Поняття правових актів держ. управ-ня, їх юридичне значення.



У широкому розумінні правові акти управ-ня являють собою будь-які дії органів управ-ня, посадових осіб та інших суб’єктів, що здійснюють управлінську діяльність у відповідних правових формах, тобто через видання правових актів, що породжують певні юридичні наслідки, пов’язані з установленням, зміною чи припиненням адмін.-правових відносин.

Таким чином, правовий акт управ-ня являє собою підзаконне офіційне одностороннє рішення юридично-владного хар-р, прийняте уповноваженим суб’єктом управ-ня в межах його компетенції з дотриманням належної процедури, яке спрямоване на виникнення, зміну чи припинення адмін.-правових відносин з метою реалізації завдань та функцій управ-ня.

Значення правових актів управ-ня полягає в тому, що через їх реалізацію здійснюється управлінська діяльність відповідних суб’єктів управ-ня на підставі чинного законодавства та в межах їх компетенції.

Правові акти управ-ня за своєю суттю відрізняються від інших актів держ. органів. Така відмінність зумовлена різницею у правовому статусі осіб, що їх приймають. Зазначені акти завжди носять підзаконний характер. При розгляді співвідношення актів органу законодавчої влади, тобто закону і правових актів управ-ня, слід зазначити, що в основу їх співвідношення закладено принцип підзаконності. Закон являє собою абстрактне правило, дія якого спрямована на регулюв. у загальних рисах суспільних відносин, а тому його дія спрямована на невизначене коло випадків. У той же час правовий акт управ-ня має похідний від закону характер і видається у випадку, коли це прямо передбачено законом. Його дія спрямована на досягнення часткового результату і має конкретно визначених адресатів. Акт управ-ня не може змінити або скасувати закон, оскільки за його допомогою не можуть вирішуватися питання, що за КУ віднесені до повноважень ВРУ як єдиного органу законодавчої влади.

Класифікація актів держ. управ-ня та їх дія.

З метою глибшого вивчення актів управ-ня їх класифікують за такими критеріями: юридичними властивостями; дією в просторі і часі; хар-ром компетенції органів, що їх прийняли; формою.

За юрид. властивістю акти поділяються на нормативні, індивідуальні та змішані.

Змішані — це акти які одночасно складаються з правових норм і конкретних рішень. Ці акти знаходять своє застосування, наприклад, в урядових постановах, за допомогою яких формуються обов’язкові правила поведінки і одночасно передбачається застосування адмін. стягнень до порушників.

За дією в просторі акти управ-ня поділяються на такі види: акти, що діють у межах певної території (області, міста, району тощо); акти, дія яких поширюється на певну сферу, галузь чи підгалузь; акти локального хар-р, дія яких поширюється на частину певної території чи колективу.

За дією в часі акти управ-ня розмежовуються на такі, що мають обмежений і необмежений терміни застосування. Якщо акт прийнятий на певний термін, то його дія припиняється в установлений нормою строк. Якщо такі терміни не визначені, то дія зазначених актів поширюється до прийняття нового акту з цих питань.

За хар-ром компетенції органів, що видали акт, вони поділяються на: акти органів загального напряму (так, постанова Кабінету Міністрів або рішення місцевої держ. адміністрації носять загальний характер); акти галузевого напряму (наприклад, наказ міністра економіки та з питань європейської інтеграції України); акти міжгалузевого напряму (наприклад, спільний наказ Міністерства економіки України та іншого міністерства чи відомства України з питань регулюв. відносин у сфері економіки).

Форма актів управ-ня залежить від повноважень суб’єкта, що їх приймає. З урахуванням цього вони поділяються на такі види: постанови і розпорядження, що приймаються Кабінетом Міністрів України; накази, положення, інструкції, правила, вказівки Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України та інших міністерств і відомств України з питань регулюв. економіки; рішення місцевих держ. адміністрацій; накази керівників структурних підрозділів держ. органів, підприємств, установ, організацій тощо.

Дія правового акта управ-ня в сфері викон. влади припиняється за таких підстав: у разі його відміни; по закінченні строку, на який його було видано; у разі досягнення мети, поставленої перед актом; при зникненні адресата акта (ліквідації юридичної особи, смерті носія прав та обов’язків).


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 223; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!