Управлінська майстерність і творчість в управлінській діяльності



Майстерність в управлінській діяльності суміщає визначеність всієї структури процесів, яку вносить керівник в хід реалізації управлінської функції в конкретних умовах, гнучкість в залежності від умов і легкість здійснення процесів керівництва.

Визначеність, яку вносить управлінець в проектування своїї дій, свідчить про розвиток мислення та здібності коректно і повно використовувати язикові засоби мислення. Гнучкість зміни структури процесів демонструє розвиненість рефлексивного механізму здібностей керівника. Легкість здійснення процесів свідчить про готовність і здатність співвідношення з вимогами того чи іншого типу структури процесів. Майстерність управлінця визначається рівнем розвитку рефлексивної самоорганізації, морально-духовних якостей і психофізичної рухливості.

Зазначимо, що управлінські кадри, які націлені на особистісно-професійний розвиток, досягнення високого рівня професіоналізму, зазвичай досягають та реалізують свої плани в процесі професійної кар’єри.

В управлінській акмеології професійна майстерність суб’єктів управлінської праці розкривається з різних позицій:

1. формування продуктивної Я-концепції управлінця-професіонала;

2. реалізація творчого потенціалу, особливо при прийнятті управлінських рішень;

3. формування психологічної готовності до високоефективної управлінської діяльності, в тому числі при екстремальних, кризових ситуаціях;

4. розвиток акмеологічної компетентності при формуванні управлінської команди і веденні кадрової роботи;

5. мотивація професійних досягнень в управлінській діяльності;

6. формування системи резервів функціональних можливостей при управлінні в екстремальних ситуаціях.

Професіограма управлінця

При створенні професіограми використовується ідея "драбини рівнів", ідучи по якій і переходячи від щабля до щабля професіонал-майстер стає все ближчим до того рівня, який можна було б назвати – рівнем "акме", вершиною ділового потенціалу для певного професіонала.

Темпи просування по драбині рівнів, динаміка пересування із затримками та прискореннями, точка максимуму, динаміка повернення по рівням і виписування зони максимуму, яку необхідно і є сенс аналізувати для розкриття самого ефекту приходу до "цієї вершини" виступають як вихідні критерії в побудові і аналізі професіограми конкретного управлінця-майстра.

Структура майстерності управлінця визначається зовнішніми для людини вимогами, які витікають із особливостей типу діяльності, і внутрішніми загальними і індивідуальними особливостями суб’єктивного механізму. Відзначимо, що і динаміка, і темпи, і досягнення акме залежать від рівня розвитку і способу проявлення механізму рефлексивної самоорганізації управлінця.

Особливе місце приділяється розвиткові особистісно-ділових і професійно важливих якостей управлінця.

Акмеологічні технології в діяльності управлінця

У рамках управлінської акмеології в останні роки проводяться досить інтенсивні та конструктивні дослідження питань майстерності керівників освіти.

В цьому напрямку досліджуються такі питання:

· професійна підготовка керівників освіти (включаючи навчання і практичну підготовку);

· психолого-акмеологічна діагностика, яка визначає у керівників освіти наявність професійного типу особистості вибраній спеціальності і траєкторії розвитку;

· сприяння продуктивній орієнтації всередині професії (професійна спеціалізація);

· розробка моделей і алгоритмів оптимальної організації професійної діяльності керівника для різних її видів, рівнів та етапів;

· здійснення психолого-акмеологічної підтримки (тренінги, консультації) протягом професійного життя керівника;

· розробка ціннісно-особистісного профілю Я-концепції освітнього керівника;

· розробка індивідуальних траєкторій професійної кар’єри керівники освітив.

Використання та розробка зазначених питань дозволить здійснити таке:

· психолого-акмеологічний відбір спеціалістів за професійними й особистісним якостями;

· формування управлінської команди;

· врахування психологічних механізмів регулювання міжособистісних стосунків керівники освіти;

· формування і корекція іміджу керівника освіти.

Найбільш доцільна форма акмеологічних технологій в практиці управлінської діяльності це ігромоделювання, агротехнічне проектування та агротехнічна рефлексія в цілому.


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 407; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!