Професійно-етичні якості, притаманні менеджеру-майстру



 

Професійна діяльність менеджера освіти спрямована на виконання функцій управління в освітньому закладі; забезпечення цілісного функціонування, збереження та розвитку педагогічного колективу; організацію діяльності інших суб’єктів (учителів, допоміжного персоналу, учнів, батьків) у напрямку досягнення спільних цілей; регулювання взаємодії цих суб’єктів; безпосередня робота з персоналом, підбір кадрів, визначення їх посадових обов’язків, навчання, виховання, мотивація праці; організація та підтримка комунікацій, попередження та вирішення конфліктів, спілкування із зовнішніми суб’єктами тощо. Таким чином, головна професійна функція менеджера – працювати з людьми, що передбачає, насамперед, наявність сукупності професійно-етичних якостей як базової особистісної характеристики.

Серед науковців, які досліджують особистісну сферу безпосередньо освітніх менеджерів, В.Ю. Кричевський. Він виділяє такі важливі якості директора школи, які віднесемо до професійно-етичних: емоційна врівноваженість, стресостійкість, креативність, прагнення до досягнення, відповідальність, надійність у виконанні завдань, незалежність, товариськість.

У працях дослідниці сучасного освітнього менеджменту О.І. Мармази знаходимо такі професійно-етичні якості керівника навчального закладу: гуманність, доброзичливість, відкритість до спілкування, співробітництва, колегіальність, вміння слухати і чути, вміння відчувати людину, довіра, толерантність, мобільність, конструктивність, заповзятливість, надійність, незалежність, товариськість.

У світлі розкриття складових професійної культури керівника освітнього закладу О.В. Лебідь пропонує до важливих професійно-етичних якостей менеджера віднести: гуманістичну спрямованість, любов до людей, емпатію, цілеспрямованість, відповідальність, доброту, ввічливість, тактовність, коректність, порядність, чесність, справедливість, здатність до співчуття, єдність слова та діла, громадянська мужність, рішучість, готовність прийти на допомогу, комунікативність, саморегуляцію, рефлексію, адекватну вимогливість, повагу.

Важливими складовими управлінської культури керівника освітнього закладу Л.В. Васильченко називає: культурність, доброзичливість, дружелюбність, сумлінність, відповідальність, емоційну стабільність, гуманістичну спрямованість, комунікативність.

Характеризуючи види управлінської культури менеджера освіти С.В. Королюк, зупиняється на ряді якостей, що відносимо до професійно-етичних. Серед них: демократичність, активність, повага та довіра до особистості, толерантність, естетичність у роботі, вимогливість до себе, організованість, гуманність, ввічливість, тактовність, безконфліктність, комунікативність, стриманість, уміння вислухати, володіти собою, відповідальність, уважність.

Розглянемо психограму менеджера освіти, розроблену Н.Л. Коломінським, яка містить 13 психолого-управлінських вимог до керівника відповідно до змісту його професійної діяльності та перелік відповідних якостей: 1) діагностичні (критичне мислення); 2) прогностичні (уява та здатність передбачати тенденції розвитку); 3) проектувальні (стратегічне мислення та логічна пам’ять); 4) координаційно-регулюючі (дидактичні здібності, вміння пояснювати, комунікабельність, перцептивні здібності, наполегливість, витриманість, спостережливість); 5) комунікативні (практичний розум, уміння встановлювати доброзичливі стосунки); 6) мотиваційні (виявляються в умінні стимулювати інших, в емпатії); 7) емоційно-вольові (цілеспрямованість, самоконтроль, витримка, наполегливість, високий емоційний тонус, упевненість у досягненні мети); 8) оцінні (рішучість, ініціативність, адекватна самооцінка, глибина, гнучкість і критичність розуму, реалістичний рівень домагань, рефлексія); 9) когнітивні – компетентність у питаннях теорії та практики управління, академічні здібності, постійна самоосвіта, самовдосконалення; 10) мовні (вербальні здібності, змістовність, зрозумілість і виразність мови, володіння мовою ділових паперів); 11) моральні (гуманістична спрямованість, схильність до лідерства, дисциплінованість, скромність, принциповість, розвинуті духовні потреби, схильність брати на себе відповідальність, розвинуте почуття власної гідності та поважання гідності інших); 12) фізіологічні вимоги, від яких залежить ефективність діяльності менеджера (висока працездатність, сильний тип нервової системи, нервова стійкість); 13) фізичні вимоги (добрий стан здоров’я, фізичний розвиток, приваблива зовнішність і позитивний імідж керівника). Із 4 по 12 групи, виключаючи 9, можемо віднести до професійно-етичних якостей.

