Змістовий модуль 2. Кримінологічна характеристика, причини та умови й запобігання окремих видів злочинів.



 

Тема №8

Злочинність неповнолітніх та її запобігання. Попередження насильства в сім’ї.

Семінарське заняття: 2 год.

1. Кримінологічна характеристика злочинності неповнолітніх.

2. Кримінологічна характеристика насильства в сім’ї.

3. Особливості детермінації злочинної поведінки неповнолітніх.

4. Особливості детермінації насильства в сім’ї.

5. Запобігання злочинів серед неповнолітніх та насильства в сім’ї.

Самостійна робота. Під час вивчення теми курсант повинен самостійно опрацювати наступні питання: особливості структури злочинності неповнолітніх; особливості загально-соціальної та спеціальної кримінологічної профілактики злочинів неповнолітніх.

Теми рефератів:

1. Кримінологічна характеристика злочинності неповнолітніх.

2. Загальнодержавні та спеціальні заходи запобігання злочинності неповнолітніх.

3. Причини та умови насильства в сім’ї. Попередження насильства в сім’ї.

Методичні рекомендації для підготовки до семінарського заняття.

Злочинність серед неповнолітніх та прояви насильства в сім’ї – це одна із найнебезпечніших форм злочинної діяльності, тому що ставить під загрозу найважливішім для суспільства цінностям й благам.

Питома вага (структура) злочинів, вчинених неповнолітніми із року в рік або за їх участю у загальній злочинності складає в середньому 9-11 %. За тяжкі та особливо тяжкі злочини складає – 50 %. Від 14 до 16 років серед засуджених неповнолітніх дорівнювало – 27 %. в структурі злочинності домінують злочини проти власності – 81 %. Групові злочини серед неповнолітніх становлять 60-70 %. 30 – 36 % неповнолітніх вчинюють злочини разом із дорослими. 15 % усіх злочинів вчиняється у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння. 80 % випадків злочинам передує девіантна поведінка: вживання алкоголю, наркотиків, ранні сексуальні стосунки, прояви вандалізму тощо.

Значна частка злочинів, що вчинюються неповнолітніми розглядається дорослими як прояв вікової незрілості, бешкетництва. Тож про багато з них не повідомляється правоохоронним органам, що призводить до збільшення їх латентності.

Основні типи неповнолітніх злочинців (В.В. Голіна): випадкові, ситуативні, нестійкі, злісні. Більшість неповнолітніх, що вчинили злочини, належать до перших двох типів (випадкові та ситуативні).

«Домашнє насильство» означає всі акти фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, які відбуваються в лоні сім’ї чи в межах місця проживання або між колишніми чи теперішніми подружжями або партнерами, незалежно від того, чи проживає правопорушник у тому самому місці, що й жертва, чи ні або незалежно від того, чи проживав правопорушник у тому самому місці, що й жертва, чи ні.

Насильство в сім’ї – будь-які умисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного спрямування одного члена сім’ї по відношенню до іншого члена сім’ї, якщо ці дії порушують конституційні права і свободи члена сім’ї як людини та громадянина і наносять йому моральну шкоду, шкоду його фізичному чи психічному здоров’ю.

Жорстоке поводження з дитиною – будь-які форми фізичного, психологічного, сексуального або економічного насильства над дитиною в сім’ї або поза нею, у тому числі:втягнення дитини в заняття проституцією; примушування дітей до участі у створенні предметів порнографічного характеру; ситуації, за яких дитина стала свідком кримінального правопорушення, внаслідок чого існує загроза її життю або здоров’ю; статеві зносини та розпусні дії з дитиною; будь-які незаконні угоди щодо дитини.

Фізичне насильство в сім’ї, за яке передбачено кримінальну відповідальність, може бути вчинене у вигляді:злочинів проти життя, здоров’я злочинів, які ставлять у небезпеку життя чи здоров’я члена сім’ї злочинів проти особистої волі.

Сексуальне насильство в сім’ї може виявлятися в учиненні: злочинів проти статевої недоторканості особи злочинів проти громадської моральності.

Психологічне насильство тягне за собою відповідальність лише в рідкісних випадках: погрози (вбивством, знищення майна) розголошення таємниці усиновлення (удочеріння), втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність жорстоке поводження з тваринами.

