Економічна злочинність та її запобігання. Кримінологічна характеристика та запобігання жіночої злочинності



Семінарське заняття: 2 год.

1. Поняття і кримінологічна характеристика економічної злочинності. Соціальні характеристики осіб, які вчиняють економічні злочини.

2. Причини та умови економічної злочинності.

3. Основні напрями запобігання економічних злочинів. Роль ОВС в запобіганні їй.

4. Кримінологічна характеристика та запобігання жіночої злочинності

Самостійна робота. Під час вивчення теми курсант повинен самостійно опрацювати наступні питання: заходи загально соціальної профілактики злочинів у сфері економіки; роль ОВС з попередження злочинів у сфері економіки.

Теми рефератів:

1. Причини та умови економічної злочинності в Україні.

2. Корупція і злочинність в сфері економіки.

3. Заходи запобігання економічних злочинів.

4. Причини та умови жіночої злочинності.

Методичні рекомендації для підготовки до семінарського заняття.

Поняття «економіка» означає сукупність суспільно-виробничих відносин, що характеризують суспільно-економічний лад суспільства.

У світі немає жодної держави, економіка якої абсолютно була б схожа на економіку іншої держави. Проте схожими можуть бути типи власності, засоби виробництва, співвідношення державної і приватної власності тощо.

В економіці будь-якої держави є суперечності й недоліки, які використовує злочинність. Це стосується економіки України.

Відкинувши концепцію державного монополізму в економіці, Україна здійснює перехід до ринкової економіки і приватного бізнесу. Відсутність досвіду, невдосконалені правова база, механізм регулювання такою економікою створюють можливості для злочинного збагачення.

Єдиного міжнародного визнаного визначення економічної злочинності не існує через певні відмінності економіки різних країн, а також через розбіжності думок різних кримінологів щодо кола злочинів, які слід вважати економічними.

Економічну злочинність можна визначити як протиправну діяльність, що посягає на інтереси економіки держави загалом, а також на інтереси окремих груп громадян, приватну підприємницьку діяльність, має здебільшого усталений характер і здійснюється з метою здобуття наживи під прикриттям законної економічної діяльності або з використанням її можливостей шляхом зловживання довірою потерпілих.

У зв’язку зі значним зниженням обсягів виробництва у структурі економіки епіцентр злочинної діяльності перемістився в інші її сфери. Нині економічна злочинність найбільшу активність проявляє в паливно-енергетичному та аграрно-промисловому комплексі, у сферах приватизації, кредитно-фінансовій (у тому числі банківській), зовнішньоекономічній та бюджетній.

Велику загрозу економічній безпеці в Україні створює виключно висока за світовими вимірами «тінізація» економіки (понад 50 %), зокрема великого поширення дістало ухиляння від сплати податків, зборів, інших обов’язкових платежів. На високому рівні перебувають також контрабандні прояви, фальшування грошей, комерційне хабарництво, зловживання, пов’язані з нецільовим використанням бюджетних коштів (у тому числі призначених для виплати заробітної плати), злочини з підакцизними товарами.

Зауважимо, що абсолютна більшість злочинів у сфері господарської діяльності вчиняються з метою розкрадання коштів і майна, привласнення нерухомості й земельних паїв.

Нині глобального характеру набирають прояви розкрадання з використанням електронних розрахунків. Всесвітнє комп’ютерне «мереживо-павутиння» (насамперед Інтернет) докорінно змінило систему кредитно-фінансових і банківських операцій, водночас породивши невідомі раніше можливості використання її у злочинних цілях. Наприклад, один західний банк зазнав збитків у розмірі 140 млн. дол. від «нальоту» московських хакерів (зломщиків комп’ютерних мереж). Проте керівництво банку навіть не зробило про це офіційної заяви, бо приховувало «брудні» капітали.

За заявою ФБР американські бази даних щомісяця зазнають понад тисячу «нальотів» іноземних хакерів. В Україні розкрадання із застосуванням комп’ютерних мереж поки що не набуло широкого розмаху. Його здійснюють здебільшого особи, які мають офіційний доступ до відповідних банків даних.

Порушення податкового законодавства є масовим явищем. При перевірках воно виявляється у 70-75 % організацій. Широкий розмах дістало перераховування валютної виручки за кордоном. На думку експертів, обсяги перетікання капіталів за кордон становлять щонайменше 25 млрд. дол.

