Як діалог впливає на групи та громади



 

Багато людей, які беруть участь в діалозі, роблять так завдяки тому позитивному впливу, який він чинить на групи людей та цілі співтовариства. Сила цього впливу різниться в кожному окремому випадку, але включає в себе наступні п’ять взаємопов’язаних проявів.

 

Згладжування розбіжностей

 

Конфлікт є невід’ємною частиною нашого існування. За своєю природою конфлікт, принаймні тимчасово розділяє людей, які по-різному бачать ситуацію і вважають, що протилежна сторона заважає їм у досягненні власних цілей.

 

У деяких випадках конфлікт дійсно розділяє людей. Вони бачать, що опоненти начебто зовсім не схожі на них або принижують їх погляди. Ці глибокі розбіжності ускладнюють досягнення загальної мети та підвищують ймовірність того, що майбутні конфлікти вирішуватимуться деструктивними заходами.

 

Діалог застосовують не тільки для врегулювання безпосереднього та пекучого конфлікту, а й для безпосереднього подолання таких глибоких, історичних протиріч між окремими особами та групами. Діалог відкриває можливості для єднання людей, які разом замислюються про нашу спільну людську сутність і пошук спільної мови.

 

Багато церков використовують діалог для врегулювання внутрішніх розбіжностей. І дійсно члени однієї й тієї ж конгрегації можуть мати різні точки зору на гомосексуальність, богослужіння, аборти або розлучення. Часом розбіжності стають настільки глибокими, що конгрегація розділяється на дві або більше нових церков. Діалог може допомогти конгрегації зрозуміти відмінності в досвіді та відправленні віри, які розділяють церкви, а також оцінити можливості єдності або існуючу загальну основу.

 

У діалозі батьків і підлітків серед чорношкірих учасників деякі дорослі зазначали, що вони ніколи повною мірою не усвідомлювали, з якими стресами доводиться справлятися їх дітям у школі, у тому числі й зі скептичним ставленням білих однокласників до їх академічних здібностей і тиску з боку чорних однолітків, які з презирством ставляться до відмінників і хорошистів. Найголовніше — це те, що дорослі зрозуміли, що, ймовірно, робили не найкращим чином, не прислухаючись до власних дітей і тим самим ненавмисно викликаючи у них додатковий стрес. Діалог допоміг батькам краще зрозуміти причини стресів у своїх дітей і тим самим згладити розбіжності та бар’єри між ними. [4]

 

Відчуття спільності

 

У нас у Північній Америці люди все більше живуть незалежним і самостійним життям, рідко цікавлячись своїми сусідами або спілкуючись з ними. Діалог допомагає налагодити відносини там, де у людей немає сформованих моделей спілкування один з одним. Діалог також допомагає самим несхожим людям відчути згуртованість, і значною мірою тому, що діалог починається з того, що люди діляться своїм досвідом.

 

Справжнє відчуття єднання та навіть єдності з’являється, коли люди знаходять щось спільне в своєму досвіді та розповідях інших.

 

Діалог не лише збирає разом найрізноманітніших людей; він цілеспрямовано формує почуття спільності.

 

Діалог створює почуття єдності у самих різних людей.

 

Після трагічних подій 11 вересня 2001 року люди по всім Сполученим Штатам збиралися, щоб обговорити те, що сталося зі своїми сусідами. Трагедія по-новому зблизила людей. Незнайомі люди заговорювали один з одним, ділилися бідою і думали про те, як допомогти один одному. Після 11 вересня в деяких містах відбулися офіційні діалоги, в яких учасники ділилися своїми переживаннями та шукали способи зцілення своїх спільнот від перенесеної травми і забезпечення їх єдності.

 

Вдосконалення манери спілкування

 

Фасилітатори діалогів своїм прикладом заохочують учасників до опанування та вдосконалення широкого спектру таких важливих навичок, як активне слухання; відверте та впевнене викладення своїх переживань і поглядів, при цьому не втрачаючи чуйності по відношенню до інших; дотримання основних правил, вироблених групою з метою ефективного спілкування, а також пошук та знаходження точок зіткнення. Установки та навички, необхідні в діалозі, корисні для поліпшення спілкування в багатьох ситуаціях, і лежать в основі всіх методів трансформації конфлікту та миротворчості.

 

Кілька учасників діалогу між батьками та підлітками повідомили, що напруженість в їх родинах помітно послабилася. Батьки заявили, що стали більш терпляче вислуховувати своїх дітей, а підлітки відзвітували про те, що стали менше грубити батькам. Крім того, багато батьків повідомили, що до цього їх мало хто підтримував з інших батьків, але після участі в діалозі вони неодмінно будуть підтримувати зв’язок з іншими батьками.

