Система методів та показників, які використовуються під час професійної консультації (за Р. В. Овчаровою)



№п/п Методи Показники
1 Медичне проінформування Стан здоров’я та фізичний розвиток
2 Інтерв’ю Улюблені заняття у вільний час
3 Тести здібностей Здібності
4 Опитування Інтереси та нахили
5 Шкільна успішність, тести досягнень Знання
6 Шкільна характеристика, інтерв’ю, тести кваліфікацій Уміння й навички
7 Анкети, інтерв’ю, бесіди Соціально-економічний стан сім’ї
8 Спостереження, особистісні тести, інтерв’ю, шкільна характеристика Індивідуальні особливості дитини

 

У психології під інтересом розуміють вибіркову спрямованість особистості на певну сферу пізнання або діяльності. Під нахилом розуміють потребу особистості у певній діяльності. Ці два поняття пов’язані між собою, так як часто саме з інтересу до певної сфери діяльності починається формування нахилів до неї. Показниками вираження інтересів та нахилів у школярів зазвичай є вибіркове, вони надають перевагу конкретним шкільним предметом, заняттям, розвагам, інформації на певні теми; прагнення більше часу надавати яким-небудь видам діяльності, оволодіти відповідною професією, спеціальністю, зазнає Є. Климов.

Тож для виявлення в учнів 9-го та 10-го класів сш. № 230 провідних інтересів та нахилів до різних сфер теоретичних знань та практичної діяльності було використано «Діагностичний тест структури інтересів та нахилів» (СІН-190) І. Зуєва.

Представлені в даній методиці інтереси та нахили охоплюють 20 наступних галузей знань та сфер діяльності.

На думку І. Зуєва, ці 20 найменувань містять достатньо широке інформаційне поле, що стосується змісту різних занять.

СІН-190 має декілька особливостей, відрізняють його від інших подібних діагностичних методик. Головна з них полягає у тому, що інтереси та нахили представлені не окремо, а в їх зв’язку та взаємозалежності. Бо у свідомості людини інтереси, нахили, професійні переваги існують не ізольовано, а зазвичай у вигляді певної структури, що складається з пов’язаних між собою у певному співвідношенні елементів. Характер цих співвідношень, їх місце та значення впливають на професійне та особистісне самовизначення.

Кожне речення текстів висловлювань в даній методиці вміщує два види інтересів та нахилів. Таким чином. 190- це число всіх можливих парних поєднань 20-ти тем (інтересів та нахилів).

Під час проводження емпіричного дослідження у 9-му та 10-му класах, учням було запропоновано прочитати висловлювання, які містять інформацію про різні сфери науки та життя, теорії та практики. З усіх 190-то висловлювань їм необхідно було вибрати 20, які їм імпонували більше ніж інші. Це були висловлювання про знання, які вони хотіли б одержати, або уміння, якими вони б хотіли оволодіти, або висловлювання на тему, яка їх цікавить, особливо якщо вони із задоволенням читають спеціальну або популярну літературу, або висловлювання про професії або види діяльності, якими вони хотіли б займатися у майбутньому, а можливо вже займаються зараз.

Допускається, щоб число вибраних висловлювань було менше 20-ти, але не менше 15-ти. Якщо учні обрали менше 15-ти пунктів, то їм необхідно проглянути ще раз висловлювання й додати деякі.

Допускається, щоб вибраних висловлювань було більше 20-ти, але не більше 25-ти. Якщо в учнів було більше 25-ти, їм необхідно було перечитати ще раз вибрані пункти і закреслити ті, які їх менше цікавить серед вибраних. У випадку, коли учні починали працювати з текстом і відчували, що кількість виборів може бути більшою, ніж 25-ять; я їм пропонувала спочатку вибрати ті висловлювання, які їх дуже цікавить. Робота учнів з даною методикою займала 20-40 хв.

Номера вибраних пунктів учні записували у стовпчик :

4

17

29

......

Після того, як вони записали всі номери своїх виборів, їм необхідно було звернутись до ключа тесту її виписати з нього заголовок для кожного вибраного висловлювання.

Цей простий підрахунок дозволяє визначити провідні інтереси та нахили учнів. Чім більше балів, тим вищий інтерес або нахил до відповідної науки, інформації, професії або сфери діяльності. Необхідно визначити значимі нахили та інтереси – це ті, які набрали не менше 3-ьох балів (виборів). Останнє, що потрібно зробити, це підрахувати “вагомість” кожного інтересу, який набрав не менше 3-ьох балів. Для цього необхідно скласти бали конкретного інтересу з балами всіх інтересів, пов’язаних з ним. Також після кінцевої обробки результатів, інколи виходить так, що інтереси, які спочатку одержали однакову кількість виборів (балів), тобто тотожна кількість зв’язків, може мати різну «вагомість», в залежності від того, якої якості цей зв’язок – з більш «вагомими», центральними інтересами чи з «легкими» периферійними.