Економічне насильство в сім’ї, як злочин, може мати такі форми: ухилення від сплати платежів, які один член сім’ї зобов’язаний сплачувати на користь іншого протидія законній господарській діяльності одного члена сім’ї з боку іншого або, навпаки, примушування члена сім’ї займатися певними видами діяльності злочинні діяння одного члена сім’ї проти власності іншого члена сім’ї злочинні діяння одного члена сім’ї стосовно майна, що належить йому та іншому члену сім’ї на праві сумісної (спільної) власності порушення недоторканості житла зловживанні опікунськими правами.

Основні чинники, які обумовлюють злочини неповнолітніх:

1). Негативний вплив у сім’ї. Дослідження показують, що у своїй переважній більшості неповнолітні злочинці мали неблагополучний вплив. В переважній більшості загальна атмосфера неповаги батьків до дітей, жорстокість стосовно них, демонстративна байдужість, пияцтво. Неблагополучною може бути сім’я, в якій панує як злиденність, так і забезпеченість.

3). Незайнятість суспільно-корисною працею. Щорічно багатьом випускникам середніх шкіл та профтехучилищ не вдається працевлаштуватися. Нині підприємства відмовляються брати їх на роботу. Не можуть знайти постійної роботи і «відсіяні» зі шкіл.

4). Негативний вплив мікросередовища. Підліткам властиве підвищене прагнення до спілкування, що полегшує їх соціалізацію.

5). Вади у діяльності правоохоронних органів щодо профілактики злочинів неповнолітніх. Зокрема, слабо працюють підрозділи кримінальної міліції у справах неповнолітніх, орієнтуючись головним чином на розкриття вже вчинених злочинів.

Причини, що призводять до насильства в сім’ї: соціальні, економічні, психологічні, педагогічні, соціально-педагогічні, правові, політичні, соціально-медичні, фізіологічні та медичні.

Основні заходи запобігання злочинності неповнолітніх:

— оздоровити середовище та допомогти особам, які опинилися в несприятливих умовах життя та виховання, ще до того, як негативний уплив цих умов позначиться на їхній поведінці (етап ранньої профілактики);

— не допустити переходу на злочинний шлях і забезпечити корекцію осіб зі значним ступенем дезадаптації, що вчиняють правопорушення незлочинного характеру (етап безпосередньої профілактики);

— не допустити переходу на злочинний шлях та створити умови для корекції поведінки осіб, які систематично здійснюють правопорушення, характер й інтенсивність яких вказують на ймовірність учинення злочинів у найближчому майбутньому (етап профілактики дозлочинної поведінки);

— запобігти рецидивові злочинів, які раніше вчиняли злочини (профілактика рецидиву).

Основні заходи запобігання насильства в сім’ї:

— офіційне попередження про неприпустимість вчинення насильства в сім’ї;

— офіційне попередження про неприпустимість віктимної поведінки щодо насильства в сім’ї;

— узяття на профілактичний облік і зняття із профілактичного обліку членів сім’ї, що вчинили сімейне насильство;

— захисний припис (чинити конкретні акти насильства в сім’ї, отримувати інформацію про місце перебування жертви такого насильства, вести телефонні переговори з жертвою насильства в сім’ї, відвідувати жертву, у разі тимчасового перебування за місцем спільного життя).

Відсутність же реальних заходів усунення (нейтралізації) детермінації, які породжують висвітлену у лекції злочинні прояви, призводить до їх поширення у всіх верствах суспільства. При цьому масштаби й характер їх може викликати побоювання за безпеку як окремої людини, так і суспільства взагалі.

У цих умовах проблема запобігання злочинності серед неповнолітніх, молоді та насильства в сім’ї, що безпосередньо зачіпає важливі сфери життєдіяльності людей, будучи частиною загальної проблеми запобігання злочинності, стає не тільки важливою теоретичною, але й однією з найбільш гострою практичною проблемою.

 

Рекомендована література до теми:

нормативні акти:

1. Конституція України [Електронний ресурс]: закон України від 28. 06. 1996 р. № 2952-VI із змін., внес. згідно із Законами України: за станом на 02. 09. 2015 р. – Електрон. дан. (1 файл). – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua. – Назва з екрана.

2. Кримінальний кодекс України [Електронний ресурс]: закон України від 05. 04. 2001 р. № 5460-VI (5460-17) із змін., внес. згідно із Законами України та Рішеннями Конституційного Суду: за станом на 15. 09. 2015 р. № 1207-VII (1207-18). – Електрон. дан. (1 файл). – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua. – Назва з екрана.

3. Кримінальний процесуальний кодекс України [Електронний ресурс]: закон України від 19. 10. 2012 р. № 5076-VI із змін., внес. згідно із Законами: ВВР, 2013, № 9-10, № 11-12, № 13, ст. 88.: за станом на 15. 04. 2015 р. № 1207-VII. – Електрон. дан. (1 файл). – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua. – Назва з екрана.

