Сутність та фактори міжнародної економічної інтеграції.



Інтеграція в перекладі з латинської мови означає з'єднання окремих частин в єдине, ціле.

Міжнародна економічна інтеграція – це:

1) якісно новий етап розвитку світового господарства та форма прояву інтернаціоналізації господарського життя, що передбачає зближення і взаємопристосування, переплетення всіх структур національних господарств;

2) відносини, що будуються на відсутності будь-якої форми дискримінації іноземних партнерів і кожній із національних економік. У такому плані міжнародна економічна інтеграція розглядається як найвищий рівень розвиткуМЕВ;

3) процес, що проявляється в стиранні відмінностей між економічними суб'єктами – представниками різних держав.

Розвиток процесів міжнародної економічної інтеграції зумовлений такими факторами: • економічним розвитком країн, груп країн та регіонів світу в умовах нерівномірного розподілу ресурсів; • закономірностями науково-технічного прогресу; • тенденціями демографічного розвитку; • наявністю і необхідністю розв'язання глобальних проблем (енергетичної, продовольчої, екологічної, використання Світового океану та космосу, економічного зростання та народонаселення, економічної безпеки, роззброєння); • різким скороченням відстаней за рахунок розвитку транспортно-комунікаційних мереж; • ринковою "уніфікацією" економічного розвитку.

Цілі МЕІ :

- використання переваг ефекту масштабу за рахунок зниження трансакційних витрат і розширення розміру ринку;

- створення надійного зовнішньополітичного середовища;

- рішення завдань торгівельної політики;

- сприяння структурної перебудові економіки;

- підтримка молодих галузей національної промисловості.

Отже, інтернаціоналізація господарського життя становить собою Процес розвитку стійких економічних зв'язків між країнами і виходу відтворення за межі національного господарства.

 

Інтеграція західноєвропейських країн.

Свій найбільш повний розвиток економічна інтеграція отримала в Західній Європі. Крім об'єктивних економічних процесів, західноєвропейська інтеграція підживлювалася ідеями єдиної Європи, висунутими багатьма європейськими політичними, громадськими діячами і мислителями.  В даний час найбільш висока ступінь міжнародної економічної інтеграції досягнута в рамках Європейського Союзу (ЄС), який пройшов всі етапи інтеграційного процесу і перебуває нині у стані трансформації економічного і валютного союзу в політичний.  

Розвиток західноєвропейської інтеграції з кінця 50-х років до теперішнього часу протікало нерівномірно і щодо суперечливо. Разом з тим, цілі і завдання, поставлені при утворенні Європейського економічного співтовариства на протязі всього його здійснення, реалізовувалися досить послідовно і успішно.

Процес розвитку західноєвропейської економічної грації можна умовно розділити на 4 етапи.  

Перший етап (Кінець 50-х - середина 70-х років) зчитавши «золотим століттям» у житті Співтовариства. Він ознаменувався терміновим створенням Митного союзу, порівняно успішним формуванням єдиного аграрного ринку

Другий етап (Середина 70-х - середина 80-х років) увійшов в історію ЄС в основному як застійний період. Хоча в цей період країнам - членам ЄС вдалося прийняти програму європейського валютного співробітництва, створити механізм зовнішньополітичних консультацій, все ж таки проявилися негативні тенденції призвели до серйозної кризи західноєвропейської економічної інтеграції, що отримала назву євросклерозу.

Третій етап (Друга половина 80-х - початок 90-х років) - етап подальшого розширення складу Співтовариства.

Четвертий етап (середина 90-х років - 2000 рік). Відповідно до положення Єдиного європейського акта 1 січня 1993 було введено вільне пересування факторів виробництва всередині кордонів Співтовариства. Фактично в рамках Спільноти виникло єдиний економічний простір, що означає вступ у ЄС в якісно новий етап економічної інтеграції.

В даний час, незважаючи на наявні відмінності підходів і протиріччя в рамках ЄС, досить інтенсивно розвиваються процеси трансформації цієї інтеграційної економічного угруповання в політичний союз.

Головне завдання інтеграційного процесу в рамках ЄС полягає у створенні дійсно реального «внутрішнього ринку» на всій території членів ЄС, між якими мають бути ліквідовані економічні кордони.

 


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 310; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!