Вивчаючи модель професійної компетентності керівника школи, розроблену професором В.І. Масловим, звертаємо увагу на такі якості, як: моральна стійкість, упевненість, вірність гуманістичним ідеалам, здатність активно відстоювати свої переконання, правдивість, повага до людей, моральний досвід поведінки, колективізм, колегіальність; педагогічний такт, дотримання етики службових відносин, повага до протилежних думок, цілеспрямованість, толерантність і оперативність у прийнятті управлінських рішень, особиста дисциплінованість, працелюбність, здатність до самоконтролю.

М.В. Гриньова, Л.В. Малаканова та Г.Ю. Сорокіна стверджують, що для освітнього менеджера-професіонала-лідера мають бути притаманні вірність слову, дотримання загальнолюдських духовних цінностей, віра в людей і довіра до них, безкорисливість, відданість, твердість духу, розумна вимогливість, повага, комунікативні якості (діалогічне спілкування, ведення душевної розмови, евристичної бесіди), елегантність, інтелігентність, урівноваженість, оптимістичне прогнозування.

Незважаючи на те, що спеціальності за напрямом 1801 «Специфічні категорії», до який належить і підготовка магістрів «Управління навчальним закладом», можуть здобувати спеціалісти чи бакалаври будь-якого напряму підготовки та галузі знань, усе ж серед здобувачів вказаної кваліфікації переважають фахівці, що мають вищу педагогічну освіту. Тому вважаємо за доцільне до переліку професійно-етичних якостей менеджера освіти долучити найважливіші професійно-етичні якості вчителя.

До морально-психологічної моделі особистості етичного педагога О.В. Пономаренко включає такі якості-цінності, як творчий характер і соціальна значущість його праці, можливість самореалізації, любов і прихильність до дітей, тактовність і толерантність, доброзичливість, справедливість, принциповість, здатність правильно оцінити внутрішній стан іншої людини, співчувати, співпереживати, бути прикладом для наслідування, стресостійкість, стимулювати чи втішати людину, добирати необхідний стиль спілкування, самостійність і творчість у прийнятті рішень тощо. Ці якості можуть проявлятися лише за умови усвідомленої, цілеспрямованої й соціально орієнтованої діяльності фахівця, взаємодії з дітьми і колегами та морального розвитку самого суспільства.

Розробляючи структуру професійно-етичної культури педагога, Л.М. Шарова підкреслює, що в ієрархії педагогічних цінностей найбільш високий ранг мають етично значущі «цінності-якості», оскільки саме в них проявляються сутнісні особистісно-професійні характеристики педагога. Серед таких якостей: товариськість, доброзичливість, тактовність, толерантність, справедливість, прагнення зрозуміти іншого, допитливість, прагнення до самовдосконалення в особистісному та професійному планах, впевненість у собі, своїх знаннях і діях, цілях і принципах діяльності, принциповість, рішучість, почуття міри, здатність зрозуміти та пробачити, творча активність, високий ступінь творчості в реалізації професійно-етичних цінностей, узгодженість поведінки педагога в професійній взаємодії зі стандартами поведінки, що витікають із професійного етичного кодексу.

Дослідниця акцентує, що діяльність педагога – це зона довіри між людьми, шлях до взаєморозуміння, взаємодопомоги, взаємовідповідальності. Тому дуже важливі такі якості для успішності професійної діяльності. Цю тезу з упевненістю можемо екстраполювати на професійну діяльність менеджера освітнього закладу.

За Н.П. Степановою до професійно-етичних якостей віднесемо: цілеспрямованість, наполегливість, скромність, відкритість, спостережливість, адекватну дотепність, готовність до емпатії, педагогічне цілепокладання, інтуїцію, оптимізм, винахідливість, педагогічне передбачення, рефлексію.

Цікавою для нас є думка Г.П. Васяновича, який відносить до якостей педагогічної етики ґрунтовність знань, мотивуючи тим, що навчити, передати досвід, знання – це є моральний обов’язок педагога. Автор називає також ряд важливих професійно-етичних якостей учителя таких, як людяність, педагогічна честь, гідність, совість (сумління), справедливість, комунікативність, толерантність, культура спілкування.

І.А. Зязюн, Л.В. Крамущенко, Н.М. Тарасевич розкриваючи елементи педагогічної майстерності педагога, відмічають такі професійно-етичні якості: людяність, повага до особистості (гуманістична спрямованість); комунікативність, здатність до рефлексії, перцептивні здібності; емоційна стабільність, оптимізм (виявляється в оптимістичному прогнозуванні, створенні ситуації успіху), а також цілеспрямованість, самовладання, рішучість, саморегуляція, педагогічний такт.

Таким чином, структура професійно-етичних якостей менеджерів освітніх закладів нами представлена такими блоками: гуманістично-ціннісним, перцептивно-емпатійним, толерантно-вольовим, комунікативно-інтерактивним, рефлексивно-саморегулятивним.

 

 

Таблиця 1


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 368; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!