Доходний підхід оцінки вартості нерухомості



 

Сучасний погляд на оцінку дохідної нерухомості допускає два джерела доходу: орендна плата, що надходить від здачі власності в оренду; частина доходу від комерційної експлуатації власності.

Якщо об'єкт нерухомості по своєму функціональному призначенню використовується для ведення специфічного бізнесу, то об'єкт оцінюється з погляду його комерційного потенціалу. В основі доходного підходу лежить принцип очікування майбутніх вигід, а вигода від володіння власності включає право одержувати всі регулярні доходи під час володіння, а також доход від продажу власності після закінчення володіння (вартість реверсії).

У рамках доходного підходу виділяють два основних методи: метод прямої капіталізації, метод капіталізації по нормі віддачі (метод дисконтованих грошових потоків).

Метод прямої капіталізації перераховує річний доход у вартість власності шляхом розподілу річного доходу на відповідну норму доходу (коефіцієнт капіталізації) або шляхом множення його на відповідний коефіцієнт доходу. Формула розрахунку має вигляд:

 

                                                                                         (8.1)

 

де В– вартість об’єкту нерухомості, грн;

– чистий операційний доход, грн;

– коефіцієнт капіталізації (у виді десятичного дробу).

Метод капіталізації по нормі віддачі (метод дисконтованих грошових потоків) перераховує майбутні платежі в дійсну вартість власності або шляхом дисконтування кожного майбутнього платежу відповідною йому нормою дисконтування (аналіз дисконтованих грошових потоків), або шляхом капіталізації із застосуванням розрахункових моделей. Розрахункові моделі капіталізації по нормі віддачі є окремими випадками аналізу дисконтованих грошових потоків для деяких, регулярно змінюємих потоків доходу. Розрахунок вартості об’єкту нерухомості здійснюється за формулою:

 

                                                                        (8.2)

 

де  – поточна вартість, грн.;

 – грошовий потік періоду t, грн..;

 – ставка дисконтування грошового потоку періоду t;

Р– вартість реверсії, або залишкова вартість, грн.

 

Капіталізація по нормі віддачі базується на припущеннях щодо зміни очікуваного доходу і вартості оцінюваної власності протягом строку реалізації проекту (володіння об'єкта нерухомості). Норми віддачі (ставка дисконтування) є нормами складного відсотка, що зіставляють всі майбутні грошові потоки протягом строку проекту з початковими інвестиціями. Ця величина характеризує ефективність капіталовкладень і враховує весь сукупний доход (доход на інвестиції й доход від зміни вартості активу), приводячи у відповідність по факторах часу і ризику первісні інвестиції й реалізований економічний ефект. Ставка дисконтування розглядається з врахуванням того, що ринок капіталу, ринок цінних паперів і ринок нерухомості являють собою єдину систему інвестиційних інструментів.

Метод капіталізації доходів припускає наявність достовірного прогнозу очікуваних доходів.

Для розрахунку загального коефіцієнта капіталізації, залежно від обсягу наявної достовірної ринкової інформації, застосовуються наступні методи:

метод порівняння продажів;

розрахунок із застосуванням коефіцієнта дійсного валового доходу;

техніка інвестиційної групи;

розрахунок із застосуванням коефіцієнта покриття боргу.

Основними методами визначення норми дисконтування є:

метод побудови (підсумовування);

метод порівняння альтернативних інвестицій;

метод виділення;

метод моніторингу.

Для деяких видів грошових потоків, що мають вид регулярно змінюємих ануітетів з обліком або без обліку реверсії, розроблені розрахункові моделі, що дозволяють значно спростити процес капіталізації.

Всі розрахункові моделі капіталізації можна розділити на три групи:

моделі доходу;

моделі власності;

іпотечно-інвестиційні моделі.

 


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 197; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!