Схема виробничого процесу дільниці



До основних технологічних процесів входять: продаж нових автомобілів, продаж автомобілів, які були у користуванні, продаж запасних частин, продаж і встановлення аксесуарів, надання послуг з обслуговування та ремонту автомобілів, надання послуг для кліентів (прокат автомобілів, евакуація несправних автомобілів, послуги кафе або бару, послуги страхової компанії, банк, обмін валют, продаж аксесуарів, автомобільної косметики, проведення тест-драйву) [32, с. 322].

Операції технологічного процесу ТО та ремонту автомобіля на СТОА та її окремих виробничих дільницях, що показані на схемах  та названі в таблицях (рисунки К.1 - К.7 і таблиці К.1, К.2, Додаток К) показують, які робочі місця та зовнішні функціональні зони потрібні для здійснення ТО та ремонту.

На основі цих схем у дипломному проекті слід розробити і навести більш докладну схему технологічного процесу проектованої дільниці, за якою можна буде визначити не тільки які робочи місця потрібно створювати на дільниці, але й мати змогу розробити технологічні карти на виконання робіт у проектованій дільниці.

 

 

-56-

Робочі місця виробничої дільниці

Визначення та характеристика робочих місць

 

Робоче місце – це зона трудової діяльності виконавця, оснащена необхідними засобами та предметами праці, які розміщені у певному порядку. [?]

Робоче місце – частина простору, яка пристосована для виконання робітником (групою робітників) виробничого завдання з ТО та ремонту автомобілів [47, с. 153].

Робочі місця включають в себе основне та додаткове виробниче обладнання, технологічну та організаційну оснастку, пристосування та інструменти. При організації робочих місць враховуються антропометричні дані, досягнення в галузі наукової організації праці, передовий досвід, рекомендації фізіології, психології та гігієни, вимоги охорони праці, ергономіки, інженерної психології та технічної естетики [47, с. 153].

У залежності від чисельності виконавців, що закріплені технологічним процесом за робочим місцем, робочі місця бувають індивідуальні та колективні [47, с. 153].

Робочій пост являє собою робоче місце, на площі якого встановлюється автомобіль або декілька автомобілів, тобто робочий пост є різновидом робочого місця [47, с. 153], [32, с. 315].

Робоче місце виробничої дільниці являє собою частину технологічної площі дільниці, на якій розташовані один або декілька виконавців; одна одиниця технологічного обладнання; технологічне оснащення; інвентар для зберігання матеріалів, запасних частин, заготовок, відходів та інструментів; підйомно-транспортне обладнання; засоби техніки безпеки та на обмежений час об’єкт виробництва (автомобіль, агрегат, вузол, деталь, або заготовка) та матеріали. [27, с.33]

Створення робочого місця доцільно за умови його рентабельності. Будь-яке робоче місце – це система, яка постійно развивається. Одного разу створене робоче місце з часом буде вимагати переоснащення. Припускається, що робоче місце створюється на площі, яка має прямокутну форму. Інша  конфігурація робочого місця менш ефективна [32, с. 460].

При проектуванні та створенні робочого місця необхідно[32, с.416, 460]:

- описати його призначення;

- підібрати обладнання та оснащення у відповідності до вимог технології;

- здійснити раціональне планування;

- забезпечити умови праці у відповідності до нормативних вимог;

- організувати обслуговування робочого місця;

- забезпечити робоче місце технологічною документацією;

- забезпечити техніку безпеки та охорону праці.

 

-57-

Стандартне робоче місце

Робочі місця дільниці ТО та ремонту називаються стандартними. За рекомендаціями різних автовиробників їх площа має бути не менше 24 м2, не менше 25 м2, не менше 28 м2. Стандартне робоче місце ТО та ремонту автомобіля показане на рисунку 2.4 [32, с. 427]

 

 

 

1 – контейнер для знятих деталей,  2 – ящик для відходів,  3 – верстак слюсарний, 4 – верстат точильно-шліфувальний, 5 – пересувний візок для інструментів, 6 – стінка для документації, 7 – шафа для мастильних матеріалів, 8 – пожежний щит, 9 – підставка гідравлічна для зняття агрегатів, 10 – стелаж для коліс, 11 – підйомник, 12 – підставка під двигун, 13 – візок.

 

Рисунок 2.4 – Стандартне робоче місце [32, с. 427]

 

Стандартне робоче місце має бути обладнане підйомником, слюсарним верстаком з лещатами, гідравлічною підставкою для зняття агрегатів, пересувним краном для зняття двигуна, точильно-шліфувальним і свердлильним верстатом (одним на зону), установкою для заправки оливи, установкою для зливу та відсмоктування оливи, гідравлічним пресом, верстатом для проточування  гальмівних дисків, пристосуванням для витяжки

 

-58-

відпрацьованих газів, пневмоінструментами, установкою для промивання системи охолодження та заміни охолодної рідини, пристосуванням для стискання пружин, приладом для перевірки герметичності системи охолодження. Мають бути інструментальний візок, гайковерт.

До робочого місця має бути підведене стиснуте повітря для використання пневматичних інструментів (окремо з оливою для змащування інструментів, окремо без оливи для обдуву деталей). На стандартному робочому місці мають бути встановлені одна розетка з напругою 380 В і дві розетки з напругою 220 В.

Механік, який працює на робочому місці, повинен мати набір інструментів, передбачений операціями технологічних процесів, які виконуються на робочому місці. Він також повинен мати доступ до спеціальних інструментів, які застосовуються при ремонті конкретних моделей автомобілів марки. Як правило, ці інструменти зберігаються в інструментальній коморі та використовуються на всіх постах.

Механіки, зайняті обслуговуванням і ремонтом автомобілів, повинні мати можливість користуватися технологічною документацією на спеціально обладнаних для цього робочих місцях [32, с. 428-429].


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 327; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!