4. Постанови Пленуму Верховного Суду України із загальних питань судової діяльності та в кримінальних справах / [упоряд. В. В. Рожнова, А. С. Сизоненко, Л. Д. Удалова]. – К. : ПАЛИВОДА А. В., 2010. – 456 с.

5. Про органи і служби у справах неповнолітніх та спеціальні установи для неповнолітніх // ВВР України. – 1995. – № 6. – Ст. 35.

6. Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей [Електронний ресурс]: закон України від 24 січня 1995 р. (зі змінами та доповненнями від 07. 02. 2007 р № 609-V). – Електрон. дан. (1 файл). – Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua. – Назва з екрана.

7. Про органи і служби у справах неповнолітніх та спеціальні установи для неповнолітніх [Електронний ресурс]: закон України від 24 січня 1995 р. – Електрон. дан. (1 файл). – Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua. – Назва з екрана.

8. Про попередження насильства в сім’ї [Електронний ресурс]: закон України від 15. 11. 2001 р. № 2789-ІІІ змін. і доп., внес. згідно із Законами України: за станом на 25.09.2008 р. № 599-VI. – Електрон. дан. (1 файл). – Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua . – Назва з екрана.

9. Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи: закон України від 1991 р. // ВВР України. – 1991. – № 21; 1992 – № 13.

10. Про профілактику злочинів [Електронний ресурс]: проект закону України від 12 травня 1998 р. – Електрон. дан. (1 файл). – Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua. – Назва з екрана.

Базова

1. Абельцев С. Н. Личность преступника и проблемы криминального насилия / С. Н. Абельцев. – М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2000. – 208 с.

2. Бандурка А. М, Давыденко Л. М. Преступность в Украине: причини и противодействие: монография / А. М. Бандурка, Л. М. Давыденко: МВД Украины. НУВД. – X.: Основа, 2003. – 367 с.

3. Бугера О. Проблеми використання засобів масової інформації для запобігання злочинності неповнолітніх / О. Бугера // Право України. – 2007. – № 4. – С. 115 – 118.

4. Гуляева К. Ю. Агрессивность и ее особенности в подростковом возрасте / К. Ю. Губанова // Вестник Москов. ун-та МВД России. – 2007. – № 3. С. 68 – 72.

5. Даньшин И. Н. Общетеоретические проблемы криминологии: монография / И. И. Даньшин. – Харьков: Прапор, 2005. – 224 с.

6. Джужа О. М., Моісеєв Є. М., Василевич В. В. Кримінологія – Альбом схем (загальна і особлива частини): навч. посібник / О. М. Джужа, Є. М. Моісеєв, В. В. Василевич: За заг. ред. Джужи О. М.; НАВСУ. – К., 2000. – 368 с.

7. Джужа О. М., Моісеєв Є. М., Василевич В. В. Кримінологія: Навчально-методичний посібник / О. М. Джужа, Є. М. Моісеєв, В. В. Василевич: За заг. ред. О. М. Джужи. – К.: Атіка, 2003. – 400 с.

8. Закалюк А. П. Курс сучасної української кримінології: теорія і практика: у 3 кн. / А. П. Закалюк. – К.: Вид. Дім «Ін Юре», 2007. – кн. 1: Теоретичні засади та історія української науки. – 2007. – 424 с.; кн. 2: Кримінологічна характеристика та запобігання вчиненню окремих злочинів. – 2007. – 712 с.; кн. 3: «Практична кримінологія». – 2008. – 320 с.

9. Зелинский А. Ф. Криминология: Курс лекций / А. Ф. Зелинский. – Харьков, 1996. – 260 с.

10. Зелинский А. Ф. Криминология / А. Ф. Зелинский. – Харьков, 2000. – 240 с.

11. Иншаков С. М. Зарубежная криминология / С. М. Иншаков. – М.: Издательская группа ИНФРА-М – НОРМА, 1997. – 383 с.

12. Исаченко А. Г. Оперативно-розыскная криминология: Учебное пособие для вузов / А. Г. Исаченко. – М., 2001. – 256 с.

13. Криминология: Учебник / Под ред. В. Н. Бурлакова, В. П. Сальникова. – СПб.: Изд. «Лань», 1998. – 576 с.

14. Криминология: Учебник / Под ред. Н. Ф. Кузнецовой, Г. М. Миньковского. – М.: Издательство БЕК, 1998. – 566 с.