«Вагомість» – це показник справжньої значимості даного інтересу до структури інтересів та нахилів учнів. Показовим є місце конкретного інтересу – те просторове розміщення, яке він займає у стислій структурі.

В жовтні 2009 року для первинного дослідження нахилів та професійних інтересів учнів 10-го класу був використаний опитувальник ДДО.

Основою даного опитувальника є ідея про поділ всіх існуючих професій на 5 типів за ознаками предмета та об’єкта, з яким взаємодіє людина у процесі праці.

Першу групу становлять професії типа людина – природа, де об’єктом праці є живі організми, рослини, тварини та біологічні процеси. Сюди відносяться такі професії, як агроном, зоотехнік, ветеринар, садівник, лісник тощо.

Основою другого типу є відношення людина-техніка, об’єктом праці є технічні системи, машини, апарати та установи, матеріали та енергія. Такими професіями є : радіо механік, токар, слюсар, шофер, тракторист, інженер.

Третю групу утворюють професії типа людина-людина, де об’єктом праці є людина, групи, колективи. Спеціальності – сфери обслуговування, медицина, педагогіка, юриспруденція тощо.

Четверту групу становлять професії типу людина - знакова система. Об’єктами є умовні знаки, шифри, коди, таблиці. У цій сфері працюють коректори, програмісти, машиністи, статистики, економісти.

Людина – художній образ – основа п’ятого типу. Об’єктом праці цих спеціальностей є художні образи, їх роль, елементи та особливості. До даного типу відносяться, наприклад, такі спеціальності, як ювелір, фотограф, музикант, художник, мистецтвознавець, письменник, артист тощо.

Названі типи не можуть бути суворо обмежені, приймаються до уваги лише переважаючі ознаки, що характерні для кожного з цих типів.

Перед учнями 10-го класу було поставлене завдання – дати, не задумуючись, відповідь на 20 пар питань ДДО. При цьому відповіді повинні бути диференційовані. Якщо назва у питанні діяльність швидше подобається, чим ні, потрібно поставити у відповідній клітині «Листа відповідей ДДО» знак плюс (+). Якщо подобається – два плюса (++), а якщо дуже подобається три плюса (+++). Якщо швидше не подобається, чим подобається, - один мінус (-), якщо точно не подобається – два мінуси (- -), а якщо дуже не подобається – три мінуси (- - -).

Потім результати відповідей (кількість плюсів та мінусів) були підраховані по кожній колонці «Листа відповідей ДДО».

Підсумки були зроблені за допомогою алгебраїчної суми. Ці результати й охарактеризували сферу найвдалішого застосування сил учнів 10-го класу. Але було обговорено те, що результати ДДО лише в певній мірі характеризують їхні здібності в даний момент. Тому для глибшого аналізу профорієнтаційних інтересів та нахилів учнів через декілька місяців була використана методика «СІН – 190».

Враховуючи те, що опитувальник ДДО дуже загальний і слабо диференційований тобто дає лише орієнтовані дані про професійні нахили учнів, тому для дослідження профорієнтаційних інтересів та нахилів учнів 11-го класу була використана – «Карта інтересів».

«Карта інтересів» це модифікований варіант методики, опублікований О. Є. Голомштоком у збірці «Профорієнтаційні роботи в школі».

«Карта інтересів» призначена для вивчення інтересів та нахилів старшокласників у різних сферах діяльності. Таких сфер у даній методиці нараховується 23: фізика, математика, хімія, астрономія, біологія, медицина, сільське господарство, філософія, журналістика, історія, геологія, географія, суспільна діяльність, право, транспорт, педагогіка, робітничі спеціальності, сфери обслуговування, будівництво, легка промисловість, техніка, електроніка «Карта інтересів» нараховує 174 питання, на кожну сферу діяльності приходить по 6 питань.

Обробка листа відповідей полягає у підрахунку кількості позитивних та заперечних відповідей по кожному з 24 критерій.

Стовпці, що одержали максимальну кількість плюсів, вказують на сфери діяльності, яким діти надають перевагу; при оцінці спрямованості інтересів учнів 11-го класу ці результати враховувались першими. Якщо кількість плюсів у декількох стовпцях однакова, то переважаючим інтересом оптанта відповідають ті з них, які містять меншу кількість мінусів. Для найбільш обґрунтованих висновків звертається увага також і на стовпчик з найбільшою кількістю мінусів.

При інтерпретації даних враховуються і розподіл плюсів і мінусів по горизонталі. Перші дві строки листа відповідей говорить про поверхневі інтереси та захоплення. Наступні дві строчки містять відомості про схильності опитуваних, про прагнення до поглибленого пізнання. Дві останні строки до практичної діяльності. Велика кількість плюсів свідчить про добре розвинуті професійні інтереси. Мала кількість плюсів і велика кількість мінусів свідчить про не сформованість пізнавальних та професійних інтересів

ЛЕКЦІЯ 6


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 317; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!