Україна в 1919—1920 рр. «Воєнний комунізм».



Протягом зими—весни 1919 р. над територією України знову було встановлено радянський кон­троль. Формування державних інститутів розпо­чалося зі створення Тимчасового робітничо-селянського уряду України, перейменованого пізніше в Раду народних комісарів (РНК) України. Очолив уряд професійний революціонер X. Раковський.

Радянська влада в Україні будувалася відповідно до зразків, що утвердили­ся в радянській Росії. Із в січня 1919 р. і до прийняття Конституції 1937р. офіційною назвою держави стала Українська Соціалістична Радянська Рес­публіка (УСРР, після 1937 — УРСР). Вищим органом державної влади був Все­український з'їзд Рад, у період між з'їздами — Всеукраїнський Центральний Виконавчий Комітет (ВУЦВК). На місцях влада належала місцевим радам. 10 березня 1919 р. третій з'їзд Рад прийняв Конституцію УСРР і тим самим узаконив в Україні радянську владу.

Конституція закріплювала диктатуру пролетаріату, відміну приватної влас­ності і позбавлення виборчих прав експлуататорських класів. Пролетарський характер держави закріплювала непропорційна система виборів депутатів.

Таким чином, характерними рисами процесу радянізації України були такі:

— проходив «зверху вниз»;

— здійснювався за зразком РРФСР та під її керівництвом;

— мав антинаціональний характер;

— мав суворий централізм;

— більшість вищих чиновників була неукраїнського походження.

Суть політичного курсу більшовиків полягала в прискореній насильниць­кій ломці існуючої в Україні економічної системи, що ґрунтувалася на товар­но-грошових відносинах, і заміні її прямим товарообміном, здійснення якого покладалося на державних чиновників. Така політика дістала назву «воєнного комунізму» й була доказом віри в можливість негайної заміни капіталізму соціалізмом.

Найважливіші заходи воєнно-комуністичної політики:

- відміна товарно-грошових відносин, натуралізація в оплаті праці (карт­кова система розподілу продуктів, зрівняльний розподіл);

— проведення повної націоналізації всіх підприємств, державний контроль над виробництвом;

— мілітаризація праці (загальна трудова повинність, трудова мобіліза­ція);

— заборона приватної торгівлі;

— введення продрозкладки (фактично реквізиція врожаю селян продзагонами з Росії; до початку липня 1919 р. діяло 46 продзагонів з кількістю 1500 бій­ців; у 1919 р. на українське село наклали продрозкладку в 140 млн пудів, до наступу дєнікінських військ вдалося зібрати не більше 7 млн пудів);

— початок колективізації селянських господарств (на літо 1919 р. було створено близько 500 колективних господарств);

— формування жорсткої вертикальної системи управління (система главків);

— трудова повинність, мілітаризація праці, примусова праця «буржуазних елементів».

Запровадження в Україні «воєнного комунізму» супроводжувалося різким звуженням її суверенітету:

— КП(б)У, профспілки, Комуністична спілка робітничої молоді України фактично були філіями відповідних російських організацій і керувалися з Москви;

— РНК України, УРНГ діяли під безпосереднім керівництвом РНК та ВРНГ РСФРР;

— у травні-червні 1919 р. створено військово-політичний союз радянських республік; об'єднанню під керівництвом вищих державних органів Російсь­кої Федерації підлягали: військова організація і військове командування на­родного господарства, залізниці, фінанси; 4 червня ліквідовано Український фронт, а з підрозділів, що входили до його складу, утворили три армії.

Друга половина 1919 р. характеризувалася гострою боротьбою в Україні між Червоною армією, білогвардійцями і військами УНР. На середину року більшу частину України контролювали більшовики. Проте політика «воєнно­го комунізму» різко негативно налаштувала проти них українське селянство, повстання якого фактично змело радянську владу. Такою ситуацією скористались білогвардійці та війська УНР.

У травні 1919 р. білогвардійські війська генерала Денікіна, які контролю­вали Донбас, Дон, Кубань і Північний Кавказ, перейшли у рішучий наступ. Подолавши опір Південного фронту Червоної армії, вони оволоділи майже всією Лівобережною Україною і рухались далі на Київ. Тим часом інші части­ни армії Денікіна розгортали наступ на Москву згідно з директивою від 25 чер­вня 1919 р.

Одночасно на Правобережній Україні проти більшовиків розгорнули наступ частини армії УНР. Згідно з угодою між урядами УНР і ЗУНР Українська Га­лицька Армія (У ГА) влилася в армію УНР для продовження спільної боротьби за незалежність України. Кількісний склад об'єднаної армії становив 80 тис. осіб, з яких 50 тис. були галичани. Об'єднана армія розгорнула наступ у двох стратегічних напрямках: на Київ та Одесу. Спочатку наступ розвивався ус­пішно і вже ЗО серпня галичани під командуванням Кравса вступили в Київ. Одночасно з лівого берега Дніпра до Києва вступили частини білої армії під ко­мандуванням генерала Бредова. Українські частини змушені були відійти до Василькова. Залишення Києва було рівносильним поразці. Ця подія увійшла в історію як «Київська катастрофа».