Для кримінологічного дослідження цих злочинів особливо актуальними є питання: їхньої загальної несприятливої динаміки; участі у їх вчиненні підлітків і молоді; наявності елементів кримінального професіоналізму, що виявляється в злочинній поведінці і способі життя осіб, які вчинюють ці злочини; віктимної поведінки потерпілих як фактора, який сприяє вчиненню таких злочинів; значення матеріального фактора і негативних економічних процесів тощо. При розгляді обставин, що детермінують цю групу злочинів, потрібно виділити економічні й морально-психологічні умови, негативні організаційно-управлінські фактори, недоліки правоохоронної діяльності тощо. Особливу увагу слід приділити запобіжним заходам, які здійснюються різними службами і підрозділами органів внутрішніх справ.

Розкриваючи поняття цього виду злочинності, необхідно передусім визначити її структуру, враховуючи зміни у чинному законодавстві.

Оцінюючи основні показники економічної злочинності, важливо враховувати високий рівень латентність злочинів, в силу чого статистичні дані про рівень, стан, структуру, характер, динаміку і географію економічної злочинності значною мірою залежать від рівня правоохоронної діяльності – активності оперативно-розшукових і слідчих апаратів. Зокрема, статистичні показники економічної злочинності можуть знижуватися, хоча насправді кількість цих злочинів зростає і, навпаки, показники можуть зростати, відображаючи активізацію впливу на економічну злочинність, сама ж вона залишається на попередньому рівні, можливо, внаслідок такої активізації навіть знижується. Точнішу оцінку справжнього становища дадуть облік латентності економічних злочинів та результати їх вибіркового вивчення.

Розглядаючи кримінологічну характеристику осіб, які вчинили названі злочини, потрібно мати на увазі дуже різноманітні їхні характеристики (соціально-демографічні, морально-психологічні, рольові та ін.), а також те, що пропонована в підручнику й інших кримінологічних роботах типологія цього виду злочинців є значною мірою спрощеною.

Аналізуючи детермінанти економічної злочинності, слід розрізняти, з одного боку, особистісні детермінанти, пов’язані з морально-психологічними властивостями й особливостями злочинців, з конкретними ситуаціями та обставинами їхнього життя, а з іншого, – поза особистісні детермінанти: криміногенні фактори економічного, соціально-культурного, соціально-психологічного, організаційно-управлінського, правового й іншого характеру.

Відповідно до цього й основні напрями запобігання економічної злочинності повинні орієнтуватися на особистісні та поза особистісні детермінанти і здійснюватись у вигляді загально-соціальних і спеціально-кримінологічних заходів.

Щодо запобігання жіночої злочинності, то основними напрямами є: забезпечення жінками роботою і заробітною платою; підвищення її освіти і кваліфікації; допомога сім’ї; захист моральності, гідності і честі жінки; поліпшення адаптаційних можливостей жінок під час відбування ними покарання та після звільнення з місць позбавлення волі; соціально-виховні заходи, спрямовані на перешкоджання виникненню, поширенню і рецидиву криміногенних явищ зовнішнього середовища де відбувається фізична і моральна деформація жінок; обмеження впливу на жінок «фонових» явищ.

 

Рекомендована література до теми:

нормативні акти:

1. Конституція України [Електронний ресурс]: закон України від 28. 06. 1996 р. № 2952-VI із змін., внес. згідно із Законами України: за станом на 02. 09. 2015 р. – Електрон. дан. (1 файл). – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua. – Назва з екрана.

2. Кримінальний кодекс України [Електронний ресурс]: закон України від 05. 04. 2001 р. № 5460-VI (5460-17) із змін., внес. згідно із Законами України та Рішеннями Конституційного Суду: за станом на 15. 09. 2015 р. № 1207-VII (1207-18). – Електрон. дан. (1 файл). – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua. – Назва з екрана.

3. Кримінальний процесуальний кодекс України [Електронний ресурс]: закон України від 19. 10. 2012 р. № 5076-VI із змін., внес. згідно із Законами: ВВР, 2013, № 9-10, № 11-12, № 13, ст. 88.: за станом на 15. 04. 2015 р. № 1207-VII. – Електрон. дан. (1 файл). – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua. – Назва з екрана.

4. Постанови Пленуму Верховного Суду України із загальних питань судової діяльності та в кримінальних справах / [упоряд. В. В. Рожнова, А. С. Сизоненко, Л. Д. Удалова]. – К.: ПАЛИВОДА А. В., 2010. – 456 с.

5. Про власність [Електронний ресурс]: закон України від 7 лютого 1997 р. – Електрон. дан. (1 файл). – Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua. – Назва з екрана.

6. Про внесення змін до Закону України “Про податкову службу в Україні” [Електронний ресурс]: закон України від 5 лютого 1998 р. – Електрон. дан. (1 файл). – Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua. – Назва з екрана.

