Чорнобильська катастрофа та її наслідки.



У 1970—1980-ті рр. економіка СРСР розвива­лась в основному екстенсивним шляхом. Це не­гативно позначилося на економічному становищі України. У ці роки за рішенням центру спору­джували гіганти індустрії, що були зорієнтовані на випуск продукції для Союзу. У цьому плані розвивалися підприємства військово-промисло­вого комплексу, яких в Україні було багато, а та­кож металургійні, верстато- та машинобудівні гіганти. Чимало їх, у тому числі гіганти металургії, гірничі та хімічні комбінати, споруджували з орієнтацією на старі технології й проекти. їх експлуатація надзвичайно погіршувала еко­логію, а за забрудненістю повітря, зокрема в Донбасі, середньому Подніпров'ї тощо, Україна займала одне з перших місць серед регіонів колишнього Союзу. Кожне п'яте з найзабрудненіших міст було в Україні. Серед них виділялися Дніпропетровськ, Кривий Ріг, Запоріжжя, Маріуполь, Горлівка, Нікополь та ін.

Однак особливо страшною виявилася аварія на Чорнобильській АЕС, що сталася в ніч з 25 на 26 квітня 1986 р. За наслідками забруднення вона була справді світовою катастрофою, особливо для країн Європи. Довкола Ч АЕС утво­рено спеціальну 30-кілометрову зону, із якої було евакуйоване все населення. Спорожніло м. Прип'ять, населення якого свого часу налічувало близько 35 тис. осіб. В Україні, за офіційними даними, вважають забрудненими тери­торії 16 областей, а фактично — всі області республіки, у тому числі її столицю м. Київ. На ліквідацію наслідків катастрофи тільки в 1988—1990 рр. витра­чено понад 20 млрд. крб. — у тодішньому масштабі цін сума буквально феноме­нальна. Загалом на потреби ліквідації наслідків аварії витрачається щорічно 5—7 % державних коштів України. Уже в умовах незалежності держава ви­явила «піклування» про долю населення України і переклала всі матеріальні клопоти на плечі трудівників шляхом уведення спеціального так званого чор­нобильського податку, який становить 12 % (У 2000 р. цей податок було ска­совано). До 2003 р. постраждалими від аварії на ЧАЕС вважалися 3 млн. осіб, із них 100 тис. померли. 3,5 млн. осіб на 2003 р. жили на забрудненій території.

Радіаційне забруднення після катастрофи спричинило підвищення рівня смертності серед населення, зокрема немовлят, дітей дошкільного та шкіль­ного віку.

Чорнобильська проблема й до сьогодні лишається не розв'язаною. Зроблено лише перший крок — створення об'єкту «Укриття» (у 2007 р. він був зміцнений, що продовжило термін його експлуатації на 15 років). Другий крок — створення «Укриття-2» (світове співтовариство погодилось виділити на його зведення не­обхідні кошти). Третій крок — демонтаж четвертого енергоблоку (ЧАЕС).

Висновок. Чорнобильська проблема є актуальною й на сьогодні. Наслідки ка­тастрофи продовжують позначатися на здоров'ї населення. Було створено об'єкт «Укриття», планується створити «Укриття-2», здійснити демон­таж четвертого енергоблоку (ЧАЕС).

 

Проголошення незалежності УНР: передумови та значення.

Надзвичайних труднощів на початку XX ст. зазнав український народ при спробі створення власної держави. Узгоджені дії російських ра­дянських військ та місцевих більшовиків пос­тавили національно-демократичну революцію перед загрозою поразки. Ситуацію ускладнюва­ло існування на території УНР двох урядів, які однаково наполегливо заявляли про те, що вони українські та робітничо-селянські. Поряд із «вій­ною декретів» між ними точилася силова боротьба. Ініціатива у спробах роз­зброїти противника у військових операціях належала харківському уряду, і тому контрольована ним територія розширювалась.

Хоча тривалий час у середовищі української інтелігенції переважали ав­тономістсько-федералістські погляди, покладалися надії на російську демок­ратію, ситуація, що склалася, змусила керівництво Центральної Ради позбу­тися ілюзій щодо перетворення Росії на демократичну федеративну республі­ку. Формальне відокремлення від режиму більшовицької диктатури ставало першорядним завданням. До цього додавалась необхідність проводити само­стійні мирні переговори з Німеччиною та її союзниками.

Зважаючи на ці обставини, а особливо на наступ більшовицьких військ на Київ, закритим засіданням Малої Ради, яке почалося 9 (22) січня 1918 р., було затверджено IV Універсал. Його текст було розроблено на основі проектів М. Грушевського, В. Винниченка, М. Шаповала.

У ніч на 12 (25) січня М. Грушевський на відкритому засіданні в будинку Педагогічного музею оприлюднив IV Універсал.

Основні положення IV Універсалу УЦР:

- проголошувалися незалежність і суверенітет УНР;

- декларувалося прагнення до дружніх відносин із сусідніми державами, без взаємного втручання у внутрішні справи;

— проголошувалося також, що влада в Україні належатиме тільки її на­родові, від імені якого виступатимуть Всеукраїнські установчі збори. До їх зібрання мала правити Українська Центральна Рада та її виконавчий орган, який отримав назву Рада Народних Міністрів;

— проголошувалось прагнення розпочати негайні переговори з країнами Четвертного союзу;

— необхідність рішучих дій з більшовиками;

— пропонувалося реорганізувати армію в народну міліцію;

— проголошувалися соціально-економічні перетворення: націоналізація всіх природних ресурсів, ліквідація права приватної власності на землю, пе­редача всієї землі трудящим без викупу, переведення підприємств на випуск мирної продукції, соціальна допомога безробітним і тим, що постраждали від війни, проголошення монополії на торгівлю деякими видами товарів, встанов­лення державного контролю над банками;

— підтверджувалися всі проголошені демократичні свободи і права націо­нальних меншин.

Одним із найголовніших завдань, які потребували вирішення в найближчий час і знайшли своє відображення в Універсалі, було укладення миру з Німеччи­ною та її союзниками. Для цього в Брест була відправлена мирна делегація.

У день проголошення IV Універсалу Центральна Рада прийняла закон про національно територіальну автономію. Право на автономію автоматично визнавалося за трьома найбільшими національними групами — росіянами, євреями і поляками. Білоруси, німці, чехи, молдавани, татари, греки і болга­ри могли одержати це право за умови, якщо їхні петиції у цій справі зберуть щонайменше 10 тис. голосів.

Мир із Центральними державами та організація з їхньою допомогою оборо­ни України стали реальним порятунком у ході війни з більшовиками. Лише проголошення незалежності могло вивести країну на шлях самостійної між­народної політики.

Висновок. Прийняття IV Універсалу стало визначною подією в житті ук­раїнського народу. Тривалий шлях боротьби завершився логічним результа­том.: проголошенням незалежності. Хоча в той час не вдалося відстояти са­мостійну українську державу і добра нагода відродження й закріплення своєї державності зазнала краху, але ідея самостійної соборної України жила в умах кращих представників українського народу, надихала їх на боротьбу за незалежну Україну. Саме в цьому полягає головне історичне значення IV Уні­версалу Центральної Ради.


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 304; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!