Тема 8. Оцінювання вартості земельної ділянки, будівель і споруд



 

1 Оцінка вартості нерухомості і основні підходи до їх оцінки

2 Витратний підхід визначення ринкової вартості нерухомості

3 Доходний підхід оцінки вартості нерухомості

4 Порівняльний підхід оцінки вартості нерухомості

5 Оцінка вартості земельної ділянки

6 Оцінка вартості будинків і споруд

 

Оцінка вартості нерухомості і основні підходи до їх оцінки

 

Нерухоме майно – це фізичні об'єкти з фіксованим місцем розташування в просторі, все, що невіддільно з ними зв'язане, а також права, інтереси й вигоди, обумовлені володінням об'єктами. Під об'єктом нерухомості розуміється, по-перше, підприємство в цілому як майновий комплекс, а по-друге, земельна ділянка.

Оцінка вартості нерухомості здійснюється на основі трьох традиційних підходів до оцінки власності: витратного, доходного і порівняльного.

З позиції витратного підходу вартість нерухомості являє собою вартість витрат на створення аналогічного об'єкта. Підхід з погляду витрат заснований на припущенні про те, що витрати на будівництво будинку та витрати на придбання ділянки і її підготовку до будівництва є прийнятним орієнтиром для визначення вартості нерухомого майна. На збалансованому ринку нерухомості ринкові витрати на створення об'єкта нерухомості, ринкова інформація із продажів аналогів і капіталізований доход від об'єкта нерухомості повинні відповідати тому самому значенню вартості, що врівноважує попит та пропозицію. Через обмежене використання методів порівняльного і доходного підходів витратний підхід набув більш широкого застосування.

З позиції доходного підходу, що також називають підходом на основі капіталізації доходу, вартість нерухомості визначається величиною майбутніх вигід власника.

З позиції порівняльного підходу величина вартості розраховується виходячи із зіставлення цін недавніх продаж порівнянних об'єктів.

 

Витратний підхід визначення ринкової вартості нерухомості

Існує цілий ряд об'єктів нерухомості, які важко оцінити за допомогою методу порівняння продаж або капіталізації доходу через відсутність порівнянних об'єктів, не спрямованість їх призначення на отримання доходу, зниження кількості та зменшення їх доходності в період зменшення активності на ринку. Аналогічна ситуація на ринку унікальних об'єктів. У результаті цього застосування методу порівняння продажів і методу капіталізації доходу стає неможливим. Єдиний спосіб одержати уяву про ринкову вартість – застосування витратного підходу.

Витратний підхід визначення ринкової вартості нерухомості є, з одного боку, обов'язковим елементом процедури визначення ринкової вартості, а з іншого боку – найчастіше єдиним інструментом для одержання уяви про вартість нерухомості.

Витратний підхід підходить для застосування в сфері страхування, де об'єкти, що страхуються, повинні бути відділені від тих, що не страхуються та є основним методом визначення вартості у випадку визначення бази для оподатковування спеціалізованої власності.

Разом з тим витратний підхід має свої обмеження:

для об'єктів зі значним терміном служби виникають труднощі з визначення величини зношування;

результати витратного підходу відображають вартість повного права власності, тому при оцінці часткових прав власності необхідне їхнє корегування;

через існування різниці між величиною інвестиційних витрат і ринковою вартістю поліпшень.

Розрахунок вартості нерухомості на основі витратного підходу включає наступні основні етапи:

1.Розрахунок вартості земельної ділянки.

2.Розрахунок повної вартості будівництва.

3.Оцінка зношування об'єкта оцінки.

4.Оцінка ринкової вартості об'єкта оцінки.

Основними методами оцінки земельної ділянки є:

метод порівняння продажів;

метод виділення;

метод розподілу;

метод капіталізації земельної ренти;

метод залишку;

метод передбачуваного використання.

Оцінка вартості будівництва здійснюється за допомогою:

методу порівняльної одиниці (методу укрупнених узагальнених показників вартості);

методу укрупнених елементних показників вартості;

методу одиничних розцінок (методу заелементної оцінки витрат).

З позиції оцінювача нерухомості під зношуванням розуміється втрата вартості власності під впливом різних факторів. Зношування визначається як різниця між витратами по відтворенню нових поліпшень і їх поточною ринковою вартістю. Накопичене зношування – це зменшення відбудовної або заміщеної вартості поліпшень, що можуть відбуватися в результаті фізичного руйнування, функціонального і зовнішнього (економічного) старіння або комбінації цих джерел.

Оцінне зношування завжди відображає реакцію ринку на старіння об'єкта, тоді як бухгалтерське зношування – нормативна величина запрограмованого відшкодування вартості зношування матеріальних активів. Оцінне зношування може не відповідати віку поліпшень, а бухгалтерський завжди пропорційний йому.

Залежно від причин, що викликають втрату вартості, зношування підрозділяється на три типи:

фізичне зношування;

функціональне зношування;

зовнішнє або економічне зношування.

Для оцінки накопиченого зношування застосовуються наступні методи:

метод економічного віку;

модифікований метод економічного віку;

метод порівняння продажів;

метод розбивки.

 


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 196; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!