7. Про державну статистику [Електронний ресурс]: закон України від 13 липня 2000 р. № 1922-ІІІ. – Електрон. дан. (1 файл). – Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua. – Назва з екрана.

8. Про додаткові заходи щодо поліпшення діяльності органів внутрішніх справ та громадських формувань з охорони громадського порядку: указ Президента України від 16 червня 1999 р. № 650/99 // Міліція України. – 1999. – № 7 – 8. – С. 4.

9. Про захист суспільної моралі [Електронний ресурс]: закон України від 20 листопада 2003 року № 1296-IV. – Електрон. дан. (1 файл). – Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua. – Назва з екрана.

10. Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю: закон України від 30 червня 1993 р. // ВВР України. – 1993. – № 35. – Ст. 258.

11. Про профілактику злочинів [Електронний ресурс]: проект закону України від 12 травня 1998 р. – Електрон. дан. (1 файл). – Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua. – Назва з екрана.

12. Про ратифікацію Конвенції Організації Об’єднаних Націй проти транснаціональної організованої злочинності та протоколів, що її доповнюють (Протоколу про попередження і припинення торгівлі людьми, особливо жінками і дітьми, і покарання за неї і Протоколу проти незаконного ввозу мігрантів по суші, морю і повітрю) від 4 лютого 2004 року № 1433-ІV. – Електрон. дан. (1 файл). – Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua. – Назва з екрана.

Базова

1. Аванесов Г. А. Криминология и организация предупреждения преступлений / Г. А. Аванесов. – М., 1995. – 126 с.

2. Аванесов Г. А. Криминология и социальная профилактика / Г. А. Аванесов. – М., 1980. – 87 с.

3. Аванесов Г. А. Криминология / Г. А. Аванесов. – М.: Академия МВД СССР, 1984. – 347 с.

4. Александров Ю. В., Гель А. П., Семаков Г. С. Кримінологія: Курс лекцій / Ю. В. Александров, А. П. Гель, Г. С. Семаков. – К.: 2002. – 296 с.

5. Бабенко А. М. Запобігання органами внутрішніх справ незаконному культивуванню наркотиковмісних рослин: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. юрид. наук: спец. 12. 00. 08 «Кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право» / А. М. Бабенко. – К., 2007. – 20 с.

6. Бандурка А. М, Давыденко Л. М. Преступность в Украине: причини и противодействие: монография / А. М. Бандурка, Л. М. Давыденко: МВД Украины. НУВД. – X.: Основа, 2003. – 367 с.

7. Бузало П. М., Денисов С. Ф., Кириченко О. В. Кримінологія: навч. пос. / П. М. Бузало, C. Ф. Денисов, О. В. Кириченко: Центр учбової літератури, 2007. – 192 с.

8. Боротьба з відмиванням коштів: правовий, організаційний та практичний аспекти / Держ. комітет фінансового моніторингу України. Ін-т законодавства ВР України; С. Г. Гуржій, О. Л. Копиленко, Я. В. Янушевич, О. Ю. Фещєнко, А. Т. Ковальчук; Ред. М. Я. Азарова. – К.: Парламентське вид-во, 2005. – 215 с.

9. Боротьба з організованою злочинністю і корупцією (теорія і практика): Науково-практич. журнал. № 11/2005/ МНДЦ з проблем БОЗ. – Київ, 2005. – 231 с.

10. Голіна В. В. Запобігання злочинності в Україні: навч. посібник / В. В. Голіна. – X.: Нац. юрид. акад., 2007 – 107 с.

11. Голіна В. В. Кримінологічні та кримінально-правові проблеми боротьби з бандитизмом: соціально-правове і кримінологічне дослідження: монографія / В. В. Голіна. – X.: Регіон-інформ, 2004. – 210 с.

12. Головкін Б. Дослідження смислової сфери особистості корисливо-насильницького злочинця / Б. Головкін // Вісник прокуратури. – К., 2007. – № 7. – С. 77 – 85.

13. Джужа О. М., Моісеєв Є. М., Василевич В. В. Кримінологія – Альбом схем (загальна і особлива частини): навч. посібник / О. М. Джужа, Є. М. Моісеєв, В. В. Василевич: За заг. ред. Джужи О. М.; НАВСУ. – К., 2000. – 368 с.

14. Джужа О. М., Моісеєв Є. М., Василевич В. В. Кримінологія: Навчально-методичний посібник / О. М. Джужа, Є. М. Моісеєв, В. В. Василевич: За заг. ред. О. М. Джужи. – К.: Атіка, 2003. – 400 с.