15. Криминология: Учебник / Под ред. акад. В. Н. Кудрявцева, проф. В. Е. Эминова. – 2-е изд. перераб. и доп. – М., 2000. – 534 с.

16. Криминология: приглашение к дискуссии: монография / Авт. кол.: А. В. Беляба, Э. В. Виленская, Э. А. Дидоренко, Б. Г. Розовский. – Луганск: РИО ЛИВД, 2000 – 318 с.

17. Кримінологія і профілактика злочинів: Курс лекцій: У 2-х кн. / Александров Ю. В., Гаврилишин А. П., Джужа О. М. та ін.; За ред. В. Г. Лихолоба. – К. 1996. Кн. 1: Загальна частина.

18. Кримінологія і профілактика злочинів: Курс лекцій: У 2-х кн. / Александров Ю. В., Гаврилишин А. П., Джужа О. М. та ін.; За заг. ред. О. М. Джужи. – К.: НАВСУ, 2000. Кн. 2: Особлива частина.

19. Криминология: Учебное пособие для юридических вузов / Кузнецова Н. Ф., Аргунова Ю. Н. – М.: Зерцало-М, 2001. – 208 с.

20. Кримінологія: Спеціалізований курс лекцій зі схемами (Загальна та Особлива частини): Навч. посібник / За заг. ред. О. М. Джужи. – К.: Атіка, 2001. – 368 с.

21. Криминология: Учебник / Под. ред. В. Н. Бурлакова, Н. М. Кропачева. – СПб.: Санкт-Петербургский гос. ун-т. Питер, 2002. – 432 с.

22. Кримінологія: Практикум / Уклад. О. М. Джужа, Г. І. Піщенко, О. Ф. Гіда. – К.: НАВСУ, 2003. – 56 с.

23. Кримінологія: навч. посіб. / О. М. Джужа, В. В. Василевич, Ю. Ф. Іванов, П. М. Опансенко, В. Г. Пшеничний, В. Г. Сюравчик; За заг. ред. О. М. Джужи. – К.: Прецедент, 2004. – 208 с.

24. Криминология: Учебник / Под ред. акад. В. Н. Кудрявцева, проф. В. Е. Эминова. – 4-е изд., перераб. и доп. – М.: Юристъ, 2006. – 678 с.

25. Кримінологія: навчально-методичний посібник / За ред. О. М. Джужи. – К.: Атіка, 2008. – 316 с.

26. Кримінологія: Навч. посіб. / Ю. Ф. Іванов., О. М. Джужа. – К.: Вид. ПАЛИВОДА А. В., 2008. – 264 с.

27. Кримінологія: навчально-методичний посібник / За ред. О. М. Джужи. – К.: Атіка, 2008. – 316 с.

28. Кримінологія: Загальна та Особлива частина [Підручник для студентів юрид. спец. вищ. навч. закладів] / І. М. Даньшин, В. В. Голіна, О. Г. Кальман, О. В. Лисодєд; За ред. проф. І. М. Даньшина. – Харків: Право, 2009. – 288 с.

29. Курс кримінології: Загальна частина: Підручник: У 2 кн. / О. М. Джужа, П. П. Михайленко, О. Г. Кулик та ін.; За заг. ред. О. М. Джужи. – К.: Юрінком Інтер, 2001. – 352 с.

30. Курс кримінології: Особлива частина: Підручник: У 2 кн. / М. В. Корнієнко, Б. В. Романюк, І. М. Мельник та ін.; За заг. ред. О. М. Джужи. – К.: Юрінком Інтер, 2001. – 480 с.

Допоміжна

1. Бааль Н. Б. Политический экстремизм молодёжи как острейшая проблема современной России / Н. Б. Бааль // Российский следователь. – 2007. – № 7 – С. 26 – 28.

2. Гуляева К. Ю. Агрессивность и ее особенности в подростковом возрасте / К. Ю. Гуляева // Вестник Москов. ун-та МВД России. – 2007. – № 3. С. 68 – 72.

3. Жукова Т. В. Преступность и наркомания среди несовершеннолетних как внутренняя угроза национальной безопасности Российской Федерации / Т. В. Жукова // Российский следователь. – 2006. – № 4. – С. 34 – 35.

Навчально-методичні розробки, рекомендації, посібники, матеріали підготовлені науково-педагогічним складом кафедри:

1. Лекція-презентація: «Злочинність неповнолітніх та її запобігання. Попередження насильства в сім’ї».

 

Тема №10


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 308; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!