Першою припинила збройний опір УГА, яка після сепаратних переговорів перейшла на бік денікінців. Є. Петрушевич виїхав до Відня. Директорія роз­палася. Війська УНР під командуванням С. Петлюри ще деякий час чинили опір. Опинившись в оточенні ворогів, залишки української армії перейшли до партизанських методів боротьби. Генерал М. Омелянович-Павленко очолив рейд частин військ УНР, що рушили по тилах денікінських військ і Черво­ної армії (цей рейд увійшов в історію як «Перший зимовий похід» (грудень 1919р. -- травень 1920р.)).

С. Петлюра з найближчим оточенням у грудні 1919 р. виїхав до Варшави, де розпочав переговори з польським керівництвом про визнання УНР і про спільну боротьбу з більшовиками.

Наприкінці літа 1919 р. денікінці окупували майже всю Україну. Вони поділили Україну на три області — Харківську, Київську та Новоросійську, на чолі кожної стояв губернатор з необмеженими повноваженнями. Політи­ка денікінців в Україні відбувалась під гаслом відновлення «Великої Росії». Український національний рух був проголошений зрадницьким і зазнавав пе­реслідувань. Жорстокі репресії чекали всіх, хто запідозрювався в опозиції до режиму. У промисловості і на селі стали відроджуватися старі порядки. Це призвело до вибуху народного невдоволення: страйки і повстання робітників, розгортання масового селянського руху (партизанський рух загонів Н. Махна та інших отаманів), з яким денікінці не змогли впоратися. Зрештою в жовтні 1919 р. Червона армія завдала контрудару по денікінцях. Після запеклих боїв їх головні сили були розгромлені (кінні корпуси Шкуро і Мамонтова) і залиш­ки денікінців на початок 1920 р. закріпилися в Криму.

Бойові дії другої половини 1919 р. привели до третього приходу більшовиків в Україну. Головні противники більшовиків: Армія УНР і біла армія були роз­громлені. На початку 1920 р. влада в Україні знову перейшла до більшовиків.

Ще під час наступу радянських військ, у грудні 1919 р., конференція РКП(б) ухвалила резолюцію «Про радянську владу в Україні». Більшовики оголосили, що вони визнають самостійність УСРР. Це була демагогічна полі­тична заява, бо насправді ставились завдання будь-що не допустити відриву України від Росії. Обіцяно було «на ділі» реалізувати право на користування українською мовою, що означало відмову від русифікаторської політики. .

Особливо важливим для більшовиків було завоювати прихильність селян, які становили в Україні більшість населення. Тому безоглядну колективіза­цію було припинено. Новий земельний закон проголошував добровільність у створенні артілей і комун. Поміщицькі, монастирські й удільні землі, конфіс­ковані радянською владою, передавались селянам без викупу.

Опорою РКП(б) в Україні була Компартія більшовиків. Однак в КП(б)У під­тримали ту частину ЦК РКІІ(б), яка виступила проти мілітаризації економі­ки, концтаборів, продовження політики «воєнного комунізму». На опозицію чекала розправа.

Крім КП(б)У, в Україні існували й інші партії. На українське селянство та національну інтелігенцію орієнтувалася УКП(б) — Українська комуністична партія (боротьбистів). Боротьбисти прагнули повної незалежності України.

Національною комуністичною організацією були укапісти — члени Ук­раїнської комуністичної партії (УКП). Побачивши, що вона не становить не­безпеки, більшовики дозволили її існування, але не допустили до вступу в Ко­муністичний Інтернаціонал.

Частина партій не визнавала більшовицького режиму в Україні, і їхнє існу­вання, втім як і інших партій, крім КП(б)У, було приреченим.

Державність УСРР мала формальний характер. Військову й цивільну владу поєднував Всеукраїнський революційний комітет (Всеукрревком) — створе­ний 11 грудня 1919 р. Він скасував усі розпорядження і закони білогвардійсь­кої влади і Директорії, а також декрети уряду УСРР, які стосувались функ­ціонування органів влади, військових, народногосподарських, продовольчих, фінансових установ, і замінив їх російськими декретами. Всеукрревком разом з чекістськими органами розв'язав в Україні «червоний терор». Розстрілюва­ли всіх, кого вважали ворогом революції.

ІІри формуванні органів влади провідна роль відводилась членам компартії. Інші партії витіснялись з політичного життя. Боротьбисти саморозпустилися, керівників партії лівих есерів заарештували й кинули до концтабору, над мен­шовиками затіяли судовий процес.

У середині лютого 1920 р. Всеукрревком передав владні повноваження Раді народних комісарів УСРР і Всеукраїнському центральному виконавчому ко­мітету. У березні—квітні відбулися вибори до Рад, які проходили в гострій політичній боротьбі. Більшовики завоювали в органах влади до 80 % депутат­ських мандатів. Однак Ради мали незначну реальну владу. Усі найважливіші рішення приймалися органами РКП(б). На селі з березня 1920 р. діяли комі­тети незаможних селян, теж наділені владними функціями.

Висновок. Період 1919—1920 рр. є ключовим в історії Визвольних змагань ук­раїнського народу. За Україну боролися різні політичні сили. Зрештою з тре­тьої спроби на більшій частині України вдалося закріпитися більшовикам, які у ці роки проводили політику «воєнного комунізму».

Дати: 1919—1921 рр. — здійснення політики «воєнного комунізму» в Ук­раїні.


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 352; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!