II фаза: обмін особистим досвідом і думками



 

Друга важлива складова діалогу — це обмін особистим досвідом. Часто люди просто не розуміють, що кожна людина переживає життя по-своєму, властивим тільки йому або їй чином. Научіння в діалозі здійснюється шляхом з’ясування подібностей та відмінностей у життєвому досвіді людей з різних верств суспільства. При сприятливому збігу обставин ми починаємо усвідомлювати, що наш погляд на проблему складається під впливом особистого досвіду, а оцінка або розуміння проблеми іншими часто залежить від того, що їх досвід відрізняється від нашого.

 

Розминка

 

У фасилітатора має бути загальний план того, як перейти від знайомства учасників безпосередньо до теми діалогу. Перш ніж група приступить до розгляду складних обставин теми, часто буває корисно запропонувати присутнім трохи поділитися досвідом, що має до неї відношення. Приміром, можна запропонувати присутнім згадати, як вперше в житті вони відчули себе чужинцями, аутсайдерами. Такий підхід відмінно спрацьовує на початку діалогу через цілу низку причин.

 

По-перше, цей підхід носить просвітницький характер і пробуджує співчуття, оскільки стосується пережитої беззахисності. По-друге, якщо в діалозі беруть участь «свої», тобто більшість, і «чужі», тобто меншість, то представники меншості, можливо, навіть і не здогадувалися ніколи, що хтось із більшості міг колись відчути себе «чужаком». Представники меншості, або групи «чужих», визнають статус членів групи «своїх» як щось непорушне і часто не можуть собі уявити, що «свої» не завжди могли бути «своїми». Динаміка взаємовідносин у групах дітей практично завжди пов’язана з тим, що хтось стає аутсайдером. Так що представникам меншості корисно дізнатися, що кожна людина може опинитися в якійсь мірі в ролі аутсайдера.

 

Неослабна увага до особистого досвіду та переживань

 

Фасилітаторам необхідно підготувати одно або кілька нейтральних запитань, які спонукають учасників згадати свій особистий досвід і розібратися в ньому. Приміром, діалог про гомосексуальність можна почати з нейтрального питання: «Як ви вперше дізналися про гомосексуальність?» А на початку діалогу про розвиток місцевих громадських структур можна запропонувати учасникам поділитися спогадами про той час, коли в місцевій громаді переважала дійсно здорова атмосфера.

 

У діалозі потрібно ставити чіткі питання, що вимагають розгорнутої відповіді, щоб кожен учасник міг поділитися досвідом, що має відношення до обговорюваної теми. Питання повинні знаходити відгук у вигляді якомога більшої кількості розповідей про пережите. Тоді учасникам буде легше зрозуміти, що проблема має багато аспектів і може бути розглянута з різних позицій. Вкрай важливо, щоб ці питання допомагали групі з повагою поставитися до досвіду кожного учасника як цінного внеску в спільну розмову.

 

Бажано, щоб кожен учасник або учасниця мали можливість досить докладно поділитися своїм досвідом і переживаннями. Фасилітатор може нагадати присутнім, що при цьому не слід робити припущення про те, що думають інші або узагальнювати свій досвід з досвідом інших членів групи. Тут мета полягає в тому, щоб вийти за рамки стереотипів. Наступні приблизні питання допоможуть учасникам зосередитися на викладенні свого досвіду.

 

Охоплення та залучення всіх учасників

 

Питання, що ставляться, не повинні давати переваг якійсь одній групі співрозмовників або акцентувати увагу на досвіді лише деяких учасників. Дуже важливо, щоб фасилітатор проявив справжній інтерес до всіх без винятку учасників і щоб розповіді всіх членів групи були почуті.

 

Приклади питань для з’ясування досвіду кожного учасника  
  • Як ця проблема (конфлікт) позначилася на вас особисто?
  • Як ви справляєтеся з цією проблемою?
  • Що вас наразі найбільше турбує в цій проблемі?
 

 

Приміром, питання «що ваші батьки розповідали про раси?» в якості попереднього в діалозі про расові взаємовідносини звучить набагато краще, ніж «що ваші батьки розповідали про расове пригноблення?» Питання про расове пригноблення, звичайно, може спонукати тих, хто його відчув на собі, поділитися своїми спогадами. Але не виключено, що воно відверне від повноцінного діалогу всіх інших. Таке формулювання питання саме по собі передбачає, що у одних людей в аудиторії досвід більш реальний та/або актуальний, ніж у інших.

 

Формулювання вочевидь упереджених питань несе в собі чимало негативних наслідків для групи. Перш за все, такі питання сприяють зміцненню стереотипів, а не допомагають людям їх долати. Ті члени групи, які вважатимуть, що їх досвід не представляє цінності, можуть самоусунутися від участі та зовсім покинути группу або «сісти на лаву запасних» психологічно. Після цього ті, хто вирішив поділитися своїми спогадами, можуть подумати, що їх спеціально «виставили напоказ» і теж образитися.

 

Без сумніву, така динаміка може згубно позначитися як на окремих учасниках, так і на групі в цілому. Щоб потенціал діалогу повністю розкрився, кожен член групи має відчувати, що йому є що сказати.

 

Поєднання обміну досвідом з аналізом питань, що розглядаються

 

Один з ризиків у ході цієї фази полягає в тому, що, розповідаючи про свій особистий досвід і переживання, деякі учасники намагатимуться висловити свою думку про проблему або проаналізувати її. У цих випадках фасилітатори можуть тактовно попросити учасників не відволікатися від власних спогадів і рефлексій, слухати уважно інших і задавати їм питання про їхній досвід. Але переривати дискусію не слід. Такі відступи та коментарі залежать від загального освітнього рівня кожного учасника.

 

Після успішного проходження цієї фази учасники починають розуміти роль власного досвіду у формуванні їх уявлень або думок з питання, що розглядається. Деякі учасники можуть скептично поставитися до обміну особистим досвідом. Знайдуться й такі, хто може дорікнути учасників, чий досвід сприяв формуванню прямо протилежних точок зору або засумніватися в їх щирості. III фаза дає учасникам можливість розібратися, чому вони мають різний досвід і уявлення.

 


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 321; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!