 

Діалог впливає на манеру та норми спілкування як на індивідуальному, так і груповому рівні. Багато установ вдаються до тренінгів з культури діалогу, щоб успішніше долати конфлікти та колегіально вирішувати питання з партнерами і клієнтами. Наприклад, страхова медична організація з клієнтурою в 100 000 людей організувала тренінг з навичок діалогу, який був покликаний не лише налагодити узгоджену роботу персоналу всередині організації, але й навчити його більш ефективно спілкуватися з клієнтами. [5]

 

Колективний аналіз

 

У розпорядженні провідних громадських діячів і політиків не так вже й багато інструментів для визначення та оцінки того, що думає про проблему громадськість. Опитування громадської думки показують, чи згодні респонденти, чи не згодні з політикою в галузі освіти, але такі опитування не можуть дати реального уявлення про те, що, на думку батьків, лежить в основі проблем в освіті або виокремити конструктивні ідеї для їх вирішення.

 

Діалог є засобом спільного визначення найбільш важливих питань, що хвилюють групу людей. Він допомагає групі зрозуміти, як і чому деякі категорії людей виявляються виключеними з процесу прийняття рішень у громаді. В інших випадках діалог може допомогти учасникам глибше зрозуміти причини їх незадоволення станом речей, який склався, і спонукати їх до його виправлення.

 

Якщо для участі в діалозі необхідно залучити велику кількість людей, то влаштовують десятки і сотні діалогів в невеликих групах — іноді в одному місці. Електронні технології дозволяють сотням людей брати участь у таких невеликих групах, кожна з яких може в електронному вигляді поділитися своїми аналітичними зауваженнями та творчими ідеями з іншими. [6]

 

У 2002 році 4 300 людей зібралися в Нью-Йорку для діалогу з приводу забудови території, де раніше стояв Всесвітній торговий центр. Координатори заходу постаралися, щоб у ньому брали участь як ті, хто вижив після атаки, так і родичі загиблих, власники магазинів по сусідству з вежами-близнюками та місцеві жителі. В ході цього незвичайного обговорення присутні рішуче відкинули всі шість планів реконструкції, що були запропоновані. Після наради місцевий девелопер «Корпорація розвитку нижнього Манхеттена» замовила нові проекти, які повинні були більш точно відповідати вподобанням, висловленим в рамках публічного діалогу. [7]

 

Вироблення варіантів спільних дій

 

Колективний аналіз відкриває шлях для спільних дій. Сам процес діалогу часто є надихаючим прикладом того, як громада може використати своє розмаїття в справі досягнення конструктивних змін. Доторкнувшись до частинки ідеальної моделі громади майбутнього в ході діалогу, люди відчувають натхнення і черпають в спілкуванні один з одним сили для оздоровлення та зміцнення взаємовідносин поза діалогом.

 

Наприклад, діалоги з питань розвитку, розростання міст і зростання місцевих громад збирають разом дуже несхожих людей — фермерів, іммігрантів, підприємців, керівників підприємств, батьків та інших — для пошуку спільних рішень. Неминуче розмаїття досвіду всіх зацікавлених сторін має важливе значення для ретельного аналізу поточних і потенційних проблем. Колективні потреби і бажання всіх членів громади є найкращими покажчиками для прийняття відповідальних рішень в області розвитку і нового будівництва, наприклад, шкіл, житла або торгових центрів.

 

Колективна мудрість всіх учасників допомагає у прийнятті кращих рішень.

 

Діалог готує учасників до прийняття колективних заходів — або щонайменше до того, щоб ґрунтовно розглянути можливість вжиття таких заходів. Простір діалогу дозволяє учасникам поділитися досвідом, висловити свої погляди та пріоритети щодо майбутніх дій, а також дає провідним діячам більш надійне уявлення про те, чого хочуть ключові учасники суспільно-політичних процесів. Це, в свою чергу, згладжує розбіжності, зміцнює колективну самосвідомість, сприяє емоційному та духовному єднанню групи. Крім того, колективна мудрість і аналіз, загальні уявлення про майбутнє, що народжуються в діалозі між різними людьми, відкривають двері й для інших можливостей.

 

 

3. Коли застосовується діалог?

 

У цьому розділі розглядається питання, коли застосовується діалог і обговорюються необхідні передумови проведення успішного діалогу. У ній докладно описуються різні форми діалогу — від організації нарад до проведення масштабних телеконференцій.

 


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 370; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!