ЛЕКЦІЯ 2. УПРАВЛІНСЬКА МАЙСТЕРІНСТЬ КЕРІВНИКА ЗАКЛАДУ ОСВІТИ У КОНТЕКСТІ АКМЕОЛОГІЧНОГО ПІДХОДУ



Сутність управлінської акмеології та особливості управлінської діяльності

Критерії і рівні професіоналізму управління

Управлінська майстерність і творчість в управлінській діяльності

Професіограма керівника освіти

Акмеологічні технології в діяльності управлінця

Сутність управлінської акмеології та особливості управлінської діяльності

Управлінська акмеологія або акмеологія управління отримала визнання і оформилася як самостійний напрямок в зв’язку із потребою в управлінських кадрах, які володіють високим рівнем професіоналізму. Акмеологія управління як галузь прикладної акмеології має серйозну наукову базу – загальну акмеологію, психологію управління, теорію менеджменту, проте в цих науках не розглядалися питання професіоналізму керівників, менеджерів і управлінських кадрів.

Отже, попередній підхід, який існував в тоталітарному соціалістичному суспільстві у відношенні до формування "управлінської номенклатури" сьогодні повністю не задовольняє вимоги часу, потрібні нові розробки. Таким чином, акмеологія управління – галузь наукового знання, яка забезпечує досягнення вищих рівнів професіоналізму спеціалістів сфери управління.

Управлінська діяльність за своїм змістом є однією з найскладніших і найрізноманітніших видів професійної діяльності. Від суб’єкту управлінської діяльності вона вимагає наявності різноманітних складних здібностей, високого рівня спеціальних якостей і вмінь, які інтегровані в складні системні утворення.

Для виявлення особливостей управлінської діяльності необхідно встановити її межі. Ця межа необхідна для розділення "виконавської" і "управлінської" діяльності.

Специфіка управлінської діяльностіполягає в тому, що управлінець перебуває в двох формах буття – внутрішній і зовнішній. Внутрішня форма зумовлена вже наявністю місця для неї. Проте, керівник виходить за межі готових структур, простору діяльності, щоб спочатку їх створювати і вдосконалювати, а потім "входить" у фіксований простір, щоб взяти на себе відповідні обов’язки діяльнісного характеру.

Три функції – пізнання, критика, і нормування є первинні, вони утворюють функціональний комплекс рефлексії управлінської діяльності. Рефлексія забезпечує свідомість здійснення дій, її контроль і корекцію. Отже, управлінська діяльність передбачає корекцію норми. Ця корекція не може вільною, тобто здійснюватися довільно, абияк а лише на основі збереження нормативної основи діяльності.

Провідною віхою всіх управлінських процесів і самої функціональної структури управлінської діяльності залишається здійснення різноспрямованих рефлексивних процесів, а основу майстерності керівника-управлінця складає гнучке вміння здійснювати рефлексію в тому чи іншому функціональному просторі.

Вторинну основу майстерності управлінця складає група вмінь, які звернені до реалізації постачальницької та коректувальної функції.

Критерії і рівні управлінської діяльності

Найпростіша типологія рівнів управлінської діяльності включає такі рівні:

· дилетантський;

· рутинно-професійний;

· інноваційно-професійний;

· майстерно-професійний.

Дилетант реалізує управлінську функцію без звертання до питання про наявність відповідних здібностей. Рутинний управлінець виконує вимоги суми типових завдань, які забезпечують діяльність в стабільних умовах. При цьому він перевіряє відповідність наявних здібностей фіксованим нормативним вимогам "заданого" типу. Інноваційно-професійний управлінець є дуже чутливим до змін зовнішніх умов і вимог, а також схильний до змін і удосконалення своєї діяльності. при цьому він не відмовляється від постановки і вирішення попередніх завдань, він їх удосконалює. Майстерно-професійний управлінець не тільки реалізує установку на новизну, але й вносить інноваційні механізми.

Більш складна типологія рівнів професіоналізму управлінця включає в себе такі ланки:

· успішне вирішення часткових завдань в конкретних умовах;

· реалізація вимог норми діяльності управлінця в конкретних умовах;

· реалізація вимог конкретної норми з рефлексивним супроводом;

· постановка проблеми в умовах ускладнення при вирішенні управлінської задачі і локальна корекція норми своєї діяльності;

· багато позиційне вирішення управлінської задачі;

· ситуаційне внесення корекції в позиційну структуру управлінської діяльності в ході рішення задач;

· перенесення акценту в ході позиційного коректування, в блок рефлексивного супроводу;

· введення критеріального забезпечення в рефлексивну самоорганізацію в цілісності управлінської діяльності;

· включення в позиційну структуру ланки професійного самовдосконалення;

· виділення ланки стратегічного проектування управлінської діяльності;

· виділення ланки стратегічного проектування розвитку управлінських здібностей;

· виділення ланки наукового забезпечення стратегічної організації самовдосконалення професійної майстерності управлінця;

· виділення ланки культурно-рефлексивного забезпечення стратегічної організації самовдосконалення професійної майстерності управлінця;

· внесення ціннісного акценту в рефлексивно-культурну самоорганізацію вдосконалення професійної майстерності управлінця.

У рамках кожного рівня змінюється конкретний зміст життєдіяльності, між персональних, узгоджувальних, комунікативних, орієнтувальних, рефлексивних, само-організаційних та інших типів процесів.


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 383; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!