15. Закалюк А. П. Курс сучасної української кримінології: теорія і практика: у 3 кн. / А. П. Закалюк. – К.: Вид. Дім «Ін Юре», 2007. – кн. 1: Теоретичні засади та історія української науки. – 2007. – 424 с.; кн. 2: Кримінологічна характеристика та запобігання вчиненню окремих злочинів. – 2007. – 712 с.; кн. 3: «Практична кримінологія». – 2008. – 320 с.

16. Зелинский А. Ф. Криминология: Курс лекций / А. Ф. Зелинский. – Харьков, 1996. – 260 с.

17. Зелинский А. Ф. Криминология / А. Ф. Зелинский. – Харьков, 2000. – 240 с.

18. Иншаков С. М. Зарубежная криминология / С. М. Иншаков. – М.: Издательская группа ИНФРА-М – НОРМА, 1997. – 383 с.

19. Криминология: Учебник / Под ред. В. Н. Кудрявцева, В. Е. Эминова. – М.: Юристъ, 1997. – 512 с.

20. Криминология: Учебник / Под ред. В. Н. Бурлакова, В. П. Сальникова. – СПб.: Изд. “Лань”, 1998. – 576 с.

21. Криминология: Учебник / Под ред. Н. Ф. Кузнецовой, Г. М. Миньковского. – М.: Издательство БЕК, 1998. – 566 с.

22. Криминология: Учебник / Под ред. акад. В. Н. Кудрявцева, проф. В. Е. Эминова. – 2-е изд. перераб. и доп. – М., 2000. – 534 с.

23. Криминология: приглашение к дискуссии: монография / Авт. кол.: А. В. Беляба, Э. В. Виленская, Э. А. Дидоренко, Б. Г. Розовский. – Луганск: РИО ЛИВД, 2000 – 318 с.

24. Кримінологія і профілактика злочинів: Курс лекцій: У 2-х кн. / Александров Ю. В., Гаврилишин А. П., Джужа О. М. та ін.; За ред. В. Г. Лихолоба – К. 1996. Кн. 1: Загальна частина.

25. Кримінологія і профілактика злочинів: Курс лекцій: У 2-х кн. / Александров Ю. В., Гаврилишин А. П., Джужа О. М. та ін.; За заг. ред. О. М. Джужи. – К.: НАВСУ, 2000. Кн. 2: Особлива частина.

26. Криминология: Учебное пособие для юридических вузов / Кузнецова Н. Ф., Аргунова Ю. Н. – М.: Зерцало-М, 2001. – 208 с.

27. Кримінологія: Спеціалізований курс лекцій зі схемами (Загальна та Особлива частини): Навч. посібник / За заг. ред. О. М. Джужи. – К.: Атіка, 2001. – 368 с.

28. Криминология: Учебник / Под. ред. В. Н. Бурлакова, Н. М. Кропачева. – СПб.: Санкт-Петербургский гос. ун-т. Питер, 2002. – 432 с.

29. Кримінологія: Практикум / Уклад. О. М. Джужа, Г. І. Піщенко, О. Ф. Гіда. – К.: НАВСУ, 2003. – 56 с.

30. Кримінологія: навч. посіб. / О. М. Джужа, В. В. Василевич, Ю. Ф. Іванов, П. М. Опансенко, В. Г. Пшеничний, В. Г. Сюравчик; За заг. ред. О. М. Джужи. – К.: Прецедент, 2004. – 208 с.

31. Кримінологічна віктимологія: навч. посіб. / За заг. ред. О. М. Джужи. – К.: Атіка, 2006. – 352 с.

32. Криминология: Учебник / Под ред. акад. В. Н. Кудрявцева, проф. В. Е. Эминова. – 4-е изд., перераб. и доп. – М.: Юристъ, 2006. – 678 с.

33. Кримінологія: навчально-методичний посібник / За ред. О. М. Джужи. – К.: Атіка, 2008. – 316 с.

34. Кримінологія: Навч. посіб. / Ю. Ф. Іванов., О. М. Джужа. – К.: Вид. ПАЛИВОДА А. В., 2008. – 264 с.

35. Кримінологія: Загальна та Особлива частина [Підручник для студентів юрид. спец. вищ. навч. закладів] / І. М. Даньшин, В. В. Голіна, О. Г. Кальман, О. В. Лисодєд; За ред. проф. І. М. Даньшина. – Харків: Право, 2009. – 288 с.

36. Кримінологія (Особлива частина) : навчальний посібник / Кол. авторів : Блага А. Б., Васильєв А. А., Давиденко Л. М. та ін.; за заг. ред. О. М. Литвинова; наук. ред. серії О. М. Бандурка. – Харків : Харків. нац. ун-т внутр. справ, 2011. – 347 с.

