05-30; просмотров: 288; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!