Концептуально-правові характеристики менеджера освітнього закладу



Шлях до виникнення професії «менеджер освіти» і здобуття нею відповідного статусу тривав не одне десятиліття. На основі досліджень Х. Вiлeнскi можна виокремити такі основні стадії професіоналізації управлінської діяльності: перетворення названої діяльності на основне заняття для цілої групи людей; організація спеціальних навчальних закладів відповідного профілю; прийняття відповідних законодавчих актів; розробка етичного кодексу професії.

Кваліфікаційна підготовка менеджерів для освітньої сфери здійснюється в Україні з початку ХХI ст. Галузева компонента державних стандартів освіти, що базується на державній компоненті та включає освітньо-кваліфікаційні характеристики (OКХ) й освітньо-професійні програми (OПП) зі спеціальності напряму специфічних категорій «Управління навчальним закладом», прийнята в 2005 p. (затверджена у лютому 2006 р.) і є основою оцінки освітнього та освітньо-кваліфікаційного рівня слухачів магістратури, визначає структуру і напрями, за якими здійснюється їх фахова підготовка.

У Галузевому стандарті вищої освіти України з підготовки фахівців за спеціальністю специфічних категорій 8.18010020 «Управління навчальним закладом» Кваліфікації 12 «Керівник підприємства, установи та організації (у сфері освіти та виробничого навчання)» передбачено, що кваліфікаційна підготовка магістра-менеджера освітнього закладу має відображати цілі вищої освіти та професійної підготовки і забезпечувати реалізацію вимог до компетентності фахівця та інших соціально важливих властивостей і якостей.

Згідно з Постановою КМ України «Про затвердження переліку спеціальностей, за якими здійснюється підготовка фахівців у вищих навчальних закладах за освітньо-кваліфікаційними рівнями спеціаліста і магістра» спеціальність специфічних категорій 8.18010020 «Управління навчальним закладом» можуть здобувати бакалаври (спеціалісти) будь-якого напряму та кваліфікації. Такими можуть бути, наприклад, випускники бакалаврату 6.030601 «Менеджмент», випускники будь-якої спеціальності з галузі знань 0101 «Педагогічна освіта», бакалаври будь-якої іншої спеціальності чи напряму.

У Галузевому стандарті спеціальності 8.18010020 «Управління навчальним закладом» зазначено, що фахівець, підготовлений за такою спеціальністю, здатний виконувати професійну роботу в галузі освіти, обіймаючи посади директора вищого навчального закладу, технікуму, коледжу; директора закладів професійно-технічної освіти, навчально-виховних загальноосвітніх закладів; директора позашкільного закладу, дошкільного, директора навчально-виробничого комбінату, тренувального центру, навчального пункту; начальника курсів підвищення кваліфікації, училища, філіалу; завідувача навчально-наукової бази, освітньої лабораторії, студентського дослідного бюро; начальника відділу, сектору.

Завдання, мета, умови роботи керівника в системі освіти визначаються, виходячи з основної мети освіти, що полягає у всебічному розвитку людини як творчої особистості, інтелектуально розвиненої, із загальнолюдськими моральними якостями, зі стійкими громадянськими переконаннями.

 

Рівні управлінської майстерності керівника освіти

Виділяють три рівні майстерності керівника загальноосвітнього навчального закладу: виконавчий, компетентний, досконалий. Виконавчий рівень в основному передбачає репродуктивну діяльність; досконалий – виступає як ідеальний рівень; компетентний – як рівень поглибленого знання, адекватного виконання завдань через розвиток процесів самоаналізу та саморегулювання, а також готовності до інноваційної діяльності.

Л.А. Пашко відмічає, що рівень майстерності сучасного керівника залежить від орієнтації його управлінської діяльності на гуманістичну домінанту. Концепція нового типу управління гармонійно узгоджується зі все більш популярною на Заході сучасною теорією організаційного гуманізму, в основу якої покладено положення про необхідність створення умов для змістовної творчої професійної співпраці, яка займає в житті та системі цінностей співробітника центральне місце. Завдання ефективного керівника – організація міжособистісної взаємодії двох активних елементів, а саме: керівника-суб’єкта та підлеглого-суб’єкта.

У цілому професійна діяльність менеджера освіти спрямована на виконання функцій управління в освітньому закладі:

- забезпечення цілісного функціонування, збереження та розвитку педагогічного колективу;

- організацію діяльності інших суб’єктів (учителів, допоміжного персоналу, учнів, батьків) у напрямку досягнення спільних цілей;

- регулювання взаємодії цих суб’єктів; безпосередня робота з персоналом, підбір кадрів, визначення їх посадових обов’язків, навчання, виховання, мотивація праці;

- організація та підтримка комунікацій, попередження та вирішення конфліктів, спілкування із зовнішніми суб’єктами тощо.

Таким чином, головна професійна функція менеджера – працювати з людьми, що передбачає, насамперед, наявність сукупності професійно-етичних якостей як базової особистісної характеристики.


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 397; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!