37. Корж В. П. Методика расследования экономических преступлений, совершаемых организованными группами, преступными организациями: Руководство для следователей: Научно-пратическое пособие / В. П. Корж: Нац. ун-т вн. дел. – X.: Лицей, 2002. – 279 с.

38. Коржанський М. Й. Кваліфікація злочинів: навч. посіб. / М. Й. Коржанський. – вид. 3-тє, доп. та перероб. – К.: Атіка, 2007. – 592 с.

39. Шакун В. І. Урбанізація і злочинність: монографія / В. І. Шакун. – К.: Вид-во Укр. акад. внутр. справ, 1996. – 256 с.

40. Шнайдер Г. Й. Криминология: Пер. с. нем. / Под. общ. ред. Л. О. Иванова. – М., 1994. – 504 с.

41. Шоткинов С. А. Криминология / С. А. Шоткинов. – Иркутск, 2003. – 288 c.

Допоміжна

1. Бабенко А. М. Запобігання органами внутрішніх справ незаконному культивуванню наркотиковмісних рослин: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. юрид. наук: спец. 12. 00. 08 «Кримінальне право та кримінологія ; кримінально-виконавче право» / А. М. Бабенко. – К., 2007. – 20 с.

2. Бугера О. Проблеми використання засобів масової інформації для запобігання злочинності неповнолітніх / О. Бугера // Право України. – 2007. – № 4. – С. 115 – 118.

3. Головкін Б. Дослідження смислової сфери особистості корисливо-насильницького злочинця / Б. Головкін // Вісник прокуратури. – К., 2007. – № 7. – С. 77 – 85.

4. Джужа О. М. Яка кримінологія потрібна сьогодні? / О. М. Джужа // Право України. – 2000. – № 6. – С. 34 – 37.

5. Джужа О. М., Чернявський С. С. Місце і роль кримінологічних досліджень у протидії економічній злочинності в Україні // Науковий вісник НАВСУ. – 2005. – № 1. – С. 89 – 95.

6. Джужа О., Голосніченко Д., Чернявський С. Злочини у сфері кредитно-фінансової та банківської діяльності: кримінологічний аналіз / О. Джужа, Д. Голосніченко, С. Чернявський // Право України. – 2000. – № 11. – С. 43 – 15.

7. Єжеєв М, Невмержицький П. Шляхи вдосконалення механізму взаємодії правоохоронних органів у боротьбі з транснаціональною злочинністю в економічній сфері / М. Єжеєв, П. Невмержицький // Вісник Національної академії державного управління при Президентові України. – 2004. – № 2. – С. 225.

8. Коноваленко О. Корисливо-насильницькі злочини проти власності: їх кількісно-якісний аналіз / О. Коноваленко // Право України. – 2006. – № 2. – С. 70 – 73.

9. Коноваленко О. Особа злочинця корисливо-насильницької спрямованості: кримінологічна характеристика і типологія / О. Коноваленко // Право України. – 2006. – № 4. – С. 75 – 78.

10. Коноваленко О. Рівень і тенденції корисливо-насильницьких злочинів проти приватної власності / О. Коноваленко // Право України. – 2007. – № 2. – С. 78 – 82.

11. Корж В. П. Методика расследования экономических преступлений, совершаемых организованными группами, преступными организациями: Руководство для следователей: Научно-пратическое пособие / Нац. ун-т вн. дел. – X.: Лицей, 2002. – 279 с.

12. Мірошник Ю. Аналіз етапу боротьби з корупцією та окремі пропозиції, що сприятимуть її подоланню / Ю. Мірошников // Вісник прокуратури. – К, 2007. – № 10. – С. 51 – 57.

13. Паламарчук Г., Венгер Л. Особливості рейдерства в Україні та політика його подолання / Г. Паламарчук, Л. Венгер // Економіка України. – 2007. – № 9. – С. 38 – 46.

14. Решетова Н., Бурковская В. Квалификация организованных форм террористической деятельности / Н. Решетова, В. Бурковская // Законность. – 2007. – № 6. – С. 16 – 20.

15. Черних Д. Протидія «рейдерству»: теоретико-правовий аспект / Д. Черних // Вісник прокуратури. – К., 2007. – № 5. – С. 64 – 70.

Навчально-методичні розробки, рекомендації, посібники, матеріали підготовлені науково-педагогічним складом кафедри:

1. Лекція-презентація: «Економічна злочинність та її запобігання. Кримінологічна характеристика та запобігання жіночої злочинності».

 

Тема №13


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 544; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!